مشاوره مالیات بر ارزش افزوده + انواع آن!

3 سال پیش
مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

یکی از درآمدهای اصلی دولت‌ها، اخذ مالیات از مردم جامعه است. به این صورت که مردم باید مبلغی را در برابر خدمات و یا کالایی که خریداری می‌کنند نیز بپردازند. اما محاسبه این بودجه، کاری تخصصی است که هر شخص از آن اطلاع ندارد و بهتر آن است که قبل از پرداخت مالیات با کارشناسان لامینگو جهت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده مشورت شود. مبلغی که شهروندان تحت عنوان مالیات به دولت می‌دهند، به خزانه مرکزی واریز شده و صرف مصارف ضروری و مورد نیاز جامعه می‌شود. مالیات در ایران به چهار نوع مالیات تکلیفی، مالیات عملکرد، مالیات حقوق و مالیات بر ارزش افزوده تقسیم می‌شود. در این مقاله بنا است تا به انواع مالیات بر ارزش افزوده پرداخته شود.

دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

مالیات بر ارزش افزوده به چه معنا است؟

همان‌طور که از نام این مالیات مشخص است، مالیات بر ارزش افزوده به مالیاتی گفته می‌شود که بر ارزش کالا افزوده شده است. به عبارت ساده‌تر، هر کالا برای اینکه به دست مشتری برسد باید یکسری مراحل را پشت سر بگذارد. این مراحل، ارزش واقعی کالا را افزایش می‌دهد و دولت است که در این مراحل اعم از تولید و توزیع، واردات و خدمات به ارزش کالا می‌افزاید؛ بنابراین مالیات بر ارزش افزوده را دریافت می‌کند. مالیات بر ارزش افزوده انواع مختلفی دارد که در بخش‌های بعد به‌طور کامل در رابطه با آن صحبت خواهد شد.

برای اطلاع بیشتر شما عزیزان، لازم است بگوییم مالیات بر ارزش افزوده با نام‌های دیگر مالیات بر مصرف و همچنین نام لاتین VAT شناخته می‌شود. لازم است عنوان کنیم برای محاسبه دقیق مالیات بر ارزش افزوده خود، از دریافت مشاوره مالیات بر ارزش افزوده غافل نشوید!

 

این مطلب را حتماً بخوانید: مالیات بر ارزش افزوده و صفر تا صد نکات مربوط به آن

 

انواع مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

همان‌طور که گفته شد، مالیات بر ارزش افزوده به مالیاتی گفته می‌‎شود که فروشنده و خریدار باید آن را در مراحل مختلف بپردازند. زیرا یک کالا یا حتی خدماتی که عرضه می‌شود برای رسیدن به مرحله نهایی، لازم است از مراحل دیگر تولیدی گذر کند. لازم به ذکر است که برخی از کالاها و خدمات از مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مالیات بر ارزش افزوده به سه دسته کلی تولیدی، درآمدی و مصرفی تقسیم می‌شود:

مالیات بر ارزش افزوده از دسته تولیدی

مالیات بر ارزش افزوده از نوع تولیدی تنها برای فروش لحاظ شده و کالاهای مصرفی و سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود. یعنی مالیات بر ارزش افزوده به کالاهای مصرفی و سرمایه‌گذاری تعلق می‌گیرد.

مالیات بر ارزش افزوده از دسته درآمدی

در مالیات بر ارزش افزوده از نوع درآمدی، باید بدانید که مالیات تنها برای فروش یا تولید خالص کالا در نظر گرفته شده است. به این صورت که قبل از پرداخت مالیات، تمامی هزینه‌های جانبی و استهلاکی از آن کسر می‌شود و بعد از به دست آمدن سرمایه خالص نیز به آن مالیات تعلق خواهد گرفت.

مالیات بر ارزش افزوده از دسته مصرفی

مالیات بر ارزش افزوده مصرفی، شامل کالاها و خدمات مصرفی و مورد استفاده مردم می‌شود.

برای محاسبه مالیات بر ارزش افزوده خود به مشاوره مالیات بر ارزش افزوده مراجعه کنید.

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

کالاهای معاف از مالیات بر ارزش افزوده کدام‌اند؟

باید دقت داشت که مالیات بر ارزش افزوده به تمامی کالاها و خدمات تعلق نمی‌گیرد و در این میان به برخی از کالاها و خدمات معافیت مالیاتی تعلق می‌گیرد.

برخی از کالاهای دارای معافیت از مالیات بر ارزش افزوده عبارت‌اند از:

 • تمامی محصولات فرآوری‌نشده کشاورزی
 • تمامی خدمات و تجهیزات پزشکی و دارویی
 • تمامی تخفیفات و هدایا به خریدار کالا یا خدمات
 • تمامی کالاهای اصلی نظیر برنج، نان، قند، چای، آرد، لبنیات
 • تمامی فعالیات‌های انتشاراتی، چاپی و کاغذ
 • تمامی خدمات آموزشی و پژوهشی زیر نظر وزارت علوم و کار
 • تمامی تجهیزات نظامی  که از طریق وزارت دفاع پشتیبانی می‌شود
 • تمامی تجهیزات موجود در فرودگاه جهت عملیات ناوبری
 • تمامی خدمات توانبخشی و حمایتی برای بیماران و نیازمندان
 • تمامی فعالیت‌های دام، طیور و آبزیان و زنبورداری
 • تمامی خدمات عبورومرور درون و برون‌شهری
 • تمامی خدمات مربوط به درمان برای انسان، حیوان و گیاه

آنچه از معافیت مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات گفته شد، تنها بخشی از این معافیت‌های درنظرگرفته‌شده توسط دولت است. چنانچه قصد دارید از باقی این معافیت‌ها اطلاع حاصل کنید، با مشاوران ما در لامینگو تماس حاصل فرمایید.

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده

 

مشاوره مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

شما قطعاً در مواجهه با هر مسئله‌ای به متخصص مراجعه می‌کنید. برای مثال، زمانی که نمی‌دانید با فرزند یا همسر خود چگونه رفتار کنید، از مشاوره روانشناس بهره می‌برید. واضح است که افراد از هر موضوع و مسئله‌ای اطلاع کامل و تخصصی ندارند؛ پس برای حل مسئله خود لازم است به شخص متخصص در حوزه مربوطه مراجعه شود. مشاوره مالیات بر ارزش افزوده را اشخاصی متخصص و کاردان در حوزه مالیات به عهده دارند. این افراد با علم و آگاهی در این رشته جهت خدمت‌رسانی و کمک به افرادی که در این زمینه اطلاعی ندارند، مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهند.

از مزایای استفاده از مشاوره مالیات بر ارزش افزوده این است که شخص مشاور با علمی که دارد، شما متقاضی عزیز را نسبت به معافیت‌ها و تخفیف‌ها آگاه می‌کند و حتی در جریمه‌های سنگین به شما کمک می‌کند تا از این تخفیف‌ها استفاده کنید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

نتیجه‌گیری

چنانچه مطالب ذکرشده در رابطه با انواع مالیات بر ارزش افزوده برای شما خواننده گرامی کاربردی بوده است، خوشحال می‌‌شویم دیدگاه ارزشمند خود را در قسمت نظرات برای ما یادداشت کنید. برای اطلاع از سایر مطالبی که برای متقاضیان عزیز در نظر گرفته شده است، به بلاگ لامینگو مراجعه فرمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه