انواع جرثقیل و تفاوت‌های آن در پیمانکاری جرثقیل

1 هفته پیش
ساخت و ساز

جرثقیل یکی از ماشین‌آلات بسیار سنگین  است که از آن در پروژه‌های عمرانی و صنعتی استفاده می‌شود. استفاده از جرثقیل در پروژه‌های مختلف برای کارکردهای متنوعی صورت می‌پذیرد و بدون این ماشین‌آلات سنگین امکان اجرای برخی از پروژه‌ها وجود نخواهد داشت. جرثقیل‌ها در انواع مختلفی تولید شده و در شرایط مختلف می‌توان از هرکدام از انواع جرثقیل استفاده کرد. نکته بسیار مهمی که در هنگام تنظیم قرارداد پیمانکاری جرثقیل، هر دو طرف قرارداد بایستی به آن توجه داشته باشند، نوع جرثقیل به کار گرفته شده در پروژه است.

در نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل به این نکته اشاره شده است که کارفرما و پیمانکار باید در هنگام تنظیم قرارداد نوع جرثقیل به کار گرفته شده را برای پروژه در نظر گرفته و  تهیه جرثقیل مناسب را جزو تعهدات پیمانکار قرار دهند.  در ادامه با بررسی و معرفی انواع جرثقیل‌ها در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی، کاربران چنین قراردادهایی را بیشتر با این جرثقیل‌ها آشنا کرده و شرایط را برای آن‌ها بهینه‌تر خواهیم نمود.

 

این مطلب را بخوانید: با تمامی نکات حقوقی پیمانکاری جرثقیل آشنا شوید

 

جرثقیل در پروژه‌های عمرانی

جرثقیل‌ها در زندگی انسان قدمت بسیار زیادی دارند. نمونه‌های اولیه جرثقیل که با چوب ساخته شده بود، برای کارکردهای مختلف به کار گرفته می‌شد. در یونان و روم باستان از جرثقیل‌ها برای بلند کردن اجسام سنگین برای ساختمان‌سازی استفاده می‌شده است. در حال حاضر در پروژه‌های عمرانی نیز برای جابجایی اجسام سنگین هم در ارتفاع  و هم در مسیر از جرثقیل‌ها استفاده می‌شود. کاربرد جرثقیل‌ها در پروژه‌های عمرانی به مواردی از قبیل موارد زیر باز می‌گردد:

  •  استفاده از جرثقیل برای بتن‌ریزی سازه‌های بلندمرتبه
  •  استفاده از جرثقیل در پروژه‌های عمرانی برای بال بردن
  •  استفاده از جرثقیل برای بارگیری و تخلیه مصالح سنگین
  •  استفاده از جرثقیل برای اجرای سازه ساختمان اعم از سازه‌های بتنی و فلزی

باری بسته به نوع پروژه برای هرکدام از این موارد انواع مختلفی از جرثقیل‌ها در اختیار پیمانکاران قرار می‌گیرد که می‌توانند از آن استفاده نمایند.

 

ساخت و ساز

 

اهمیت انواع جرثقیل در نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل

نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل دارای نکات حقوقی بسیار زیادی است که حتماً باید طرفین قرارداد در هنگام تنظیم آن به این نکات توجه داشته باشند.‌ بخش اعظمی از مفاد قرارداد پیمانکاری جرثقیل مربوط به مشخصات فنی پروژه و شرایط کار باز می‌گردد.  یکی از مهم‌ترین قسمت‌ها در مشخصات فنی قرارداد پیمانکاری جرثقیل، درباره انواع جرثقیل به کار گرفته شده در هنگام اجرای پروژه است. هر پروژه‌ای بسته به شرایط و مشخصاتی که دارد نیاز به استفاده از جرثقیل‌هایی خاص خواهد داشت. در ادامه با معرفی انواع جرثقیل بیشتر با کارکرد آن‌ها در پروژه‌های عمرانی آشنا خواهید شد.

موسسه حقوقی لامینگو با در اختیار داشتن یک تیم حرفه‌ای از وکلای پایه یک دادگستری که تجربه بسیار بالایی در زمینه تنظیم قرارداد پیمانکاری دارند،  اقدام به تهیه و تنظیم نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل نموده و این قرارداد را با بهترین کیفیت و شرایط در اختیار کارفرمایان و پیمانکاران قرار داده است. کاربران علاوه بر دسترسی به بهترین شرایط در قرارداد پیمانکاری جرثقیل با استفاده از این نمونه قرارداد،  می‌توانند از خدمات مشاوره حقوقی رایگان ما نیز بهره‌مند شوند.

 

دانلود قرارداد پیمانکاری جرثقیل

 

پیمانکاری انواع جرثقیل

پیمانکاری جرثقیل یکی از حرفه‌هایی است که نیاز به چند عامل مهم به‌صورت هم‌زمان دارد. کارفرمایان گرامی در هنگام اعطای امتیاز پیمانکاری جرثقیل در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی بایستی به این نکات توجه داشته باشند تا بهترین پیمانکار برای اجرای پروژه در نظر گرفته شود:

  1. اولین و مهم‌ترین عامل برای پیمانکاری جرثقیل داشتن تجربه لازم برای این منظور است. پیمانکاری جرثقیل دارای خطرات بسیار زیادی است که برخی از این خطرات متوجه خود پیمانکار و برخی دیگر متوجه پروژه و ساختمان‌های اطراف آن خواهد بود. هرگونه اشتباه در هنگام اجرای کار ممکن است آسیب‌ها و ضررهای مالی بسیار سنگینی به دنبال داشته باشد. ازاین‌رو تجربه بایستی به‌عنوان ملاک اول بر انتخاب پیمانکار جرثقیل در نظر گرفته شود.
  2. دومین نکته برای انتخاب پیمانکار جرثقیل دقت به تجهیزات و امکانات در دسترس وی است. در صورت نبود امکانات لازم اجرای پروژه مقدور نبوده و چالش‌های بسیار زیادی مانند استفاده از خدمات اجاره جرثقیل پیش روی طرفین قرار خواهد گرفت.
  3. تخصص پیمانکار در استفاده از انواع جرثقیل‌های به کار گرفته شده در پروژه‌های عمرانی و صنعتی یکی دیگر از مواردی است که در هنگام انتخاب وی بایستی در نظر گرفته شود.

بعد از دقت به این نکات است که می‌توان هم‌زمان با تهیه نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل بهترین شرایط را برای کارفرما به دنبال داشته باشد.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل

 

انواع جرثقیل در پروژه‌های عمرانی و صنعتی

جرثقیل‌ها در پروژه‌های عمرانی بر اساس نوع کارکرد به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود. البته انواع جرثقیل تنوع بسیار زیادی داشته و شرکت‌های مختلف تولیدکننده این تجهیزات برای هر نوع پروژه و کاری اقدام به طراحی و تولید نمونه خاصی کرده‌اند.  علاوه بر پروژه‌های عمرانی انواع جرثقیل‌ها برای حمل‌ونقل در کشتیرانی و یا کارخانه‌های بزرگ صنعتی به کار گرفته می‌شود. در ادامه اما قصد داریم تا شما را با پرکاربردترین جرثقیل‌های به کار گرفته شده که در قرارداد پیمانکاری معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند آشنا کنیم.

 

جرثقیل تاور کرین ( برجی)

جرثقیل تاور کرین یا برجی  در سال‌های اخیر به دلیل احداث برج‌های با تعداد بالا در شهرهای بزرگ ایران بسیار رایج شده و یکی از انواع جرثقیل‌های اصلی در  پروژه‌های عمرانی است. این جرثقیل به‌عنوان بلندترین جرثقیل برای ساخت‌وساز برج‌های بسیار بلندمرتبه به کار گرفته می‌شود. اگر در شهرهای بزرگ سکونت دارید در هر گوشه‌ای از شهر اگر از پنجره به بیرون نگاه کنید احتمالاً یکی از این جرثقیل‌ها را مشاهده خواهید کرد.

 

جرثقیل تلسکوپی

یکی دیگر از انواع جرثقیل‌های مورداستفاده در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز جرثقیل‌های تلسکوپی هستند. دلیل نام‌گذاری این جرثقیل به‌عنوان تلسکوپی به دلیل تشابهی است که آن‌ها به تلسکوپ دارند.  البته جرثقیل‌های تلسکوپی نیز در انواع مختلف تولید شده که بسته به شرایط از آن‌ها می‌توان استفاده نمود.  نمونه‌های پرکاربرد جرثقیل تلسکوپی موارد زیر هستند:

  1. خودکششی چرخ زنجیری
  2. خودکششی چرخ لاستیکی (جرثقیل موبایل)

استفاده از جرثقیل تلسکوپی و یا جرثقیل ماشینی در پروژه‌های عمرانی کاربرد بسیار زیادی داشته و ازاین‌رو یکی از پایه‌های ثابت در بخش مشخصات فنی در نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل، انواع تلسکوپی و ماشینی آن است.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل

 

جرثقیل کامیونی

جرثقیل‌های کامیونی مشابه با  جرثقیل‌های تلسکوپی در ابعاد کوچک‌تر برای پروژه‌های کوچک‌تر طراحی شده‌اند. این جرثقیل ازجمله  جرثقیل‌های سبک محسوب شده و استفاده از آن‌ها حتی برای باربری هم کاربرد دارد. جرثقیل‌های کامیونی به روی یک کامیون سوار شده و همراه آن جابجا می‌شوند. یکی از کاربردهای اصلی این جرثقیل‌ها در پروژه‌های عمرانی بارگیری و تخلیه مصالح ساختمانی است.  البته در پروژه‌های کوچک ساختمانی به‌عنوان جرثقیل اصلی هم کاربرد دارد.

 

جرثقیل سقفی

یکی دیگر از انواع جرثقیل‌ها، جرثقیل‌های سقفی هستند که بیشتر برای محیط‌های سرپوشیده و کارخانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای فضاهایی که به‌صورت مداوم نیاز به استفاده از جرثقیل در آن‌ها وجود دارد می‌توان از انواع جرثقیل سقفی استفاده کرد. سالن‌های صنعتی و تولیدی یکی از اصلی‌ترین مکان‌هایی است که از انواع جرثقیل سقفی در آن استفاده می‌شود. جرثقیل‌های سقفی در انواع مختلفی مانند تک پل و یا دو پل تولید شده و در صنعت کاربرد دارند. در نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل برای پروژه‌های ساختمانی و ساخت‌وساز کمتر اسمی از جرثقیل‌های سقفی برده می‌شود.

 

جرثقیل دروازه‌ای

یکی دیگر از انواع جرثقیل‌ها، جرثقیل‌های دروازه‌ای هستند که به‌صورت دروازه‌ای کامل و یا نیم دروازه‌ای در محیط‌های سرپوشیده و سرباز به کار گرفته می‌شوند. هرچند استفاده از جرثقیل دروازه‌ای هم در برخی از پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز معمول است اما به‌صورت کلی کاربرد این نوع نسبت به جرثقیل‌های تاور کرین و تلسکوپی کمتر است.

 

جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی از انواع جرثقیل‌های سبک محسوب شده که در خطوط مونتاژ، انبارها و یا ایستگاه‌های ماشین‌آلات برای بلند کردن بارهای سنگین از آن‌ها استفاده می‌شود. در این نوع جرثقیل یک پایه به‌عنوان ستون و یک بازوی برای بلند کردن و جابجا کردن بار‌های مختلف وجود دارد. انواع جرثقیل‌های بازویی با قدرت‌های مختلف تولید شده توسط به شرایط می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل

 

جرثقیل آویز

آخرین نوع جرثقیل که در مقاله انواع جرثقیل‌ها به آن می‌پردازیم جرثقیل‌های آویز هستند که در محیط‌های با محدودیت ارتفاع به کار گرفته می‌شوند. استفاده از این جرثقیل‌ها مخصوصاً در صنایع مونتاژ خودرو بسیار پرکاربرد است.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید

در انتها دوباره باید متذکر شویم که در  نمونه قرارداد پیمانکاری جرثقیل، کارفرما و پیمانکار بایستی روی نوع جرثقیل به کار گرفته شده در پروژه به گفتگو بپردازند. کارفرما بایستی قابلیت و توانایی پیمانکار را در استفاده از انواع جرثقیل‌ها در پروژه عمرانی مورد آزمایش قرار دهد و دراین‌باره تحقیقات لازم را به عمل آورد. کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جرثقیل‌ها و همچنین تنظیم قرارداد پیمانکاری جرثقیل هستند می‌توانند سایر مقالات ما را در این زمینه از بخش بلاگ حقوقی لامینگو مطالعه نمایند. در انتهای مقاله از بخش نظرات نیز می‌توانید نظرات و سؤالات خود را با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه