تفاوت لایحه و دادخواست در چیست؟

1 هفته پیش
تفاوت لایحه و دادخواست

اسناد و مدارک حقوقی مورداستفاده در دادگاه تعاریف مخصوص به خود را داشته و کاربردهای خود را نیز دارند. خیلی‌ها به دلیل عدم آگاهی کافی نسبت به این اسناد از راه‌های غیر درست اقدام به تنظیم آنها نموده و از این بابت مشکلاتی را برای خود به وجود می‌آورند. ازاین‌رو دقت به این موارد می‌تواند در چنین مواقعی اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. گذشته از این کاربران باید با تفاوت‌های میان هرکدام اسناد و مدارک نیز آشنا بوده و روش‌های تنظیم آنها را بدانند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت لایحه و دادخواست پرداخته و نکات حقوقی مربوط به هر یک را مرور کنیم.

بررسی این موضوع می‌تواند چند مزیت عمده برای کاربران به دنبال داشته باشد. در وهله اول با معنی و مفهوم هرکدام از این اسناد آشنا خواهید شد و می‌توانید ازاین‌پس به‌صورت مجزا آنها را موردبررسی قرار دهید. از این گذشته می‌توانید برای تنظیم هرکدام از آنها از متخصصین و افراد باتجربه کمک بگیرید. درنهایت هم با این شناخت دیگر اشتباهات رایج بسیاری از کاربران در این زمینه را مرتکب نشده و می‌توانید با خیال آسوده‌تر در پرونده‌های حقوقی و کیفری اقدام به دفاع از حقوق خود نمایید.

 

دریافت مشاوره حقوقی

 

لایحه چیست؟

لایحه یک سند حقوقی برای تنظیم دفاعیه طرفین دعاوی در دادگاه است. به این معنی که بعد از برگزاری جلسه دادگاه و شنیدن صحبت‌های طرفین در عین اینکه منشی دادگاه تمام نکات و اظهارات را ثبت می‌نماید، طرفین نیز می‌توانند دفاعیات و بیانات خود را در لایحه تنظیم و تسلیم دادگاه کنند. هرچند بسیاری از اظهارات در دفتر منشی ثبت می‌شود اما بااین‌حال استدلال هر یک از طرفین در لایحه و همچنین نکات حقوقی درج شده در آن می‌تواند قاضی را مجاب به رأی پرونده به نفع آنها کند. از این گذشته ممکن است بسیاری از مطالب به‌درستی به سمع قاضی نرسیده و یا از قلم افتاده باشند که لایحه می‌تواند این مشکلات را نیز در پرونده‌های حقوقی حل کند.

برخلاف لایحه که از آن برای دفاعیه و استدلال بر بی‌گناهی در دادگاه استفاده می‌شود، دادخواست فرمی است مه طی آن فرد می‌توانید از افراد حقیقی و حقوقی در دادگستری اقامه دعوا نماید. در واقع اگر شما به هر دلیلی نیاز به شکایت از فرد یا شرکتی را دارید می‌بایست با پر کردن فرد دادخواست علیه وی در دادگاه اقامه دعوا کنید.

 

تفاوت لایحه و دادخواست

 

ارائه خدمات نگارش دادخواست و لایحه در لامینگو

برای تهیه و تنظیم لایحه و دادخواست ذکر چند نکته اهمیت بسیار زیادی دارد:

 • در درجه اول باید بدانید که این اسناد تأثیری مستقیم در رأی پرونده خواهند داشت و ازاین‌رو باید به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و در جهت دفاع از حقوق شما تنظیم شوند.
 • تنظیم این اسناد نیاز به اطلاعات و دانش حقوقی دارد.
 • در کنار تخصص و تحصیلات مرتبط فرد تنظیم‌کننده‌ای اسناد باید دارای تجربه لازم در این زمینه نیز باشد.

با توجه به این مسائل باید درک کرده باشید که تهیه و تنظیم این اسناد اهمیت بسیار زیادی دارد و حتماً باید برای این منظور از فرد متخصص کمک بگیرید. در موسسه حقوقی لامینگو مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری با سال‌ها تجربه و تخصص در زمینه تهیه و تدوین این اسناد این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا با بهترین کیفیت بتوانید از خود دفاع کنید. با درک تفاوت میان لایحه و دادخواست می‌توانید تنظیم هر یک از آنها را به‌صورت تخصصی و حرفه‌ای به تیم حقوقی ما در لامینگو بسپارید. همچنین با استفاده از خدمات اینترنتی و آنلاین برای در اختیار داشتن این اسناد نیازی به حضور در دفتر موسسه را نیز نخواهید داشت.

 

نکات حقوقی مربوط به دادخواست

بررسی نکات حقوقی می‌توانید در تبیین تفاوت لایحه و دادخواست راهنمای مناسبی برای شما باشد.

 • دادخواست به معنی بیان ادعا در نظر مراجع قضایی است که هر فرد می‌توانید نسبت به تنظیم آن اقدام و فرم مربوطه را از دادگستری و مراجع قضایی دریافت نماید.
 • از نظر مشخصات شناسایی، دادخواست باید دارای مشخصاتی اعم از نام و نام خانوادگی، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان باشد.
 • امکان تنظیم دادخواست مانند لایحه توسط وکیل خواهان نیز وجود دارد. البته در این موارد حتماً باید مشخصات وکیل نیز در برگه دادخواست درج گردد.
 • در تنظیم دادخواست حتماً باید آدرس خوانده نیز قید شود. در غیر این صورت ممکن است دادخواست شما از سوی دادگاه رد شود.
 • حتماً برای رسیدگی با دادخواست باید هزینه دادرسی آن پرداخت شود. عدم دقت به این نکته نیز باعث رد دادخواست خواهد شد.

 

تفاوت لایحه و دادخواست

 

نکات حقوقی در تنظیم لایحه و دادخواست

 • تنظیم لایحه می‌تواند به‌مراتب سخت‌تر از تنظیم دادخواست باشد.
 • برای تنظیم لایحه نیاز به تخصص و تجربه بالا خواهید داشت.
 • کیفیت نگارش در لایحه بسیار مهم است.
 • یک نویسنده توانمند نمی‌تواند حتماً یک لایحه نویس توانا باشد و هر وکیل و مشاور حقوقی هم نمی‌تواند استعداد نوشتن لایحه را داشته باشد.

 

تفاوت لایحه و دادخواست

در بیان تفاوت میان این دو ابتدا به نوع کاربری آنها اشاره کنیم. لایحه سندی برای تنظیم دفاعیه در دادگاه است درحالی‌که دادخواست یا همان فرم دادخواست برای دادخواهی و تنظیم شکایت علیه فرد حقیقی یا حقوقی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که برای دادخواست شما با فرم‌های آماده روبرو هستید که باید اقدام به پر کردن آن نمایید. اما لایحه فرم مشخصی نداشته و برحسب نوع تخصص و تجربه تنظیم کننده آن تنظیم می‌شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

تفاوت لایحه و دادخواست

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید یادآوری کنیم که هر سند و مدرک حقوقی و قضایی اهمیت خاص خود را داشته و برای تبیین آنها باید اهتمام ویژه‌ای به خرج داد. درصورتی‌که به دنبال تهیه بهترین لایحه و یا دادخواست برای خود هستید حتماً باید به نکات حقوقی مربوط به این دو و هم‌چنین شرایط تهیه و تنظیم آنها دقت داشته باشید. دوباره باید خاطر نشان کنیم که عدم دقت به نحوه نگارش لایحه و دادخواست و عدم استفاده از فرد باتجربه و متخصص در زمینه تهیه و تنظیم این دو سند اولین نفری که در معرض آسیب و صدمه‌های جبران‌ناپذیری قرار می‌گیرد، خود شما خواهید بود. ازاین‌رو حتماً باید با دقت زیاد و استفاده از خدمات بهترین فرد اقدام به تنظیم این اسناد نمایید.

در این مقاله به بررسی تفاوت لایحه و دادخواست پرداختیم و نکات حقوقی مربوط به هر یک را نیز مرور کردیم. کاربران می‌بایست با استفاده از این نکات به دنبال کسب بهترین نتیجه برای خود باشند. از این گذشته برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز می‌توانید سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایید. در انتهای این مقاله نیز امکان ثبت نظرات و سؤالات برای کاربران فراهم آمده است.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه