ثبت نام وام ازدواج 1402 | مبلغ وام، شرایط و نحوه ثبت نام

2 هفته پیش
ثبت نام وام ازدواج 1402

با توجه به تورم موجود در کشور، نرخ ازدواج بسیار پایین آمده و سبب شده است بسیاری از افرادی که تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده دارند، نتوانند در این راستا اقدام نمایند. معضل اصلی در این زمینه نیز مشکلات مالی است و این مشکلات مالی سبب می‌شود آمار ازدواج در کشور بسیار پایین بیاید. در همین راستا و با هدف حل این مشکل، دولت تصمیم به اعطای تسهیلاتی تحت عنوان وام قرض‌الحسنه به افرادی نموده است که قصد ازدواج دارند. این وام نوعی کمک هزینه به جوانانی است که قصد ازدواج دارند تا از این طریق، بخشی از مشکلات مالی آن‌ها حل شود. با توجه به اینکه دریافت این وام شرایط و مراحلی دارد، در نتیجه لازم است تا افرادی که متقاضی دریافت این تسهیلات هستند با نحوه ثبت نام وام ازدواج 1402 آشنا باشند. مبلغ وام ازدواج 1402 برای متقاضیان 180 میلیون تومان می‌باشد.

در همین راستا در این مقاله قصد داریم تا به بررسی شرایط وام ازدواج و مبلغ وام ازدواج 1402 بپردازیم. در نتیجه پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دریافت تسهیلات مزبور را دارید و یا اطرافیان شما متقاضی دریافت وام ازدواج هستند، این نوشتار را تا انتها مطالعه نمایید و اطلاعات لازم در این زمینه را کسب نمایید. علاوه بر این شما می‌توانید چنانچه پس از مطالعه این مطلب همچنان قصد دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه را داشتید با همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو در ارتباط بوده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

ثبت نام وام ازدواج 1402 چه شرایطی دارد؟

همانطور که در مقدمه این مطلب بیان شد، دریافت تسهیلام قرض‌الحسنه وام ازدواج می‌‌تواند کمک هزینه‌ای برای افرادی باشد که قصد ازدواج دارند. دریافت وام ازدواج و ثبت نام آن نیز مانند سایر تسهیلات بانکی نیاز به ثبت نام و طی کردن مراحل لازم دارد که متقاضیان باید این مراحل را طی نمایند. در اولین قدم، متقاضیان باید بررسی کنند که آیا دارای شرای لازم برای ثبت نام وام ازدواج هستند یا خیر. ثبت نام وام ازدوام برای دریافت تسهیلات مزبور، از طریق سامانه اینترنتی ایجاد می‌شود که با همین هدف راه‌اندازی شده است.

از جمله شرایط دریافت وام ازدواج، داشتن عقدنامه رسمی و محضری است. به عبارت دیگر، یکی از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام وام مزبور، عقدنامه رسمی است. در این زمینه باید توجه داشته باشید که علاوه بر عقدنامه، هر مدرک دیگری نیز که دال بر زوجیت میان افراد باشد مانند اقرارنامه ازدواج نیز معتبر بوده و قابل پذیرش است. نکته دیگری که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشید این است که وام ازدواج تنها به اشخاصی تعلق می‌گیرد که اقدام به انعقاد عقد نکاح دائم نموده‌اند و افرادی که صیغه نکاح موقت میان آن‌ها جاری شده است، شرایط لازم برای دریافت این وام را نخواهند داشت.

یکی دیگر از شرایط ثبت نام وام ازدواج 1402 داشتن تابعیت ایرانی است. در همین راستا باید بدانید که تنها افرادی صلاحیت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را دارا هستند که ایرانی بوده و حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور که اقدام به ازدواج در کشورهای دیگر می‌نمایند و گواهی ازدواج آن‌ها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شود و یا مهر کنسولگری جمهوری اسلامی ایران بر روی سند ازدواج آن‌ها است نیز می‌توانند تقاضای دریافت وام ازدواج را داشته باشند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سایر شرایط وام ازدواج 1402

علاوه بر شرایط مزبور، یکی دیگر از شرایط ثبت نام وام ازدواج در سال 1402 داشتن کارت ملی ایران است. تفاوتی ندارد که کارت ملی متقاضیان موقت یا دائم باشد، اما داشتن این کارت یکی از ملزومات ثبت نام و دریافت تسهیلات است. یکی دیگر از شرایط دریافت وام ازدواج این است که فرد متقاضی برای ثبت نام، نباید پیش از این وام مذکور را دریافت نموده باشد و به عبارت دیگر، به هر شخصی تنها یک بار وام ازدواج تعلق خواهد گرفت. همچنین متقاضیان دریافت وام ازدواج، باید یک ضامن معتبر داشته و این ضامن را به بانک معرفی نماید. علاوه بر این، فرد متقاضی ثبت نام وام ازدواج 1402 باید به مبلغ مورد نیاز سفته به بانک تحویل دهد.

در صورت داشتن این شرایط، متقاضیان می‌توانند وارد سامانه ثبت نام اینترنتی وام ازدواج به آدرس ve.cbi.ir شده و اقدام به تکمیل فرم‌های مربوطه نمایند. پس از اتمام ثبت نام، متقاضی باید به همین سامانه مراجعه نموده و با بررسی شعبه بانکی که وام را می‌پردازد، با در دست داشتن مدارک لازم اقدام به دریافت مبلغ وام ازدواج 1402 نماید. در ادامه این مطلب به بررسی مدارک لازم برای دریافت وام ازدواج خواهیم پرداخت.

شرایط وام ازدواج 1402

 

برای ثبت نام وام ازدواج 1402 چه مدارکی مورد نیاز است؟

همانطور که پیش از ین بیان شد، متقاضیان دریافت وام ازدواج باید شرایط لازم را داشته باشند و همچنین مدارک لازم را نیز آماده کرده باشند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر تنها یکی از زوجین متقاضی دریافت وام ازدواج باشد، همان شخص باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به شعبه بانکی که مبلغ وام ازدواج 1402 را می‌پردازد مراجعه نماید. مدارک لازم، جهت تحویل به شعبه بانک برای دریافت وام ازدواج به شرح زیر می‌باشد:

1. اصل و کپی سند ازدواج (عقدنامه)

2. اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه‌های زوجین (حتی اگر فقط یکی از زوجین، متقاضی دریافت وام باشد.)

3. اصل و کپی کارت ملی دائم و یا موقت زوجین

4. کدپستی ده رقمی و آدرس کامل و دقیق محل سکونت زوجین

5. کدرهگیری ده رقمی دریافت‌شده از سایت، هنگام ثبت نام اینترنتی وام ازدواج

6. اصل و کپی شناسنامه ضامن معتبر و مورد تأیید

7. اصل و کپی کارت ملی ضامن

این مطلب را نیز بخوانید: مشاوره حقوقی ازدواج ایرانیان خارج از کشور ، موانع و محدودیت‌ها

 

نحوه ثبت نام وام ازدواج 1402 چگونه است؟

همانطور که پیش از این نیز بیان شد، ثبت نام وام ازدواج سال 1402 به صورت اینترنتی است و متقاضیان باید برای ثبت نام وام به سامانه مذبور مراجعه نمایند. البته باید توجه داشته باشید که ثبت نام اینترنتی، تنها مرحله دریافت وام و تسهیلات ازدواج نیست و متقاضیان پس از ثبت نام باید مراحل بعد از آن را نیز طی نمایند. برای ثبت نام وام ازدواج ابتدا باید وارد سایت ve.cbi.ir شوید و سپس بر روی گزینه ثبت نام جدید کلیک نمایید. پس از اینکه بر روی گزینه کلیک کردید، فرمی برای شما به نمایش درخواهد آمد که باید اقدام به تکیل و وارد کردن اطلاعات لازم در این فرم نمایید. پس از تکمیل فرم مربوطه و اتمام ثبت نام وام، یک کد رهگیری ده رقمی برای شما ارسال خواهد شد که شما از این طریق می‌توانید ثبت نام خود را پیگیری کنید.

ویرایش اطلاعات

اما اگر شما پس از تکمیل فرم، وارد کردن اطلاعات لازم و همچنین دریافت کد رهگیری به هر علتی قصد ویرایش اطلاعات خود را داشته باشید، شما باید وارد همان سامانه ثبت نام شوید و از منوی سمت راست صفحه، گزینه ویرایش اطلاعات را انتخاب نمایید. پس از این شما باید کد ملی و کد رهگیری خود را وارد کرده و گزینه ادامه را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، فرم ویرایش اطلاعات ثبت نام تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای شما نمایش داده می‌شود. از جمله اطلاعاتی که شما در این مرحله می‌توانید اقدام به ویرایش آن نمایید عبارت است از اطلاعات بانک، روز و ماه تولد متقاضی وام، روز و ماه تاریخ عقد زوجین و شهر محل سکونت درخواست کننده‌ تسهیلات ازدواج. پس از ویرایش اطلاعات مورد نظر شما باید گزینه اصلاح و ثبت نهایی را انتخاب کنید.
‌‍ ‌

دریافت مشاوره حقوقی

 

مبلغ وام ازدواج 1402 چقدر است؟

برای زوجینی که عقد نکاح آن‌ها در تاریخ اول فروردین سال 1398 و پس از آن ثبت شده باشد مبلغ وام ازدواج 180 میلیون تومان است. سؤالی که در اینجا ممکن است برای برخی از افراد ایجاد شود این است که آیا برای همه افراد مبلغ وام ازدواج 1402 به همین میزان است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت این مبلغ ممکن است بسته به شرایط متقاضیان دریافت وام تغیییر نماید.

در همین راستا باید بدانید که اگر سن زوج بیشتر از 25 سال و سن زوجه بیشتر از 23 سال باشد، هریک از طرفین می توانند بعد از ثبت نام وام ازدواج 1402 وام خود را با مبلغ حداقلی وام ازدواج، یعنی 180 میلیون تومان دریافت کنند. اما اگر سن زوج کمتر از 25 سال و سن زوجه کمتر از 23 سال باشد، در این صورت هر یک از طرفین ازدواج می‌توانند وام ازدواج را به مبلغ 220 میلیون تومان دریافت نمایند.

نکته دیگری که باید در این زمینه بدانید این است که مبالغی که در اینجا بیان شد، برای افراد عادی است و مبلغ وام ازدواج برای خانواده‌های ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و آزادگان متفاوت است و مبلغ وام ازدواج برای خانواده‌های این اشخاص دو برابر خواهد بود.

بازپرداخت وام ازدواج نیز به صورت اقساط 120 ماهه یعنی 10 ساله است و هریک از زوجینی که وام را دریافت کرده‌اند باید اقساط آن را پرداخت کنند و سر رسید اولین قسط، یک ماه پس از دریافت وام است. سود دریافتی در ارتباط با وام ازدواج نیز 4 درصد می‌باشد.

مبلغ وام ازدواج 1402

 

سایر مواردی که باید درباره ثبت نام وام ازدواج 1402 بدانید!

یکی از نکاتی که در ارتباط با وام ازدواج وجود دارد این است که ممکن است برخی از بانک‌ها شرایط دیگری نیز برای پرداخت وام ازدواج داشته باشند. به صورت عادی، در سامانه اینترنتی ثبت نام وام ازدواج درج شده است که برای دریافت وام، نیاز به یک ضامن و پرداخت سفته است. اما ممکن است هر بانکی شرایط مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال، ممکن است شما برای دریافت وام ازدواج به یک بانک مراجعه نمایید و بانک به شما اینگونه اعلام نماید که برای پرداخت وام ازدواج، نیاز به دو ضامن و یا سپردن سایر اسناد بانکی است.

نکته مهمی که درباره ضامن باید بدانید این است که ضامن می‌تواند هر شخصی باشد که دارای فیش حقوقی است و این فرد ممکن است کارمند یا نظامی یا غیره باشد. علاوه بر این، اگر خود شخص شما نیز فیش حقوقی داشته باشید، این امکان وجود دارد که فیش حقوقی خود را به بانک ارائه نمایید.

سایر نکات مربوط به وام ازدواج

نکته دیگری که در ارتباط با ثبت نام وام ازدواج وجود دارد این است که شما باید در هنگام ثبت نام وام، اطلاعات خود را به صورت بسیار درست و صحیح وارد نمایید و در غیر این صورت، ممکن است اطلاعات شما توسط سازمان ثبت احوال جمهوری اسلامی ایران تأیید نشود و کد رهگیری ده رقمی برای شما ارسال نشود.

علاوه بر این، بار دیگر لازم است تأکید شود که هر شخص تنها یک بار حق دارد برای دریافت وام ازدواج اقدام نماید حتی اگر شخص مزبور طلاق گرفته باشد. توجه داشته باشید که با توجه به حجم بالای متقاضیان دریافت وام ازدواج، پروسه ثبت نام اینترنتی، تکمیل مدارک، مراجعه به بانک و پرداخت وام ازدواج ممکن است کمی زمان‌بر باشد و به همین دلیل، پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد دریافت وام ازدواج را دارید در اولین فرصت ممکن اقدام نموده و در سامانه مربوطه ثبت نام نمایید.

پیگیری ثبت نام وام ازدواج چگونه است؟

ممکن است اشخاصی که اقدام به ثبت نام اینترنتی برای دریافت وام ازدواج می‌کنند، پس از مدتی قصد پیگیری ثبت نام خود را داشته باشند. علاوه بر این، پیگیری ثبت نام وام ازدواج به این دلیل لازم است که اشخاص با پیگیری وضعیت ثبت نام خود، می‌توانند از تاریخ مراجعه به بانک برای انجام مرحله بعدی دریافت وام ازدواج اقدام نمایند. برای پیگیری ثبت نام وام ازدواج 1402 شما باید ابتدا وارد همان سامانه‌ای شوید که برای ثبت نام اینترنتی وام در آن اقدام نموده‌اید. پس از ورود به این سامانه شما باید بر روی گزینه مشاهده وضعیت کلیک نمایید. در مرحله بعد شما باید اطلاعات لازم برای پیگیری وضعیت وام که عبارت است از کد ملی و کد رهگیری ده رقمی را وارد نمایید.

یکی از سؤالاتی که برای اشخاص در این زمینه ایجاد می‌شود این است که آیا می‌توان بدون داشتن کد رهگیری و تنها با وارد کردن کد ملی اقدام به پیگیری وضعیت وام ازدواج نمود یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که امکان پیگیری ثبت نام بدون وارد کردن کد رهگیری وجود ندارد و داشتن کد رهگیری الزامی است. اما از آنجایی که ممکن است برخی افراد کد رهگیری خود را فراموش کرده باشند و یا کد رهگیری این افراد مفقود شده باشد، امکانی ایجاد شده است که افراد بتوانند در سامانه ثبت نام، اقدام به بازیابی کد رهگیری ثبت نام وام ازدواج 1402 نمایند.

کانال تلگرام لامینگو

 

جمع‌بندی

در این مطلب از سری مطالب بلاگ حقوقی لامینگو، درباره وام ازدواج و نحوه أخذ و ثبت نام آن صحبت کردیم. همانطور که در این مقاله گفته شد یکی از مشکلاتی که مانع ازدواج جوانان می‌شود مسائل و مشکلات مالی است. یکی از سازوکارهایی که دولت برای کمک به افرادی که قصد ازدواج دارند در نظر گرفته است، تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج است. وام ازدواج به اشخاصی که در شرف ازدواج هستند تعلق می‌گیرد و با اینکه این مبلغ کفاف تمام هزینه‌های ازدواج را نمی‌دهد، اما ممکن است بتواند موانعی را از پیش پای افراد بردارد. افرادی که قصد ثبت نام وام ازدواج سال 1402 را دارند باید به سامانه مربوطه مراجعه کرده و اقدام به تکمیل فرم‌های لازم و وارد کردن اطلاعات نمایند.

پس از انجام مراحل لازم، این ثبت نام بررسی خواهد شد و اشخاصی که قصد دریافت وام را داشته و در سامانه ثبت نام کرده‌اند باید با مدارک لازم به بانک مراجعه کرده و اقدام به دریافت وام نمایند. مبلغ این وام برای اشخاص عادی 180 میلیون تومان می‌باشد. انجام مراحل ثبت نام وام ازدواج سال 1402 ممکن است دشواری‌هایی داشته باشد و سؤالاتی برای افراد متقاضی ایجاد شود. در همین راستا پیشنهاد می‌شود چنانچه قصد دریافت مشاوره حقوقی برای برطرف کردن ابهامات و سؤالات خود در زمینه ثبت نام وام ازدواج و دریافت این تسهیلات از بانک را دارید می‌توانید مشاوره حقوقی تلفنی یا حضوری را از همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو دریافت کرده و اطلاعات لازم در زمینه تسهیلات قرض‌الحسنه وام ازدواج را کسب کنید.

بلاگ حقوقی لامینگو را دنبال کنید!

مطلبی که تا به اینجا آن را مطالعه نمودید یکی از هزاران محتواهای تولیدی در بلاگ حقوقی لامینگو است. همکاران ما در تیم تولید محتوای لامینگو روزانه مطالبی را در این بلاگ منتشر می‌کنند که مطالعه آن به افزایش دانش حقوقی شما کمک می‌کند. در همین راستا پیشنهاد می‌شود اگر از مطالعه این مطلب رضایت داشته و مطالعه آن برای شما مفید بوده است، وارد بلاگ حقوقی لامینگو شوید و سایر محتواهای این بلاگ را نیز مطالعه نمایید. شما می‌توانید سؤالات خود در ارتباط با هر مطلب را در انتهای همان مطلب برای ما نوشته و با ما به اشتراک بگذارید. همکاران ما در سریع‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهند و ابهامات شما را رفع خواهند نمود. لامینگو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و ما را به دوستان و همکاران خود نیز معرفی نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه