نمونه قرارداد رزرو خدمات و مندرجات این قرارداد را بیشتر بشناسیم!

2 سال پیش

خدمات در اجتماع طیف گسترده‌ای را در بر می‌گیرد و افراد در یک جامعه با هر سبکی از زندگی، نیازمند استفاده از بخشی از این خدمات می‌باشند. این خدمات عبارت‌اند از مواردی مانند خدمات نصب، خدمات درمانی، خدمات بهداشتی، خدمات فنی، خدمات برگزاری مراسمات گوناگون، خدمات حمل‌ونقل و صدها نوع دیگر از خدمات که توسط نهادهای عمومی و خصوصی و اشخاص حقیقی و حقوقی ارائه می‌گردد. حال تصور نمایید شخصی قصد اجاره یک تالار عروسی و برگزاری مراسمی را دارد، این شخص باید با برقراری تماس با متصدیان تالار عروسی، قصد خود مبنی بر اجاره و رزرو تالار را بیان نموده و عنوان نماید تا تمایل به رزرو خدمات تالار عروسی دارد. این فرایند که شخصی از طرق مختلف اقدام به رزرو خدمات و پرداخت مبلغی تحت عنوان بیعانه می‌نماید، عقد نمونه قرارداد رزرو خدمات می‌باشد که یک قرارداد کاربردی و عام در روابط میان اشخاص در جامعه است.

 

نمونه قرارداد رزرو خدمات لامینگو و ثبت قرارداد سفارشی

شما تنها زمانی می‌توانید خود اقدام به تنظیم قراردادهای مورد نیاز نمایید که از دانش و اطلاعات حقوقی بسیاری برخوردار بوده و با استفاده از این اطلاعات اقدام به عقد قرارداد نمایید؛ در غیر این صورت، ممکن است اگر بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به تنظیم عقود نمایید، متحمل خسارات و ضررهایی جبران‌ناپذیر گردید. به همین دلیل کارشناسان حقوقی همواره به افراد توصیه می‌نمایند تا تنظیم قراردادهای خود را به متخصصان این امر واگذار نموده و یا حداقل از مشورت این اشخاص بهره‌مند گردند. شما می‌توانید نمونه قرارداد رزرو خدمات را از پلتفرم هوشمند بانک قرارداد لامینگو دریافت نمایید و چنانچه به هر دلیلی موفق به دریافت این قرارداد نشده و یا موفق به تنظیم قرارداد خود در سامانه لامینگو نشدید، می‌توانید وارد لینک زیر شده و با کلیک بر روی تنظیم و بررسی قرارداد، قرارداد اختصاصی خود را تنظیم نمایید.

 

قرارداد رزرو خدمات چگونه قراردادی می‌باشد و چه ماهیتی دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، نمونه قرارداد رزرو خدمات قراردادی است که در آن یک نفر شخص حقیقی یا حقوقی که تمایل به دریافت خدماتی را دارد، اقدام به برقراری ارتباط با ارائه‌دهنده خدمات نموده و حق دریافت خدمت را برای خود با پرداخت بخشی از مبلغ آن خدمات، رزرو می‌نماید. این پرداخت حق رزرو نیز با این هدف است که ارائه‌دهنده خدمات، ارائه آن خدمت در آن تاریخ معین را به شخصی که آن را رزرو کرده است اختصاص دهد و خدمات را در آن بازه زمانی به اشخاص دیگری ارائه ننماید. این پرداخت حق رزرو که در برخی از قراردادهای رزرو خدمات وجود دارد، ممکن است سبب گردد برخی به‌اشتباه تصور نمایند که این قرارداد، نوعی قرارداد بیع از راه دور یا تلفنی و ایترنتی می‌باشد که این موضوع اشتباه است و قرارداد رزرو خدمات نوعی عقد بیع نیست.

می‌توان گفت نمونه قرارداد رزرو خدمات نوعی توافق الزام‌آور است که طی آن، یک طرف قرارداد که ارائه‌دهنده خدمات است توافق می‌نماید تا خدمات مورد درخواست کارفرما را در مطابق با اوصاف توافق و در بازه زمانی مورد توافق هر دو طرف قرارداد، به کارفرما ارائه کند. کارفرما نیز باید تعهدات خود را در قبال مجری خدمات انجام داده و اگر از دریافت خدمات مذکور منصرف گردد، باید خسارات قراردادی لازم را به شخص مقابل که مجری خدمات است پرداخت کند.

 

نمونه قرارداد رزرو خدمات

 

آیا قرارداد رزرو خدمات از انواع نمونه قراردادهای پیمانکاری می‌باشد یا خیر؟

قرارداد پیمانکاری قراردادی است که طی آن، کارفرمای قرارداد انجام پروژه یا اجرای کاری را در ازای پرداخت مبلغ قراردادی به شخص پیمانکار یا مجری قرارداد واگذار می‌کند تا پیمانکار موضوع قرارداد را مطابق با اوصاف قراردادی مقررشده در قرارداد انجام نماید. قراردادهای پیمانکاری انواع بسیاری داشته و در اغلب انواع این قرارداد، پیمانکار خدماتی را به کارفرما ارائه می‌نماید و به همین دلیل می‌توان گفت نمونه قرارداد رزرو خدمات نیز یکی از شاخه‌های قرارداد پیمانکاری می‌باشد. در قرارداد رزرو خدمات نیز ارائه‌دهنده خدمات متعهد می‌گردد خدمات مورد تقاضای کارفرما را در قبال دریافت مبلغ قرارداد و مطابق با اوصاف مورد نظر کارفرما در اختیار وی قرار دهد. در همین زمینه، می‌توان گفت طرفین قرارداد رزرو خدمات نیز کارفرما و پیمانکار می‌باشند.

قانون حاکم بر نمونه قرارداد رزرو خدمات، ماده 10 قانون مدنی است. ماده 10 قانون مدنی به توضیح و تعریف عقود نامعین پرداخته است؛ عقود نامعین دسته‌ای از عقود و قراردادها می‌باشند که آثار آن‌ها به‌طور خاص در قانون مدنی نیامده و اسمی از این قراردادها نیز در قانون مطرح نشده است اما، قانون مدنی عقد این قراردادها توسط اشخاص خصوصی را درصورتیکه قانون مربوطه را رعایت نمایند، صحیح دانسته است. طرفین قراردادهای نامعین باید در تنظیم این قراردادهای اصول کلی عقد قرارداد را رعایت نمایند و باید در هنگام تنظیم قرارداد از اراده کامل و اهلیت قانونی لازم برخوردار بوده و علاوه بر این، باید موضوع قرارداد را به‌صورت دقیق مشخص نموده و دارای انگیزه‌های نامشروع در عقد چنین قراردادهایی نباشند تا قانون قرارداد منعقدشده را صحیح بداند و در سایر موارد قراردادی، طرفین این قراردادها آزادند تا اراده خود را اعمال نموده و براساس توافقات قراردادی عمل نمایند.

 

ذکر موضوع دقیق نمونه قرارداد رزرو خدمات

یکی از الزامات و ضروریات بسیار مهم حقوقی در زمینه تنظیم متن قراردادهای رزرو خدمات و به‌صورت کلی انواع قراردادها، تعیین موضوع دقیق قرارداد است. طرفین قرارداد باید به‌خوبی آگاه باشند که هدف آن‌ها از عقد قرارداد چیست و بنا است با تنظیم و عقد این قرارداد اقدام به انجام چه اعمالی نمایند. در قرارداد رزرو خدمات نیز طرفین این توافق الزام‌آور باید موضوع قرارداد یعنی خدماتی را که مجری قرارداد باید ارائه نماید و مورد درخواست کارفرما می‌باشد را به‌صورت جزئی در متن قرارداد قید نمایند. تعیین دقیق موضوع قرارداد سبب می‌گردد تا هر یک از طرفین قرارداد به‌درستی از وظایف قرارداد خود آگاه گردد.

 

معرفی طرفین قرارداد پیمانکاری رزرو و ارائه خدمات

در ذیل این بند از قرارداد باید اطلاعات دقیق هویتی هر یک از طرفین قرارداد یعنی کارفرما و مجری قرارداد در متن قرارداد وارد گردد. طرفین قرارداد رزرو خدمات ممکن است اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند؛ برای مثال ممکن است مجری خدمات یک شرکت ارائه خدمات بوده و یا یک شخص حقیقی باشد که در این زمینه فعالیت دارد. کارفرما قرارداد نیز ممکن است یک فرد حقیقی باشد که درخواست دریافت خدمات را دارد و یا یک سازمان یا شرکت باید که تقاضای رزرو و دریافت خدمات را می‌نماید. در هر صورت باید اطلاعات دقیق این اشخاص در متن قرارداد ذکر گردد و این اطلاعات در ارتباط با شخص حقیقی شامل مواردی مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، محل اقامتگاه و در ارتباط با شخص حقوقی مواردی مانند شماره ثبت، کد اقتصادی و آدرس اقامتگاه می‌باشد.

توجه داشته باشید که این قرارداد ممکن است توسط نمایندگان قانونی یا قراردادی هر یک از طرفین منعقد گردد و در چنین شرایطی، باید اطلاعات هویتی دقیق نمایندگان طرفین همراه با ذکر سمت در قرارداد نوشته شود و مدارک مثبت هویتی این نمایندگان نیز ضمیمه قرارداد گردد.

 

قرارداد رزرو خدمات

 

تعهدات کارفرما یا رزروکننده خدمات

هر یک از طرفین قرارداد رزرو خدمات تعهدات و وظایفی قراردادی بر عهده دارد که باید به اجرای این تعهدات پایبند باشد. یکی از اصلی‌ترین تعهدات کارفرما این توافق الزام‌آور، تعیین و بیان دقیق نوع خدماتی است که این شخص متقاضی دریافت آن می‌باشد؛ برای مثال اگر شخصی قصد رزرو یک اتاق در یک هتل دارد، باید پس از برقراری ارتباط با متصدی هتل و عنوان نمودن درخواست رزرو اتاق، مشخصات دقیق اتاقی که مد نظر دارد را با مسئول هتل در میان بگذارد. کارفرمای قرارداد نمی‌تواند پس از ثبت رزرو خدمات، نوع خدمات دریافتی را بدون رضایت ارائه‌دهنده خدمات تغییر دهد و باید پس از اطمینان از نوع خدمات مورد درخواست اقدام به عقد قرارداد نماید. علاوه بر این، کارفرمای نمونه قرارداد رزرو هتل باید مبلغ خدمات مربوطه را در موعد قراردادی به مجری قرارداد بپردازد.

 

تعهدات پیمانکار یا ارائه‌دهنده خدمات قراردادی

پیمانکار نمونه قرارداد رزرو خدمات وظیفه دارد خدمات مورد درخواست کارفرما را با همان اوصاف قراردادی به کارفرما ارائه نمایند و مجری قرارداد باید در این زمینه، استانداردهای تخصصی و ایمنی لازم را رعایت نماید. پیمانکار قرارداد رزرو و ارائه خدمات حق تغییر نوع خدمات دریافتی را بدون رضایت کارفرما نداشته و درصورتیکه مجری قرارداد اقدام به انجام چنین اقدامی نماید، کارفرما می‌تواند الزام پیمانکار به ارائه خدمات قرارداد را درخواست نماید. علاوه بر این، شخص ارائه‌دهنده خدمات حق واگذاری موضوع قرارداد به اشخاص ثالث را نداشته و باید خود تمام تعهدات قراردادی مربوط به پیمانکار را رعایت نموده. اگر پیمانکار قرارداد در راستای اجرای تعهدات قرارداد از نیروهای خود استفاده نماید، خود باید حقوق این کارکنان را بپردازد و کارفرما تعهدی در این زمینه نخواهد داشت.

 

رزرو خدمات

 

تعیین مدت در نمونه قرارداد رزرو خدمات

کارفرما و پیمانکار قرارداد رزرو و ارائه خدمات باید ابتدای و انتهای مدت زمان قرارداد را مشخص نمایند. تعیین مدت در تنظیم قرارداد، یکی دیگر از الزامات حقوقی عقد قراردادها می‌باشد. تعیین مدت در قرارداد رزرو خدمات بسیار حائز اهمیت می‌باشد زیرا اختلاف در مدت قرارداد، بیشترین سبب ایجاد اختلاف در میان طرفین قراردادهای پیمانکاری است. اگر مدت زمان قرارداد مشخص نباشد، هر یک از طرفین قرارداد ممکن است به بهانه باقی بودن زمان، از انجام و اجرای تعهدات قرارداد خود سر باز زند و درنتیجه، طرفین قرارداد باید بازه زمانی ارائه خدمات را معین نمایند.

 

تعیین میزان دستمزد ارائه‌دهنده خدمات و نحوه پرداخت مبلغ قرارداد

ارائه‌دهنده خدمات باید مبلغی را که برای ارائه خدمات أخذ می‌نماید را به کارفرمای قرارداد اعلام نموده و درصورتیکه کارفرما نیز با این مبلغ موافق باشد، این مبلغ به‌عنوان مبلغ قراردادی تعیین می‌گردد. طرفین باید بر سر این مبلغ به‌صورت دقیق توافق نمایند تا در آینده اختلافی در این زمینه به وجود نیاید. علاوه بر این، کارفرما و پیمانکار نمونه قرارداد رزرو خدمات باید چگونگی پرداخت این مبلغ را نیز در قرارداد تعیین نمایند. نحوه پرداخت دستمزد قراردادی ارائه‌دهنده خدمات معمولاً به این صورت است که کارفرما بخشی از مبلغ را در هنگام رزرو خدمات و باقی‌مانده مبلغ را نیز پس از دریافت خدمات پرداخت می‌نماید.

 

سایر مطالب: نمونه قرارداد نصب کاشی چگونه قراردادی است و مندرجات آن چیست؟

 

آیا قرارداد رزرو و ارائه خدمات قابل فسخ است یا خیر؟

در هیچ یک از مواد قانونی به جایز یا لازم بودن نمونه قرارداد رزرو خدمات اشاره نگردیده است و از سویی دیگر، اصل بر لزوم قراردادها است که و درنتیجه، قرارداد رزرو خدمات نیز قرارداد لازم بوده و به‌تبه آن، هیچ یک از طرفین این قرارداد حق خروج یکجانبه از این قرارداد بدون داشتن حق فسخ قانونی یا قراردادی را نخواهد داشت. طرفین قرارداد می‌توانند اعمالی را معین نمایند که به‌عنوان موارد حق فسخ قراردادی شمرده شود و درصورتیکه هر یک از کارفرما یا پیمانکار قرارداد مرتکب این اعمال گردد، طرف مقابل حق فسخ قرارداد را خواهد داشت. علاوه بر این، طرفین این قرارداد می‌توانند با تراضی یکدیگر، نمونه قرارداد رزرو خدمات را اقاله نمایند.

 

حل اختلافات نمونه قرارداد رزرو خدمات از طریق ارجاع اختلاف به داوری

در طی اجرای موضوع قرارداد رزرو و ارائه خدمات و در طی فرایند انجام تعهدات قراردادی، ممکن است اختلافاتی میان طرفین قرارداد به وود بیاید که طرفین این قرارداد باید سعی نمایند تا ابتدا این اختلافات را از طریق مصالحه و سازش برطرف نموده و درصورتیکه اختلافات از این طریق حل‌وفصل نگردید، کارفرما و مجری قرارداد می‌توانند اختلاف را به نهاد داوری ارجاع نمایند. البته، گزینه ثبت و پیگیری شکایت و دعاوی از طریق مراجعه به دادگاه نیز درصورتیکه طرفین قرارداد در هنگام عقد قرارداد بر ارجاع اختلاف به داوری توافق ننموده باشند، همواره برای هر دو طرف نمونه قرارداد رزرو خدمات وجود خواهد داشت.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر این شد تا توضیحات کاملی در ارتباط با نمونه قرارداد رزرو خدمات ارائه گردد و ماهیت این قرارداد و قانون حاکم بر آن نیز مشخص شد. علاوه بر این، مندرجات این قرارداد پیمانکاری ازجمله موضوع قرارداد، معرفی طرفین قرارداد و تعهدات آن‌ها، مبلغ و مدت قرارداد و چگونگی خاتمه قرارداد نیز به‌صورت موردی بررسی گردید. در نهایت اما باید مجدداً تکرار گردد که بهتر است اشخاص تنظیم قراردادهای خود را به کارشناسان حقوقی واگذار نمایند تا ریسک‌های قراردادی برای آن‌ها به حداقل برسد.

اگر از مطالعه این مطلب رضایت داشته و این مطلب برایتان مفید بوده است، می‌توانید وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و سایر محتوای حقوقی این بلاگ را نیز مطالعه نمایید. در پایان، این امکان برای شما فراهم شده است تا پرسش‌های خود در ارتباط با هر مطلب را در انتهای مطلب و در قسمت مربوط به دیدگاه‌ها یادداشت نمایید تا همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو به سؤالات شما پاسخ دهند.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه