قیمت اثاث‌البیت چه تأثیری در میزان نفقه دارد؟

1 ماه پیش
مشاوره حقوقی نفقه

در پی ازدواجی که در بستر قانونی و شرعی رخ دهد، مسئولیت‌ها و تکالیفی برای طرفین به وجود می‌آید. به همین ترتیب افرادی که پیوند زناشویی بین آن‌ها ایجاد می‌شود لازم است راجع به به نکات مهم و اصولی تعهدات خود پس از ایجاد علقه زوجیت، آگاه باشند. در میان این وظایف، پرداخت نفقه یکی از مهمترین تکالیف زوج است. نفقه، تأمین تمامی نیازهای متعارف زندگی زن است که پس از ازدواج برعهده همسر است و تنها در برخی موارد استثنائی که ممکن است وی از این حق محروم گردد، برای زن محفوظ است.

تأمین معیشت زندگی همراه با شرایطی است و صرف ارائه کمک‌های مالی این وظیفه را از دوش مرد برنمی‌دارد. به همین ترتیب داشتن وسایل خانه که در قانون تحت عنوان اثاث‌البیت از آن یاد شده است؛ نیز می‌بایست به تناسب شرایط خانوادگی و وضعیت زن تأمین گردد. به همین منظور ما در ادامه درباره قیمت اثاث‌البیت صحبت خواهیم کرد و به نکاتی که می‌تواند باعث تأثیر قیمت اثاث‌البیت بر نفقه و بالعکس گردد، خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

 

درصورتی‌که شما به دنبال دریافت مشاوره حقوقی نفقه هستید؛ می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان حقوقی و وکلای ما در این مرکز در تماس باشید و از خدماتی که آن‌ها در راستای ارائه مشاوره حقوقی نفقه برای شما درنظرگرفته‌اند، استفاده نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی نفقه

 

نفقه چیست؟

نفقه از وظایف مرد در برابر همسر خود پس از ازدواج دائم است که در ازای تمکین زن، به وی پرداخته می‌شود. نفقه تأمین هزینه‌ها و مخارج متعارف زندگی زن است که میزان آن با توجه به موقعیت وی تعیین شده و پرداخت می‌گردد. به ‌همین‌ ترتیب، آنچه که اهمیت پیدا می‌کند این است که زن از حقوق خود و الزامی بودن پرداخت نفقه در زندگی مشترک آگاه باشد. پرداخت نفقه ارتباطی به ناتوانی و یا استطاعت مالی زوجه ندارد.

درصورتی‌که زن ثروتمند و یا خود دارای منبع درآمدی باشد، روج موظف به ادای این تعهد است. آنچه که اهمیت دارد این است که تأمین این معیشت به علاوه تأمین هزینه‌های مسکن، خوراک ، پوشاک و … شامل هزینه های فراهم کردن اسباب و وسایل منزل نیز خواهد بود. این نکته به صورت شفاف در ماده 1107 قانون اینطور آمده است: «نفقه عبارت است از مسكن و البسه و غذا و اثاث‌البيت كه به طور متعارف با وضعيت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت به داشتن خادم يا احتياج او به واسطه مرض يا نقصان اعضاء».

 

همه آنچه مشاوره حقوقی نفقه به آن می‌پردازد!

 

مشاوره حقوقی نفقه

 

اثاث‌البیت چیست؟

برای داشتن یک زندگی متعارف، وجود حداقل اسباب آسایش و معیشت ضروری است. هرچند تأمین آسایش به شیوه‌های مختلف معنوی و مادی جبران می‌گردد؛ اما ضرورت داشتن ابزار و وسایل خانه به منظور استفاده در زندگی و تأمین رفاه، امری انکارناپذیر است.

این اسباب که شامل فرش، یخچال، ظروف و سایر وسایل است، جهت گذران امور زندگی به طریق هرچه راحت‌تر و با سهولت بیشتر فراهم و استفاده می‌گردد. به همین ترتیب مرد پس از ازدواج با زن موظف است که این اسباب را برای زندگی خود مهیا نماید. اینکه این ابزار و وسایل چگونه و با چه کیفیت و در چه نوعی ارائه شود به استطاعت مالی همسر و وضعیت اجتماعی زن باز می‌گردد و با توجه به سطح زندگی زوجه، تهیه این اسباب و وسایل صورت می‌گیرد.

 

مشاوره حقوقی نفقه

 

اثاث‌البیت چگونه در پرداخت نفقه تأثیرگذار است؟

همان‌طور که از تعاریف ارائه شده درمی‌یابیم؛ اثاث‌البیت به عنوان بخشی از نفقه زن به حساب می آید. هرچند که امروزه، در جامعه ما، تأمین اثاث منزل به صورت عرف توسط زن انجام می‌پذیرد؛ اما قانون به شکل دیگری این موضوع را برای زوجین در نظر گرفته است و زن می‌تواند به عنوان یکی از حقوق خود در زندگی مشترک اثاث منزل را مطالبه کند. به همین منظور این که زندگی زن و سطح اجتماعی او در چه سطحی است و چه انتظاراتی از همسر خود دارد نکته دارای اهمیتی است که می‌تواند در میزان نفقه و پرداخت آن به همسر تأثیر داشته باشد.

مراجع قانونی مشخص می‌کنند زوجه مستحق دریافت چه میزان نفقه است و کیفیت و نحوه ارائه این اثاث می‌بایست به چه صورت باشد. اگر یک زن در صورت عدم تأمین اثاث‌البیت به مراجع قضایی شکایت نماید مرد به عدم پرداخت نفقه متهم شده و می‌بایست آن را تهیه نماید. آنچه که در نهایت درمی‌یابیم این است که میزان و کیفیت نفقه بر کیفیت و نحوه ارائه اثاث‌البیت به زن تأثیرگذار بوده و به همین ترتیب قیمت اثاث‌‌البیت نیز تأثیر مستقیم بر میزان نفقه دریافتی زن خواهد داشت.

 

شاید این مطلب برای شما مفید و جالب باشد: نحوه محاسبه نفقه همسر در قانون و مسائل مربوط به آن

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

اینکه در عرف جامعه تأمین اسباب منزل یا همان اثاث‌البیت برعهده زوجه خواهد بود؛ تکلیف مرد را نسبت به پرداخت نفقه و تأمین اسباب خانه به عنوان یکی از مصادیق آن، از بین نمی‌برد. تهیه وسایل منزل یا به اصطلاح جهیزیه از سوی زوجه زمانی اهمیت دارد که زوجه پس از بروز اختلاف، ادعایی دال بر فراهم نکردن اثاث‌البیت از جانب زوج مطرح نماید و درخواست قانونی استرداد آن‌ها را داشته باشد. به همین ترتیب آنچه که اهمیت دارد این است که تأمین این اسباب باعث تغییر میزان نفقه نخواهد بود و تنها با پرداخت همان مقدار نفقه تعیین‌شده، مرد لازم است ابزار و اثاث‌البیت را برای همسر خود تهیه نماید.

تعیین میزان نفقه زن با توجه به موقعیت وی تعیین می‌گردد و به تبع در نحوه و میزان تأمین اثاث‌البیت مؤثر است. به همین ترتیب افراد طی یک مشاوره حقوقی، می‌توانند مشکلات و مسائل پیش‌آمده در خصوص نفقه را با افراد آگاه در این زمینه درمیان گذارند و راه‌حل قانونی آن‌ها را پیدا نمایند.

 

فراموش نکنید که این مرکز جهت ارائه مشاوره حقوقی نفقه خدماتی را برای شما درنظرگرفته است. درصورتی‌که شما تا انتهای این مطلب با ما همراه بوده‌اید دیدگاه خودتان را در این‌باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد به بلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه