معافیت مالیاتی چیست و چه مواردی مشمول معافیت مالیاتی می‌شود؟

2 هفته پیش
مشاوره معافیت مالیاتی

هرساله افراد جامعه بخشی از سود و درآمد خود را برای استفاده و بهره‌برداری از ابزارها، منابع و امکانات کشور به دولت پرداخت می‌کنند. دولت نیز از طریق همین پرداخت‌ها سعی در رفع مشکلات کشور، انجام امور عمرانی و اجتماعی مي‌كند. مالیات یکی از درآمدهای اصلی دولت به‌حساب می‌آید. دولت با دریافت مالیات می‌تواند درآمدها را کنترل کند. این عمل باعث متعادل شدن عرضه کالای مصرفی و کاهش تورم ناشی از تقاضای کالا در جامعه می‌شود. بااین‌حال در جامعه نیز تمامی افراد به یک اندازه مالیات پرداخت نمي‌كنند. برخی از اشخاص می‌توانند به مقدار کمتری و برخی نیز معاف از پرداخت مالیات می‌شوند. پرداخت يا عدم پرداخت ماليات بسته به شرايط اشخاص دارد. افراد می‌توانند براي پی بردن به شرایط اين معافيت از طریق مشاوره معافیتی مالیاتی اقدام كنند. در ادامه به خلاصه‌ای از موارد معافیت مالیاتی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

شرکت‌های حقوقی بسیاری درزمینه معافیت مالیاتی  فعالیت می‌کنند. لامینگو به‌عنوان یکی از جامع‌ترین پلتفرم‌های هوشمند ارائه خدمات حقوقی و مشاوره‌ای، در تمامی مراحل کسب معافیت و دریافت آن در کنار شما بوده است. شما مي‌توانيد با کمک مشاوران و وکلای پایه‌یک دادگستری به‌راحتی از شرایط و موارد معافیت مالیاتی مطلع شوید. برای دریافت مشاوره در این زمینه می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

 

دریافت مشاوره معافیت مالیاتی

 

معافیت مالیاتی چیست؟

دولت‌ها و حاکمان یک کشور در راستای حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه یا حمایت از مراکز تولیدی و اقتصادی نوپا مانند مراکز دانش‌بنیان به‌صورت قانونی این اشخاص و  مراکز را برای مدت معینی از پرداخت مالیات معاف می‌کنند. وضعیت معاف از مالیات می‌تواند به دو صورت پرداختن نکردن کامل مالیات و یا پرداخت با نرخ‌های کمتر باشد. مشاوره معافیت مالیاتی این کمک را به افراد می‌کند که آنها را با شرایط و چگونگی پرداخت مالیات آشنا كنند.

 

سیر تا پیاز آنچه نیاز است در مورد معافیت مالیاتی بدانید

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

انواع معافیت مالیاتی

همان‌گونه که بیان شد تمامی افراد به یک میزان درآمد کسب نمی‌کنند به همین جهت آنها نیز به یک میزان مالیات هم پرداخت نمی‌کنند. مشاوران و متخصصین در این زمینه از طریق مشاوره معافیت مالیاتی موارد و میزان این معافیت را به افراد شرح می‌دهد. در ادامه به برخی از این معافیت‌ها می‌پردازیم.

 

معافیت مالياتي هزینه‌های درمان

تمامی هزینه‌هایی که سرپرست خانواده برای درمان خود یا افراد خانواده پرداخت می‌کند و از درآمد اصلي او كسر می‌شود مشمول معافیت مالیاتی می‌شود. درصورتی‌که درآمده باقی‌مانده فرد نیز از میزان مشخص‌شده دولت کمتر باشد نیز مشمول معافیت مالیات می‌شوند. همچنین کلیه هزینه‌های توان‌بخشی معلولان و بیماران خاص نیز از مالیات معاف بوده است.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

معافیت مالیاتی عبور ترانزیت کالاها

طبق قانون مالياتي كشور تمامی کالاهایی که به‌صورت ترانزیت به ایران وارد می‌شوند و بدون تغییر در ماهیت یا انجام کاری بر روی آن صادر می‌شوند مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد.

 

معافیت فعالیت در مناطق آزاد تجاری-صنعتی

طبق قانون مالیاتی، تمامی افرادی که در مناطق آزاد تجاری، صنعتی شروع به فعالیت مي‌کنند، نسبت به هر نوع فعالیت اقتصادی در منطقه آزاد از تاریخ بهره‌برداری مندرج در مجوز به مدت ۱۵ سال از پرداخت مالیات معاف شده و پس از 15 سال تابع مقررات مالیاتی که با پیشنهاد هیات وزیران به تصویب مجلس شورای اسلامی است خواهند بود.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

معافیت مالياتي فعالیت‌های تولیدی، گردشگری

تمامی درآمد حاصله که از فعالیت‌های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از طرف وزارتخانه‌های ذی‌ربط برای آنها پروانه بهره‌برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده است، مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند. اگر واحدهای تولیدی، معدنی در شهرک‌های صنعتی واقع در مناطق کمتر توسعه‌یافته باشند به مدت سه سال و در دیگر مناطق به مدت دو سال از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین درآمد تمامی درآمدهای خدماتی بیمارستان‌ها، هتل‌ها و مراکز اقامتی گردشگری که از طرف مراجع قانونی ذی‌ربط برای آنها پروانه بهره‌برداری یا مجوز صادر می‌شود، از تاریخ شروع بهره‌برداری مشمول این قانون می‌شوند. درصورتی‌که این مراکز در مناطق کمتر توسعه‌یافته شده شروع به‌کار کنند به مدت 10 سال و درصورتی‌که در مناطق دیگر شروع به‌کار کنند به مدت 5 سال مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

 

معافیت‌های مالیاتی اماکن زیارتی و مذهبی

تمامی موقوفات، نذورات، پذیره، کمک‌ها و هدایای دریافتی نقدی و غیر نقدی مراکز زیارتی نظیر آستان قدس رضوی، آستان حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، آستانه حضرت معصومه، آستان حضرت احمد ابن موسی، آستان مقدس حضرت امام خمینی (ره)، مساجد، حسینیه‌ها از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

معاف از مالیات

 

معافیت‌های مربوط به صنعت کشاورزی

درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دام‌پروری، زنبورداری، پرورش ماهی، احیای مراتع جنگل‌ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می‌باشند. این قانون در خصوص افراد حقیقی و حقوقی که ایرانی یا غیر ایرانی هستند صدق می‌کند. آنها می‌توانند از زمان شروع فعالیت خود از معافیت مذکور بهره‌مند گردند. همچنین تمامی شرکت‌های تعاونی که در بخش روستایی و عشایری فعال هستند را نیز مورد معافیت مالیاتی قرار گرفته‌اند.

 

معافیت مالیاتی بیمه عمر

بر اساس ماده 136 قانون مالیات‌های مستقیم « وجوه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر وزندگی و از طرف مؤسسات بیمه که به‌موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذینفع می‌شود از پرداخت مالیات معاف است.»

 

معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی

کلیه درآمد حاصله از صادرات خدمات و کالاهای غیرنفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست درصد درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می‌گردد. فهرست کالاهای غیرنفتی و مواد خام که معاف از مالیات مي‌شوند ميبايست به تصویب هیئت‌وزیران و دیگر وزارتخانه‌های مربوطه مانند وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و نفت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برسد.

 

مالیات

 

معافیت مالیاتی مراکز آموزشی و تربیتی

به‌طور کل طبق ماده 134 قانون مالیات‌های مستقیم تمامی درآمد حاصل از فعالیت‌های آموزشی در مراکز و مدارس غیرانتفاعی اعم از ابتدایی، راهنمایی، متوسطه، فنی و حرفه‌ای، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد که از سازمان‌های مربوطه مانند سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مجوز دریافت کرده‌اند یا تمامی دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی نظیر مهدکودک‌ها که در مناطق کمتر توسعه فعالیت می‌کنند یا مراکزی که مسئول نگهداری معلولین ذهنی و حرکتی هستند نیز مشمول معافیت مالیاتی هستند. درآمد باشگاه‌ها و مؤسسات ورزشی که تنها به امور ورزشی می‌پردازند نیز مشمول مالیات هستند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

در این مطلب ما خلاصه‌ای از موارد و مراکزی که مشمول معافیت مالیاتی می‌شود را بیان کردیم. البته باید متذکر شد که با کاهش پرداخت‌کنندگان مالیات درآمد دولت به‌صورت چشمگیری کاهش می‌یابد. دولت نیز برای جبران کسری خود مجبور به افزایش نرخ مالیات براي دیگر مراکز تولید و اقتصادی مي‌شود. این اقدام می‌تواند خود نارضایتی جامعه را نیز به دنبال داشته باشد. به همین جهت تمامی مراکز نمی‌توانند مشمول این قانون شوند. آنها می‌بایست از طریق مشاوران و به کمک مشاوره معافیت مالیاتی از مراکزی که فعاليت هايشان مشمول مالیات نمی‌شوند مطلع گردد.

فراموش نکنید که برای دریافت مشاوره معافیت مالیاتی می‌توانید از خدماتی که این مرکز برای شما در نظر گفته است، استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید دیدگاه خودتان را دراین‌باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد وبلاگ لامينگو مراجعه نمایید

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه