نرخ مالیات بر ارزش افزوده به چه صورت است؟

3 سال پیش
مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

مالیات مبلغی است که شهروندان موظف به پرداخت آن در قبال دولت و در ازای امکانات رفاهی و شهروندی که دریافت می‌کنند، هستند. اخذ مالیات به‌صورت غیرداوطلبانه و اجباری است. مالیات پرداختی به دولت برای تأمین بودجه جهت انجام برخی از فعالیت‌های دولت، دریافت می‌شود. به عبارتی دیگر، تمام افراد به‌نوعی باید مالیات بپردازند. اما محاسبه مالیات از عهده هر شخصی بر نمی‌آید. این روزها افراد قبل از پرداخت مالیات‌های خود، اعم از مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر حقوق و درآمد و غیره از انواع مشاوره‌ها ازجمله مشاوره مالیات بر ارزش افزوده استفاده می‌کنند.

مالیات یکی از روش‌های اساسی کسب درآمد دولت می‌باشد. از طرفی دیگر، اخذ مالیات جنبه سیاست‌گذاری نیز دارد؛ به این صورت که اگر دولت بخواهد مصرف دخانیات را کاهش دهد، مالیات بر ارزش افزوده کالاهای دخانی را بیشتر می‌کند تا به این طریق از مصرف دخانیات کاسته شود. در ایران نرخ مالیات بر ارزش افزوده کالاهای دخانی 12 درصد محاسبه شده است.

ارزش افزوده نیز به مبلغی می‌گویند که در فرایند تولید یک کالا، علاوه بر قیمت اصلی کالا لحاظ خواهد شد. مالیات بر ارزش افزوده هر کالا و خدمات نیز متفاوت با دیگری است. اگر به مشاوره مالیات بر ارزش افزوده نیازمندید، روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

مفهوم و معنای مالیات بر ارزش افزوده

مصرف‌کننده یا خریدار باید بهای خرید کالا و یا خدماتی را که استفاده می‌کند، بپردازد. زیرا چنانچه گفته شد یک محصول، کالا و یا خدماتی که در اختیار مشتری یا خریدار قرار می‌گیرد، باید مراحل زیادی را پشت سر بگذارد. دولت در طی کردن این مراحل و رسیدن یک کالا به مرحله نهایی نقشی اساسی ایفا می‌کند. به همین دلیل است که خریدار موظف است تا میزان مالیات بر ارزش افزوده را به دولت بپردازد. این مالیات دریافتی به خزانه مرکزی دولت واریز می‌شود و جهت رفع نیازهای ضروری و خدمات مورد نیاز شهروندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته تولیدی، درآمدی و مصرفی تقسیم می‌شود. برای شناخت این دسته‌ها، می‌توانید از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده بهره‌مند گردید.

 

برای کسب طلاعات بیشتر، این مطلب را بخوانید: مشاوره مالیات بر ارزش افزوده + انواع آن!

 

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده برای اولین بار در قرن پانزدهم میلادی و در آلمان رواج پیدا کرده است و در سال 1968، مالیات بر ارزش افزوده در اتحادیه اروپا به‌صورت رسمی ثبت شده است. از آن تاریخ به بعد یکی از درآمدهای اصلی دولت، مالیات می‌باشد که از این طریق به نیازهای جامعه پاسخ می‌دهد.

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده در ایران به دوره هخامنشیان بر می‌گردد. در آن دوران نیز هر شخص کاسبی که از راه فروش کالاهای خود به ثروتی دست می‌یافت، باید به دولت مالیاتی پرداخت می‌کرد. در ایران نیز قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 1378 به تصویب رسیده است و بنا شد تا 5 سال به‌صورت آزمایشی این قانون به اجرا دربیاید و از آن سال به بعد، اخذ مالیات بر ارزش افزوده اجرا می‌شود.

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

نرخ مالیات بر ارزش افزوده

در کشورهای مختلف دنیا، نرخ‌های متفاوتی برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مشخص شده است. این نرخ بر اساس شرایط اقتصادی، سیاسی و اجتماعی یک جامعه تعیین می‌شود. نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران از 3 درصد آغاز شده و امروزه به 9 درصد رسیده است. اما از این 9 درصد محاسبه‌شده، 3 درصد آن عوارض ارزش افزوده و 6 درصد از آن مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.

باید در نظر گرفت بسیاری از کالاهایی که خریداری می‌شود با محاسبه ارزش افزوده در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. لازم است بدانید نرخ‌های تعیین‌شده برای کالاها و خدمات موجود به‌صورت یکسان نمی‌باشد. به این صورت که نرخ کالاهای دخانی 12 درصد و نرخ کالاهای سوختی تا 20 درصد نیز مشخص شده است. در این میان نیز برخی از کالا به‌طور کلی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

برای اطلاع از این کالاهای معافی و یا محاسبه و تخمین مالیات بر ارزش افزوده کالا یا خدمات خود، با متخصصان ما در زمینه مشاوره مالیات بر ارزش افزوده تماس بگیرید.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: مالیات بر ارزش افزوده و صفر تا صد نکات مربوط به آن

 

روش اخذ مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده به دو روش اخذ می‌شود که در ادامه به‌صورت خلاصه به این دو روش می‌پردازیم.

روش اول:

در روش اول تمامی مالیات بر ارزش افزوده یک کالا یا خدمات را به‌طور کامل از خریدار یا مصرف‌کننده دریافت می‌کنند. به این صورت که مشتری باید مالیات بر ارزش افزوده کالا را به‌صورت تمام و کمال بپردازد.

روش دوم:

در روش دوم نیز شرکت تولیدکننده یک کالا و یا ارائه‌دهنده خدمات و مصرف‌کننده به‌صورت متساوی مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند. به این صورت که مالیات بر ارزش افزوده باید نصف‌نصف بین طرفین، یعنی تولیدکننده و خریدار، تقسیم شود.

بهتر آن است که قبل از پرداخت مالیات از طریق مشاوره مالیات بر ارزش افزوده راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

زمان پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس آنچه در قانون آورده شده است، مالیات بر ارزش افزوده هر سه ماه یک بار باید پرداخت شود و مؤدیان باید مبلغ معین‌شده را از طریق تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمایند. باید توجه داشت که در صورت دیرکرد و عدم پرداخت مالیات، افراد جریمه خواهند شد.

همان‌طور که مطالعه فرمودید، قانون مالیات بر ارزش افزوده، قانونی پیچیده است. بهترین اقدام در این زمینه، دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده است. با مراجعه به مشاور مالیات بر ارزش افزوده، می‌توانید از مزیت‌ها، معافیت‌ها و دیگر اطلاعات در این زمینه آگاهی یابید و مالیات خود را به‌صورت قانونی و مطمئن بپردازید.

برای مشاوره مالیات بر ارزش افزوده با شماره‌های موجود تماس حاصل فرمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نتیجه‌گیری

امیدواریم مطالب ذکر‌شده در رابطه با مشاوره مالیات بر ارزش افزوده برای شما مفید بوده و پاسخگوی نیاز شما باشد. خواهشمندیم دیدگاه خود را در قسمت نظرات برای ما یادداشت کنید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر از مسائل مربوط به مالیات و پاسخگویی به دیگر سؤالات احتمالی خود، به بلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

یک دیدگاه