چه مشاغل و اشخاصی مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند؟

2 ماه پیش
مشاوره معافیت مالیاتی

همان‌گونه که می‌دانید پرداخت مالیات یکی از راه‌های تقسیم عادلانه ثروت بین افراد جامعه می‌باشد. دولت با دریافت مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی یک کانال مالی برای تأمین مخارج و هزینه‌های کشور ایجاد می‌کند. به دلیل وجود قوانین سخت و مشخص در خصوص فرار مالیاتی در جامعه، صاحبان کسب‌وکار پیش از شروع هرگونه فعالیتی از بابت میزان و چگونگی پرداخت مالیات دغدغه‌های بسیاری دارند. بااین‌حال دولت برای کاهش فشار و نگرانی فعالان کسب‌وکار قوانینی را در جامعه حاکم کرده است که طبق آن مشاغلی که تعیین مالیات بر روی آن‌ها موجب کند شدن فعالیت اقتصادی آنها شود یا مشاغلی که تأثیر زیادی بر روی پیشرفت نهایی جامعه دارند را از پرداخت مالیات معاف می‌کند. به همین جهت افراد می‌بایست پیش از شروع فعالیت خود به کمک مشاوره معافیت مالیاتی از موارد معافیت آن به‌درستی مطلع شوند. در ادامه ما به مشاغل و اشخاصی که معاف از مالیات هستند را می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

تیم حقوقی لامینگو به همراه مشاوران خود، آماده خدمات‌رسانی به شما در تمامی زمینه‌ها ازجمله مشاوره معافیت مالیاتی است. هم‌چنین چنان‌که نیاز به دریافت مشاوره مالیاتی زیر نظر مشاورین حقوقی لامینگو دارید، لینک زیر راه ارتباطی شما با متخصصین حقوقی لامینگو می‌باشد. جهت دریافت مشاوره معافیت مالیاتی آن را دنبال کنید.

 

دریافت مشاوره معافیت مالیاتی

 

چه اشخاص و مشاغلی از پرداخت مالیات معاف هستند؟

همان‌گونه که بیان شد دولت برخی فعاليت‌ها را در جامعه از پرداخت مالیات معاف می‌کند. البته میزان و زمان معافیت اصناف بستگی به فعالیتی که در جامعه انجام می‌دهند دارد. افراد می‌توانند از طریق مشاوره معافیت مالیاتی با این نوع مشاغل، شرایط و ضوابط معافیت آنها آشنا شوند. در ادامه به خلاصه ای از این مشاغل و اشخاص می‌پردازیم.

 

سیر تا پیاز آنچه نیاز است در مورد معافیت مالیاتی بدانید

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

حقوق کارگران و کارمندان

طبق قانون مالیاتی کشور تمامی کارگران و کارمندانی که حقوق آنها از 4 میلیون تومان کمتر باشد مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند.

 

معافیت مالیاتی صنایع‌دستی

تمامی افرادی که در کارگاه‌های فرش دستباف، صنایع‌دستی، شرکت‌های تعاونی و اتحادیه‌های تولیدی مربوطه فعالیت دارند، از پرداخت مالیات معاف هستند.

معافیت مالیات بر سود حاصل از تأمین مالی پروژه‌ها

افرادی که برای انجام پروژه‌های عمرانی و سرمایه در گردش بنگاه‌های تولیدی آورده‌ای را به‌صورت قرارداد مشارکت فراهم مي‌نمايند، معادل حداقل سود به‌دست‌آمده از قرارداد مشارکت از پرداخت مالیات بر درآمد معاف می‌شوند. باید به نکته نیز اشاره کرد که این اشخاص تا دو سال نمی‌توانند سرمایه خود را از بنگاه تولیدی خارج کنند.

مشاوره معافیت مالیاتی

 

حقوق شاغلین در مناطق کمتر توسعه‌یافته

طبق قانون معافیت مالیاتی کشور تمامی افرادی که به‌صورت حقیقی و حقوقی در مناطق کمتر توسعه‌یافته مشغول به‌کار هستند تا زمانی که محل خدمت خود را تغییر نداده‌اند از معافیت پنجاه درصد مالیات حقوق کارکنان شاغل در مناطق کمتر توسعه‌یافته بهره‌مند می‌شوند.

 

معافیت مالیات بر سپرده‌های بانکی

سپرده‌های زیر از پرداخت مالیات معاف هستند.

1- سود حاصل از کسور سپرده بازنشستگان و  پس‌انداز کارمندان.

2- سود یا جوایز متعلق به پس‌انداز و سپرده‌های مختلف نزد بانک دولتی و غیردولتی.

3- جوایز متعلق به اوراق قرضه دولتی و اسناد خزانه.

 

مشاوره معافیت مالیاتی

 

معافیت مالیاتی جوایز علمی و پژوهشی و اختراعات

تمامی جوایز علمی، بورس‌های تحصیلی و درآمد حاصل از تحقیقات پژوهشی مراکز علمی و دانش‌بنیان از پرداخت مالیات معاف است. همچنین درآمد حاصل از اختراعات و اکتشافات نیز طبق قانون از پرداخت ماليات معاف هستند.

 

 معافیت جهیزیه و مهریه

طبق قانون مالیاتی کشور تمامی جهیزیه و مهریه بانوان از مالیات معاف هستند. درصورتی‌که بانویی مهریه خود را از همسر خود مطالبه کند، نیاز نیست مبلغی را به‌عنوان مالیات به‌حساب دولت واریز نماید.

 

 معافیت مالیاتی انتشاراتی‌ها

عموماً دولت‌ها جهت حمایت از افراد فرهیخته‌ای که در حوزه انتشار کتاب یا حوزه‌های مربوط به آن فعالیت می‌کنند، هیچ مالیاتی را از آن‌ها دریافت نمی‌کند و یا به آنها تخفیف مالیاتی می‌دهند. مشاغلی نظیر مشاغل حروف‌چینی، خطاطی، طراحی جلد، ویراستاری، هرگونه نویسندگی اعم از تحقیق، تألیف، بازنویسی، ترجمه، گردآوری، انواع نویسندگی نظیر تحقیق، تألیف، تصحیح، گردآوری و … مشمول قانون معافیت مالیاتی می‌شوند. این عمل جهت حمایت از پخش و نشر کتاب در جامعه و البته جهت‌دهی سرمایه‌ها به این سمت می‌باشد.

 

معاف مالیاتی

 

 معافیت مالیات بر مشاغل فرهنگی و حوزه‌های مرتبط با آن

به دلیل اهمیت حوزه‌های فرهنگی در افزایش سطح فرهنگی جامعه، سبب شده دولت فعالان و مسئولان این حوزه را از پرداخت مالیات معاف کنند. ازجمله حوزه‌های فرهنگی معاف شده از مالیات نمایشگاه‌ها، مسابقات، انواع مراسم فرهنگی نظیر یادبودها، همایش‌ها، کنگره‌ها، مجالس بررسی و نقد فیلم‌ها، مسابقات تلاوت یا حفظ قران، انواع نمایشگاه‌های کتاب یا هنرهای تجسمی هستند. همچنین افتتاح کتابخانه‌های عمومی و مراکز فرهنگی نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

 معافیت مالیات بر مشاغل مطبوعاتی و حوزه‌های مرتبط با آن

ازجمله مشاغل و افرادی که در افزایش آگاهی افراد جامعه نسبت به مسائل جامعه نقش مهمي دارند، اصحاب رسانه و مطبوعات هستند. حوزه فعالیت اصحاب مطبوعات به دو دسته  تولید خبر و نشر تقسیم می‌شوند. به همین جهت دولت طبق قانون تمامی مشاغل مرتبط با این حوزه و زيرمجموعه‌هاي آن را از پرداخت مالیات معاف كرده است. ازجمله مشاغل حوزه تولید می‌توان به مشاغل عکاسی، تفسیر اخبار، اطلاع‌رسانی مکتوب و یا الکترونیکی و خبرگزاری و در شاخه نشر اخبار نیز مشاغلی چون گزارشگری، تفسیر و نقد خبر، نشر و پخش مطبوعات، عکاسی و…اشاره کرد.

 

 معافیت مالیاتی مشاغل هنری و حوزه‌های مرتبط با آن

تمامی مشاغل هنری و حوزه‌های مرتبط با آن نظیر هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، نمایش‌های صحنه‌ای و تولیدات صوتی و تصویری به دلیل تأثیر بسزایی که این شاخه‌های هنری در افزایش سطح فرهنگی کشور دارند، قانون‌گذار این مشاغل را از پرداخت مالیات معاف كرده است. این حرفه دارای شاخه‌های متنوعی است.در همین راستا دولت تلاش دارد که تمامی اين زيرمجموعه‌ها بتوانند از شرايط اين قانون استفاده كنند. ازجمله مشاغل و حرفه‌های هنری که مشمول این قانون مي شوند مي‌توان به مشاغل آهنگسازی، خوانندگی، ضبط صدا، پخش و فروش آثار سینمایی، تهیه‌کنندگی، طراحی صحنه، تدوینگری، مستندسازی، انیمیشن‌سازی، مدیریت تدارکات، لابراتوار فیلم‌سازی، خیمه‌شب‌بازی، نمایش عروسکی، مونتاژ گری، پرده‌خوانی، خوشنویسی و….. اشاره کرد.

البته باید متذکر شد که برخی از این مشاغل متناسب با تغییر دوره‌ای قانون‌گذارها ممکن است نتوانند از اين قانون براي معافيت مالياتي استفاده كنند. به همين جهت لازم است افراد از طریق مشاوره معافیت مالیاتی از این نوع معافیت‌ها و شرايط آنها مطلع شوند.

 

معاف مالیاتی

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در پایان به یاد داشته باشید

در این مقاله شما را با مشاغل و اشخاصی که مشمول قانون معافیت مالیاتی می‌شوند، آشنا کردیم. باید به این نکته توجه کرد که قوانین مالیاتی مانند تمامی قوانین‌های حقوقی و مالی دارای مفاد و بندهای متعدد و متنوعی است. مشاوره معافیت مالیاتی یکی از اقداماتی است که افراد با دریافت آن می‌توانند  چالش‌ها و مسائل پیش روی خود را حل نمایند. همچنین آنها با مشورت افراد متخصص در این زمینه، از حقوق و تکالیف خود در خصوص این موضوع مطلع گشته و از بروز مشکلات احتمالی در آتی جلوگیری نمایند.

فراموش نکنید که برای دریافت مشاوره معافیت مالیاتی می‌توانید از خدماتی که این مرکز برای شما در نظر گفته است، استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب را تا انتها مطالعه نموده‌اید دیدگاه خودتان را دراین‌باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که وجود دارد به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه