امضای الکترونیک امضانو چه برتری‌هایی دارد؟

امضا الکترونیک

امضای الکترونیک امضانو ابزار اثربخشی به اسناد الکترونیکی است؛ زیرا به کمک آن امضاکننده، صحت صدور سند را نسبت به خود قبول نموده و به آثار حقوقی و قانونی آن، پایبند خواهد بود. اسناد الکترونیکی و به خصوص قراردادهای الکترونیکی، با امضا کامل شده و قابلیت انتساب پیدا می‌کنند. به این معنا که زمانی سند علیه صادرکننده، قابلیت اتکا دارد که به امضای او رسیده و یا حاوی اثر انگشت وی باشد. با توجه به فراگیر شدن تجارت الکترونیکی و به تبع آن، فراگیری امضای الکترونیک، استفاده از این ابزار کاربردی و بسیار مهم، امری ضروری است. اما چه چیزی به کارگیری ابزارهای مبتنی بر فناوری‌های جدید، مانند امضای الکترونیک را ضروری ساخته است؟ به عبارت دیگر امضای الکترونیک چه مزیت‌ها و برتری‌هایی نسبت به امضای سنتی دارد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم. شما می‌توانید به کمک لینک زیر برای استفاده از خدمات امضای الکترونیک امضانو اقدام نمایید:

 

ورود به سامانه امضانو

 

برتری امضای الکترونیک امضانو

امضای الکترونیک امضانو مانند اثر انگشت الکترونیکی در قالب یک پیام رمزگذاری شده است. امضای دیجیتالی از بسیاری جهات مشابه امضاهای دستی است، با این تفاوت که جعل یک امضای دیجیتالی خوب، بسیار سخت‌تر از جعل یک امضای دستی است. از طریق امضای دیجیتالی یا علم رمزگذاری در مفهوم عام، می‌توان نامخدوش بودن پیام، هویت امضاکننده و تأیید محتوای مدرک از سوی فرستنده از طریق اینترنت را در دعاوی مرتبط اثبات کرد. بنابراین امضای الکترونیک از حیث تضمین امنیت و تصدیق فعالیت‌های تجاری الکترونیکی مهم می‌باشد. در ادامه مهم‌ترین مزایا و برتری‌های امضای دیجیتالی مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 

این مطلب را نیز بخوانید: امضای الکترونیک امضانو در قانون از چه ارزش و اعتباری برخوردار است؟

1.‌ تسریع فرآیند امضا

در نظام معاملات سنتی برای انعقاد هر قرارداد باید زمان زیادی صرف شود. علاوه بر این برخی اوقات طرفین مجبور می‌شوند بدین منظور از شهری به شهر دیگر و یا حتی از کشوری به کشور دیگر سفر کنند. تسریع در فرآیند امضای قرارداد و اسناد در هر نقطه‌ای از جهان بدون حضور فیزیکی و امکان پردازش مبادلات مالی بیشتر در تمامی کشورها، برای تجار و سرمایه‌گذاران امری مهم و حیاتی است. همچنین در اسناد تجاری و اعتباری در معاملات الکترونیکی به علت نوسانات سریع و لحظه‌ای قیمت‌ها، تسریع در فرآیند امضای الکترونیک برای طرفین این دسته از معاملات امری ضروری است. همه این موارد نشان می‌دهد که در دنیای تجارت امروز، سرعت یکی از اساسی‌ترین مؤلفه‌های موفقیت تجار و فعالان حوزه تجارت است.

 

امضا الکترونیک

 

2.‌ کاهش هزینه‌ها با امضای الکترونیک امضانو

کاهش هزینه‌های ایاب و ذهاب و امکان مبادله از طریق امضای الکترونیک امضانو در هر نقطه‌ای از جهان، قابلیتی مهم و مقرون به صرفه است. همچنین می‌دانیم که به حداقل رساندن مصرف کاغذ با اینکه ممکن است در کوتاه مدت رقم قابل توجهی را به خود اختصاص ندهد، ولی در دراز مدت علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، بخشی از هزینه‌ها را نیز به حداقل می‌رساند. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که میزان کاغذ مصرفی در اسناد و مبادلات یک سازمان مورد توجه قرار گیرد که با کمک امضای الکترونیک از مصرف آن جلوگیری خواهد شد. علاوه بر این موارد، الکترونیکی شدن اسناد و اطلاعات، امکان طبقه‌بندی آن‌ها را نیز راحت‌تر کرده است به طوری‌که می‌توان حجم عظیمی از اطلاعات و اسناد را بدون نیاز به فضای فیزیکی و صرف هزینه بدین منظور، طبقه‌بندی و بایگانی نمود.

 

3.‌ ضریب ایمنی مطمئن

داشتن ضریب ایمنی مطمئن و بالا به جهت داشتن رمز و کلید خصوصی یکی از مهم‌ترین مزایای امضای الکترونیک است. به عبارت دیگر پس از انعقاد قرارداد به کمک امضای دیجیتالی، امکان دخل و تصرف در آن غیرممکن است. به موجب امضای دیجیتالی، سندیت خاصی به اسناد الکترونیکی داده می‌شود. همچنین می‌توان به صورت قابل اعتماد و مطمئن، امضاکننده سند را شناسایی کرد. در نتیجه برخورداری از این مزیت، اسناد الکترونیکی قابل پیگیری بوده و قوانین مربوط به اسناد کاغذی در مورد این اسناد نیز قابل اجرا می‌باشد. در حال حاضر در کشورهای متعدد و برای کاربردهای گوناگون، امضای الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد آن در شبکه‌های الکترونیکی به یک ضرورت تبدیل شده است و در شرایطی که ایمیل‌های ارسال شده به صندوق الکترونیکی یک شخص از لحاظ امنیتی مورد تأیید نیست، امضای الکترونیکی این امکان را فراهم می‌کند تا اشخاص با اطمینان، تبادلات خود را انجام دهند.

 

4.‌ حفظ تمامیت اسناد و داده‌ها با امضای الکترونیک امضانو

امضای الکترونیک امضانو ذخیره، ارسال و دریافت بدون تغییر داده‌ها را تضمین می‌کند. گیرنده امضای الکترونیک می‌تواند مطمئن باشد که اطلاعات حین انتقال تغییر پیدا نکرده است. همچنین به وسیله امضای الکترونیک امضانو می‌توان مطمئن بود که محتوای سند بعد از امضا تغییر نکرده و افراد غیرمجاز، سند الکترونیکی مربوطه را مخدوش نکرده‌اند. این بدان دلیل است که امضای دیجیتالی به ازای هر سند تولید می‌شود و امضای تولید شده برای هر سند منحصر به فرد است. بدین ترتیب با در اختیار داشتن متن سند در کنار امضای الکترونیکی آن، می‌توان با اعتبار سنجی امضای الکترونیک در عین حال از عدم تغییر محتوای آن نیز مطمئن شد. حفظ تمامیت یا یکپارچگی سند بدین معنی است که سند، قابل رؤیت و خواندن می‌باشد اما نمی‌توان آن را تغییر داده یا مخدوش نمود. اگر یک سند امضای دیجیتالی داشته باشد، هر تغییری پس از امضا در این سند، امضا را غیرمعتبر می‌سازد.

 

این مطلب را نیز بخوانید: امضای دیجیتال چه اعتباری به اسناد شما می‌بخشد؟

 

5.‌ امضای الکترونیک امضانو دربردارنده اطلاعات کامل

فایل امضای الکترونیک حاوی اطلاعات هویتی و مشخصات کامل امضاکننده است. این مشخصات شامل اطلاعات ارتباطی از جمله آدرس پست الکرونیک امضاکننده، زمان انقضای کلید عمومی امضای دیجیتال، نام شخص حقیقی یا حقوقی دارنده امضا و شماره سریال شناسه دیجیتالی به منظور ردیابی است. در این خصوص، مرجع صدور گواهی که صحت اطلاعات و هویت دارنده امضا را تصدیق و تضمین می‌کند، در صورت بروز هرگونه اشتباه در این اطلاعات، ضامن خواهد بود. همچنین دفاتر صدور گواهی با احراز هویت طرف متقاضی و در اختیار قراردادن کلیدهای خصوصی و عمومی، علاوه بر اینکه خود، اهلیت و هویت متقاضی را احراز می‌نمایند، با در دسترس دیگران قراردادن کلید عمومی، این امر را برای طرف‌های رابطه حقوقی و قراردادی با متقاضی مورد نظر فراهم می‌سازند که با رجوع به فهرست دارندگان کلید، از اطلاعات موجود در آن برای اطمینان بیشتر بهره‌مند شوند.

 

امضا الکترونیک

 

6.‌ عدم امکان انکار امضای الکترونیک امضانو

در امضای الکترونیک، ارسال‌کننده و دریافت‌کننده نمی‌توانند منکر ارسال یا دریافت پیام یا تبادل مالی شوند، زیرا به ‌وسیله امضای دیجیتال روی سند و گواهی الکترونیکی فرد، می‌توان به هویت امضاکننده آن پی برد. بدین وسیله مراجع قضایی می‌توانند از این خصوصیت جهت استناد قانونی به سند الکترونیکی استفاده کنند. ماده 15 قانون تجارت الکترونیکی در این خصوص بیان می‌کند که: «نسبت به امضای‌ الکترونیکی مطمئن، انکار و تردید مسموع نیست».

 

7.‌ تضمین اصالت و تصدیق هویت

امضای الکترونیک، اصالت و تصدیق هویت یک پیغام یا سند و یا فایل اطلاعاتی را تضمین می‌کند. در واقع، به لحاظ حقوقی مهم‌ترین اثر امضا، اثبات رابطه سند با کسی است که امضا به او نسبت داده شده است. یکی از موضوعات اصلی مطرح شده در قوانین ملی و یا مقررات بین‌المللی، این است که مرجع ثالثی، اعتبار ارتباط الکترونیکی را از طریق تعیین هویت امضاکننده الکترونیکی، تضمین کند. این مرجع در اصطلاح «مرجع صدور گواهی» نامیده می‌شود. عملکرد این مرجع با عملکرد دفاتر اسناد رسمی در محیط اسناد کاغذی قابل مقایسه است. به بیان دیگر، همان‌گونه که دفتر اسناد رسمی با احراز هویت امضاکنندگان سند، به متن نوشته شده سندیت و رسمیت می‌بخشد، مرجع گواهی الکترونیکی نیز هویت امضاکننده را تضمین می‌کند. در واقع، گواهی الکترونیکی‌ای که این دفاتر صادر می‌کنند، هویت امضاکننده را از طریق ارتباط میان کلید عمومی و دارنده کلید خصوصی مربوطه، تضمین می‌کند.

 

8.‌ برخورداری از اعتبار قانونی و قابلیت استناد در محاکم

امضای الکترونیکی به جهت منحصر به فرد بودن، تمامیت، امنیت و هویت داده‌ها برای مراجع قضایی با اطمینان قابل پذیرش است. علاوه بر این یکی از مهم‌ترین مزایای امضای الکترونیک امضانو دارا بودن پشتوانه حقوقی آن است. قانون تجارت الکترونیک این دسته از امضاها را واجد اعتبار و استناد تلقی می‌کند و مقرر می‌دارد: «هرگاه قانون، وجود امضا را لازم بداند، امضای الکترونیکی مکفی است». همچنین امضای الکترونیک امضانو دارای آثار حقوقی همسان با امضای دستی است.

 

9.‌ حفظ محرمانگی اطلاعات و داده‌ها

امضای دیجیتالی، محرمانگی اسناد و پیغام‌هایی که به همراه دارد را تضمین می‌کند و اطمینان می‌دهد که مفاد آن تنها توسط افراد شناخته شده و مجاز بازگشایی می‌گردد. در حالیکه در شیوه‌های سنتی انعقاد قرارداد، ممکن است مفاد توافق صورت گرفته در اختیار افراد دیگری نیز قرار بگیرد که این مسئله ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را بر طرفین قرارداد تحمیل کند. اما در شیوه نوین انعقاد قرارداد به کمک امضای الکترونیک امضانو، زمینه از میان برداشتن واسطه‌ها فراهم گردیده و بدین ترتیب حفاظت از حریم خصوصی طرفین و حفظ محرمانگی اطلاعات مندرج در اسناد، به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

 

اینستاگرام امضانو

 

جمع‌بندی

امضای الکترونیک روشی برای تأیید اسناد می‌باشد که در عین حال امنیت آن‌ها را در طول یک مبادله تضمین می‌کند و خصوصیتی نسبت به سایر امضاها ندارد که موجب عدم اعتبار آن گردد، بلکه تنها نحوه ایجاد آن متفاوت است. بنابراین هیچ‌گونه منع قانونی در استفاده از این نوع فناوری وجود ندارد. از طرفی امضای الکترونیک مطمئن دارای قابلیت‌هایی است که آن را نسبت به امضای دستی مقبول‌تر می‌سازد. یک امضای دیجیتالی اهداف مورد نظر یک امضای سنتی را دنبال می‎کند و ویژگی ممتاز آن این است که به سختی جعل می‌شود. بنابراین این نوع امضا کارکردی همانند امضا در اسناد کاغذی خواهد داشت و همچنین دارای تمام آثار حقوقی مقرر برای امضای سنتی است.

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین برای مطالعه سایر مطالب و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهدی مهدیان مقدم

دیدگاه شما

یک دیدگاه