تعریف حقوقی قولنامه چیست؟

1 ماه پیش
مشاوره حقوقی قولنامه

زمانی که دو نفر قصد انجام معامله‌ای با یکدیگر را دارند، قراردادی بین خودشان تنظیم کرده و به‌موجب آن قرارداد، متعهد می‌شوند که در زمان معینی تعهد خود را انجام دهند. به‌عنوان مثال، زمانی که معامله در خصوص خرید یک ملک است، تعهد خریدار پرداخت پول و تعهد فروشنده واگذاری ملک است. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که یکی از طرفین قرارداد توانایی انجام برخی از تعهدات خود را در آن زمان ندارد. در این صورت نیز اگر باز هم طرفین مایل به انجام معامله باشند، قانون راه‌حلی را برای اشخاص پیش‌بینی کرده است که به آن پیش‌قرارداد یا قولنامه می‌گویند. اینجاست که بهره‌گیری از مشاوره حقوقی قولنامه دارای اهمیت می‌شود.

در این مقاله از لامینگو قصد داریم تا قولنامه را از دیدگاه حقوقی برای شما همراهان عزیز تعریف کنیم. همچنین اگر می‌خواهید قولنامه‌ای داشته باشید که از هر نظر معتبر باشد، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لامینگو، از کارشناسان و وکلای باتجربه این مجموعه بخواهید به شما مشاوره حقوقی قولنامه ارائه بدهند. در ادامه شما عزیزان را بیشتر در این مورد راهنمایی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

دریافت مشاوره حقوقی قولنامه

 

قولنامه چیست؟

تعریف حقوقی قولنامه، وعدۀ متقابل در بیع است. همان‌طور که در قسمت قبل نیز توضیح دادیم، زمانی که دو نفر (خریدار و فروشنده) مایل به انجام معامله‌ای باشند اما شرایط اولیه برای انجام آن معامله فراهم نباشد، این اشخاص به یکدیگر تعهد می‌دهند که در زمانی خاص و با شرایطی خاص، این معامله انجام شود. به‌عنوان مثال، زمانی که فردی قصد خرید خودروی فرد دیگری را دارد و تمام شرایط را پذیرفته است اما برای تهیه پول چند روزی زمان نیاز دارد، سندی میان طرفین به‌عنوان قولنامه تنظیم می‌شود تا طرفین به عهدی که با یکدیگر بستند، پایبند باشند و معاملۀ آن‌ها در زمان مشخص‌شده انجام شود. لازم است که در قولنامه تمام شرایط انجام معامله از جمله زمان آن نیز ذکر شود.

 

قانون مدنی درمورد قولنامه چه حکمی دارد؟

باتوجه به اینکه ماده 10 قانون مدنی قراردادهای خصوصی منعقدشده میان افراد را، به شرطی که مفاد آن مخالف صریح قانون نباشد، نافذ دانسته، می‌توان اعتبار حقوقی قولنامه را با توجه به این ماده استنباط نمود. بدین معنا که درصورتی‌که یکی از طرفین قولنامه از انجام تعهدات مندرج در قولنامه سر باز زند، می‌توان این تخلف را به دادگاه گزارش داد و الزام او را به ایفای تعهدات خواستار شد. هدف اصلی از انعقاد قولنامه، ایجاد تعهدی میان طرفین مبنی بر ایفای تعهدات ذکرشده در آن در زمان‌های معین است. توجه به این نکته خالی از لطف نیست که در اکثر مواقع، مراجع قضایی حتی با وجود ذکر عناوین خریدار و فروشنده به‌عنوان طرفین قولنامه و ردوبدل شدن مبلغی تحت عنوان بیعانه، آن را به تعهد به بیع تفسیر کرده و از به کار بردن واژه بیع خودداری می‌کنند.

 

این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: همه آنچه که باید درمورد قولنامه بدانید!

 

تنظیم و نوشتن قولنامه خود یک مهارت است و نکاتی به هنگام تنظیم آن وجود دارد که باید حتماً رعایت شود. اگر شما نیز در شرایطی قرار گرفته‌اید که مجبور به تنظیم یک قولنامه شده‌اید، می‌توانید از مشاوره حقوقی قولنامه کارشناسان مجموعه لامینگو بهره‌مند گردید. همچنین امکان تنظیم قولنامه سفارشی وجود دارد و شما می‌توانید با اطمینان خاطر تنظیم قرارداد مورد نظر خود را به کارشناسان حقوقی لامینگو بسپارید.

 

مشاوره حقوقی قولنامه

 

آثار حقوقی قولنامه

در قولنامه‌ای که موضوع آن فروش ملک یا هر چیز دیگری می‌تواند باشد، تعهد فروشنده به خریدار، واگذاری مال مورد نظر در زمان مشخص‌شده است و تعهد خریدار به فروشنده، پرداخت مبلغی به‌عنوان بیعانه در زمان تنظیم قولنامه و مابقی مبلغ مقررشده در زمان فروش قطعی مال می‌باشد. در یک قولنامه تمام شروط و جزئیات باید به‌طور کامل، دقیق و صریح نوشته شوند. از مهم‌ترین آثار حقوقی قولنامه، منع فروشنده از فروش مال مورد نظر به یک خریدار دیگر می‌باشد؛ یعنی با وجود اینکه بر اساس این قولنامه، خریدار مالک مال مورد نظر نیست، اما فروشنده حق فروش آن را به فردی دیگر غیر از خریدار نخواهد داشت.

 

انتقال مورد معامله قولنامه به اشخاص ثالث؛ مصداق معامله فضولی

مطابق با اثر حقوقی قولنامه که در بخش قبل گفته شد، درصورتی‌که حتی بر روی مال مورد معامله، معاملات دیگری به‌صورت مکرر انجام شود؛ بدین معنا که مالک مال آن را به خریداران دیگر غیر از خریدار قیدشده در قولنامه بفروشد یا تعهد دیگر نسبت به آن مال صورت پذیرد، همگی آن معاملات در دادگاه صالح قابل پیگیری بوده و قابل ابطال هستند. حتی اگر هر کدام از طرفین معامله به یکی از شروط ذکرشده در قولنامه پایبند نباشد، طرف دیگر می‌تواند با استناد به قولنامه حق خود را مطالبه کند. یعنی خریدار می‌تواند مبلغی را که تعیین شده است فراهم کرده و فروشنده را ملزم به فروش ملک خود و تنظیم سند رسمی بکند.

به‌طور کلی، طرفین قرارداد می‌توانند طرف دیگر را ملزم به انجام تمام تعهدات ذکرشده در قرارداد نموده و حق خود را مطالبه کنند. همچنین اگر در قولنامه وجهی برای انجام نشدن تعهدات تحت عنوان وجه التزام مشخص شده باشد، طرفین می‌توانند در صورت بروز قصور از سوی یکدیگر، تقصیر را اثبات کرده و مبلغ وجه التزام را درخواست کنند. نتیجه این است که قولنامه در نظام حقوقی ایران پذیرفته شده است و دارای اعتبار قانونی می‌باشد و آثار حقوقی خود را بر جای می‌گذارد.
بنابراین لازم است که هنگام تنظیم قولنامه، فروشنده و خریدار به‌صراحت تمام موارد لازم را، ازجمله مشخصات مورد معامله، قید کنند تا هیچ‌یک از آن‌ها نتواند در اجرای تعهدات خود تخلفی بکند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، از مشاوره حقوقی قولنامه غافل نشوید.

 

مشاوره حقوقی قولنامه

 

جمع‌بندی

در این مقاله از لامینگو درمورد قولنامه و آثار حقوقی آن بحث کردیم که امروزه افراد زیادی با آن سروکار دارند. اشخاص زیادی نیز وجود دارند که از قولنامه سوءاستفاده کرده و در جهت منافع شخصی خود از آن استفاده می‌کنند. از این رو لازم است که تمام نکات لازم را درمورد تنظیم قولنامه بدانید تا فریب افراد سودجو را نخورید. تنظیم قولنامه کار راحتی نیست و اگر می‌خواهید که این کار با تمام استانداردهای لازم انجام شود، بهتر است آن را به فردی که در این زمینه تخصص دارد بسپارید. لامینگو در این مورد آمادۀ ارائه خدمت به شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت لامینگو، ضمن دریافت مشاوره حقوقی قولنامه، درخواست تنظیم قولنامه سفارشی را نیز داشته باشید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و شما را از نگرانی درمورد انجام معامله پیش روی‌تان درآورده باشد. اگر نکات و مواردی وجود دارد که احساس می‌کنید باید در این مورد ذکر شوند، می‌توانید آن‌ها را در قسمت نظرات وب‌سایت به ما اعلام کرده تا از آن‌ها استفاده کنیم. همچنین اگر به‌دنبال مطالب حقوقی دیگر در این زمینه هستید، می‌توانید به بلاگ لامینگو سر بزنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه