ماده 10 قانون مدنی و تاثیر آن بر قراردادهای خصوصی

2 سال پیش
قانون ده مدنی

شاید این تصور وجود داشته باشد که قانون مدنی با ذکر نام عقود معین، راه را برای ایجاد قراردادهای متناسب با نیازهای روز بسته است و افراد چاره ایی ندارد که قرارداد خود را در قالب یکی از عقود ذکر شده در قانون مدنی یا قوانین موجود دیگر ، منعقد کنند. اما قانونگذار با اشراف کامل به پیشرفت  و تحول روابط روزافزون بشری، ماده 10 قانون مدنی را در همان ابتدای کتاب قانون آورده و امکان طراحی قراردادهای مدرن را هموار کرده است.

ماده 10 قانون مدنی چیست؟

ماده 10 قانون مدنی، بیان می کند: “قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است”. این ماده حاوی اصل آزادی قراردادهاست و به حکومت اراده دامنه گسترده تری می دهد و از انحصار عقود معین خارج می کند. به طور کلی اصل آزادی اراده که در ماده 10 قانون مدنی ذکر شده چهار اثر مهم دارد:

 • طرفین می توانند آزادانه شرایط و آثار قرارداد راتعیین کنند؛
 • اثر قرارداد محدود به کسانی است که در قرارداد حضور داشته اند (به استثای موضوع تعهد به نفع ثالث)؛
 • قرارداد به تراضی طرفین منعقد می­شود و نیاز به تشریفات خاصی ، آنگونه که در برخی عقود معین وجود دارد نیست؛
 • طرفین قرارداد ملزم به رعایت مفاد قرارداد هستند .

دریافت مشاوره حقوقی

قراردادهای موضوع ماده 10 چه محدودیت هایی دارد؟

همانگونه که در بحث عقود معین و غیر معین گفته شد آزادی قراردادی ناشی از ماده 10 بی حد و حصر نبوده و محدودیت هایی بر آن تحمیل می­شود.

هر قراردادی حاوی شروط صحت است:

نکته اول و اساسی شرایط صحت قرارداد است که در ماده 190 قانون مدنی آمده است و هر قراردادی فارغ از نوع شرایط و طرفین آن، حاوی شروط صحت است. به عنوان مثال یکی از شرایط صحت قرارداد، اهلیت طرفین قرارداد است.

قانون 10 مدنی در قراردادهای خصوصی

افراد نمی توانند به استناد این­که قرارداد مشمول هیچ یک از عقود معین نمی شود یا در قرارداد ذکر شود این قرارداد مشمول ماده 10 قانون مدنی است، از این شرط صحت قرارداد تخطی کرده و با شخصی قرارداد منعقد شود که دارای اهلیت انعقاد قرارداد نیست.

قراردادها نباید مخالف صریح قانون باشند:

نکته بعدی این است که این قراردادها نباید مخالف صریح قانون باشد. شاید این شبهه ایجاد شود، قرارداد در صورتی صحیح نیست که مخالفت آن با نص صریح قانون باشد هر چند با روح و فلسفه قانون در تعارض باشد. اما این تصور اشتباه است و منظور از این مقرره آن است که اصل بر صحت و مباح بودن قرارداد است و نباید در منع قانونگذار تردید وجود داشته باشد؛ وگرنه قرارداد نباید با نص صریح و روح قانون در تضاد باشد.

هر قراردادی را نمی­‌توان از الزامات عقود معین خارج کرد.

نکته مهم دیگر این است که طرفین قرارداد نمی­‌توانند با توسل به ماده 10 قانون مدنی، هر قراردادی را از سیطره الزامات عقود معین خارج کنند یا به ادعای اینکه قرارداد موضوع ماده 10 قانون مدنی است، الزامات اساسی آن عقد که عدم رعایت آن منجر به بطلان قرارداد می شود را نادیده بگیرند.

به عنوان مثال در عقد رهن  طبق ماده 774 قانون مدنی مال مرهون بایدعین معین باشد و رهن دین و منفعت باطل است. این ماده جز قوانین امری است که طرفین نمی توانند بر خلاف آن توافق کنند و در عقدی که ماهیتا یک عقد رهن است، نمی توان عنوان کرد که این قرارداد مشمول ماده 10 است لذا منفعت را به رهن بگذارند.

از طرف دیگر منظور از قانون در ماده 10، قانون امری است و نه قانون تکمیلی؛ چون توافق برخلاف قانون تکمیلی مجاز است.

تنظیم قرارداد سفارشی

ماده 10 قانون مدنی یا عقد صلح؟

ابهامی که در خصوص ماده 10 قانون مدنی وجود دارد  این است که یکی از عقود معین، عقد صلح است که ماده 758 یکی از انواع عقد صلح را تعریف می کند:

عقد صلح

صلح درمقام معاملات هرچند نتیجه معامله راکه بجای آن واقع شده است، می دهد لیکن شرائط واحکام خاصه آن معامله راندارد. بنابراین اگر موردصلح عین باشددرمقابل عوض نتیجه آن همان نتیجه بیع خواهد بود بدون این که شرایط واحکام خاصه بیع درآن مجری شود.

این ماده این موضوع را به ذهن متباتر می کند که عقد صلح می تواند همه قراردادهایی که تحت شمول سایر عقود معین قرار نمی گیرد را پوشش دهد. اما علی رغم این ادعا، این دو نمی توانند به صورت کامل همپوشانی داشته باشند. دلایل آن به شرح زیر است:

 • علی رغم اینکه گفته می شود قرارداد تابع قصد واقعی است و عنوان قرارداد مهم نیست، اما ذکر عنوان قرارداد( به عنوان مثال قرارداد بیمه، قرارداد تحقیق و توسعه، عدم افشا و… ) به فهم قرارداد کمک کرده وامکان دسته بندی قرارداد پیدا می کند. حال تصور کنید همه قراردادها عنوان عقد صلح را داشتند!
 • عقد صلح یکی از عقود معین است و عنوان آن صریح یا ضمنی باید توسط طرفین گفته شود، در حالی که ماده 10، قراردادها را صرف نظر از شکل و قالب، نافذ می داند.
 • عقد صلح از جمله عقود مسامحه­ایی است حتی در صلحی که در مقام بیع منعقد می شود دقت و ریزبینی که در عقد بیع وجود دارد، دیده نمی شود. در حالی که قراردادهای موضوع ماده 10 عموما قراردادهایی هستند که طرفین در آن دقت نظر زیادی دارند.
 • عقد صلح چون مبتنی بر مسامحه است، شخصیت طرفین اهمیت زیادی دارد. در حالی که در قراردادهای موضوع 10، بسته به موضوع قرارداد است که این موضوع می تواند حائز اهمیت باشد.

 

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما سوالات و نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

 

 

45
برچسب ها :
نویسنده مطلب ن. رحیمی
وکیل پایه یک دادگستری

دیدگاه شما

45 دیدگاه

 • maryam
  1 سال پیش

  ایا تعهدی که افراد نسبت به یکدیگر میکنند بر طیق ماده 10مدنی الزام آور است؟

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   سلام. بله تعهدات قراردادی افراد بر اساس این ماده الزام آور هستند.

 • محمود
  1 سال پیش

  سلام
  من با یک پیمانکار یه قرارداد کوتاهی امضا کردم و در قرارداد من رو پیمانکار تلقی کرد و گفت فقط واسه بیمه دارم مینویسم و زیرشم امضا نزد فقط من امضا زدم
  توش نوشت که من باید طی ۲۷روز کارو تحویل بدم که دادم ولی نوشته ای ازشون نگرفتم ولی اینا بعد از هفت ماه زنگ میزنن که کار مشکل داره بیا درستش کن،
  در صورتی که بر اثر رطوبت کارشون خراب شده…در همون یک برگه قراردادی هم که داریم نوشته شده که در صورت تایید از واحدی به واحد دیگه میریم
  متاسفانه من کارگر هستم و ازین کاغذ بازیا نکردم و نمیدونم چیکار کنم
  مورد سو استفاده دارم قرار میگیرم
  لطفا راهنماییم کنید..
  روی یک ورق از دفتر سر رسید خودشون نوشتن و فقط درش مقدار دستمزد من رو نوشته و مدتی که باید تحویل میدادم و تایید کارشناس خودشون و که در بالا ذکر کردم…
  پولمم نداده و منو میترسونه که من آشنا دارم تو دادگاه و کلانتری و میگه ازت شکایتم میکنم
  در صورتی که خودشون کارو در شرایط بد نگه داشتن
  اخه گناه من چیه؟
  ابزار کار منم گرفت و نمیده
  بدبخت شدم
  راهنماییم کنید

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   سلام دوست عزیز. خیلی متاسفیم که این اتفاق برای شما افتاده. حتما میتونید روی کمک تیم حقوقی ما حساب کنید. لطفا یک شماره تماس بفرمایید تا با شما تماس گرفته بشه.🙏🌹

 • مسعود
  1 سال پیش

  با سلام و عرض ادب
  مغازه ای را فروختم و شخصی و چون پولش کم بود مبلغ 130 میلیون تومن را ودیعه رهن مغازه برای دوسال گذاشتم و مغازه در اجاره من بود. الان 8 ماهه که قرارداد اجاره ما منقضی شده است و طبق قرارداد مقرر شد اگر پول ودیعه مرا بموقع نپردازد روزی 200 هزار تومن خسارت باید بپردازد و غیر از قرارداد در نامه ای با خط خودم از او امضا و اثر انگشت گرفتم آن هم سه دفعه در تاریخهای متفاوت که اگر تا پایان قرارداد مغازه را تحویل نگیرد و مبلغ ودیعه را تحویل ندهد روزی ده درصد خسارت به همراه اصل ودیعه پرداخت کند
  آیا میتوانم این خسارت روزانه ده درصدی را دریافت کنم؟ و تا تسویه کامل مغازه را تحویل ندهم؟با تشکر از شما

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   با سلام خدمت شما. خوشبختانه قانون‌گذار به کلیه توافقات افراد که خلاف مقررات قانون امری نباشد احترام گذاشته است. این توافق شما هم چون مخالفتی با قوانین امری ندارد قابل استناد و پیگیری است.

 • سيد حسين نقيبي
  1 سال پیش

  سلام برخلاف اكثر دوستان كه يك نوشته را تكرار كرده اند نوشته جناب عالي در مورد ماده ده قانون مدني و ارتباط ان با عقد صلح حاوي چند نكته دقيق است افرين بر شما.

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   سپاس از حسن نظر شما🌹🙏

 • علی
  1 سال پیش

  سلام،بنده با تهیه کننده ای قراردادی رو امضا کردم که قرارداد به دلیل نبود سرمایه فسخ شد و قرار شد تا اون زمان مبلغ قرارداد رو حساب و برای بنده واریز کند که این امر میسر نشد سپس در شق آخر قرارداد متنی رو اضافه کرد که اگر تا این تاریخ مبلغ توافق شده به حساب طرف دوم که بنده باشم از سوی تهیه کننده پرداخت نشود ما به ازای هر روز تاخیر مبلغ مشخصی بابت خسارت میبایست به طرف دوم پرداخت گردد و از اون زمان نزدیک ۱۰ ماه گذشته میخواستم لطف کنید و کمکی کنید که خسارت بنده چطور محاسبه میشود و برای طرف اول آیا لازم الاجراست پرداخت خسارت یا خیر؟
  سپاس

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   پیشنهد ما به شما این است که بند آخری را که ذکر فرمودید، در یک نسخه جداگانه (مانند صورتجلسه) تنظیم نموده و هر دو طرف آن را امضاء و به پیوست قرارداد الحاق کنید. این امر از آن جهت اهمیت دارد که تغییرات قرارداد اصلی بعدا مشخص باشد. همچنین توافق طرفین و امضاء آن در تاریخ مقرر موجب رسمیت بخشیدن به آن نوشته می‌گردد. در این صورت این الحاقیه بین طرفین لازم‌الاجرا بوده و شما می‌توانید مطابق بند مذکور، خسارت اصلی، خسارت دیرکرد (تأخیر در تأدیه) و یا در صورت مقرر کردن وجه التزام آن‌ها را مطالبه نمائید.

 • شوذب
  1 سال پیش

  سلام خسته نباشید اخذ اقرار نامه اجباری چه حکمی دارد و قانون در این مورد چه گفته است

  • مدیریت سایت
   1 سال پیش

   با سلام
   اخذ اقرارنامه اجباری، موجب بی اعتباری و بطلان آن است.
   اگر این اجبار توأم با ارتکاب جرمی مانند تهدید، ارعاب و ضرب و امثال این باشد، شخص مرتکب مستقلا به مجازات آن جرایم محکوم می گردد.

 • Ahmadpayani
  1 سال پیش

  سلام . با شخصی قرارداد اجاره انبار عقد نمودم و الان که به مشکل برخورد کردیم شخص دیگری هم( اول خود را وکیل معرفی کرد ولی ظاهرا کار چاق هست ) طرح دعوا کرده و با توجه به عدم حضور هنگام عقد قرارداد در دادگاه جلسه رسیدگی خود را شریک طرف قرارداد معرفی کرده . آیا میتنوانم از رییس شعبه مربوطه بخوام ایشون را در جلسه راه ندهد ؟
  بندی در قرارداد ذکر شده که در صورت اختلاف به انجمن مربوطه رجوع کنیم و حکمیت فرد مشخص شده از طرف انجمن را باید هر دو بپذیرن ، آیا میتونم این موضوع را با رییس شعبه مطرح کنم و درخواست حل اختلاف از انجمن مربوطه را از محضر دادگاه تقاضا کنم .

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام واحترام
   در صورتی که این شخص، به عنوان وکیل طرفین، قرارداد اجاره را امضاء کرده است، به عنوان وکیل می‌تواند از حقوق موکل خود دفاع کرده و در جلسه رسیدگی حضور داشته باشد. همچنین در صورتی که این شخص، در معامله طرفین ذینفع بوده، به عنوان وارد ثالث تحت شرایطی، می‌تواند در دعوا ورود پیدا کند.
   هر یک از بندهای مندرج در قرارداد شما، بین طرفین لازم‌الاجرا بوده و طرفین ملزم به رعایت آن هستند. لذا اگر طریق حل‌وفصل اختلاف را مراجعه به داوری (سازمانی یا فردی) در قرارداد تعیین کرده‌اید، می‌توانید به آن مرجع مراجعه کرده و حل اختلاف خود را به آن بسپارید.

 • حسین
  1 سال پیش

  سلام بنده در یک تعاونی مسکن برای ساخت یک پروژه مسکونی یک واحد یک عضو پروژه شدم، و نوشته تو دفترچه قرار دادم براساس ماده ۱۰ و ۱۹۰ مدنی میباشد الان تقریبا اکثر عضوها به این نتیجه رسیدن تعاونی قصد شروع کار نداره ما شکایت کنیم دستمون به جایی میرسه یا تعاونی هر قرار دادی رو به نفع خودشون بستن و ما توانایی شکایت نداریم؟

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است قرارداد شما را بررسی کنیم. ممکن است در بندی از قرارداد، مهلتی جهت شروع پروژه وجود داشته باشد و ضمانت اجرای خاصی در قرارداد (به عنوان مثال درج حق فسخ قرارداد) برای آن درج شده باشد که بین طرفین لازم‌الاجرا است. لذا باید در قرارداد بررسی کرد که چه تضامین و یا ضمانت اجراهایی برای جبران خسارت طرفین در فرض عدم شروع پروژه وجود دارد.

 • معصومه كريمي
  12 ماه پیش

  اقرار نامه ورضايت نامه محضري كه مالك واحدي بدون پاركينك وانباري بوده ومشاعات ومشتركات را واگذار نموده وحق هرگونه اعتراضي را در رابطه تغير كاربري اداري وتجاري وحتي مسكوني را از خود سلب وساقط كرده است ايا بعداز ٣٠ سال نفر بعدي جانشين وي است متواند از ما پس بگيرد تو اين دادگاه ها راي بگيرد با اينكه ما اسناد ومدارك داريم تمام تغيرات قبل از خريدارواحد انجامشده وپايانكار جديد گرفته بوديم ودر شرف اقدام سند تفكيكي بوديم ايا ميتونن از ديوان راي بگيرن ؟ شما كه پاسخ ندادين

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   به صورت کلی، اقرارنامه شما و طرف مقابل در صورت جمیع شرایط قانونی اقرار و امضاء طرفین در دفاتر اسناد رسمی معتبر بوده و قابلیت استناد را به عنوان یکی از ادله نزد مراجع قضائی دارد. برای دریافت پاسخ دقیق‌تر، به شما پیشنهاد می‌کنیم از خدمات وکلای متخصص در این زمینه استفاده کنید.

 • علی پیری
  12 ماه پیش

  ایا قولنامه بدون امصای خریدار بعد از فوت خریدار در دادگاه معتبر هست یانه

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر سند حقوقی بدون امضاء طرفین، لازم‌الاجرا نبوده و بین آ‌ن‌ها معتبر نیست. لذا وجود امضاء هر دو طرف قرارداد برای رسمیت بخشیدن به آن الزامی است.

 • علی پیری
  12 ماه پیش

  سلام مازمین خودمان به شخصی اجاره داده بودیم ولی شفاهی الان بعد فوت ایشان ورثه ایشان رمین را پس نمیدن زمین سند اصلاحات ارضی دارد الان قولنامه ای اراه دادن که ازسخص ثالث پدرشان خریداری کرده دو قولنامه مختلف دادن که تو هیچ کدام امضای خریدار وجود ندارد

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   هر سند حقوقی به منظور سندیت و اعتبار داشتن، مستلزم امضاء طرفین است. قبل از امضاء طرفین، هیچ سندی لازم‌الاجرا نمی‌باشد.

 • حیدر
  12 ماه پیش

  با سلام وتشکر از راهنمایی که انجام می‌دهید
  اخیرا پیامکی از بیمه با متن زیر برای اینجانب ارسال شده :
  بیمه گذار محترم

  موکدا توصیه می شود نسبت به افزایش قیمت خودرو در بیمه نامه بدنه به منظور عدم اعمال ماده 10 اقدام فرمایید .
  می خواستم بدونم در صورت عدم افزایش قیمت
  ۱_ امکان اعمال ماده مذکور را دارند؟
  ۲_ در صورت اعمال ،دقیقا چه آثاری متوجه اینجانب می باشد؟
  سپاس

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   ماده 10 قانون بیمه تصریح می‌کند: “در صورتی که مالی کمتر از قیمت واقعی بیمه شده باشد بیمه‌گر به تناسب مبلغ بیمه‌شده نسبت به قیمت واقعی مال مسئول و متعهد پرداخت خسارت خواهد بود”. اعمال این ماده بدین معناست که در صورتی که به عنوان مثال، ارزش واقعی خودروی شما 200 میلیون بوده و شما آن را به نصف مبلغ ارزش واقعی آن (یعنی 100 میلیون) بیمه کرده باشید، در صورتی که به خودرو خسارتی معادل 30 میلیون وارد شود، بیمه‌گر فقط مبلغ 15 میلیون را به شما پرداخت خواهد کرد. در صورتی که شما پس از دریافت این پیام، به شرکت بیمه مراجعه نکرده و معادل قیمت روز، خودروی خود را بیمه نکنید، در زمان ورود خسارت، شرکت بیمه (بیمه‌گر) تنها به تناسب آنچه پرداخت کرده‌اید نسبت به ارزش واقعی اتومبیل (مانند مثال فوق)، به شما خسارت را پرداخت خواهد کرد.

 • سینا
  11 ماه پیش

  سلام . مبلغی پول به دوستم دادم تا با سرمایه من و سرمایه خودش برای خرید و فروش مصالح ساختمانی استفاده کنه و سود حاصله به نسبت سرمایه آورده اولیه بین ما تقسیم بشه و امرات اجرایی با شریکم هست میشه لطف کنید بهم بگید عنوان این شراکت چی هست ؟؟

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   عنوان قرارداد شما “قرارداد مشارکت مدنی” هست که در وب‌سایت لامینگو موجود بوده و در دسترس شما می‌باشد. در صورتی که بخواهید شخصا قرارداد مشارکت تنظیم نمایید، می‌توانید عنوانی خاص‌تر به عنوان مثال “قرارداد مشارکت در خریدوفروش مصالح ساختمانی” یا هر عنوان دیگری که مدنظر دارید، برگزینید.

 • یوسفی
  10 ماه پیش

  سلام سال ۹۶ یه قرارداد صوری مدنی نوشت کارفرمای بنده الان برای شکایت اداره کار مانعم شده و ادعا دارن شریک هستم چطور میشه اثبات کرد?متشکرم

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   به نظر می‌رسد از آنجائی که اداره کار مانع از طرح شکایت از سوی شما شده است، ماهیت استخدامی روابط بین شما و کارفرمایتان را نتوانسته تشخیص دهد و نظر به ماهیت مشارکت در روابط بین شما داشته است. در صورتی که بتوانید با ارائه ادله‌ای از قبیل شهادت شهود مبنی بر استخدامی بودن رابطه کاری و همچنین نحوه پرداخت‌ها (بدین توضیح که در همکاری‌های از نوع مشارکت، مبلغ درامد بر اساس درصد توافق‌شده و میزان فروش و مواردی از این دست، متغیر بوده و در مقابل در ماهیت روابط استخدامی، حقوق ثابتی برای شما واریز گردیده است) ماهیت استخدامی روابط خود با کارفرمایتان را اثبات نمائید، می‌توانید حقوق خود را بر این مبنا مطالبه نمائید. در نهایت، برای پاسخ دقیق‌تر به سؤال شما، لازم است قرارداد، نحوه پرداخت‌ها و شهود بررسی گردیده و مطابق آن‌ها نظر دقیقی را بیان کرد.

 • مهرداد احمدی
  9 ماه پیش

  باسلام و عرض خدا قوت
  اینجانب یک دستگاه آپارتمان را که متعلق به اینجانب بوده را در قبال یک قطعه زمین و مقداری پول نقد بعنوان ثمن معامله معوض نمودم پس از عقد بیع متوجه شدم این قطعه زمین جزو اراضی ملی می باشد ( درخصوص زمین معوض در انتهای مبایعه نامه شرط نمودیم که هرگونه معارض قانونی به عهده فروشنده ید قبلی می باشد) آیا فروشنده زمین می تواند از این جمله به نفع خود استفاده کند و از مسئولیتی که به عهده خودش می باشد سر باز زند؟

 • بهار
  6 ماه پیش

  سلام خسته نباشید،اگرپدری ملک خودش روبرای پسرهاش قولنامه دستی کرده باشه وچندتاشاهدهم امضاکرده باشن بعدازفوت پدربقیه ورثه میتونن بابت اون ملک ادعایی داشته باشن؟سندملک به اسم پدره ودرقولنامه مبلغی ذکرنشده،توقول نامه نوشته شده ملک به پسرهافروخته شده ولی تاوقتی خودم زنده هستم خودم ازاین ملک استفاده میکنم.

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   قولنامه مطابق ماده 10 قانون مدنی که کلیه قراردادهای خصوصی را به شرطی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ دانسته است، معتبر بوده و امکان الزام طرفین به رعایت مفاد آن وجود دارد. قولنامه از جمله اسناد عادی است که امکان ادعای تردید در آن وجود دارد، بدین معنا که طرف مقابلی که سند به وی ارائه می‌شود، می‌تواند نسبت به انتساب امضاء، مهر، خط و یا اثر انگشت به منتسب‌الیه، ادعای تردید کند. در فرض سؤال شما، ورثه این حق را دارند تا در دادگاه نسبت به صحت انتساب امضاء قولنامه به پدر متوفی ادعای تردید کنند و در این صورت با ارجاع این امر به کارشناس، صحت امضاء بایستی بررسی شود که امضاء شهود ذیل سند قولنامه، بار اثبات امضاء سند از سوی منتسب‌الیه را کمی آسان‌تر می‌کند. در مجموع، در صورتی که ورثه ادعای تردید نکنند، افرادی که ملک به صورت قولنامه‌ای به آن‌ها واگذار شده است، می‌توانند با مراجعه به مراجع قضائی، ادعای الزام به تنظیم سند رسمی علیه وراث اقامه کرده و سند مالکیت ملک را به نام خود دریافت کنند.

 • وحید مومن
  6 ماه پیش

  سلام
  من یک اپارتمان خریدم و مجبور به اقاله شدم ولی فروشنده پول من رو پرداخت نکرده و شرط پرداخت را فروش ملک گذاشته و در اقاله شرط اینکه اگر تا ۶ ماه من خواستم ملک را بخرم بدون افزایش قیمت ملک را بخرم و الان ۶ سال است که پول من رو نداده و بعد از اقاله من اپارتمان را از مالک رهن و اجاره کردم و طی این مدت من داخل اپارتمان نشسته ام والان بعد از ۶ سال مالک رفته حکم تخلیه گرفته سوالم اینه که ایا در زمان اقاله پول من پرداخت نشده اقاله صحیح است یا نه و ایا میشود شرط پرداخت پول من فروش اپارتمان باشد.
  باتشکر مومن

  • نیکتا روزبهانی
   6 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   اقاله به معنای رضایت دو طرف قرارداد مبنی بر انحلال و از بین بردن آثار آن در آینده است. برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است اطلاعات جزئی‌تری داشته باشیم. به عنوان مثال، اقاله به صورت رسمی و از طریق دادگستری انجام شده است؟

 • فرید
  5 ماه پیش

  سلام وقتتون بخیر …در بیع نامه که بین پدر و فرزندان انجام گرفته و تمامی ااملاکش رو به فرزندان خود فروخته باشد و اقرار کرده باشد که ثمن معامله را کامل دریافت نموده ایا بعد از فوت پدر یکی از وراث می تواند تقاضای ابطال قولنامه به عنوان اصرار یکی از فرزندان در نوشتن بیع نامه و عدم پرداخت ثمن معامله و عدم رضا در قولنامه باشد ؟! ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  • نیکتا روزبهانی
   5 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   برای پاسخ دقیق‌تر به سؤال شما، لازم است اطلاعات جزئی‌تری از قبیل اینکه بیع‌نامه مذکور، رسمی یا عادی، به صورت دستی، در بنگاه املاک و یا در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شده است، داشته باشیم. لیکن در صورتی که بیع‌نامه مزبور، قولنامه‌ای تنظیم شده باشد، بنابر اصل لزوم عقود نمی‌توان این قولنامه را نادیده گرفت، مخصوصا زمانیکه حاوی اقرار طرفین مبنی بر انجام بیع بوده باشد. از آن سو در صورتی که در دفاتر اسناد رسمی، بیع‌نامه تنظیم شده باشد، نمی‌توان نسبت به آن انکار یا تردید نمود و با وجود شرایطی ادعای جعل نسبت به آن امکان‌پذیر است.

 • امید
  4 ماه پیش

  باسلام و احترام اینجانب حدود ۴ سال پیش یکباب مغازه تجاری دارای مالکیت عرصه و اعیان و سند تک برگ بالای مغازه یک ساختمان اداری میباشد که این مغازه جزء ساختمان میباشد مالک به اینجانب گفتن اگه میخواهید از مشاعات راه پله و پشت بام استفاده کنید باید مبلغ ۲۰ میلیون بدهید من هم وقتی دیدم راهم جدا و احتیاجی به این حق ندارم قبول نکردم . و در دفترخانه قسمتی از متن پیش نویس سند غیر منقول نوشته شده بود که بنده حق استفاده از مشاعات راه پله و پشت بام را از خود سلب و ساقط نموده ام . بعد از یک ماه که سند تک برگ بنام اینجانب صادر و تحویل گرفتم ، دیدم پشت سند عنوان شده که بنده قدرالسهم مالکیت از کل عرصه و مشاعات ساختمان دارم . بعد فهمیدم حقی که متعلق به خودم بود را دوباره میخواستن به خودم بفروشن و داخل دفترخانه امضاء گرفتن و اداره ثبت این موضوع را قبول نکرده ، به نظر شما من باید چیکار کنم آیا پیش نویس سند غیرمنقول دفترخانه باطل است یا معتبر ممنون

  • نیکتا روزبهانی
   4 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   مهمترین سند اثباتی شما، سند مالکیتی است که از سوی اداره ثبت برای شما صادر گردیده است. با این حال، باید دید که مالک ساختمان در این خصوص چه برخوردی خواهد داشت. اگر بعدا به استناد پیش‌نویس تنظیم‌شده در دفترخانه، اصلاح سند مالکیت مغازه را از دادگاه درخواست نماید، شما این امکان را دارید که به سند مالکیت خود استناد کرده و حق خود را مطالبه نمائید. لذا برای پاسخ دقیق به سؤال شما، لازم است اطلاعات جزئی‌تری نسبت به رفتار مالک ساختمان، در صورتی که اقدام قضائی کرده باشند، داشته باشیم تا بتوانیم دقیق‌تر شما راهنمائی کنیم.

 • علی
  4 ماه پیش

  سلام وقت بخیر
  بنده تو یه شرکت خصوصی مشغول به کارم. بدو استخدام یه قرارداد امضا کردن و ۲۰۰ میلیون سفته بابت اون قرارداد گرفتن. یکی از بند های قرارداد اینه که نمیتونم تا ۱۰ سال استعفا بدم و اگه بدم سفته ها رو به اجرا میزارن. میشه به ماده ۱۰ قانونی مدنی استناد کرد؟ با توجه به اینکه استعفا حق کارمنده و تو قانون کار هم اومده. اینکه تو قرارداد این حق از کارمند سلب بشه یا مشمول جریمه بشه غیر قانونی نیس؟

  • نیکتا روزبهانی
   4 ماه پیش

   با عرض سلام و احترام
   مطابق ماده 21 قانون کار، استعفا، به عنوان یکی از طرق خاتمه قرارداد کار، پیش‌بینی شده است. البته، استعفا یکی از طرق خاتمه قرارداد استخدام دائم تلقی گردیده و در قراردادهای استخدام موقت و کار معین، با پایان یافتن مدت قرارداد و یا انجام کار تعیین‌شده، پایان می‌یابند و امکان فسخ یکطرفه آن‌ها وجود ندارد. در صورتی که ماهیت کار انجام‌شده در طول مدت همکاری، مستمر بوده و مدت قرارداد استخدامی شما، آنچنان طولانی‌مدت تعیین شده که امکان تفسیر آن به سمت قرارداد استخدام دائم وجود دارد، شما این امکان را دارید که با شکایت از کارفرما در مراجع حل اختلاف قانون کار و اثبات دائمی بودن رابطه همکاری، از مزایای حق استعفای مقرر در قانون کار، استفاده نمایید.

 • محمود
  3 ماه پیش

  سلام طبق توافق وراث زمین بین طرفین به نسبت پسر و دختر تقسیم وهمه طرفین توافقنامه راامضا وانگشت زده اند پدر ذیل توافقنامه شورا و دهیاری محل به نشانی گواهی آن را مهر و امضا نمودند آیا چند نفر از وراث می‌توانند به بهانه ارث بیشتر به ضرر یکی از وراث توافق را بدون موافقت ایشان به هم بزنند؟

  • نیکتا روزبهانی
   2 ماه پیش

   با عرض سلام و ادب
   در صورتی که این توافقنامه در زمان حیات پدر بین طرفین منعقد شده باشد، با توجه به اینکه هنوز پدر در قید حیات بوده و بحث تقسیم ارث میان طرفین مطرح نبوده است، این توافقنامه قابلیت فسخ را خواهد داشت؛ لیکن در صورتی که ورثه بعد از فوت پدر توافقنامه‌ای را بین خود امضا کرده باشند، این موضوع بستگی به مفاد توافقنامه خواهد داشت. لذا برای پاسخ دقیق به سؤال شما لازم است از مفاد و شرایط توافقنامه اطلاعات دقیق‌تری داشته باشیم. این موضوع نیز وجود دارد که قاعده مربوط به ارث امری بوده و خلاف مقررات آن نمی‌توان توافق کرد. لذا اگر یکی از ورثه ادعای کمتر بودن میزان سهم دریافتی از حق قانونی خود در باب ارث را داشته باشد، می‌تواند ادعای خود را در مرجع قضائی صالح طرح و این موضوع را پیگیری نماید.

 • حشمت
  4 هفته پیش

  آیاشخصی میتواندباخریدیک قطعه زمین قبل ازاینکه مجوزات شهرداری وجوازساخت ان ملک رابگیردوبدون رعایت شرایط پیش فروش سال ۹۶اقدام به فروش مثلا یک واحدتجاری ازآن ملک نمیددرحالیکه هنوزهیچگونه مجوزی نگرفته مثلا بگویمن یک قطعه مغازه تجاری ۹۰متری رابه فلانی بافلان مبلغ فروختم ؟درصورت انجام چنین بیعی صحیح است یاباطل؟باتوجه به این امرکه نظراکثر
  علماونطرشرعی این است که مال تملیکی درهنگام معامله بایدموجودباشد؟

  • نیکتا روزبهانی
   3 هفته پیش

   با عرض سلام و احترام خدمت شما دوست عزیز
   پرسش شما در خصوص بیع مال آینده بسیار کلی بوده و مستلزم بررسی به صورت جزئی و یا توجه به مشخصات هر معامله است. با توجه به اختلاف‌نظر میان حقوقدانان در این خصوص، نمی‌توان پاسخی کلی به این موضوع داد و پیگیری این موضوع به صورت دقیق مستلزم تحقیق و بررسی جزئی‌تری است. تاکنون نیز مقالات متعددی در این باره نگارش شده است که در آن‌ها به بیان این موضوع و بیع انواع مبیع از قبیل مبیع معین، کلی و غیره پرداخته شده است. همچنین باید به عنوان و نوع قرارداد منعقد شده میان طرفین و نیز اوصاف مبیع مورد معامله توجه نمود؛ بدین معنا که اگر عنوان قرارداد، قولنامه یا تعهد به فروش مبیع باشد، آثاری و نتایج متفاوتی برای طرفین معامله ایجاد می‌شود در قیاس با زمانی که تحت ماده 10 قانون مدنی، این قرارداد تنظیم شده باشد. لذا برای پاسخ دقیق، لازم است هر یک از موارد به صورت جزئی و دقیق تحلیل گردد.

 • فرزین
  1 هفته پیش

  سلام ،ایا تعهدنامه محضری به دانشگاه راجع به تعهد 6سال خدمت دربرابر آموزش رایگان بین طرفین لازم اجرا هست .تعهد براساس ماده 10قانون مدنی هستش ونوشته بین طرفین لازم الاتباع می باشد..حالا دانشگاه میگه اجرا نمیکنم وشماهارو نمیخام ایا طبق تعهد دانشگاه میتونه بگه نمیخام .ما میخایم که اجرابشه ولی دانشگاه نمیخاد ممنون میشم پاسخ بدید.

  • نیلوفر جهانفر
   6 روز پیش

   با سلام
   مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است و بنابراین در صورت وجود هرگونه تعهدی فی‌مابین طرفین، انجام تعهدات برای هر دو طرف لازم‌الاجرا می‌باشد.