سیر تا پیاز آنچه نیاز است در مورد معافیت مالیاتی بدانید

2 ماه پیش
مشاوره معافیت مالیاتی

امروزه دولت‌ها برای کسب درآمد بیشتر از صاحبان کسب‌وکارهای صنعتی و غیر صنعتی مبلغی را به‌عنوان مالیات دریافت می‌کنند. درواقع یکی از راه‌های کسب درآمد دولت‌ها برای انجام امور عمرانی و خدماتی کشور کسب مالیات است. تمامی اشخاص جامعه به یک میزان مالیات پرداخت نمی‌کنند و میزان پرداختی هر فرد حقیقی و حقوقی متفاوت است. این میزان بنا بر بودجه آن سال و برخی عوامل متفاوت است. بااین‌حال  می‌توان گفت هر فردی که حقوق بگیرد و تحت بیمه تأمین اجتماعی باشد موظف به پرداخت مالیات است. این در حالی است که تمامی اشخاص جامعه توانایی پرداخت مالیات را ندارند. همچنین این امکان وجود دارد که  دولت مایل باشد برای توسعه اقتصاد کشور و تشویق کارآفرینان و فعالان اقتصادی آنها را برای مدت معینی از پرداخت مالیات معاف کنند. به همین جهت افراد می‌بایست به کمک مشاوره معافیت مالیاتی با شرایط پرداخت مالیات، ضوابط و قوانین معافیت آن به خوبی آشنا شوند. در ادامه ما به تعریف کلی مالیات، معافیت و انواع آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

تیم حقوقی لامینگو به همراه وکلا و مشاورین حقوقی خود، آماده خدمات‌رسانی به شما درزمینه مسائل حقوقی و کیفری است. چنانچه نیاز به دریافت مشاوره معافيت مالياتي به‌صورت اختصاصی دارید، می‌توانید از خدمات مجموعه ما استفاده کرده و مشکلات حقوقی خود را رفع کنید. لینک زیر راه ارتباطی شما با متخصصین حقوقی لامینگو می‌باشد. جهت دریافت مشاوره معافيت مالياتي آن را دنبال کنید.

 

دریافت مشاوره معافیت مالیاتی

 

مالیات چیست؟

مالیات مقدار پولی است که مردم یک کشور طبق قانون به دولت خود می‌پردازند تا در جهت امور خدمات عمومی، دفاعی، عمران و آبادانی توسط دولت استفاده شود. در دنیای مدرن مالیات نقش مهمی در توزیع ثروت عمومی دارد. به‌طورکلی اکثر کشورها بر درآمدهای افراد حقیقی و حقوقی مالیات وضع می‌کنند و این مقدار یکی از درآمدهای اصلی دولت محسوب می‌شود. در برخی از کشورها مالیات با نرخ ثابت محاسبه می‌شود. این در حالی است که در بعضی از کشورها این میزان به‌صورت پلکانی و بر اساس درآمد افراد تنظیم می‌شود.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

انواع مالیات برای مصرف‌کنندگان

مالیات مستقیم

مالیات غیرمستقیم

 

مالیات مستقیم در مشاوره حقوقی معافیت مالیاتی

درصورتی‌که پرداخت کننده مالیات یک نفر باشد، نوع پرداخت مالیات از نوع مستقیم محسوب می‌شود. این نوع مالیات خود به دو دسته مالیات بر درامد و مالیات بر دارایی تقسیم می‌شود.

1- مالیات بر درآمد: یکی از مهم‌ترین مالیات‌های مستقیم، مالیات بر درآمد است. در این نوع مالیات، میزان کل درآمد افراد محاسبه و درصدی از به مالیات کسر می‌شود.

2- مالیات بر دارایی: مالیات بر دارایی عموماً به دو دسته مالیات بر ارث و مالیات بر حق تمبر تقسیم می‌شود. دولت این نوع مالیات را از دارایی و ثروت افراد کسر می‌کند.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

مالیات غیرمستقیم

پرداخت مالیات غیرمستقیم توسط یک شخص حقیقی صورت نمی‌گیرد؛ بلکه این نوع مالیات عموماً به‌صورت مالیات بر مصرف و فروش کالا و خدمات، مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات بر واردات به دولت پرداخت می‌شود.

انواع مالیات غیرمستقیم

مالیات بر مصرف و فروش کالاوخدمات: این نوع مالیات توسط مصرف‌کننده محصولی که بیشترین فروش را دارد پرداخت می‌شود. این میزان در زمان خرید کالا به همراه پرداخت قیمت محصول به‌حساب دولت واریز می‌شود. درواقع پرداخت‌کننده این نوع مالیات مصرف‌کننده نهایی است.

مالیات بر ارزش‌افزوده: این نوع مالیات در تمامی مراحل تولید، توزیع محصول و خدمات پرداخت می‌شود.

مالیات بر واردات: پرداخت این نوع مالیات منطبق با قوانین و سیاست‌های کلان کشوری و اجرای آن نیز برای حمایت از تولیدکننده صورت می‌گیرد.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

معافیت مالیاتی چیست؟

همان‌گونه که بیان شد دریافت مالیات یکی از راه‌های درآمدزایی دولت برای انجام امور خدماتی و اجرایی است. می‌توان گفت یکی از دغدغه‌های مشاغل و کسب‌وکارها چگونگی پرداخت مالیات است. این در حالی است که بعضی مشاغل و کسب‌وکارها تحت شرایط خاصی برای مدت مشخصی نیاز نیست مبلغی را به‌عنوان مالیات به دولت پرداخت کنند که به آن معافیت مالیاتی گفته می‌شود. باید به این نکته نیز اشاره کرد که معافیت مالیاتی شامل تمامی افراد نمی‌شود؛ بلکه این معافیت عموماً برای تشویق و حمایت از برخی تولیدکنندگان یا اقشار ضعیف جامعه صورت می‌گیرد. در ادامه به خلاصه‌ای از موارد معافیت مالياتي در قانون می‌پردازیم.

 

معافیت مالیاتی شامل چه مواردي می‌شود؟

سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص معافيت مالياتي 14 ماده‌قانون وضع كرده است که به سبب اين قوانين افراد از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. صاحبان مشاغل می‌توانند از طریق مشاوره معافیت مالیاتی در خصوص این قوانين مطلع شوند. موارد زیر خلاصه‌ای از موارد معافیت مالیاتی است.

1- تمامی شرکت‌ها و مؤسساتی که در حوزه‌های کشاورزی، دامداری، دام‌پروری، پرورش ماهی، زنبورعسل، ماهیگیری و احیا مراتع و جنگل‌ها و باغات و بستان‌ها مشغول به‌کار هستند.

2- تمامی واحدهای تولیدی، معدنی و واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات که شعاع بیش از 120 کیلومتری تهران، قم و سمنان هستند و پروانه بهره‌برداری از طرف وزارتخانه ذی‌ربط دریافت کرده‌اند و درآمدهای خود را در اظهارنامه مالی درج کرده‌اند.

3-  بر اساس قانون مالیات بیمه عمر « وجوه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر وزندگی و از طرف مؤسسات بیمه که به‌موجب قراردادهای منعقده بیمه عاید ذینفع می‌شود از پرداخت مالیات معاف است».

 

معاف از مالیات

 

4- طبق ماده 137 قانون مالیات تمامی هزینه‌های مربوط به فرد بیمه‌شده یا افراد تحت تکفل او مشروط آنکه دریافت‌کننده مؤسسه درمانی یا پزشک مقیم ایران دریافت وجه را گواهی نماید یا به علت فقدان امکانات لازم معالجه در خارج از ایران صورت گرفته و هزینه‌های انجام‌شده مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد. همچنین تمامی هزینه‌های مربوط به هزینه مراقبت و توان‌بخشی معلولان و بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز قابل کسر از درآمد مشمول مالیات معلول یا بیمار یا شخصی که تکفل او را عهده‌دار است می‌باشد.

5- همچنین آن مشاغل فرهنگی مانند مطبوعات و مؤسساتی که در حوزه تولید و انتشار محتوای فکری و هنری فعالیت می‌کنند از مالیات معاف هستند.

6- افرادی که تنها درآمدشان مربوط به دریافت اجاره از مستأجر است. این افراد در پرداخت مالیات مشمول استثنا هستند.

7- معافیت مالیاتی شامل فعالیت‌های هنری مانند موسیقی نقاشی و سینما و هنرهای دیگر می‌شود.

 

مضرات معافیت مالیاتی چیست؟

یکی از راه‌های کسب درآمد دولت اخذ مالیات از مردم است. زماني كه عده‌ای از مالیات معاف می‌شوند، درامد دولت کاهش می‌یابد و برای جبران کسری درامد مجبور به افزایش نرخ مالیات می‌شوند و درنتیجه ديگر افراد جامعه تحت‌فشار قرار خواهند گرفت. مشکل دیگری که امكان دارد به وجود بيايد اين است كه گروه‌های تولیدی که معاف از مالیات می‌شوند می‌توانند اجناس خود را با قیمت کمتری بفروشند و به‌این‌ترتیب بازار فروش بهتری دارند و این باعث نارضایتی بعضی از اصناف می‌شود که معافیت مالیاتی به آنها تعلق نمی‌گيرد. به‌طورکلی می‌توان گفت که معافیت مالیاتی می‌تواند منجر به ضعف در نظام اجرایی مالیاتی شود.

 

معاف از مالیات

 

معافیت مالیاتی زنان سرپرست خانوار

طبق اطلاعات به‌دست آماده در خصوص زنانی که خودسرپرست خانواده هستند و امکان اشتغال آنها در کارگاه‌ها و دیگر مراکز خدماتی و اجرایی وجود دارد؛ درصورتی‌که کارفرما از نیروی کار زنان سرپرست خانوار استفاده كنند معافیت 20 درصدی از پرداخت حق بیمه را شامل می‌شوند. همچنین مراکزی که بتوانند در خدمت مددجویان سازمان‌های حمایتی بهزیستی کشور قرار گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

لازمه وجود مشاوران مالیاتی چیست؟

شرکت‌ها و تولیدکننده‌ها برای داشتن یک تجارت موفق نیازمند به مشاوره مالیاتی دارند. آنها می‌توانند به کمک مشاوره مالیاتی از تحولات مکرر در قانون‌گذاری و حل مشکلات مالیاتی آگاه شوند. این امر باعث موفقیت یک شرکت می‌شود. درواقع موفقیت یک شرکت تنها به فعالیت‌های عملیاتی آن بلکه به برنامه‌ریزی مالیات آن نیز بستگی دارد. یک استراتژی مالیاتی می‌تواند سودآوری را در تمام سطوح تجاری بهبود ببخشد. در تعريف كلي به افرادی که در عرصه حسابداری مالیاتی و حوزه‌های مالی دارای تخصص و دانش کافی باشند، به آنها وکیل مالیاتی نیز می‌گویند. این افراد زمانی می‌توانند وظایف خود را درست انجام دهند که از قوانین به‌روز مالیاتی آگاهی کامل داشته باشند. با توجه به تغییر روزبه روز قوانین حقوقی و مالیاتی، مشاوران مالیاتی موظف هستند در جلسات مشاوره معافیت مالیاتی کلمات تخصصی مالیاتی و مالی را برای مشتریان خود ساده و قابل‌فهم کنند تا مشتری بتواند به‌طور درست و حساب‌شده تصمیم بگیرد.

 

معاف از  پرداخت مالیات

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه‌گیری

موارد بیان‌شده در این مطلب خلاصه‌ای از موارد معافیتی مالیاتی است. باید به این نکته نیز اشاره کرد که معافیتی مالیاتی در بسیاری از موارد دیگر نیز اعمال می‌شود و هرکدام دارای شرایط و ضوابطی متفاوتی است. هرساله موارد قانونی معافیت مالیاتی و ضوابط و شرایط در خصوص هر حرفه توسط دولت تبیین می‌شود. افراد برای آنکه بتوانند از این معافیت‌ها استفاده کنند می‌بایست به‌تمامی این بندها و مفاد اطلاعات کاملی داشته باشند. به همین جهت لازم است آنها از طریق مشاوره معافیت مالیاتی و به کمک مشاوران و وکلای مجرب و متخصص در این زمینه از تمامی این شرایط آگاه شوند.

لامینگو یکی از بهترین و جامع‌ترین مراکز ارائه خدمات حقوقی در کشور است که در تمام زمینه‌های حقوقی شما را راهنمایی می‌کند. این مرکز با استفاده از دانش و تجربه مشاوران حقوقی خود در تمام‌مسیر دریافت مجوز در کنار شما خواهد بود. درصورتی‌که  مایلید مطالب بیشتری در این خصوص به‌دست آورید می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه کنید.

3
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

3 دیدگاه