مهم‌ترین نکاتی که باید درباره‌ی شغل برنامه نویسی بدانید

نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس

در دنیای امروز سوق مردم جهان به سوی استفاده از اینترنت و تکنولوژی است. اغلب مردم به سبب سهولت انجام‌ فعالیت‌‌ها از طریق اینترنت، کلیه نیازهای خود را اعم از خرید وسایل، حمل‌و‌نقل و… با بهره‌گیری از وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهند. به همین سبب اکثر افراد شاغل، برنامه نویسان را برای طراحی سایت یا ساخت برنامه‌های کاربردی خود استخدام می‌کنند. کارفرمایان معمولا برای استخدام فرد برنامه نویس به مطالعه نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس نیازمند می‌گردند. در ادامه این مطلب به مهم‌ترین نکاتی که باید درباره‌ی شغل برنامه نویسی بدانید پرداخته می‌شود.

 

برنامه نویس کیست؟

به فردی که با توجه به نیازهای شخص کارفرما و یا به طورکلی مردم به ساخت یک برنامه جهت برآورده ساختن خواسته‌ها اقدام کرده، برنامه نویس می‌گویند.

وظیفه‌ی برنامه نویس، مبدل کردن طرح‌های مورد نظر مهندسان نرم‌افزار به زبان ماشین و به حالت دستورالعمل برای کامپیوتر بوده و پس از ثبت دستورالعمل‌ها به خطایابی و تست کد و برنامه اقدام می‌کند.
شغل برنامه نویسی با مهندسی نرم‌افزار شامل وجه اشتراکاتی بوده به عنوان مثال طراحی سایت و یا ساخت برنامه‌های کاربردی یعنی همان اپلیکیشن‌ها.

 

این مطلب را بخوانید:کلیه نکات حقوقی لازم که باید درباره‌ی قرارداد استخدام برنامه نویس بدانید

 

نکته: اکثر برنامه نویسان کار کردن به تنهایی را ترجیح می‌دهند، اما در برخی پروژه‌های دشوار و بزرگ با تشکیل تیم با سایر برنامه نویسان به تولید محصولات و در کل رسیدن به نتیجه همکاری دارند.

 

نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس

 

فریلنسر کیست؟

یکی از مزایای قابل توجه شغل برنامه نویسی، عدم لزوم کار در یک مکان معین بوده و برنامه نویسان در هر مکانی امکان انجام فعالیت‌های مربوطه به شغل خود را دارند.

به برنامه نویسانی که فعالیت‌های خود را به صورت دورکاری به سرانجام می‌رسانند، برنامه نویس فریلنس یا (Freelancer) گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که اغلب برنامه نویسان فریلنس را به علت وجود درآمدی بیشتر نسبت به برنامه نویسی به صورت دائمی ترجیح داده و فریلنس از محبوبیت بالایی برخوردار است.

 

این مطلب را بخوانید: استخدام برنامه نویس یک چالش قراردادی پر ماجرا!

 

ویژگی‌های برنامه نویس

شغل برنامه نویسی شغلی به نسبت دشوار بوده و این شغل برای همه اشخاص حتی با وجود علم و آگاهی فرد از برنامه نویسی مناسب نیست.

برنامه نویسان موفق دارای ویژگی‌های حائز اهمیتی بوده که عبارتند از:

  • وجود مغزی تحلیل کننده و انعطاف‌پذیر
  • برخورداری از صبر و شکیبایی بالا: به طور کلی دستیابی به موفقیت در مشاغل مربوط به کامپیوتر، اعم از مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی سخت افزار و … به صبوری افراد وابسته است. این شغل به تمرکز بالا و آزمون و خطا کردن و خطایابی در کدنویسی و طراحی برنامه‌ها نیازمند است.
  • به سبب پیشگیری از بروز اشتباهات و خطا، برنامه نویس باید فردی دقیق و جزئی نگر باشد.
  •  خلاق بودن برنامه نویس مسبب تولید برنامه‌ها و یا نرم‌افزارهای جدید و برتر گشته که امکان شهرت وی را فراهم می‌سازد.
  • یکی از ویژگی‌های مهم یک برنامه نویس، برخوردار بودن از توانایی همکاری با سایر برنامه نویسان و کار تیمی وی می‌باشد.
     

برای دریافت نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس که توسط وکلای پایه یک و مشاوران حقوقی مجرب لامینگو تنظیم گردیده، به لینک زیر مراجعه فرمایید:

 

 دانلود نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس

 

چگونگی ورود به عرصه برنامه نویسی

ورود به عرصه برنامه نویسی علاوه بر داشتن مهارت به علم و آگاهی نسبت به انواع گوناگون زبان‌های برنامه نویسی نیز بستگی دارد. معمولا انتخاب کارفرمایان برای جذب نیروی کار به افرادی که در کلاس‌های آموزشی مربوطه شرکت کرده و یا برخوردار بودن وی از مدرک تحصیلی در رشته‌های کامپیوتری می‌باشد. برای فراگیری برنامه نویسی می‌توانید به کلاس‌های آزاد آموزشگاه‌ها نیز مراجعه نمایید.

 

میزان درآمد برنامه نویسان

 درصورت استخدام برنامه نویس در بخش‌های دولتی، حقوق و درآمد وی بر اساس قانون مدیریت خدمات کشور محاسبه و پرداخت می‌گردد.
اما در صورت به استخدام رسیدن برنامه نویس توسط یک شرکت خصوصی، میزان درآمد و حقوق برنامه نویس به تجربه، داشتن علم کافی در زبان برنامه نویسی مورد نظر و مهارت وی وابسته می‌باشد.

 

لازم به ذکر است که نوعی که برنامه نویس با شرکت در رابطه با حقوق خود به توافق رسیده نیز حائز اهمیت است.

یک برنامه نویس در سازمان‌ها و یا شرکت‌های خصوصی به سمت‌هایی همچون کارشناس نرم‌افزار، طراح وبسایت، مدیر فنی و… منسوب می‌گردد.

به این نکته توجه داشته باشید که فریلنسرها از حقوق بالاتری نسبت به سایر برنامه نویسان برخوردار هستند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

این مطلب حاوی مهم‌ترین نکاتی که باید درباره‌ی شغل برنامه نویسی بدانید بود. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید از نمونه قرارداد استخدام برنامه نویس لامینگو استفاده کنید. برای مطالعه مطالب مشابه به وبلاگ لامینگو مراجعه فرمایید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب آناهیتا حاجی حسینی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه