قرارداد پیمانکاری چیست؟ پیمانکار کیست؟

قرارداد پیمانکاری

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که مراحل انجام یک کار یا پروژه را به پیمانکار سپرده باشید و یا اطرافیان شما مسئولیت‌هایی را در قالب پروژه‌های پیمانکاری و عقد قرارداد پیمانکاری پذیرفته باشند  یا آن‌ها را برون‌سپاری کرده باشند اما آیا در عالم حقوق و میان حقوقدان‌ها معنا و قوانین پروژه‌های پیمانکاری بامعنای مصطلح میان افراد جامعه یکسان است؟

حقیقت امر این است که تنظیم قراردادهای پیمانکاری به ظرافت‌ها و دقت و دانش کافی نیاز دارد که شاید از عهده خیلی از افراد خارج باشد.

اگر برای شما هم اطلاع از شرایط و ویژگی‌های پیمانکاری و قرارداد آن جالب است این مطلب را از دست ندهید!

چه زمانی از قرارداد پیمانکاری استفاده می کنیم؟ 

معمولاً زمانی که جنس کارها ایجاب کند می‌توانید از طریق پیمانکاری به انجام آن مبادرت نمایید.منظور از جنس کارها درواقع مستمر بودن یا معین بودن آن‌هاست. اگر نوع کار شما به‌گونه‌ای باشد که به‌صورت مستمر و همیشگی باشد با انعقاد قرارداد استخدام موقت بهتر به نتیجه مطلوب می‌رسید. در نتیجه یکی از تفاوت‌های قرارداد پیمانکاری و قرارداد استخدامی در این موضوع است. البته قرارداد استخدام کار معین درواقع نوعی از قراردادهای استخدامی است که به‌منظور انجام یک کار مشخص و معین منعقد می‌شود؛ اما این قراردادها با قرارداد پیمانکاری متفاوت هستند. در قرارداد کار معین شما با ابزار و ادوات کارفرما موضوع قرارداد را انجام می‌دهید اما در قراردادهای پیمانکاری، پیمانکار موظف است کل پروژه را با ابزار و ادوات خود به اتمام برساند. در قراردادهای پیمانکاری معمولاً پروژه‌ها بزرگ‌تر و تعداد افراد دخیل بیشتر است و به همین منظور معمولاً کارفرمایان در موضوعات بزرگ ترجیح می‌دهند کار را از طریق شرکت‌های پیمانکاری به انجام برسانند.

پیمانکار شخص حقیقی است یا حقوقی؟ چگونه می‌توان پیمانکار شد؟

افراد می‌توانند هم در قالب شخص حقیقی و هم در قالب شخص حقوقی پروژه‌های  پیمانکاری را انجام دهند. در ادامه به توضیح بیشتر در این خصوص می‌پردازیم.

دریافت مشاوره حقوقی

اگر بخواهید یک شرکت پیمانکاری داشته باشید لازم است این موارد را بدانید:

در ابتدا باید یک شرکت یا به‌عبارت‌دیگر شخصیت حقوقی را ایجاد کنید. قانون تجارت ما قالب‌های مختلفی را برای شرکت‌ها در نظر گرفته است که البته پیشنهاد ما برای شما ثبت یک شرکت سهامی خاص است. پس از ثبت شرکت و درواقع تولد شخص حقوقی می‌توانید شرکت پیمانکاری خود را تأسیس نمایید اما باید شرایط خاصی در مورد شرکت شما احراز گردد.

در ابتدا باید بدانید شرکت پیمانکاری شما تنها در پروژه‌هایی می‌تواند شرکت نماید که با موضوع فعالیت شرکت که در اساسنامه شرکت شما درج‌شده است مطابقت داشته باشد.

برای ایجاد یک شرکت پیمانکاری لازم است مدرک و تخصص لازم درزمینهٔ موردنظر را دارا باشید. برای این منظور می‌توانید از مدرک تحصیلی خود یا کارکنانتان استفاده کنید البته بعضی از افراد هم در قالب اجاره از مدارک تخصصی دیگران استفاده می‌کنند.

احراز این شرایط طبق مقررات مندرج در آیین‌نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاران خواهد بود. اما حتماً در نظر داشته باشید که این مقررات مخصوص شرکت‌هایی است که تمام یا بخشی از منابع مالی آن‌ها از بودجه دولتی است و یا تأمین مالی یا اجرای پروژه‌های آن‌ها در داخل یا خارج از کشور نیازمند تضامین دولتی باشد.

برای این منظور اشخاص حقوقی با تابعیت خارجی هم می‌توانند احراز صلاحیت شده و درواقع یک شرکت پیمانکاری رسمی داشته باشند مشروط به اینکه فعالیت‌های آنان در داخل کشور ایران انجام پذیرد.

نکات مربوط به قراردادهای پیمانکاری

قراردادهای پیمانکاری ازجمله قراردادهایی هستند که دربرگیرنده موضوعات مختلف و زیادی هستند لذا قبل از هر چیز  به شما توصیه می‌کنیم که برای تنظیم آن‌ها حتماً از مشورت وکلا و مشاوران حقوقی استفاده نمایید.

بیمه پیمانکاری

  • در این قرارداد هم مانند سایر قراردادهای حقوقی مشخصات و عناوین رسمی و قانونی طرفین را ذکر می‌کنیم . در این ماده بهتر است مدارک مثبت سمت و صلاحیت طرفین را به قرارداد منضم نمایید و یا حداقل قبل از امضای قرارداد آن‌ها را دیده و موردبررسی قرار دهید تا از توانایی و تخصص طرف مقابل در انجام پروژه اطمینان کامل را حاصل نمایید.
  • به یاد داشته باشید تعیین حدود عملیات و پروژه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این قرارداد است که غالباً در پیوست فنی ذکر می‌شود و در ضمن آن ممکن است جدول زمان‌بندی اجرا هم ذکر شود. نگارش این قسمت از قرارداد نیازمند بینش و تخصص فنی است اما برای احتیاط بیشتر حتماً آن را به مشاور حقوقی خود هم نشان دهید.

مطلب پیشنهادی : نحوه نوشتن قرارداد و نکات ضروری تنظیم آن را در ادامه بخوانید.

  • اهمیت تعیین محدوده عملکرد و جدول زمان‌بندی زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بحث مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت مطرح می‌شود. معمولاً کل مبلغ پیش‌بینی‌شده برای قرارداد به‌صورت یکجا پرداخت نمی‌شود بلکه بعد از اتمام هر قسمت از عملیات به همان نسبت مبلغی از رقم کلی پیش‌بینی‌شده پرداخت می‌گردد.
  • بحث نظارت از موارد مهم دیگر این قرارداد است. حتماً در قرارداد ذکر کنید که ماهیت نظر ناظر قرارداد به چه صورت خواهد بود؟ درواقع چارچوب عملکرد ناظر را حتماً مشخص کنید.
  • محل انجام پروژه را حتماً به رؤیت پیمانکار برسانید و در مورد تجهیز کارگاه محل عملیات با هم به توافق برسید.
  • بخش مهمی از هر قرارداد را مواد مربوط به تعهدات طرفین دربر می‌گیرد. در این مواد حدود مسئولیت طرفین مشخص می‌گردد. برای دقیق‌تر نوشتن این قسمت از قرارداد لازم است اطلاعات جامع فنی به مشاور حقوقی خود بدهید تا ایشان از ترکیب این اطلاعات با دانش حقوقی، تکالیف و تعهدات افراد را در مقابل هم دقیق‌تر ترسیم کنند.

تنظیم قرارداد سفارشی

بیمه در قراردادهای پیمانکاری

پیمانکاران موظف هستند کارگران و افرادی را که درواقع برای آن‌ها کار می‌کنند نزد شعب بیمه تأمین اجتماعی بیمه نمایند. علاوه بر بیمه سایر حداقل‌های مندرج در قانون کار هم باید به کارگران پرداخت گردد. بدین منظور ناظر قرارداد موظف است حتماً در پایان هرماه پیگیری‌های لازم را در این خصوص به عمل‌آورده و در صورت تخلف پیمانکار موضوع را سریعاً به کارفرما اطلاع دهد.

در صورت تخلف پیمانکار، کارفرما موظف است از محل مطالبات پیمانکار مبالغ فوق را پرداخت نماید و در صورت عدم کفایت مطالبات، از محل تضامین پیمانکار اقدام نماید. در صورت پرداخت مبالغ و حقوق کارگران توسط کارفرما پیمانکار حق هیچ‌گونه اعتراضی نخواهد داشت و در صورت تکرار در تأخیر یا عدم پرداخت حقوق کارگران، کارفرما می‌تواند قرارداد را فسخ نماید.

یکی از نکاتی که در قراردادهای پیمانکاری مهم و قابل‌توجه است مبحث تضامین است. تضمین درواقع برای حسن انجام تعهدات و وظایف از پیمانکار گرفته می‌شود. این تضمین می‌تواند درصدی از مطالبات پیمانکار و یا اوراق بهاداری از قبیل چک و سفته باشد. شما می‌توانید در صورت لزوم و سختگیری بیشتر ترکیبی از هر دو مورد را منظور نمایید.

هم اکنون می‌توانید در صورت نیاز به قرارداد پیمانکاری، آن را از لامینگو دریافت نمایید.

اگر در مورد قرارداد پیمانکاری به اطلاعات بیشتری نیاز دارید لطفا موارد پیشنهادی و مورد نیاز خودتان را با ما در میان بگذارید تا بیشتر به آن‌ها بپردازیم. همچنین برای خواندن سایر مقالات به مجله حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه