هدف از طرح مالیات بر خودرو چیست؟

3 سال پیش
مشاوره مالیات بر خودرو

ما در این مقاله‌، قصد داریم به بررسی هدف از طرح مالیات بر خودرو و همچنین مشاوره مالیات بر خودرو بپردازیم. پس اگر در این رابطه سؤالی دارید، در این مقاله با ما همراه شوید. همان‌طور که می‌دانید، برعکس بسیاری از کشورها که در آن‌ها خودرو یک کالای مصرفی است، در کشور ما یک کالای سرمایه‌ای به حساب می‌آید و با گذشت زمان و استفاده از آن، قیمت آن افزایش می‌یابد.

به همین دلیل، گاهی اوقات دولت بعضی از قوانین مالیاتی را اصلاح کرده است. بر همین اساس طبق لایحه بودجه که در سال 1400 تصویب شد، تمامی مالکین خودروها (اشخاص حقیقی و حقوقی) که مدل‌های مختلف خودروهای سواری به نام خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود را دارا هستند و مجموع ارزش این خودروها یک میلیارد تومان باشد، باید سالانه مالیات بر خودروی خود را پرداخت کنند.

درواقع طبق قانون، خودروهایی که قیمت آن تا سقف یک میلیارد تومان است، از پرداخت مالیات معاف هستند. ولی مشاهده کردیم که دولت به‌تازگی، قوانینی برای مالیات خودروهای میلیاردی در نظر گرفته که بر این اساس افرادی که دارای این‌گونه خودروها هستند، باید سالانه مالیات بر خودروی خود را پرداخت کنند.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مشاوره مالیات خودرو و تمام نکاتی که باید بدانید!

 

مشاوره با لامینگو

برای توضیح بیشتر این مطلب در ادامه با ما همراه باشید. همچنین اگر شما نیاز به مشاوره مالیات بر خودرو دارید و یا سؤالی در این زمینه دارید، می‌توانید از مشاوران و متخصصان ما در این موضوع کمک بگیرید. مراکز و مؤسسات حقوقی مختلفی در زمینه ارائه خدمات حقوقی و مشاوره‌ای فعالیت می‌کنند. لامینگو یکی از پلتفرم‌های هوشمند ارائه خدمات حقوقی است که در زمینه‌های مختلف مشاوره لازم را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر در زمینه خودرو و طرح مالیات بر خودرو سؤالی دارید، می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و با کارشناسان لامینگو صحبت کنید.

دریافت مشاوره مالیات خودرو

 

مالیات بر خودرو

همان‌طور که در بالا گفتیم، بر اساس تصمیمی که مجلس در سال 1400 گرفت، دولت توانست علاوه بر مالیات‌های قبلی، مالیات جدیدی را از محل خودروهای لوکس داشته باشد؛ که اغلب، این خودرو‌های لوکس از خودروهای وارداتی هستند و طبق قانون از چهار سال پیش، ممنوعیت واردات این خودروها تصویب شده است.

باید بگوییم که زمینه افزایش قیمت خودروهای لوکس توسط دولت صورت گرفته و دولت به این منظور مالیات از آن‌ها دریافت می‌کند که بتواند بازار خودرو را سامان‌دهی کند. یعنی به‌نوعی دست دلالان این کار را کوتاه کند و خرید و فروش خودرو به تعداد زیاد پایین بیاید؛ ولی به نظر نمی‌آید که این ترفند کارایی لازم را داشته باشد.

همان‌طور که گفتیم، دولت قصد دارد مجموع ارزش خودروهای افرادی را که مشمول این قانون می‌شوند، تا پایان سال 1400 تعیین کند و این اشخاص را مطلع و از آن‌ها مالیات دریافت کند.

باید توجه داشته باشید که اگر مالیات این خودروها پرداخت نشود، مالکان آن‌ها نمی‌توانند این خودروها را نقل‌وانتقال دهند، بفروشند یا اجاره دهند.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره مالیات بر خودرو خود با مشاوران ما در این زمینه مشورت کنید.

 

مشاوره مالیات بر خودرو

 

نکته‌ای در مورد قانون جدید مالیات بر خودرو

اگرچه به نظر می‌رسد این مصوبه فقط برای خودروهای لوکس و میلیاردی است، باید توجه داشت که این مالیات حتی می‌تواند شامل خودروهای معمولی مانند پراید نیز بشود. زمانی که فردی به‌جای یک ماشین میلیاردی، چندین ماشین معمولی داشته باشد که مجموع ارزش آن‌ها به بیش از یک میلیارد تومان می‌رسد، مشمول این قانون می‌شود و باید مالیات آن‌ها را پرداخت کند. برای مثال، اگر فردی تعداد زیادی خودروی داخلی ارزان‌قیمت مانند پراید و تیبا داشته باشد و آن‌ها را احتکار کرده باشد، مشمول این مالیات می‌شود. مشاوره مالیات بر خودرو در این زمینه به شما کمک می‌کند.

 

مالیات جدید خودرو به چه صورت محاسبه می‌شود؟

مالیاتی که به این منظور برای خودرو محاسبه می‌شود، متغیر است و از چند 100 هزار تومان تا چند 100 میلیون تومان است. بنابراین اگر مجموع ارزش خودروهای سواری و وانت شما بیش از یک میلیارد تومان باشد، باید مالیات آن را پرداخت کنید.

برای مثال، یک هیوندای آزرای که قیمت آن ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است، مالیات آن حدود 49 میلیون تومان است. یعنی حدود 2 درصد از کل قیمت خودرو. اختلاف‌نظرهایی در مورد این مقدار مالیات وجود دارد و برخی معتقدند که در مقایسه با قیمت ماشین‌های میلیاردی، این مقدار مالیات برای این افراد زیاد نیست و باید میزان آن‌ها را افزایش داد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

در این مقاله راجع به هدف از طرح مالیات بر خودرو توضیحاتی دادیم. امیدواریم این مطالب به اندازه کافی برای شما مفید بوده باشد. درصورتی‌که راجع به مشاوره مالیات بر خودرو سؤالی داشتید و یا نیاز به مشاوره داشتید، می‌توانید با مشاوران و متخصصان ما در این زمینه مشورت کنید. درصورتی‌که به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه