همه آنچه که باید درمورد قولنامه بدانید!

4 روز پیش
مشاوره حقوقی قولنامه

امروزه معامله‌های زیادی از طریق تنظیم قولنامه‌ها انجام می‌شوند. قولنامه یک سند برای انجام یک معامله است که انجام معامله را به زمان مشخصی در آینده موکول می‌کند. برای مثال اگر معامله خرید یک ملک باشد، اما خریدار و فروشنده در حال حاضر امکان انجام معامله را نداشته باشند، قولنامه‌ای تنظیم کرده و به‌واسطۀ آن به یکدیگر تعهد می‌دهند که شرایط لازم تا زمان مشخص‌شده را فراهم کرده و برای انجام معامله و انتقال سند مالکیت در مکان خاصی مانند دفاتر اسناد رسمی حاضر شوند. اما تنظیم قولنامه به این سادگی نیست و پیش از آن، اخذ مشاوره حقوقی قولنامه ضروری است. چراکه تنظیم قولنامه نکات و ملاحظات خاصی دارد که باید حتماً رعایت شود. در غیر این صورت ممکن است از تنظیم اشتباه قولنامه به شما ضرر و زیان‌هایی وارد شود.

بنابراین بهتر است با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید و از آن‌ها کمک بگیرید. افرادی مانند وکلا و متخصصان حقوقی گزینه‌های مناسبی برای ارائه مشاوره حقوقی قولنامه هستند. جمعی از بهترین و باتجربه‌ترین وکلا و متخصصان حقوقی در مجموعه لامینگو گرد هم آمده‌اند تا به شما در تنظیم قولنامه‌هایتان و به طور کلی در دیگر امور حقوقی‌تان کمک کند. برای بهره‌وری از این خدمات کافی است که به وب‌سایت لامینگو مراجعه کنید. در این مقاله از لامینگو تمام مواردی را که مربوط به قولنامه و تنظیم آن می‌باشد بیان کرده و در مورد هر کدام توضیح مختصری می‌دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

دریافت مشاوره حقوقی قولنامه

 

تعریف حقوقی قولنامه

طرفینی که قصد انجام یک معامله را در آینده دارند، یکسری قول و تعهدات به یکدیگر می‌دهند و آن را در سندی مکتوب می‌کنند که به آن قولنامه گفته می‌شود. در یک قولنامه که موضوع آن خرید و فروش یک ملک است، باید نام فروشنده، نام خریدار، مشخصات ملک مورد معامله، مبلغ پرداختی از طرف خریدار، مبلغی که خریدار به عنوان بیعانه باید پرداخت کند، مبلغی که به عنوان وجه التزام در صورت تخلف از انجام تعهدات مقرر مشخص شده است و زمان و مکان انجام معامله قید شود. تمام این موارد نیز باید به صورت روشن و صریح نوشته شده باشد تا بعدها مشکلی در آن‌ به وجود نیاید.

قولنامه یک سری آثار حقوقی دارد و تعهداتی را برای طرفین ایجاد می‌کند؛ از قبیل اینکه فروشنده حق ندارد مال ذکر شده در قولنامه را به فرد دیگری غیر از خریدار تعیین‌شده در قولنامه بفروشد. همچنین خریدار و فروشنده بر اساس این قولنامه متعهد می‌شوند که در مدت زمان مشخص‌شده، شرایط لازم برای انجام معامله را فراهم کنند و در مکانی که تعیین کرده‌اند حضور یابند. همچنین مبلغی به عنوان وجه التزام در قولنامه‌ها ذکر می‌شود که در صورت تخلف از انجام تعهدات مندرج در قولنامه، طرف متخلف باید این مبلغ را به عنوان خسارت به طرف دیگر پرداخت کند.

 

این مطلب را بخوانید: بررسی انواع قولنامه و اعتبار حقوقی آن

 

قولنامه املاک رسمی

قولنامه به طور کلی یک سند عادی است که درصورتی‌که تحت شرایط قانونی تنظیم شده باشد، در دادگاه دارای میزانی اعتبار می‌باشد. اما زمانی که شما قولنامۀ خود را در یک دفتر املاک و نزد بنگاه‌دار تنظیم کنید، از اعتبار و سندیت بیشتری برخوردار می‌شود.
زمانی که شما قولنامۀ خود را در یک دفتر املاک یا به اصطلاح بنگاه معاملاتی تنظیم می‌کنید، صاحب بنگاه یک کد رهگیری به شما می‌دهد. شما می‌توانید با استفاده از این کد رهگیری در صورت بروز اختلاف در دادگاه حق خود را مطالبه کنید.

 

مشاوره حقوقی قولنامه

 

اعتبار قولنامه دستی در دادگاه

بسیاری از افراد هستند که قولنامه‌های بین خود را به صورت دستی تنظیم می‌کنند. قولنامۀ دستی به قولنامه‌ای گفته می‌شود که در خارج از دفاتر اسناد رسمی و تنها بین طرفین معامله تنظیم می‌شود. با توجه به ماده 10 قانون مدنی که تمامی قراردادهای خصوصی منعقده بین افراد را به شرط رعایت قانون نافذ دانسته است، می‌توان تمامی قولنامه‌هایی را که تحت شرایط قانونی تنظیم شده باشند، حال چه به صورت دستی، چه نزد بنگاه و یا به صورت رسمی، معتبر و لازم‌الاجرا دانست.

قولنامه‌های دستی از آنجایی که فاقد کد رهگیری می‌باشند، ثابت کردن اعتبار آن‌ها به هنگام بروز اختلاف و نزد محاکم قضائی خیلی سخت است. به همین دلیل توصیه می‌شود از تنظیم کردن چنین قولنامه‌هایی خودداری کنید. اما اگر ذیل سند قولنامه، امضای دو نفر شاهد وجود داشته باشد، اثبات اعتبار آن نیز راحت‌تر می‌شود. اگر می‌خواهید که قولنامۀ شما دارای بالاترین میزان اعتبار باشد، توصیه می‌کنیم تنظیم آن را به متخصصان لامینگو بسپارید.

شما می‌توانید به وب‌سایت لامینگو مراجعه کرده و از کارشناسان و متخصصان این مجموعه بخواهید تا در تنظیم قولنامه به شما کمک کنند. همچنین می‌توانید از وکلای آن مشاوره حقوقی قولنامه دریافت کنید.

 

اعتبار قولنامه دستی بعد از فوت فروشنده

اگر با شخصی قولنامه تنظیم کرده‌اید و قبل از رسیدن زمان مقرر در قولنامه جهت انجام تعهدات، آن شخص فوت می‌کند، لازم نیست نگران باشید. زیرا قولنامۀ شما حتی بعد از فوت شخص فروشنده نیز معتبر خواهد بود. اما لازم است به منظور استفاده از مفاد مندرج در قولنامه، اقداماتی انجام دهید. شما باید از طرف شورای حل اختلاف گواهی انحصار وارثت را دریافت کرده و سپس با استفاده از این گواهی دعوای مربوطه را، برای مثال الزام به تنظیم سند رسمی، علیه ورثۀ شخص فروشنده مطرح کنید.
این مورد یکی دیگر از آثار حقوقی قولنامه است که خریدار را از بابت انتقال مالکیت مال مورد معامله به خود مطمئن می‌کند.

 

آیا قولنامه دستی بدون شاهد اعتبار دارد؟

به‌طور کلی در صورت رعایت تمام شرایط قانونی، به استناد ماده 10 قانون مدنی که پیشتر در مورد آن توضیح دادیم، قولنامۀ دستی اعتبار دارد؛ صرفنظر از اینکه چه شاهدانی آن را امضا کرده و یا نکرده باشند. اما باید بدانید که امضای شاهد در قولنامه بی‌تأثیر نیست و باعث افزایش اعتبار آن می‌شود. به عنوان مثال، زمانی که دعوایی بین طرفین قولنامه اتفاق می‌افتد و آن‌ها برای حل این دعوا به دادگاه مراجعه می‌کنند، درصورتی‌که قولنامه دارای امضای شهود باشد، اعتبار بیشتری دارد. اما در غیر این صورت طرفین دعوی باید ابتدا اعتبار قولنامه را با استناد به ادله موردنیاز ثابت کرده و سپس برای مطالبه حقوق خود از طریق آن اقدام کنند.
داشتن شاهد در زمان تنظیم قولنامه، از تضییع حقوق طرفین به هنگام مطرح شدن ادعا جلوگیری می‌کند؛ چرا که در بیشتر مواقع، اعتبار قولنامه‌ای که شهود آن را امضاء نکرده باشند، از سوی مقام صالح قضائی زیر سؤال می‌رود.

 

مشاوره حقوقی قولنامه

 

اعتبار قولنامه بنگاهی

مسلم است که اعتبار قولنامۀ بنگاهی نسبت به قولنامۀ  دستی بیشتر است. زیرا در بنگاه‌ها پس از تنظیم قولنامه، یک کد رهگیری برای آن قولنامه داده می‌شود که خود این کد رهگیری نشان از اعتبار قولنامه دارد. در این حالت، اگر یکی از طرفین تعهدات مندرج در قولنامه را نقض کرده و دیگری بخواهد با استناد به قولنامه، حقوق خود را مطالبه نماید، اعتبار قولنامه در دادگاه، به وسیلۀ این کد رهگیری راحت‌تر  اثبات می‌شود.
همچنین در بنگاه‌ها، به این دلیل که صاحب بنگاه نیز ناظر به تنظیم قولنامه می‌باشد و تجربۀ بیشتری در این زمینه دارد، برخی نکات مهم را متذکر می‌شود که این نکات علاوه بر اینکه بر اعتبار قولنامه می‌افزاید، باعث تنظیم قولنامه‌ای صحیح‌تر و با ضمانت اجراهای دقیق‌تر می‌گردد.

 

فرق مبایعه نامه و قولنامه

قولنامه و مبایعه‌نامه علیرغم اینکه در عرف به جای یکدیگر به کار می‌روند و از نظر لغوی تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ از نظر حقوقی دو واژه متفاوت با آثاری خاص هستند. مبایعه‌نامه همانطور که از نام آن برمی‌آید، به قرارداد خرید و فروش مال معینی اطلاق می‌شود که در آن خریدار در ازای پرداخت مبلغ مشخصی تحت عنوان اصطلاحاً عِوَض قراردادی، مالک مال موردنظر می‌شود. در حالیکه، قولنامه سندی است که در آن خریدار و فروشنده تعهد به انجام معامله با شرایط معین در زمان و مکان مشخصی می‌نمایند.

علت استفاده از سند قولنامه این است که ممکن است طرفین معامله در همان ابتدای قصد انجام معامله، شرایط انعقاد قرارداد و ایفای تعهدات را نداشته باشند. لذا برای اینکه مطمئن باشند تا طرفین به وظایف خود عمل می‌کنند، به انعقاد قولنامه با یکدیگر روی می‌آورند.

وجه تشابه مبایعه نامه و قولنامه در این است که اگر طرفین از انجام تعهدات مقرر در این اسناد خودداری نمایند، امکان الزام آنان به ایفای تعهدات وجود دارد. برای مثال، در مبایعه نامه اگر خریدار ثمن قراردادی را تا موعد معین به طور کامل پرداخت نکند، فروشنده این حق را داشته باشد که مبایعه‌نامه را فسخ و مال خود را پس بگیرد. یا در قولنامه اگر فروشنده ظرف مدت‌زمانی مشخص‌شده، در دفترخانه معین حضور پیدا نکند و سند مالکیت را به نام خریدار منتقل نکند، برای خریدار حق فسخ معامله و یا مطالبه مبلغ پرداخت‌شده یا هر ضمانت اجرای مقرر دیگری وجود داشته باشد.

 

مشاوره حقوقی قولنامه موتور مزایده‌ای

حتما شنیده‌اید که به جهت تخلفات راهنمایی و رانندگی برخی از موتورسواران، وسیله نقلیه آن‌ها توسط پلیس توقیف می‌شود. در شریطی که تخلف بنا به صلاحدید مراجع قانونی به گونه‌ای باشد که منجر به توقیف دائمی وسایل نقلیه نظیر موتور شود، پلیس این وسایل نقلیه را به مزایده می‌گذارد. در این بخش می خواهیم به بررسی شرایط خرید موتور مزایده ای بپردازیم.
قطعاً قیمت موتورهای مزایده‌ای از نمونه‌های مشابه موجود در بازار ارزان‌تر هستند. به همین علت افراد بیشتری به خرید آن‌ها متمایل می‌باشند. اگر شما نیز قصد خرید موتور مزایده‌ای دارید توصیه می‌کنیم از فروشنده‌ای اقدام به خرید کنید که برگه مزایده موتور را به همراه داشته باشد. در گام بعدی به همراه فروشنده به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و قولنامه موتور مزایده‌ای را تنظیم کنید تا پس از تنظیم سند مالکیت بتوانید پلاک موتور را به نام خود منتقل کنید.

 

قولنامه ساده موتور

موتور از جمله وسایل نقلیه پرطرفدار در بین جوانان است. اگر این وسیله را از نمایندگی‌های مجاز خریداری کنید قطعاً به صورت رسمی سند آن به نام شما تنظیم خواهد شد. اما اگر قصد دارید یک دستگاه موتور کارکرده از دوستان یا آشنایان خود و یا هر شخصی که قصد فروش موتور خود را دارد تهیه کنید پیشنهاد می‌کنیم بدون مشورت با متخصصین امر و افراد مطلع معامله نکنید. تنظیم قولنامه ساده موتور در دفاتر اسناد رسمی می‌تواند شما را از خطرات ناشی از فروش یک وسیله موتوری به افراد دیگر محافظت نماید.

 

نوشتن قولنامه زمین ارثی

زمین‌هایی که از طریق ارث به ورثه انتقال می‌یابند، از جمله املاکی به حساب می‌آیند که خرید و فروششان همیشه با مشکل همراه بوده است. بسیار مشاهده شده است که خریدار ملکی را خریداری کرده است و سپس، ورثه ملک ادعای مالکیت بر آن ملک کرده و خواهان پس گرفتن آن بوده‌ و خریدار را با چالش مواجه کرده‌اند. پیشنهاد می‌شود اگر قصد دارید چنین املاکی را معامله کنید نوشتن قولنامه زمین ارثی را مدنظر قرار دهید و از افراد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید.

 

مشاوره حقوقی قولنامه زمین بدون سند

متاسفانه با افزایش چشمگیر قیمت املاک در سال‌های اخیر عدۀ زیادی به سمت خرید املاک بدون سند شش دانگ یا اصطلاحاً زمین‌های قولنامه‌ای که با قیمتی به نسبت کمتر از زمین‌های سنددار معامله می‌شوند، روی آورده‌اند. برای اینکه با معضلات ناشی از خرید و فروش املاک بدون سند مواجه نشوید توصیه می‌کنیم در آژانس های معاملات ملکی معتبر به نوشتن قولنامه زمین بدون سند بپردازید.

اگر یک قولنامه رسمی و معتبر تنظیم کنید که به طور کل همه موارد قانونی در آن رعایت شده باشد، در دعاوی ملکی که احتمال طرح آن وجود دارد، تا حدود زیادی امکان اثبات مالکیت خود را دارید. اگر در خصوص تنظیم قولنامه اطلاعاتی ندارید بهتر است قبل از انجام معاملاتی از قبیل ملک و غیره که امکان متضرر شدن در آن‌ها بیشتر است، نمونه قراردادهای رسمی و معتبر را مشاهده نمایید و با دید روشنتری سرمایه خود را صرف خرید زمین بدون سند کنید.

 

تنظیم قولنامه خانه

تأمین مسکن از جمله نیازهای اولیه و اصلی هر فردی است. قیمت خانه در حال حاضر آنچنان بالا و قابل توجه است که خرید آن به خصوص برای جوانان به یک رؤیا تبدیل شده است. در بازاری که پرداخت قیمت‌ها از حد توان برخی افراد خارج است، خانه‌هایی وجود دارند که به علت عدم پرداخت هزینه‌های شهرداری و یا عدم اخذ مجوزهای لازم، سند شش دانگ ندارند و به صورت قولنامه‌ای معامله می‌شوند.

اگر شما هم قصد خرید خانه‌های قولنامه‌ای را دارید می‌بایست حتماً در یک بنگاه املاک معتبر به تنظیم قولنامه خانه بپردازید. قولنامه‌ای که تمام چهارچوب‌های قانونی در آن رعایت و حقوق طرفین به طور کامل در آن لحاظ شده باشد.

 

مشاوره حقوقی قولنامه

 

هزینه قولنامه ماشین

خرید و فروش ماشین در چهارچوبی خارج از آژانس‌های معاملاتی معتبر در حال حاضر بسیار رایج شده است. عده بسیاری هستند که به علت عدم پرداخت کمیسیون آژانس‌های معاملاتی ترجیح می‌دهند تا با تنظیم یک قولنامه ساده بین خودشان به عنوان خریدار و فروشنده به معامله خود با کمترین هزینه ممکن خاتمه بدهند.
با توجه به اینکه قولنامه ماشین یا تنظیم مبایعه‌نامه خودرو یکی از اصلی‌ترین مراحل خرید خودرو به شمار می‌رود پیشنهاد می‌کنیم قبل از تنظیم آن از افراد مطلع و متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید و یا تنظیم آن به افراد آگاه بسپارید.

 

قولنامه ماشین رهنی

ممکن است اصطلاح رهن ماشین آنچنان به گوش شما آشنا نباشد؛ این در حالی است که عده بسیاری به واسطه شغل یا موقعیت اجتماعی خود، مجبور به رهن کردن ماشین می‌شوند. به چنین افرادی توصیه می‌کنیم به همان اندازه که در تنظیم قولنامه خانه حساسیت به خرج می‌دهند، به تنظیم قولنامه ماشین رهنی نیز به صورت جدی اهمیت دهند.

در قولنامه ماشین رهنی به کلیه بندهای مربوط به بروز تصادفات عمدی و غیرعمدی در خودرو و به طور کلی تعیین تکلیف خسارات ناشی از آسیب‌های احتمالی در نتیجه تصادفات و یا ضربات متعدد پرداخته می‌شود. لذا پیشنهاد ما این است حتماً پیش از اقدام به رهن ماشین، به تنظیم قولنامه ماشین رهنی بپردازید.

 

مشاوره حقوقی قولنامه ماشین و نحوه تنظیم آن

در این بخش از مطلب به ارائه نکاتی در خصوص نوشتن قولنامه ماشین می‌پردازیم:

  1. اطلاعات مربوط به خریدار و فروشنده را از روی کارت‌های شناسایی معتبر چک کنید.
  2. از مراجع قانونی معتبر، مالک خودرو را استعلام بگیرید تا مطمئن شوید فروشنده در مقام مالکیت خودرو را به شما فروخته است.
  3. قبل از نوشتن قولنامه ماشین، حتماً بیمه‌نامه آن را با دقت چک  کنید.
  4.  به سلامت ماشین و لوازم جانبی آن در قولنامه اشاره کنید.
  5. وضعیت پرداخت وجه توافق شده را با جزئیات کامل در قولنامه قید کنید.
  6. شرایط و مراحل تعویض پلاک خودرو را در قولنامه قید کنید.
  7. دقت داشته باشید که هیچگونه خط خوردگی در قولنامه وجود نداشته باشد.
  8. سعی کنید قولنامه را در آژانس‌های معتبر معاملات خودرو تنظیم کنید.

 

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد قولنامه و تمام مواردی که به آن مربوط است، صحبت کردیم. قولنامه یک سند عادی است که تا میزانی در دادگاه‌ها معتبر است. افراد زیادی وجود دارند که معاملات خود را از طریق تنظیم قولنامه انجام می‌دهند. بنابراین نمی‌توان گفت که از تنظیم قولنامه خودداری کنید؛ بلکه باید تمامی نکات و ملاحظات در تنظیم آن را رعایت کنید تا در وهلۀ اول به مشکل نخورید و اگر هم با مشکل مواجه شدید، به‌راحتی بتوانید از حق و حقوق خود دفاع کنید. به طور کلی قولنامه آثار حقوقی خاص خود را دارد که می‌توانید در صورت رعایت نکات مربوط به تنظیم آن، به آن اطمینان کرده و معاملات خود را با آن انجام دهید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

پلتفرم هوشمند لامینگو یکی از مراکزی است که شما را در تنظیم قولنامه‌ راهنمایی کرده و به متقاضیان مشاوره حقوقی قولنامه می‌دهد. بنابراین شما می‌توانید به وب‌سایت لامینگو مراجعه کرده و تنظیم قولنامۀ مدنظر خود را با اطمینان خاطر به متخصصان حقوقی این مجموعه بسپارید.
اگر این مقاله را مطالعه کرده‌اید، می‌توانید نظرات، انتقادات، پیشنهادات و سؤال خود را در قسمت نظرات وب‌سایت با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما این موارد را بررسی کرده و از آن‌ها در راستای بهتر شدن خدمات‌ این مجموعه استفاده می‌کنند. همچنین متخصصان ما به سؤالات شما به طور کامل و واضح پاسخ می‌دهند.
لازم به ذکر است که اگر به اینگونه مطالب حقوقی علاقه دارید، می‌توانید به بخش بلاگ لامینگو مراجعه کرده و به این مطالب دسترسی داشته باشید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره لطفیان

دیدگاه شما

بدون دیدگاه