نحوه محاسبه نفقه همسر در قانون و مسائل مربوط به آن

1 هفته پیش
نحوه محاسبه نفقه همسر

نفقه حق قانونی زوجه در ازدواج دائم محسوب شده و پرداخت آن روی گردن شوهر است. قانون به‌صورت کامل به بیان کمیت و کیفیت نفقه و نحوه محاسبه آن پرداخته و شرایط مختلف مربوط به دریافت آن و یا مطالبه آن از طرف زن را نیز بیان کرده است. این حق تحت شرایطی که قبلاً در سایر مقاله‌های آموزشی به آن پرداخته‌ایم به گردن مرد واجب خواهد شد و در هر زمان زوجه می‌تواند برای دریافت آن در صورت امتناع همسر اقدام نماید. اما این موضوع دارای چالش‌های حقوقی بسیار زیادی است که حتماً باید در هنگام اقدام به آنها دقت شود. هم از طرف زوجه و هم از طرف زوج بایستی مسائل مربوط به نحوه پرداخت نفقه ملاحظه شده و سپس دراین‌باره تصمیم‌گیری شود. در این مقاله سعی داریم به بررسی نحوه محاسبه نفقه همسر پرداخته و مسائل مختلف مربوط به آن را بررسی کنیم.

نحوه محاسبه نفقه زن به شرایط مختلفی بستگی دارد که در ادامه علاوه بر بررسی آن، سایر مسائل حقوقی مربوط به آن را نی بررسی و همچنین خدمات وکالت مربوط به این موضوع را نیز بررسی خواهیم کرد.

دریافت مشاوره حقوقی نفقه

 

تعریف نفقه در قانون

در قانون ماده 1106 و 1107 قانون مدنی به بررسی و تعریف نفقه می‌پردازند. طبق این مواد قانونی نفقه حقی بر گردن شوهر است که برای اجناس و موارد خاصی به زوجه تعلق گرفته و شوهر این وظیفه را دارد که در طول زندگی مشترک آنها را برای همسر خود فراهم آورد. عدم رعایت این ماده قانونی این حق را برای همسر وی قائل می‌شود تا برای دریافت نفقه از دادگاه اقدام نماید. البته مسلماً قبل از بررسی شرایط دریافت و مطالبه نفقه توسط زوجه بایستی وی استحقاق این حق را داشته باشد. برای بررسی این موضوع می‌توانید با وکیل پایه یک دادگستری به بحث و گفتگو بپردازید.

 

نحوه محاسبه نفقه همسر

 

خدمات حقوقی مربوط به نفقه در لامینگو

خدمات حقوقی یکی از خدمات لازم و ضروری برای زندگی امروز بشر است. عدم اطلاع کاربران از موارد قانونی مربوط به نفقه و مسائل حقوقی این‌چنینی باعث می‌شود تا در هنگام مراجعه به دادگاه با مشکلاتی روبرو شده و توانایی دفاع از حق‌وحقوق خود را نداشته باشند. ازاین‌رو استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری در این مواقع اهمیت بسیار زیادی پیدا خواهد کرد و می‌تواند راه نجاتی برای کاربران در زمینه‌های مختلف حقوقی و کیفری باشد. پرداخت نفقه و نحوه محاسبه نفقه همسر نیز یکی دیگر از موارد حقوقی است که می‌توان برای آن از خدمات مشاوره حقوقی استفاده نمود.

موسسه حقوقی لامینگو با در اختیار داشتن یک تیم حقوقی کارکشته و باتجربه در زمینه‌های مختلف حقوقی مانند مسائل مربوط به نفقه، این امکان را برای کاربران فراهم آورده است تا با استفاده از این خدمات بتوانند نیازهای خود را در اسرع وقت برطرف کرده و بهترین شرایط را برای دفاع از خود در دادگاه فراهم آورند. برای استفاده از این خدمات تنها کافی است با ما تماس بگیرید. همچنین در صورت نیاز به اعطای وکالت برای برقراری حقوق خود در دادگاه نیز می‌توانید با ما در لامینگو در تماس باشید.

 

مواردی که شامل نفقه می‌شوند

نفقه حقی است که طی آن شوهر وظیفه تأمین نیازهای متعارف زندگی را برای همسر خود به گردن دارد. نیازهای زندگی که نفقه به آنها تعلق می‌گیرد، به مواردی مانند: لباس و پوشاک، غذا و خوراک، مسکن و محل زندگی مناسب، لوازم زندگی و اثاثیه لازم برای خانه، هزینه‌های مربوط به بهداشت و درمان و مواردی ازاین‌دست مربوط می‌شود. البته کیفیت هرکدام از موارد گفته شده نیز به مسائل مختلفی باز می‌گردد که در صورت بروز اختلاف، کارشناس دادگاه این وظیفه را به گردن دارد تا درباره آن اظهارنظر نماید. البته ذکر این نکته هم ضروری است که نفقه به معنی به نام زدن موارد مختلفی مانند مسکن به نام زن نبوده بلکه امکان استفاده وی از این امکانات را شامل می‌شود.

 

نحوه محاسبه نفقه همسر

 

نحوه مطالبه نفقه توسط زن

درصورتی‌که هرکدام از مواردی که شامل نفقه می‌شود توسط شوهر پرداخت نگردد و یا کیفیت مناسبی نداشته باشد، زن می‌تواند با ارائه دادخواست به دادگاه اقدام به دریافت حقوق قانونی خود از همسر خود نماید. برای این منظور که مطمئناً نحوه محاسبه نفقه همسر نیز از چالش‌های پیش روی آن خواهد بود، استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند بهترین شرایط را برای کاربران رقم بزند. ماده 1111 قانون مدنی این اجازه را برای زن ایجاد کرده است که در صورت عدم پرداخت نفقه به دادگاه شکایت کرده و دادخواست حقوقی علیه وی برای مطالبه نفقه و یا حتی شکایت کیفری ترک انفاق برای وی تنظیم نماید.

نکته مهم در این مواقع در این است که درصورتی‌که به دنبال دریافت نفقه گذشته خو هستید بایستی از طریق دادخواست حقوقی اقدام به مطالبه نفقه نمایید و در صورت مطالبه نفقه حال حاضر خود می‌توانید از طریق خدمات قضایی به دادگاه کیفری مراجعه و دادخواست خود را تنظیم نمایید.

 

نحوه محاسبه نفقه همسر توسط دادگاه

درنهایت و بعد از شکایت زن برای دریافت نفقه در دادگاه، قاضی مراحل خاصی را برای محاسبه نفقه همسر انجام می‌دهد. در قدم اول قاضی از طرفین می‌خواهد که بابت این موضوع با یکدیگر به توافق رسیده و به‌صورت توافقی مشکل خود را حل نمایند که در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم. اما درصورتی‌که طرفین بر سر دریافت نفقه به توافق نرسند، کارشناس حقوقی دستگاه قضایی موظف به تعیین مبلغی برای نفقه خواهد بود. البته طبق قانون امکان اعتراض به مبلغ تعیین شده توسط کارشناس دادگاه نیز توسط هرکدام از طرفین وجود خواهد داشت. در صورت اعتراض هرکدام از طرفین نیز دادگاه یک هیئت سه نفره را بابت تعیین مبلغ نفقه در نظر خواهد گرفت حکم صادر شده توسط آنها قطعی خواهد بود.

 

نکات مربوط به نحوه محاسبه نفقه همسر در قانون

  • نفقه طبق ماده 1107 قانون مدنی تنها به نیازهای ضروری زندگی زن مربوط می‌شود.
  • تورم یکی از عوامل تأثیرگذار بر مبلغ نفقه است.
  • پرداخت نفقه مطالبه قانونی زن از شوهر بوده و تنها به تمکین خاص مربوط نمی‌شود. تمکین عام به معنی انجام وظایف تمام موارد مربوط به خانه‌داری، بچه‌داری و همسرداری است.
  • دادگاه قبل از صدور رأی حتماً شرایط استحقاق زن برای دریافت نفقه را بررسی خواهد کرد.
  • محاسبه نفقه همسر بسته به شرایط زندگی خود همسر و شوهر وی داشته و ممکن است میزان نفقه دو زن با یکدیگر در یک زمان متفاوت باشد.

 

 

نحوه محاسبه نفقه همسر در قانون

در هنگام محاسبه نفقه همسر شرایط و ضوابط مختلفی بایستی موردبررسی قرار بگیرند. واقعیت این است که قانون به‌صورت دقیق و کمی اقدام به تعیین نفقه نکرده و محاسبه عدد و مبلغ نفقه را به دادگاه و شرایط زندگی افراد منوط کرده است.  کارشناس دادگستری نیز مبلغ نفقه را بر اساس شرایط مالی مرد و شأن خانوادگی زن تعیین نموده به‌صورت عرف این عدد تعیین می‌شود.

 

توافق بر سر میزان نفقه توسط طرفین

همچنین قانون این شرایط را نیز میان طرفین دعوا در دریافت و پرداخت نفقه در نظر گرفته است تا بتوانند در زمینه نحوه دریافت و مقدار آن با یکدیگر توافق کرده و شرایط را به دادگاه انتقال دهند. در این صورت نیز طبق توافق طرفین میزان نفقه باید توسط زوج پرداخت شود.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

به بررسی شرایط و مسائل مرتبط با نحوه محاسبه نفقه همسر در قانون و توسط کارشناس دادگستری پرداختیم. مسلماً اطلاع از تمام مواد قانونی توسط افراد شخصی مقدور نبوده و کاربرانی که با این موضوع درگیر هستند و حتماً باید از خدمات مشاوره حقوقی نزد وکیل پایه یک دادگستری استفاده کرده و خیال خود را از بابت دریافت حقوق خود راحت نمایند. همچنین کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می‌توانند از سایر مقالات ما در بلاگ حقوقی لامینگو استفاده نموده و از این طریق اطلاعات خود را درباره شرایط مختلف مربوط به نفقه تکمیل کنند. همچنین در انتهای مقاله امکان ارائه نظرات و پیشنهادات نیز برای کاربران فراهم آمده است.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه