مهمترین نکات حقوقی استخدام کارشناس دواپس + نمونه قرارداد

5 ماه پیش
نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس

اگر شما هم برای کسب‌وکار خود نرم‌افزار دارید، احتمالاً به یک کارشناس دواپس (DevOps) نیازمندید. کارشناس دواپس کسی است که ارتباط بین بخش توسعه و بخش عملیات را در جریان ساخت و توسعه نرم‌افزارها انجام می‌دهد. کلمه DevOps از دو کلمه Development و Operations گرفته شده که معادل فارسی آن «عملیات توسعه» است. بنابراین کارشناس DevOps بازخوردها را برای دو بخش عملیاتی و توسعه نرم‌افزاری دریافت می‌کند و انتقال آن را بسیار ساده‌تر می‌کند. فایده حضور مهندس دواپس، کاهش زمان توسعه نرم‌افزار است. در این مقاله، به بررسی چند نکته حقوقی درباره استخدام کارشناس دواپس می‌پردازیم. اگر شما هم به‌دنبال نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس هستید، می‌توانید آن را ازطریق لینک زیر دریافت کنید:

دانلود قرارداد استخدام کارشناس دواپس

 

موضوع قرارداد دواپس را مشخص کنید

مهمترین نکته یک قرارداد کار‌ی، موضوع قرارداد است. اگر شما و کارمندتان دچار مشکل شوید، اولین چیزی که در جریان دادرسی به آن توجه می‌شود، موضوع قرارداد است. بنابراین باید در قسمت موضوع نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس به‌صورت دقیق و کامل این نکات را درباره وظایف کارشناس دواپس معین کنید:

 • داشتن فهم و اطلاعات کامل نسبت به اهداف و مسئولیت‌های گروه توسعه و گروه عملیات؛
 • کمک کردن به برنامه‌ریزی و توسعه کدهای جدید جهت اجرای سیستم‌های نرم‌افزاری جدید؛
 • نظارت کردن بر بخش توسعه و کارکنان در جهت تضمین کیفیت و کاربردی بودن نرم‌افزار؛
 • نظارت و بازرسی از امنیت Bildهای جدید برای پیدا کردن ایراد نرم‌افزاری که باعث تهدیدات امنیتی می‌شود (اصطلاحاً او مسئول باگ‌های امنیتی هر پروژه است).

 

مدت‌زمان قرارداد استخدام کارشناس دواپس

شما باید در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس مدت‌زمان قرارداد را مشخص کنید. ممکن است شما در شرکت خود به فردی نیاز داشته باشید که به‌صورت دائمی برای شما فعالیت مربوط به دواپس را انجام دهد. در آن صورت، باید قراردادی با مدت معین با او ببندید؛ اما اگر محصول نرم‌افزاری شما تک‌محصول است و نیازی به مهندس دواپس دائمی برای محصولات متفاوت ندارید، بهتر است برای استخدام کارشناس دواپس از قراردادی استفاده کنید که به‌صورت کار معین تنظیم شده. در این صورت، قرارداد شما با مهندس دواپس مورد نظرتان همزمان با پایان کار، منقضی خواهد شد.

 

این مطلب را حتماً بخوانید: کلیه نکات حقوقی لازم که باید درباره‌ی قرارداد استخدام برنامه نویس بدانید

 

اطلاعات مربوط به حقوق کارشناس دواپس

در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس، حتماً مشخص کنید که در مدت‌زمان قرارداد چه مبلغی و با چه نظمی به کارشناس پرداخت خواهد شد. به‌علاوه، نحوه محاسبه پاداش، حق اولاد، حق مأموریت و … را نیز برای استخدام کارشناس دواپس معین کنید. مرخصی و تعطیلات را نیز ذکر کنید و قوانین شرکت خودتان را برای همکار آینده خود دقیق شرح دهید.

مهندس DevOps شرکت شما باید بتواند زیرساخت IT را مطابق با کد نرم‌افزاری پشتیبانی‌شده مدیریت کند. منابع مورد نیاز او را پیش‌بینی کنید و وسایل مورد نیاز او را برای به دست آوردن مدل استقرار مناسب، تأیید اعتبار انتشار و نظارت بر عملکرد، فراهم کنید.

 

محرمانگی در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس

احتمالاً شما هم زمان و انرژی زیادی را صرف کرده‌اید که دانش فنی، اطلاعات مربوط به بازار، راهکار‌ها و برنامه‌های تجاری و اطلاعات دیگری را برای خودتان پیدا کنید؛ بنابراین قطعاً باید از این اطلاعات محافظت شود و کس دیگری به این اطلاعات مهم دسترسی پیدا نکند. مهندس دواپس از کسانی است که به این اطلاعات دسترسی خواهد داشت.

اطلاعات بسیار زیادی است که مهندس دواپس به آن‌ها دسترسی خواهد داشت؛ مثلاً فهرست و اطلاعات مشتریانی که نتیجه اعتبار چندین‌ساله شرکت شماست، پیشنهاد‌های شرکت شما برای شرکت در مزایده که می‌تواند باعث برنده شدن شما در مزایده شود و حتی اطلاعات کارمندان شرکت شما. این اطلاعات از مواردی هستند که می‌توانند برای کسب‌وکار شما حائز اهمیت باشند.

البته برای هر نوع اطلاعاتی نیاز به وجود بند محرمانگی در قرارداد نیست. شرط محرمانگی در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس، مخصوص اطلاعاتی است که برای کسب‌وکار شما اهمیت داشته باشند و اطلاعات عمومی نیز محسوب نشوند و همینطور، قبلاً منتشر نشده باشند.

لازم است که در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس حتماً این نکته را ذکر کنید که اطلاعات پروژه شما دست کارشناس دواپس امانت است. همچنین، حواستان باشد که این اطلاعات را در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس حتماً قید کنید:

 •  اطلاعات محرمانه‌ای که در اختیار کارشناس دواپس قرار می‌گیرد؛
 • اطلاعاتی که محرمانه نیستند و درباره کار او نیست؛
 • مدت‌زمان تعهد طرفین به این قرارداد؛
 • ضمانت اجرا در صورت تخلف از تعهد محرمانگی.

 

نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس

 

عدم رقابت در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس

توافق عدم رقابت در قرارداد کار، نکته مهم حوزه‌ کسب‌و‌کار است. این بند از قرارداد، رابطه‌ بین کارمند و کارفرما را مطمئن‌تر می‌کند. شما به‌عنوان کارفرما هزینه و زمان زیادی را به آمـوزش و ارتقای مهارت‌های کارشناس دواپس خود اختصاص می‌دهید. به همین دلیل، مهم است که او برای رقیب شما کار نکند و تخصص به‌دست‌آمده در شرکت شما را صرف شرکت خودتان بکند. توافق عدم رقابت از جمله شروط مندرج در قرارداد استخدام کارشناس دواپس است که این شرط معمولاً به‌نفع شماست.

موارد زیر، برخی از نکاتی است که باید در خصوص تعهد به عدم رقابت در قرارداد استخدام کارشناس دواپس رعایت کنید:

 

 • تعیین مدت معین

کسی نمی تواند به‌صورت کامل از خودش حق کار کردن را سلب کند. بنابراین اگر مدت عدم رقابت، ابدی و مادام‌العمر باشد، باطل است و هیچ اثری ندارد؛ اما شما می‌توانید برای چند سال محدود کارشناس دواپس خود را از این حق محروم کنید و او را ملزم کنید که فعالیت رقابت‌آمیز و مشابه با شرکت شما انجام ندهد.

 

 • تعیین شهر و محل عدم رقابت

برای اینکه کارشناس دواپس در آن حوزه فعالیت مشابه انجام ندهد، باید یک قلمروی جغرافیایی تعیین کنید و مشخص کنید فرد حق ندارد در آن محل تعیین‌شده چنین فعالیتی را انجام دهد.

 

 • تعیین مصادیق رقابت

مصادیق رقابت را مشخص کنید؛ مثلاً مشاوره دادن در حوزه دواپس توسط این کارشناس دواپس شما برای کسب‌وکارهای رقیب ممنوع است.

 

 • تعیین وجه التزام

اگر کارشناس دواپس برای دیگری کار کرد، وجه التزام تعیین کنید. وجه التزام خسارتی است که کارشناس دواپس شما باید در صورت تخطی از ممنوعیت رقابت بپردازد.

 

حتماً بخوانید: نمونه قرارداد استخدام سئوکار به‌همراه نکات حقوقی استخدام سئوکار

 

رعایت حقوق مالکیت فکری در نمونه قرارداد استخدام کارشناس دواپس

حقوق مالکیت فکری به دو دسته حقوق مالکیت صنعتی و حقوق مالکیت ادبی و هنری تقسیم می‌شود. حقوق مالکیت صنعتی رابطه مهمی با اقتصاد، تجارت و حوزه‌های کسب‌وکار دارد.

در قرارداد استخدام کارشناس دواپس، باید این حقوق را در جهت رعایت حقوق مالکیت فکری خودتان در قرارداد استخدام رعایت کنید:

 • حق ثبت اختراع؛
 • علائم تجاری؛
 • طرح‌های صنعتی؛
 • کپی‌رایت؛
 • ….

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نتیجه‌گیری

بهتر است برای استخدام کارشناس دواپس، از قراردادی استفاده کنید که بتواند همه خواسته‌های شما را پوشش دهد. این قرارداد برای اولین بار توسط تیم حقوقی مجموعه لامینگو تهیه و تنظیم شده و در دسترس شما قرار داده شده است. اگر به این قرارداد نیازمندید، همین حالا سری به بانک قرارداد لامینگو بزنید. جهت مطالعه مطالب بیشتر، می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب نرگس نقشی

دیدگاه شما

یک دیدگاه