مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری و مزایای آن

3 هفته پیش
مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری

مناطق آزاد بیشتر در بنادر یا اطراف بنادر ایجاد شده‌است. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که این مناطق دارند، این است که هزینه گمرک به کالاها تعلق نمی‌گیرد. بنابراین کالا‌ها‌ بیشتر وارداتی و ارزان قیمت هستند. با توجه به حمایت‌های دولت در مناطق آزاد، فرصتی فراهم شده است تا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری را دارند، اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند. مناطق آزاد از یک سری قوانین بازرگانی، مستثنی است و از این جهت است که از لحاظ تجاری با مناطق دیگر متفاوت است. اگر قصد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد را دارید، لازم است از مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری استفاده نمایید!

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

اهداف ایجاد منطقه آزاد تجاری

گرچه ایجاد مناطق آزاد تجاری، اهداف بسیاری را در بر دارد، اما مهم‌ترین آن این است که این مناطق، جهت تسهیل در خرید برای عموم و همچنین جهت پیشرفت اقتصادی و صادرات خارجی ایجاد شده است. از دیگر اهداف ایجاد این مناطق، افزایش و رشد اقتصادی، افزایش توانایی سرمایه‌گذاری توسط عموم مردم، تولید و صادرات کالا، اشتغال‌زایی و در نهایت توسعه منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای است. از دیگر اهداف ایجاد محدوده بندری و غیر بندری به نام منطقه آزاد، این است که باعث جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی می‌گردد. اگر قصد سرمایه‌گذاری در این مناطق را دارید، می‌توانید جهت مشاوره و دریافت راهنمایی از مشاوره سرمایه‌گذاری مناطق آزاد تجاری استفاده نمایید!

 

 مزایای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری

یکی از مزیت‌های اصلی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای مناطق آزاد، این است که هزینه گمرک به کالاها تعلق نمی‌گیرد. همچنین علاوه بر اینکه مردم می‌توانند با هزینه کمتر، کالای مد نظر خود را در این مناطق خریداری نمایند، جهت پیشرفت و گسترش شرایط اقتصادی نیز امکان صادرات این کالاها وجود دارد. از جمله مزایای دیگر سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری عبارت‌اند از:

 • شرکت‌ها در مناطق آزاد تجاری، معاف از مالیات هستند.
 • سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد، هزینه گمرک را پرداخت نمی‌کنند.
 • هزینه حمل و انتقال توسط هواپیما بسیار پایین است.
 • امکان ورود و اقامت اتباع خارجی در این مناطق آسان‌تر است.
 • استخدام و اشتغال در این مناطق از قوانین ساده‌تری برخوردار است.
 • تشریفات اداری و ارزی وجود ندارد.
 • سرمایه‌گذاران خارجی امکان سرمایه‌گذاری در این مناطق را دارند.

لازم به ذکر است که هر کدام از مناطق آزاد، مزایای خود را دارد. برای آگاهی از مزایای هر منطقه آزاد تجاری می‌توانید از مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری استفاده نمایید! مشاوران حقوقی لامینگو شرایطی را در ارائه مشاوره حقوقی برای شما مخاطبان عزیز فراهم کرده‌اند. شما می‌توانید از طریق لینک زیر جهت دریافت مشاوره سرمایه‌گذاری مناطق آزاد تجاری اقدام نمایید:

 

دریافت مشاوره حقوقی سرمایه‌گذاری

 

معایب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری چیست؟

اگر قصد سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری را دارید، باید تمام جوانب آن را در نظر داشته باشید و تنها تمرکز بر مزایای سرمایه‌گذاری در این مناطق کافی نیست. بنابراین در کنار توصیه به استفاده از مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری در ادامه سعی داریم در مورد معایب سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری نیز صحبت کنیم. از جمله معایب این مناطق عبارت است از:

 • بسیاری از کالاهای لوکس غیر ضروری، وارد این مناطق آزاد می‌شود.
 • به دلیل نبود ناظر و عدم کنترل بر این مناطق، حضور قاچاقچیان و سوء استفاده این نوع افراد در این مناطق رو به افزایش است.
 • عدم تعادل در حق‌الزحمه کارگردان عادی و کارگردان متخصص در این مناطق مشاهده ‌می‌شود.
 • واردات نسبت به صادرات بسیار بیشتر به چشم می‌خورد.
 • برخی مناطق آزاد در ایران از امکانات بسیار کمی برخوردار هستند.

 

 مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری

 

مناطق آزاد تجاری شامل چه منطقه‌هایی می‌شود؟

مناطق آزاد تجاری در ایران شامل شهر کیش، قشم، چابهار، انزلی، اروند، بانه و ماکو می‌شود.

 

این مطلب را نیز بخوانید: مشاوره کارت بازرگانی + دارندگان کارت‌ بازرگانی چه مسئولیت‌هایی دارند؟!

 

چه کسانی می‌توانند در مناطق آزاد سرمایه‌گذاری نمایند؟

افراد حقوقی و غیرحقوقی و مؤسسات ایرانی و غیر ایرانی می‌توانند در مناطق آزاد تجاری با کمک مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری اقدام به سرمایه‌گذاری نمایند.

 

تفاوت مناطق آزاد تجاری با مناطق آزاد صنعتی در چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، مناطق آزاد تجاری در ایران شامل ۸ منطقه است. اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری با مناطق آزاد صنعتی متفاوت است. این دو منطقه را نباید با هم اشتباه گرفت. از جمله تفاوت این دو این است که ساخت‌و‌ساز در مناطق آزاد تجاری صورت نمی‌گیرد. اما قابل ذکر است که بعضی از مناطق آزاد هم به‌صورت تجاری و هم صنعتی به‌طور همزمان فعالیت می‌کنند.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن آخر

مناطق آزاد، جهت واردات و صادرات آسان و پیشرفت صنعت کشور در بنادر ایران و اطراف بنادر ایجاد شده است. بسیاری از قوانین در این مناطق اعمال نمی‌شود. هدف ایجاد مناطق آزاد رونق اقتصادی است. همانطور که بیان شد هر منطقه بر اساس موقعیت جغرافیایی، مزایا و اهداف خاص خود را دارد. جهت آگاهی از نحوه سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد، می‌توانید از مشاوره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد تجاری استفاده نمایید!

در این مطلب سعی کردیم، در مورد مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازار آزاد تجاری صبحت نماییم. اگر علاقه‌مند به مطالعه مطالب به‌روز حقوقی هستید، به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید! پیشنهادات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه قرار دهید و ما را جهت ارتقاء بلاگ راهنمایی نمایید!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهسا احرام پوش

دیدگاه شما

بدون دیدگاه