انواع کارشناس تولید محتوا و تخصص‌ آن‌ها

2 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

در این مقاله سعی داریم در عین بررسی برخی از نکات مربوط به نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا، معرفی کامل و جامعی درباره انواع کارشناس تولید محتوا نیز داشته باشیم. شرایط بازار و تجارت کنونی و کشیده شدن پای اینترنت به این بازار نیاز به تخصص‌های جدیدی را برای کاربران به وجود آورده که یکی از این موارد کارشناس تولید کننده محتوا است. قرارداد استخدام این دست از عزیزان نیز بر اساس قرارداد کار تنظیم شده و رفتار این عزیزان کاملاً منطبق بر رفتار حرفه‌ای محیط‌های کاری است. البته برای رسیدن به این هدف نیاز به رعایت نکاتی خواهید داشت که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

علاوه بر این شرکت‌های فعال در این زمینه برای استخدام نیروهای حرفه‌ای و متناسب با حرفه و کسب‌وکار خود ابتدا باید به دنبال آشنایی با خدمات مربوط در این زمینه باشند. همچنین لازم است تا تخصص‌های مربوط به این رده شغلی را نیز شناخته و سپس نسبت به شرایط موجود استراتژی استخدام این افراد را در دستور کار قرار دهند. در این مقاله به‌صورت مفصل دراین‌باره به گفتگو خواهیم نشست.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا در لامینگو

یکی از اولین چالش‌های استخدام کارشناس تولید محتوا، استفاده از قرارداد کار مناسب برای این موضوع است. قراردادی که همه جوانب مربوط به چنین کارهایی را در نظر گرفته و شرایط ایده‌آل را برای آنها تبیین نماید. در این زمینه وکلا و مشاورین حقوقی ما در لامینگو اقدام به تهیه و تدوین نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا کرده‌اند. این نمونه قرارداد:

 • منطبق بر قوانین به‌روز مربوط به چنین قراردادهایی تبیین شده است.
 • در تهیه آن نیازهای روز کسب‌وکارها در نظر گرفته شده است.
 • یک قرارداد حرفه‌ای است که در هر سطحی می‌توان از آن استفاده نمود.
 • امکان اضافه کردن بندهای توافق شده جدید نیز به آن وجود دارد.

همچنین در راستای هر چه بهتر شدن شرایط کاری، کارفرمایان می‌توانند در عین استفاده از این قرارداد کار برای استخدام نیروی تولید کننده محتوا، از خدمات مشاوره حقوقی نیز در این زمینه در لامینگو بهره‌مند شوند. این خدمات نیز در راستای هر چه بهتر کردن شرایط استخدام این نیرو‌ها تعریف شده است. در لینک زیر منتظر شما هستیم.

 

دانلود قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

 

از کارشناس تولید کننده محتوا چه انتظاری داریم؟

قبل از اینکه به انواع کارشناس تولید محتوا پرداخته و روش‌های تنظیم قرارداد کار را با آنها بازگو کنیم، ابتدا باید به تعریف انتظارات رایج از نیروی تولید کننده محتوا بپردازیم. نیروی تولید محتوا می‌تواند شرح وظایف مختلفی داشته باشد اما به‌صورت عمومی از این نیرو انتظار می‌رود تا:

 • محتوای یونیک و منحصربه‌فرد تولید نماید.
 • قانون کپی‌رایت را در تولید محتوا به کار گیرد.
 • از تولید محتوای اشتباه و با اطلاعات غلط پرهیز کند.
 • به دنبال تولید محتوای جذاب برای جلب نظر مخاطب باشد.
 • اصول سئو را در نگارش رعایت نماید.
 • تمهیدات لازم در زمینه جذب مخاطب را در نظر بگیرد.

استفاده از ابزارهای مختلف، ساده اما کاربردی است که می‌تواند یک محتوای معمولی را تبدیل به یک محتوای جذاب و عالی کند. ابزارهای مانند CTA، دقت به موارد سئو و مواردی ازاین‌دست که به‌سادگی و به‌صورت رایگان در اختیار کاربران سایت قرار دارد، می‌تواند زمینه‌ساز ارتقاء در اینترنت برای آنها شده و نتایج ایده‌آلی برای آنها رقم بزند.

 

نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا و نکات حرفه‌ای درباره آن

 

نمونه قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

 

آیا برای استخدام نیروی تولید محتوا نیاز به قرارداد کار داریم؟

در بسیاری از شرکت‌هایی که به‌صورت حرفه‌ای به این موضوع نگاه نمی‌کنند، شاهد استخدام نیروی تولید کننده محتوا بدون قرارداد کار و بدون استفاده از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا هستیم. این موضوع می‌تواند مشکلات بسیار زیادی را برای طرفین رقم بزند. کارشناس تولید محتوا در این مواقع با چالش بزرگ دریافت حقوق خود روبرو بوده و همیشه باید نگران آن باشد. کسب‌وکارها نیز به دنبال عدم تنظیم این قرارداد با مشکلات مربوط به عدم تنظیم موارد محرمانگی روبرو هستند. به‌این‌ترتیب تنظیم چنین قراردادی بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد. برای اینکه درک بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید لازم است تا یک مثال ساده را با هم مرور کنیم.

تصور کنید که شما برای انجام کارهای مربوط به تولید محتوای سایت و یا شبکه‌های اجتماعی خود تمام اطلاعات محرمانه مربوط به آنها را در اختیار نیروی تولید کننده محتوا قرار داده باشید. وی نیز بدون توجه به مسائل محرمانگی از تمام محتویات سایت شما کپی‌برداری نموده و آنها را برای کسب درآمد در اختیار رقبا قرار دهد. این موضوع می‌تواند باعث افت شدید کیفیت سایت و شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار شما شود.

 

انواع تولید محتوا برای سایت و شبکه‌های اجتماعی

آشنایی با انواع کارشناس تولید محتوا قبل از استخدام نیروی‌های متخصص در این زمینه لازم است. اهمیت این موضوع برای به کار بردن نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا برای این عزیزان است. هر کدام از کارشناسان نیاز به تعریف وظایف مشخصی در این قرارداد دارند. برای اینکه با انواع کارشناس تولید محتوا آشنا شوید، ابتدا لازم است تا با انواع تولید محتواهای رایج در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی آشنا باشید. هر کدام از این انواع محتواها کارشناس و تخصص خاص خود را نیاز خواهد داشت. در ادامه با انواع محتواهای مورد استفاده در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به شرح زیر آشنا خواهید شد:

 • تولید محتوای متنی
 • تولید محتوای پادکست و صوتی
 • تولید محتوای ویدئویی
 • تولید محتوای انیمیشن و موشن گرافی
 • تولید محتوای بصری و اینفوگرافیک
 • تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام

 

نمونه قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

 

تولید محتوای متنی

معمول‌ترین و رایج‌ترین نوع تولید محتوا است. تولید محتوا برای اولین بار با این مدل در شبکه اینترنت آغاز به کار کرده است. در این نوع محتوا شما با مقاله‌های متنی روبرو هستید که حاوی اطلاعات مورد نظر شما در رابطه با جستجوی انجام گرفته است. در این نوع محتوا که نیاز به تخصص‌ها و موارد خاصی است، تولید کننده با جستجو در سایر سایت‌ها و همچنین اطلاعات شخصی خود اقدام به تهیه اطلاعات لازم درباره یک موضوع خاص می‌نماید. همچنین برای ایجاد این نوع محتوا، کارشناس باید به نکات مهمی نیز مسلط بوده و آنها را رعایت نماید. در ادامه در کنار معرفی وظایف کارشناسی تولید کننده محتوای متنی، تخصص‌های لازم برای این نوع محتوا را نیز با شما در میان خواهیم گذاشت.

 

تولید محتوای پادکست و صوتی

یکی دیگر از انواع تولید محتوای مورد استفاده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، پادکست‌ها و محتوای صوتی هستند. از این نوع محتوا می‌توان برای آموزش، ارائه اخبار، سرگرمی و موارد بسیار زیادی استفاده کرد. این نوع محتوا نیز طرفداران خاص خود را داشته و افراد زیادی دنبال کننده آنها هستند. همچنین لازم است تا در این نوع محتوا نیز دانش کار با نرم‌افزارهای مربوطه برای کارشناس وجود داشته باشد. در این زمینه همچنین لازم است تا از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا مخصوص برای این نوع محتوا استفاده شود. از مهم‌ترین وجه تمایزهای این قرارداد با قرارداد قبلی در طرح وظایف کارشناس محتوا در قرارداد کار است.

 

تولید محتوای ویدئویی

محتوای ویدئویی نیز یکی دیگر از انواع محتواهای به کار گرفته شده در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی است. این نوع محتوا که بر پایه ویدئوهای کوتاه بنا می‌شود، ازجمله محبوب‌ترین نوع محتوا در دنیای امروز است. میزان تخصص‌های لازم برای تولید این نوع محتوا نسبت به نمونه‌های قبلی به‌مراتب بیشتر است.

 

نمونه قرارداد استخدام تولیدکننده محتوا

 

تولید محتوای انیمیشن و موشن گرافی

تولید و نمایش انیمیشن‌ها و موشن گرافی‌ها نیز ازجمله محتواهایی هستند که می‌تواند تضمین‌کننده موفقیت کسب‌وکارها مخصوصاً در شبکه‌های اجتماعی باشد. اگر به دنبال استخدام کارشناس تولید محتوای ویدئویی هستید می‌توانید با استفاده از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا وظایف مورد نظر خود را برای این دست از کارشناسان تعریف نمایید. در این رده نیز تخصص‌های لازم در ادامه بررسی خواهد شد.

 

تولید محتوای بصری و اینفوگرافیک

تولید محتوای بصری را نباید با عکس‌های کپی شده از سایر سایت‌ها اشتباه بگیرید. در این مدل از محتوا کاربر با اینفوگرافیک‌ها و عکس‌های ویرایش شده توسط نرم‌افزارهای حرفه‌ای روبرو می‌شود که اطلاعات بسیار عالی را در اختیار وی قرار می‌دهند. اگر در کسب‌وکار خود با فردی حرفه‌ای در زمینه تولید محتوای بصری و اینفوگرافیک همراه هستید، برگ برنده‌ای در اختیار دارید که می‌تواند تضمین‌کننده موفقیت شما در شبکه‌های اجتماعی و دنیای اینترنت باشد.

 

استخدام

 

تولید محتوای مخصوص شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام نیز به یکی از 5 دسته‌بندی بالا برمی‌گردد؛ اما دلیل عنوان کردن جداگانه آن این است که در این نوع محتوا شرایط خاص دیگری نیز لازم است. به‌صورت کلی تولید محتوای متنی، عکس، ویدئویی و … برای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام تفاوت‌های زیادی با سایت خواهد داشت. ازاین‌رو برای استخدام کارشناس محتوا برای این منظور باید به دنبال افراد متبحر در این زمینه باشید.

 

انواع کارشناس تولید محتوا در اینترنت

با انواع تولید محتوا در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی آشنا شدید. کارشناس محتوایی که هر یک از این محتواها را تولید کرده و در آنها تخصص داشته باشد، یکی از انواع کارشناس محتوا نامیده شده و در صورت نیاز به استخدام وی باید از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوای مخصوص به آن نیز استفاده کنید. اصلی‌ترین تفاوت در این مدل‌ها در نوع محتوای تولید شده و شرح وظایف آنها است. به‌صورت کلی می‌توان کارشناس تولید کننده محتوا را در دسته زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • کارشناس تولید محتوای متنی
 • کارشناس تولید محتوای پادکست و صوتی
 • کارشناس تولید محتوای ویدئویی
 • کارشناس تولید محتوای انیمیشن و موشن گرافی
 • کارشناس تولید محتوای بصری و اینفوگرافیک
 • کارشناس تولید کننده محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام

برای اینکه نیروهای باکیفیت و عالی در هر یک از موارد بالا را برای کسب‌وکار خود استخدام کنید، نیاز به اطلاع درباره تخصص‌های مورد نیاز برای آنها دارید. در این زمینه در ادامه اطلاعات لازم را به شما ارائه خواهیم داد. اهمیت این موضوع در هنگام تنظیم قرارداد می‌تواند مربوط به شرح وظایف آنها باشد.

 

استخدام

 

نیازمندی‌های کارشناس تولید محتوای متنی

کارشناس تولید کننده محتوای متنی فردی است که وظایف مربوط به تولید این نوع محتوا را به عهده دارد. برای این منظور نیاز به آشنایی با موارد زیر را خواهد داشت:

 • آشنایی کامل با نرم‌افزارهای آفیس ازجمله ورد
 • آشنایی با محیط مدیریت محتوا وردپرس و HTML
 • آشنایی با اصول سئو در تولید محتوای متنی
 • آشنایی نسبی با سئو On Page
 • آشنایی با معیارهای تولید متن سئو شده
 • آشنایی با علائم و نشانه‌های نگارشی
 • اطلاع از املای کلمات فارسی
 • اطلاع از نحوه جستجو در اینترنت و نحوه کسب اطلاعات در یک موضوع خاص
 • امکان جستجوی کلمات کلیدی درباره یک موضوع

اهمیت اطلاع از این نیازمندی‌ها می‌تواند زمینه‌ساز مصاحبه حرفه‌ای با کارشناس تولید محتوا شده و همچنین از آنها برای شرح وظایف وی در نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا استفاده شود.

 

نیازمندی‌ها و تخصص‌های لازم برای تولید محتوای ویدئویی

محتوای ویدئوی محتوایی تخصصی‌تر و حرفه‌ای‌تر نسبت به محتوای متنی است. البته ازنظر تاثیرگذاری این موضوع صحت نداشته و هر دو این دو نوع محتوا از این نظر شرایط مربوط به خود را دارند. حتی در برخی مواقع محتوای متنی می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری روی رتبه سایت شما داشته باشد. دراین‌باره نیز تخصص‌های زیر می‌تواند شرایط بهتری را برای محتوا به دنبال داشته باشد:

 • آشنایی با نرم‌افزارهای تولید و ویرایش ویدئو
 • نرم‌افزارهای مانند ادوبی پریمیر، ادوبی ایلوستریتور، کمتازیا، Cinema 4D، کورل و …

 

استخدام

 

تخصص‌های لازم برای کارشناس تولید محتوای صوتی و پادکست

برای تولید محتوای صوتی نیز باید به تخصص‌های خاصی دقت نمایید. تخصص‌های مورد نیاز برای تولید بهترین پادکست‌ها در این زمینه به شرح زیر است:

 • داشتن فن بیان قوی در زمینه تخصصی موضوع سایت
 • آشنایی با روش‌های توضیح مطالب در پادکست‌های صوتی
 • تسلط بر نرم‌افزارهای ادیت و ویرایش فایل‌های صوتی مانند کمتازیا، فتوشاپ، پریمیر و …

 

تخصص‌های لازم برای تولید کننده محتوای  انیمیشن و موشن گرافی

تولید محتوای انیمیشن و موشن گرافیک نیز به دلیل جذابیت‌هایی که دارند، ازجمله موارد مهم در پیشبرد اهداف سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی هستند. در این زمینه نیز تخصص‌های مانند موارد زیر لازم است:

 • اصول تولید انیمیشن‌ها و موشن گرافیک‌ها
 • آشنایی با نرم‌افزارهای لازم برای این زمینه مانند پریمیر، ایلوستریتور، فتوشاپ و …
 • داشتن ابتکار و خلاقیت بالا در زمینه تولید این دست از فایل‌ها

 

تولیدکننده محتوا

 

نیازمندی‌های لازم برای کارشناس تولید محتوای بصری

تولید محتوای بصری نیز تخصص‌های مربوط و لازم برای خود را نیاز دارد. برای این موضوع می‌توانید به دنبال کارشناسانی باشید که در زمینه‌های زیر تخصص لازم را داشته باشند:

 • آشنایی با ترفندهای عکاسی
 • در اختیار داشتن ابزارهای لازم برای عکاسی
 • آشنایی و تسلط بر نرم‌افزاری ویرایش و تولید عکس مانند فتوشاپ، کورل و …
 • داشتن ابتکار و خلاقیت در زمینه تولید محتوای عکسی

 

کارشناس تولید محتوای اینستاگرام کیست؟

هرچند برای تولید محتوا در اینستاگرام نیز نیاز به داشتن تخصص‌های بیان شده در هر کدام از انواع محتواها در بندهای قبلی است، اما علاوه بر این‌ها لازم است تا کارشناس مربوط به به‌صورت اختصاصی در زمینه تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام نیز تخصص داشته باشد. قابلیت‌های لازم برای این منظور جدای از تخصص‌ها بالا در زمینه کار با اینستاگرام است. تخصص‌هایی مانند:

 • نحوه استخراج کلمات کلیدی مناسب در زمینه کسب‌وکار و پست مورد نظر
 • آشنایی با اندازه‌های پست‌ها و استوری‌ها در اینستاگرام
 • آشنایی با الگوریتم‌های اینستاگرام
 • داشتن تخصص لازم در زمینه کپشن نویسی در اینستاگرام
 • تسلط با کار با این نرم‌افزار
 • آشنایی با روش‌های جذب فالوور در اینستاگرام

این موارد را نیز باید به تخصص‌های قبلی عنوان شده برای تولید محتوا اضافه کنید.

 

تولیدکننده محتوا

 

وظایف کارشناس تولید محتوای اینستاگرام

کارشناس تولید محتوای اینستاگرام وظایف مشخصی به عهده دارد. کسب اطلاعات در این زمینه برای استفاده از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا برای اینستاگرام و همچنین شرح وظایف این شخص لازم است. همچنین این موارد را در جلسه مصاحبه با داوطلب تصدی‌گری این پست نیاز خواهید داشت. به‌صورت کلی شرح وظایف این فرد به تولید محتوای لازم و مخصوص این نرم‌افزار و همچنین به‌کارگیری ترفندهای بالا در این زمینه مربوط می‌شود.

 

استفاده از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا برای استخدام

نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا حاوی کامل‌ترین بندهای مربوط به استخدام چنین افرادی است. این نمونه قرارداد را می‌توانید در هر سطحی برای استخدام کارشناس تولید محتوا به کار بگیرید. از این گذشته در صورت استفاده از آن خیالی آسوده و راحت از این بابت خواهید داشت. نمونه قراردادی که توسط وکیل و مشاور حقوقی با تجربه تنظیم شده باشد، منطبق بر قوانین روز حقوقی مربوط به چنین قراردادهایی است. ازاین‌رو تمام نیازهای کارفرمایان را در بر خواهد گرفت.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که داشتن نیروهای متخصص در هر رده شغلی لازمه موفقیت کسب‌وکارها است. یکی از ملزومات اصلی موفقیت کسب‌وکارهای اینترنتی نیز داشتن کارشناس تولید محتوای با تجربه و حرفه‌ای در زمینه‌های مختلف است. در این زمینه استفاده از نمونه قرارداد استخدام تولید کننده محتوا می‌تواند تضمین‌کننده نوع ارتباط میان طرفین باشد. در انتها باید یادآور شویم که کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می‌توانند سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایند. همچنین در انتهای این مقاله نیز امکان درج نظرات و ابهامات نیز برای کاربران در نظر گرفته شده است.

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه