حقوق و مزایای کار موقت در مقایسه با سایر قراردادهای استخدامی چیست؟

3 هفته پیش
نمونه قرارداد کار موقت

 

اولین گام قانونی در راستای استخدام شدن در یک مجموعه یا شرکت انعقاد قرارداد با شخص کارفرما است. یکی از انواع این قراردادها، نمونه قرارداد کار موقت است. قراردادها دارای ماهیت‌های متفاوتی بوده که این ماهیت با توجه به شرایط و مفاد مندرج در آن قرارداد تعیین می‌گردد و با توجه به قانون حاکم بر آن قرارداد حقوق و مزایایی نیز در رابطه با آن قرارداد ایجاد می‌شود. در رابطه با قراردادهای استخدامی قانون حاکم بر این قراردادها قانون کار مصوب سال ۱۳۶۹ است.

با توجه به قانون کار قراردادهای استخدامی دارای انواع مختلفی هستند، که یکی از دسته‌بندی‌های این قراردادهای استخدامی تقسیم آن بر اساس مدت‌زمان همکاری بین کارفرما و شخص کارمند و یا به‌اصطلاح قانون کار، شخص کارگر است. با توجه به مدت‌زمان قرارداد، قراردادهای استخدامی به دو دسته قراردادهای استخدام دائم و قرارداد استخدام موقت تقسیم می‌شوند. هر نوع قرارداد کاری دارای حقوق و مزایای مختلف و متنوعی بوده که در این مطلب می‌خواهیم به بررسی حقوق و مزایای کار موقت بپردازیم.

 

دریافت مشاوره حقوقی استخدام

 

تفاوت قرارداد استخدام دائم و قرارداد کار موقت

 

همان‌طور که از عنوان این دو قرارداد پیدا است، قراردادهای استخدام دائم به قراردادهایی گفته می‌شود که در آن شخص کارمند و یا کارگر به‌صورت دائمی و برای مدت طولانی که آن را دائم در نظر می‌گیرند به استخدام شخص کارفرما درخواهد آمد. این در حالی است که در نمونه قرارداد کار موقت که با عناوینی همچون قرارداد استخدام پاره‌وقت یا غیردائمی نیز شناخته می‌شود، شخص کارمند برای مدت‌زمان مشخصی که به‌صورت موقت بوده به استخدام کارفرما درمی‌آید. قراردادهای استخدام موقت مطابق ماده ۷ قانون کار تعریف‌شده است .

این ماده چنین بیان می‌کند که: قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به‌موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید : چرا باید قرارداد کار موقت امضا کنیم؟

 

چه مواردی در نمونه قرارداد کار موقت می‌باید بیان شود؟

 

هر قراردادی دارای مواد و تبصره‌های مربوط به آن است. در نمونه قرارداد کار موقت اولین ماده شرح مشخصات و معرفی طرفین آن قرارداد، یعنی شخص کارفرما ازیک‌طرف و شخص کارمند یا کارگر از طرف دیگر است. پس‌ازآن بررسی موضوع قرارداد و رابطه فی‌مابین کارفرما و کارگر که همان رابطه استخدامی است خواهد بود. با توجه به موقتی بودن این نوع از قراردادها تعیین مدت و همچنین حقوق و مزایایی که برای شخص کارمند مطابق قانون کار در نظر گرفته‌شده است خواهد بود.

پس‌ازآن به یکی از اصلی‌ترین مواد نمونه قرارداد کار موقت خواهیم رسید که همان تعهدات و وظایف شخص کارگر یا کارمند و در برابر آن تعهدات و وظایف شخص کارفرما نسبت به ایشان است. درنهایت نیز شرایط ویژه آن قرارداد، موارد فسخ و همچنین چگونگی و مرجع حل اختلافات مرتبط با آن قرارداد از دیگر مواردی است که باید در نمونه قرارداد استخدام موقت در نظر گرفته شود.

 

 

نمونه قرارداد کار موقت

 

حقوق و مزایای نمونه قرارداد کار موقت

 

۱) بیمه

 

قراردادهای کار ازجمله نمونه قرارداد کار موقت، با توجه به اینکه تحت شمول قراردادهای قانون کار قرار می‌گیرند دارای حقوق و مزایای ویژه و نسبتاً زیادی هستند. برای مثال مطابق ماده ۱۴۸ یکی از اصلی ترین مزایای این نوع از قراردادها بحث بیمه است. با توجه به این ماده شخص کارفرما موظف به بیمه نمودن شخص کارگر یا کارمند برای طول مدت‌زمانی است که شخص در استخدام ایشان خواهد بود. این بیمه علاوه بر ایجاد اطمینان خاطر برای شخص کارگر یا کارمند در رابطه با بازنشستگی شخص نیز حقوق و مزایای دو چندانی ایجاد خواهد نمود.

 

۲) ساعت کاری

 

بحث دیگر مسئله ساعات کاری در نظر گرفته‌شده در این قراردادها است در قانون کار برای ساعاتی که شخص باید برای کارفرما کار کند حداکثری در نظر گرفته‌شده است که شخص کارفرما حق ندارد از آن مدت، ساعات بیشتری را برای شخص کارگر یا کارمند در نظر بگیرد و اگر طرفین توافق کنند بر سر ساعات کاری بیشتر به نسبت هر ساعت اضافه، حقوق اضافه‌ای نیز می‌باید برای شخص کارگر یا کارمند در نظر گرفته شود.

 

خواندن این مطلب را نیز از دست ندهید : قرارداد کار موقت از منظر قانون چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

۳) حقوق و دستمزد

 

با توجه به ماده ۷ قانون کار شخص کارفرما ملزم به پرداخت مبلغی در برابر ساعات کاری است که شخص کارگر یا کارمند برای ایشان فعالیت یا به‌اصطلاح کار می‌کند. همان‌طور که میدانیم حقوق و دستمزدی که شخص دریافت می‌کند نیز مطابق قانون کار دارای حداقلی است که شخص کارفرما حق پرداخت مبلغی کمتر از این میزان به شخص کارگر یا کارمند را نخواهد داشت. این مبلغ همه‌ساله توسط وزارت کار تعیین گردیده و مطابق با شرایط اقتصادی کشور دارای تغییراتی خواهد بود. علاوه بر بحث حقوق و دستمزد و مزایای نیز برای کارگران و کارمندان در قانون کار در نظر گرفته‌شده است ازجمله مزایای رفاهی و انگیزه‌ای از قبیل کمک‌هزینه مسکن، خواربار و کمک عایله‌مندی، پاداش افزایش تولید و سود سالانه.

 

نمونه قرارداد کار موقت

 

یک نمونه قرارداد کار موقت خوب، اولین گام برای رسیدن به حقوق و مزایای قانون کار!

 

قرارداد نویسی یک مهارت و تخصص ویژه‌ای است که متخصصان حقوقی می‌باید در راستای انجام‌ آن نهایت تلاش را برای جلوگیری از تضییع حقوق هریک از طرفین قرارداد و همچنین استفاده حداکثری از مزایای آن نمایند. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و استفاده بیش‌ازپیش افراد از فضای مجازی، دریافت قرارداد به‌صورت آنلاین نیز به امری قابل‌قبول و تسهیلگر تبدیل‌شده است. ما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لامینگو انواع و اقسام قراردادهای موردنیازتان را ازجمله نمونه قرارداد کار موقت را در سریع‌ترین زمان ممکن و با صرف کمترین هزینه دریافت نمایید.

 

 ما را در اینستاگرام دنبال کنید                       کانال تلگرام لامینگو

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب نیلوفر جهانفر

دیدگاه شما

بدون دیدگاه