میزان افزایش حقوق و دستمزد 1402 | افزایش حقوق کارگران | افزایش حقوق کارمندان

افزایش حقوق کارگران

همیشه در روزهای پایانی سال، کارگران چشم‌انتظار تصمیم دولت برای افزایش حقوق و دستمزد در سال جدید هستند. اهمیت افزایش سالانه حقوق و دستمزد برای آنان از این جهت است که با توجه به افزایش روزانه قیمت اجناس که ناشی از تورم موجود در بازار است، تأمین نیازهای اولیه این قشر از جامعه روزبه‌روز با دشواری‌های بیشتری روبه‌رو می‌شود. حداقل کاری که دولت می‌تواند برای آنان انجام دهد، تعیین حقوق و دستمزدی است که متناسب با درصد تورم موجود باشد. بماند که بسیاری از فاکتورهای دیگر نیز باید مدنظر قرار گیرد، تا تصمیمی به اصطلاح عادلانه برای دخل و خرج این قشر زحمت‌کش جامعه گرفته شود. این است که ما به حقوق و دستمزد 1402 و همچنین افزایش حقوق بازنشستگان می‌پردازیم.

سال 1402 هم از قاعده همیشگی انتظار کارگران برای تعیین حداقل حقوق و دستمزد، مستثنی نبود. این‌بار، جلسه شورای عالی کار در طول چند روز و هر بار به مدت چندین ساعت برگزار شد. در آخرین جلسه که عصر روز یکشنبه ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ تشکیل شد و تا ۲ و ۳۰ دقیقه بامداد روز بعد ادامه یافت، بالاخره پس از کش‌وقوس‌های فراوان، حداقل حقوق و دستمزد 1402 تعیین شد. در این نوشتار در وهله اول به افزایش حقوق کارگران و سپس به افزایش حقوق بازنشستگان و همینطور افزایش حقوق کارمندان نیز خواهیم پرداخت.

 

این مطلب را نیز بخوانید: حق مسکن کارگران و نحوه محاسبه آن در حقوق و دستمزد

 

جزییات حقوق و دستمزد و مزایای سال 1402 کارگران

دستمزد کارگران در سال 1402 نسبت به سال ۱۴۰۱، ۲۷ درصد افزایش یافته است. با توجه به افزایش ۲۷ درصدی، حداقل دستمزد ماهانه از چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان به پنج میلیون و ۳۰۸ هزار ۲۸۴ تومان رسیده است؛ همچنین حداقل دستمزد روزانه از ۱۳۹ هزار به ۱۷۶ هزار و ۹۴۲ تومان. بر اساس اینفوگرافیکی که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تنظیم شده است جزییات حقوق و دستمزد 1402 کارگران به شرح زیر می‌باشد:

 

حقوق و دستمزد 1402

 

افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان

بر خلاف اینکه از مدتی قبل، افزایش حقوق کارمندان در سال آینده به صورت پلکانی پیش‌بینی و متوسط آن ۲۰ درصد اعلام شده است ولی مجلس تنها با میزان ۲۰ درصد افزایش حقوق موافقت کرد. بر اساس لایحه بودجه تقدیمی دولت به مجلس، در تبصره ۱۲ این لایحه آمده است «ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر به میزان متوسط ۲۰ درصد بر اساس آخرین حکم کارگزینی به گونه‌ای افزایش یابد که مجموع حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص) و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد از ۷۰ میلیون ریال (هفت میلیون تومان) کمتر نباشد».

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 1402 هم به تعیین تکلیف حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری پرداخت و بر این اساس ۲۰ درصد افزایش حقوق پیشنهادی دولت همچنان پابرجا ماند. با این وجود، مجلس کف و سقف دریافتی‌ها و برخی تبصره‌های آن را تغییر داده است. تعیین میزان افزایش حقوق کارمندان و همچنین افزایش حقوق بازنشستگان، زمانی میسر است که شورای نگهبان به بررسی و تأیید مفاد بودجه بپردازد. تا کنون مفاد بودجه توسط شورای نگهبان، نهایی نشده است. شما می‌توانید با مراجعه به لینک زیر نسبت به دریافت مشاوره از لامینگو در خصوص حقوق و دستمزد 1402 اقدام نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی

 

ما حقوق شما را محاسبه می‌کنیم!

به‌طور کلی، به‌جز حداقل حقوق و دستمزد 1402 کارگران که به‌تازگی تعیین تکلیف شده است، میزان قطعی و نهایی افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان هنوز در هاله‌ای از ابهام است. با این‌حال، همکاران ما در لامینگو می‌توانند کارگران و کارفرمایان را برای تنظیم قراردادهای کار راهنمایی نمایند و همچنین در چگونگی محاسبه حقوق دریافتی کارگران به آن‌ها مشاوره دهند. در پایان شما می‌توانید سوالات حقوقی خود را با ثبت در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا کارشناسان حقوقی لامینگو به پرسش‌های شما پاسخ دهند. برای خواندن مطالب بیشتر به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه کنید.

1
نویسنده مطلب علیرضا نیکخواه

دیدگاه شما

یک دیدگاه