انواع استراتژی تصمیم‌گیری در مشاوره مدیریت سازمان

2 هفته پیش
مشاوره مدیریت سازمان

هرچه که یک کسب‌وکار بزرگتر می‌شود و به سمت پیچیده‌تر شدن حرکت می‌کند، متقابلاً نوع تصمیم‌گیری نیز تغییر می‌کند. این فرآیند با تصمیم‌گیری رابطه مستقیم دارد؛ بنابراین در این شرایط، تصمیم‌گیری‌های معمولی برای کسب‌وکار‌ها کفایت نمی‌کند و نیاز به تصمیم‌گیری استراتژیک احساس می‌شود. مشاوره مدیریت سازمان می‌تواند در حوزه تصمیم‌گیری استراتژیک به مدیر سازمان، کمک قابل توجهی نماید.

تصمیم‌گیری در هر حوزه و در هر حیطه‌ای لازم و ضروری است و یک انتخاب خودآگاهانه است. تصمیم‌گیری شامل انواع متفاوتی است که یکی از انواع آن تصمیم‌گیری استراتژیک است؛ مدیران و افراد سطح بالا در کسب‌وکار برای دستیابی به اهداف و جهت‌گیری کلی سازمان با کمک مشاوره مدیریت سازمان، اقدام به تصمیم‌گیری استراتژیک می‌کنند. تصمیم‌گیری استراتژیک نیز از انواع متفاوتی برخوردار است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

مشاوره مدیریت سازمان چیست؟

مدیریت سازمان، تنها بررسی شرایط، عملکرد سازمان و تصمیم‌گیری را بر عهده دارد. اما عملی کردن تصمیم بر عهده وی نیست و همچنین بیشترین تأثیر را بر سازمان و کارکنان دارد. وی نقش تسهیل‌کننده را دارد. جایگاه مشاوره مدیریت با دیگر مشاوران مانند مشاور کسب‌وکار متفاوت است؛ علت نیز آن است که مشاوره مدیریت سازمان به مدیران سطح بالا مشاوره می‌دهد و مشاوره او مربوط به تصمیمات استراتژیک، استراتژی و اهداف بلندمدت است. از جمله وظایف مشاوره مدیریت سازمان عبارت است از اینکه وی در زمینه‌هایی مثل تغییر مدل کسب‌و‌کار، تغییر و یا تعدیل کارکنان برای کاهش هزینه‌ها و بررسی رقبای کسب‌وکار فعالیت می‌کند.

 

ویژگی‌های تصمیم‌گیری استراتژی در مشاوره مدیریت سازمان

تصمیم‌گیری استراتژیک باید کسب‌وکار را به سمت اهداف بلند‌مدت هدایت کند. به بیان دیگر باید هدایتگر و نتیجه‌بخش باشد؛ به این معنا که مشاور و مدیر بعد از تصمیم‌گیری استراتژیک، به این نتیجه برسند که کسب‌وکار به اهداف بلند‌مدت مشخص شده رسیده است. همچنین تصمیم‌گیری استراتژیک باید خاص، متفاوت و مختص به همان کسب‌وکار باشد. اگر نیازمند به تصمیم‌گیری استراتژیک برای کسب‌وکار خود هستید می‌توانید از مشاور مدیریت سازمان، مشاوره و راهنمایی ‌دریافت کنید! همچنین اگر نیاز به فردی دارید که به پیش‌بینی صنعت و ارزیابی کلی کسب‌و‌کارتان بپردازد و همچنین نیاز به تصمیمات استراتژیک دارید، می‌توانید از مشاوره مدیریت سازمان استفاده نمایید!

 

مشاوره مدیریت سازمان

 

تصمیم‌گیری استراتژیک چیست؟

تصمیم‌گیری استراتژیک یک تصمیم پیچیده است که مربوط به اهداف بلندمدت سازمان و کسب‌وکار می‌شود و تغییرات اساسی را به دنبال دارد. تصمیمات استراتژیک بر عهده مشاوره مدیریت سازمان و مدیران آن سازمان است؛ به دلیل اینکه مدیران سازمان، بیش از افراد دیگر بر آینده کسب‌وکار و  اهداف بلندمدت آگاهی دارند و بهتر از هر کس دیگری می‌توانند منابع مورد نیاز برای تصمیم‌گیری استراتژیک را انتخاب نمایند. در نتیجه با تسلط بر این مسائل و  توجه به عوامل خارجی که بر روی مؤسسه تأثیر‌گذار هستند، بهتر است تصمیم‌گیری بر عهده مدیران و مشاوره مدیریت سازمان باشد.

 

عوامل تأثیر‌گذار بر تصمیم‌گیری استراتژیک از منظر مشاوره مدیریت سازمان

مشاوره مدیریت سازمان در تصمیم‌گیری استراتژیک باید عواملی را در نظر بگیرد، از جمله:

  • بررسی عملکرد شرکت
  • بررسی استراتژی که شرکت از آن استفاده می‌کند.
  • انتخاب بهترین استراتژی با توجه به شرایط محیط داخلی و خارجی کسب‌وکار
  • نظارت بر اجرای استراتژی جدید و ارزیابی آن

 

این مطلب را نیز بخوانید: مشاوره حقوقی کسب و کار و شاخص کلیدی عملکرد (KPI) و انواع آن!

 

آیا تصمیم‌گیری استراتژیک همان تصمیم‌گیری معمولی است؟

خیر، تصمیم‌گیری استراتژیک با تصمیم‌گیری‌های معمولی کاملاً متفاوت است. باید در نظر داشته باشید که تصمیم استراتژیک از تصمیم‌های معمولی مهم‌تر و بزرگتر است، مانند تغییر و یا تعدیل نیرو و کارکنان جهت کاهش هزینه‌ها. تصمیم‌های معمولی شامل تصمیم‌های اداری است که روند تصمیم‌گیری استراتژیک را تسریع می‌بخشد. تصمیم‌گیری‌های معمولی مربوط به اهداف کوتاه‌مدت است و به صورت روزانه گرفته می‌شود و در ارتباط با کارکنان سازمان است؛ در حالی‌که تصمیم‌گیری استراتژیک، برای بلندمدت است و بر اساس چشم انداز آینده شرکت گرفته می‌شود. مشاوه مدیریت سازمان علاوه بر تسلط به تفاوت این دو، با توجه به چشم‌انداز و اهداف بلند‌مدت سازمان، بهترین تصمیم‌گیری استراتژیک را برای کسب‌وکار شما ارائه می‌دهد!

 

مشاوره مدیریت سازمان

 

 تصمیم‌گیری شامل چند سطح است و مهم‌ترین آن کدام است؟

اگر نیازمند به تصمیم‌گیری استراتژیک هستید، به مشاوره مدیریت سازمان نیاز دارید که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های اساسی برای کسب‌وکارتان به شما مشاوره و راهنمایی ارائه دهد! لامینگو این شرایط را برای شما فراهم آورده است تا از طریق لینک زیر با مشاوران لامینگو جهت دریافت مشاوره‌ در ارتباط باشید:

 

دریافت مشاوره کسب و کار

 

تصمیم‌گیری‌های استراتژیک جزء تصمیم‌گیری‌های سرنوشت‌ساز سازمان است و مهم‌ترین نوع تصمیم‌گیری به حساب می‌آید. همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، تصمیم‌گیری انواع متفاوتی دارد و دارای سطوح متفاوتی نیز می‌باشد. سطوح تصمیم‌گیری شامل موارد زیر است:

  • تصمیم‌گیری عملیاتی
  • تصمیم‌گیری استراتژیک
  • تصمیم‌گیری تاکتیکی

تصمیم‌گیری تاکتیکی و عملیاتی سطح پایین‌تر تصمیم‌گیری استراتژیک هستند و فرآیند تصمیم‌گیری استراتژی را تسهیل می‌کنند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن آخر

همانطور که در مطالب بالا نیز ذکر شد، یکی از ارکان مهم یک سازمان، تصمیم‌گیری است. از جمله تصمیم‌هایی که مدیر مجموعه برای سازمان می‌گیرد و بر روی کل سازمان تأثیرگذار و سرنوشت ساز است، تصمیم‌گیری استراتژیک است. از جمله وظایف اصلی مشاور مدیریت سازمان، تصمیم‌گیری استراتژیک است که برای رسیدن کسب‌وکار به اهداف بلندمدت اتخاذ می‌کند. تصمیم‌گیری استراتژیک بسیار پیچیده است و جز تصمیم‌گیری‌های اساسی برای سازمان است و برای به سرانجام رساندن شرکت و رسیدن به اهداف بلند‌مدت از منابع بسیاری استفاده می‌گردد. همچنین این نوع تصمیم‌گیری پیامدهای منفی و مثبت بسیار را به همراه دارد. بنابراین انجام این امور کار هر کسی نیست و  نیاز به مشاوره مدیریت سازمان است.

همچنین نیاز است تا فردی جهت پیشگیری و کنترل از پیامدهای منفی قرار داده شود. مدیران کسب‌وکارها گرچه تصمیم‌گیری‌های اصلی را برای کسب‌وکار خود می‌گیرند، اما برای تصمیم‌گیری‌های استراتژیک نیاز به حضور مشاوره مدیریت سازمان دارند تا به صورت تخصصی و حرفه‌ای عملکرد کسب‌وکار و همچنین استراتژی فعلی را بررسی کند و در صورت نیاز، استراتژی جدیدی را جایگزین استراتژی قدیم نماید.

در این مطلب سعی کردیم، درمورد اهمیت تصمیم‌گیری استراتژیک در سازمان، تفاوت آن با تصمیم‌گیری معمولی و مشاوره مدیریت سازمان صحبت نماییم. اگر علاقه‌مند به مطالعه مطالب حقوقی هستید، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید! همچنین با قرار دادن نظرات و انتقادات خود در قسمت دیدگاه‌ها، بلاگ ما را جهت ارتقاء راهنمایی نمایید! در صورت ابهام نیز، سؤالات خود را از کارشناسان ما بپرسید، آن‌ها در سریع‌ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهسا احرام پوش

دیدگاه شما

بدون دیدگاه