معرفی شغل پرستار کودک | نکاتی که باید درباره پرستار بچه بدانید

نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

در مقالات گذشته درباره شرایط حقوقی مربوط به استخدام پرستار کودک نکاتی را با شما در میان گذاشتیم. همچنین ملزومات استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک را نیز با هم مرور کردیم. در این مقاله سعی داریم تا شما را با شغل پرستار کودک بیشتر آشنا کنیم. این حرفه در همه کشورهای دنیا با کیفیت‌های مختلف وجود دارد و حتی شرکت‌های بسیاری در ایران خودمان ارائه دهنده این خدمات به کاربران هستند. اما به دلیل اهمیتی که پرستار برای والدین کودکانی که قصد استخدام پرستار را دارند، نکات بسیار مهمی را باید به موارد قبلی اضافه کنیم. در این مقاله شما را با همه زوایای حرفه پرستار کودک آشنا خواهیم کرد و تمام جزئیات لازم برای استخدام یک پرستار را نیز بررسی خواهیم نمود.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک در لامینگو

تنظیم قرارداد استخدام پرستار کودک در منزل با چالش‌ها و نیازمندی‌های حقوقی زیادی همراه است. بسیاری از کاربران در زمان تنظیم چنین قراردادی بدون توجه به موارد حقوقی، به صرف داشتن تنها یک قرارداد مکتوب اقدام به استفاده از قراردادهای دست‌نویس می‌نمایند. وکلا و مشاورین حقوقی ما در لامینگو  برای رهایی کاربران از این مشکلات اقدام به تهیه و تنظیم نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک نموده‌اند. این نمونه قرارداد دقیقاً منطبق بر قوانین روز مربوط به چنین استخدام‌هایی تنظیم شده و تمام مفاد لازم برای استخدام پرستار بچه در آن در نظر گرفته شده است. با دانلود نمونه قرارداد  استخدام پرستار کودک و استفاده از آن شما می‌توانید خیالی کاملاً آسوده از شرایط حقوقی مربوط به این استخدام برخوردار باشید. در لینک زیر می‌توانید این قرارداد را در دسترس داشته باشید.

 

دانلود قرارداد استخدام پرستار کودک

 

پرستار کودک کیست؟

پرستار کودک یک نوع خدمات اجتماعی است که در آن افرادی با داشتن تخصص و تجربه نگهداری و مراقبت از کودکان خردسال تا 6 سال را دارند، در ساعات مشخصی در طول روز در منزل آنها حاضر شده و اقدام به مراقبت و نگهداری از ایشان می‌نمایند. والدینی که به دلایل مختلف فرصت رسیدگی به کودکان خود را نداشته و یا توانایی لازم برای این منظور را ندارند، از این خدمات برای نگهداری از کودکان خود استفاده می‌کنند. پرستار کودک نه فقط در ایران بلکه در همه کشورهای جهان با وظایف مشخصی وجود داشته و همین خدمات را با همین کیفیت ارائه می‌نماید. وظایف متعددی را نیز می‌توان برای پرستار بچه برشمرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

این خدمات به قدری در جامعه محبوب شده است که حتی برخی از آموزشگاه‌های پرستاری این خدمات را به متقاضیان می‌آموزند. ازاین‌رو برخی از افراد حتی مدارک آموزشی لازم در این زمینه را نیز به همراه دارند. والدینی که به دنبال استخدام پرستار بچه هستند هم می‌توانند از طریق شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات اقدام کرده و هم به‌صورت شخصی با ثبت آگهی استخدام از این خدمات بهره‌مند شوند. البته قبل از آن نیاز است تا اطلاعات کاملی از این خدمات به دست آورند که در این مقاله و همچنین در مقالات مرتبط در بلاگ لامینگو این اطلاعات به‌صورت کامل در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

 

نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک و ترفندهای استخدام بهترین پرستار

 

چه مواقعی نیاز به استخدام پرستار کودک داریم؟

برخی‌ها بر این تصور هستند که استخدام پرستار کودک یک اشتباه بزرگ بوده در نتیجه خیلی سراغ این خدمات نمی‌روند. نگران بودن از سلامت فرزندان و عدم داشتن اعتماد لازم به پرستاران این تصور را تشدید می‌نماید و باعث می‌شود تا کاربران کمتر به دنبال چنین خدماتی باشند. اما واقعیت این است که استفاده از این خدمات در برخی مواقع ضروری بوده و حتی می‌تواند شرایط بهتری برای رشد فرزندان ایجاد نماید.

در مواقعی که مادر به هر دلیلی فرصت کافی برای رسیدگی به کودک خود را نداشته و یا از توانایی بدنی لازم برای این منظور برخوردار نیست، استخدام پرستار کودک بهترین نتیجه را برای کاربران به دنبال خواهد داشت. ازاین‌رو لازم است تا دراین‌باره به‌سرعت اقدام شده و با استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک از نظر حقوقی نیز شرایط عالی را برای خانواده ایجاد نمایید. حتی در برخی مواقع این چالش برای خانواده‌ها وجود دارد که باید میان استخدام پرستار بچه و گذاشتن کودک در مهد یکی را برگزینند. استخدام پرستاری که تجربه و تخصص بالایی در این زمینه داشته باشد، به‌مراتب می‌تواند شرایط بهتری نسبت به سپردن کودک به مهد داشته و هم از نظر سلامتی  و بهداشتی و هم از نظر تربیتی شرایط بهتری را فراهم آورد.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

 

اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک راه‌حلی است که طی آن طرفین می‌توانند توافقات خود را به‌صورت مکتوب و کاملاً قانونی تنظیم نموده و از این طریق هیچ یک دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند. به‌صورت کلی در کارهای این‌چنینی استفاده از قرارداد چندین مزیت بزرگ برای طرفین دارد.

 • والدین از اجرای دقیق تعهدات توسط پرستار بچه خود خیال راحت‌تری خواهند داشت.
 • پرستار بچه بدون دغدغه نسبت به دریافت حق‌وحقوق خود روی انجام وظایف نگهداری از بچه تمرکز خواهد داشت.
 • در صورت بروز اختلاف در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد.
 • حتی در صورت ایجاد روابط صمیمی میان والدین و پرستار، وجود این قرارداد باعث می‌شود تا همچنان رفتار حرفه‌ای میان طرفین برای کار وجود داشته باشد.
 • تمرکز هر دو طرف از روی مسائل حقوقی به سمت مسائل مهم مربوط به مراقبت و نگهداری از نوزاد خواهد بود.

ازاین‌رو است که استفاده از نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک می‌تواند بهترین تصمیم برای چندیم واقعی برای هر دو طرف باشد. البته اگر نمونه قرارداد تهیه شده توسط مشاور حقوقی و وکیل تنظیم شده و کیفیت لازم برای چنین قراردادی را داشته باشد.

 

پرستار کودک شغل مردانه یا زنانه؟

کمتر مردی را می‌توان به‌عنوان پرستار کودک پذیرش کرد. حتی در برگردان انگلیسی این رده شغلی نیز از عیارت Baby Sister استفاده شده تا در کشورهای خارجی هم استخدام مردان برای پرستار بچه خیلی منطقی به نظر نیاید. ازاین‌رو حتی در صورت تقاضای داوطلبین نیز این شغل را باید شغل زنانه تصور نمود.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

 

معیارهای انتخاب بهترین پرستار کودک

والدینی که به دنبال استخدام پرستار بچه هستند، با دو چالش اصلی روبرو می‌شوند. در وهله اول استخدام پرستار عالی و کاربلد می‌توان کمی گران تمام شود. از طرف دیگر استخدام افراد بی‌تجربه و تازه‌کار می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی برای کودک آنها شده و شرایط مناسبی نداشته باشد. فارغ از اینکه کدام یک از این دو راه را برای استخدام پرستار کودک خود برمی گزینید، برای انتخاب بهترین پرستار برای فرزند دلبند خود باید معیارهای مهمی را در زمان استخدام بررسی کنید. بررسی این معیارها و در نهایت انتخاب بهترین و مناسب‌ترین پرستار برای کودک باعث می‌شود تا شرایط تربیتی مناسبی نیز برای کودک خود انتخاب کرده باشید. مهم‌ترین معیارهای انتخاب بهترین پرستار بچه به شرح زیر است:

 • برای شروع باید چک کنید که پرستار مورد نظر شما تجربه لازم برای نگهداری از کودک هم سن کودک شما را داشته باشد. دقت کنید که نحوه نگهداری و مراقبت از فرزند در سنین مختلف با یکدیگر تفاوت داشته و ازاین‌رو باید به این موضوع در ارزیابی تجربه پرستار دقت داشته باشید.
 • تخصص و تحصیلات نیز می‌تواند یکی از معیارهای انتخاب بهترین پرستار بچه باشد. هرچند کمتر فردی را در این رده شغلی با تحصیلات عالیه می‌توان پیدا نمود. همچنین مورد قبلی نسبت به این مورد ارجحیت دارد.
 • داشتن رفتار نیکو یکی دیگر از معیارهای این انتخاب است. این مهم باعث می‌شود تا هم در تربیت کودک شما شرایط بهتر باشد و هم خود شما نیز رفتار مناسب با پرستار داشته باشید.
 • سن نیز می‌تواند در این انتخاب تأثیر کمی داشته باشد.

 

وظایف پرستار کودک

یکی از نکات مهمی که لازم درباره آن اطلاعات کافی کسب کنید شرح وظایف پرستار بچه است. هرچند به‌صورت عمومی همه ما با برخی از وظایف پرستار آشنا هستیم، اما با این حال با توجه به اینکه بایستی تمام این وظایف در قرارداد کار پرستار درج شود، لازم است تا لیست کاملی از آن تهیه کنید. البته در نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک می‌توانید شاهد شرح وظایف کاملی از پرستار باشید و دیگر نیاز‌ی به تهیه لیست نخواهید داشت. با استفاده از این نمونه قرارداد تنها وظایف اختصاصی مد نظر خود را باید به آن اضافه نمایید. همچنین این وظایف برحسب سن کودک نیز می‌تواند متغیر باشد.

 

 نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

 

اما باید بدانید که وظایف پرستار بچه به‌صورت عمومی می‌تواند طبق لیست زیر باشد:

 • نگهداری از کودک در ساعات کاری تنظیم شده از قبل
 • پوشاندن لباس به کودک
 • حمام بردن بچه
 • بازی کردن و سرگرم کردن کودک
 • تعویض پوشک خردسالان
 • آموزش مهارت‌ها و رفتارهای درست به کودک برای سنین 3 تا 6 سال
 • غذا دادن به کودک
 • عدم استفاده از کلمات ناروا و همچنین رفتارهای ناشایست در برابر کودک
 • ایجاد امنیت روانی برای کودکان
 • استفاده از ترفندهای روانشناسی برای تربیت کودکان
 • مراقبت‌های بهداشتی از کودک

 

مهارت‌ها و دانش‌های مورد نیاز برای پرستار کودک

اگر نگاهی به وظایف لیست شده برای پرستار بچه که می‌توانید موارد کامل‌تر آنها را در نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک در اختیار داشته باشید بیندازید، متوجه می‌شوید که هر کسی از عهده همه این وظایف بر نمی‌آید. مخصوصاً که برخی از این وظایف نیاز به تخصص و تجربه بالایی دارد. دقت کنید که کودکان در این سنین روحیه بسیار حساسی دارند و بسیاری از رفتارهای اصلی آنها در زندگی آینده در همین سنین شکل می‌گیرد و ازاین‌رو انتخاب پرستار می‌تواند اهمیت زیادی در این موضوع داشته باشد. برای اینکه پرستار بهتری استخدام نمایید، باید به مهارت‌ها و دانش‌های مورد نیاز برای این رده شغلی واقف باشید. این مهارت‌ها به شرح زیر هستند:

 • پرستار باید به شغل خود علاقه داشته باشد. در غیر این صورت شرایط کار بسیار پیچیده خواهد شد.
 • علاقه به بازی و وقت گذاشتن با کودکان نیز یکی از پیش‌نیازهای شغل پرستار کودک است.
 • دنبال پیشرفت و تربیت صحیح کودکان بودن
 • آشنایی به تکنیک‌ها و روش‌های اصولی تربیتی کودکان در سنین پایین.
 • داشتن ابتکار و خلاقیت در بازی با کودکان
 • مسئولیت‌پذیر بودن
 • اطلاع از شرایط سلامت و مراقبت‌های بهداشتی کودک
 • داشتن صبر و تحمل بالا
 • حس شوخ‌طبعی
 • توانایی تحمل استرس و فشار
 • داشتن درک اجتماعی مناسب
 • داشتن تحصیلات حداقل دیپلم در رشته‌های مرتبط
 • داشتن سن مناسب برای این رده شغلی

 

قرارداد کار

 

آیا پرستار کودک نیاز به تحصیلات دارد؟

در مقالات گذشته اشاره کردیم که با توجه به مهم بودن این رده شغلی و همچنین همه‌گیر شدن استفاده از پرستار کودک برای نگهداری و مراقبت از کودکان در جامعه امروز، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی مرتبط با آن نموده‌اند. به‌صورت کلی افرادی که تحصیلات خیلی عالی در این رده داشته باشند، به دنبال این شغل نبوده و ترجیح می‌دهند حتی در صورت بالا بودن حقوق هم از شغل‌هایی با پرستیز بالاتر انتخاب کنند. اما با این حال تحصیل در رشته‌های روانشناسی و پرستاری و کودکیاری می‌تواند ازجمله مزیت‌های اصلی یک پرستار خوب برای کودک شما باشد. حتی داشتن مدرک دیپلم فنی در رشته کودکیاری نیز شرایط بهتری برای این رده شغلی ایجاد می‌نماید.

دقت کنید که نگهداری از یک کودک تنها عوض کردن پوشک و رعایت بهداشت و غذا دادن به وی نیست. کودک در این سنین شرایط بدنی بسیار حساسی دارد. ازاین‌رو پرستار باید با مراقبت‌های ویژه از کودک نیز باید آشنا باشد. دوره‌های کمک‌های اولیه را پشت سر گذاشته باشد. نحوه کار با جعبه کمک‌های اولیه را بداند و همچنین در صورت بروز سانحه غیرمترقبه توانایی مدیریت اوضاع را داشته باشد. همه این موارد می‌طلبد که پرستار آموزش‌های لازم در زمینه شغلی خود را دیده و از توانایی‌های نسبی دراین‌باره برخوردار باشد. همچنین شما می‌توانید تمام این موارد را در نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک درج کرده و از پرستار بچه خود انتظار داشته باشید.

 

بازار کار شغل پرستار کودک در ایران و جهان

طبق تحقیقات انجام گرفته از سوی مجلات و مؤسسات معتبر در یک دهه گذشته میزان استفاده از خدمات پرستار کودک در جوامع امروزی حدود 20 درصد افزایش داشته است. البته این میزان به‌صورت معمول برای سایر خدمات اجتماعی حدود 14 درصد بوده است. این امر نشان می‌دهد که این خدمات را استقبال خوبی برخوردار بوده و ازاین‌رو بازار کار مناسبی در جهان و ایران می‌توان برای آن متصور بود. در کشور خود ما نیز مشغله‌های کاری بسیار زیادی خانواده‌ها مخصوصاً در سنین جوانی و جایی که هر دو والدین برای گذران زندگی نیاز به کار و شغل دارند، باعث شده تا استفاده از این خدمات اجتماعی افزایش یابد.

 

قرارداد کار

 

میزان درآمد پرستار بچه

همچنین یکی دیگر از چالش‌های پیش رو در این رده شغلی هم برای والدین متقاضی پرستار و هم برای خود فعالان در این رشته شغلی، میزان درآمد است. در وهله اول این میزان درآمد بسته به شرایط همکاری و برخی از نکات دیگر دارد. شرکت‌های ارائه دهنده این خدمات شرایط مخصوص به خود را برای این منظور در نظر گرفته و حقوق مشخصی نیز به پرستار اعطا می‌نمایند. ازاین‌رو افرادی که با این شرکت‌ها همکاری دارند، از قبل تمام شرایط را پذیرفته و چالشی ازاین‌جهت نخواهند داشت. اما برای سایرین تعیین میزان حقوق و درآمد می‌تواند به موارد زیر وابسته باشد:

 • تجربه پرستار در زمینه نگهداری و پرستاری از کودک
 • تخصص پرستار
 • تحصیلات
 • شرایط کار و تعداد بچه‌ها

این 4 شرط می‌توانند اصلی‌ترین دلایل برای تعیین حقوق و دستمزد پرستار بچه باشند. البته عوامل دیگری هم مانند سن پرستار می‌تواند در این مورد تأثیرگذار باشد که به نسبت تأثیر کمتری دارند. با توجه به اینکه درج میزان حقوق در نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک اجباری است، لازم است تا طرفین بر سر این موضوع قبل از تنظیم قرارداد توافق داشته باشند.

 

تا چه سنی می‌توان از پرستار بچه کمک گرفت؟

استخدام پرستار برای کوکان با سنین بالا ممکن است دردسرهایی به دنبال داشته باشد. به‌صورت عمومی پرستار بچه برای کودکانی در سنین تازه متولد شده تا 6 سال استخدام می‌شود. بعد از شروع دوران مدرسه معمولاً بچه‌ها می‌توانند شرایط را برای خود به‌خوبی فراهم آورند. اما با این حال استخدام پرستار در این سنین برای آموزش بیشتر کتب درسی می‌تواند گزینه خوبی باشد که در این مواقع شرایط استخدام پرستار نیز متفاوت خواهد بود. در صورت نیاز به آموزش‌های درسی برای کودک خود می‌توانید آن را جزء وظایف پرستار در نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک اضافه نمایید.

 

قرارداد کار

 

سن مناسب برای پرستار بچه

یکی دیگر از چالش‌هایی که در این مقاله سعی داریم به آن نیز پاسخی مناسب داده باشیم، سن مناسب برای پرستار است. افراد در سنین مختلف وارد این رده شغلی می‌شوند. خانم‌هایی با سن پایین و خیلی جوان تا برخی از افراد سالمند در شغل پرستاری کودک مشغول به کار هستند. درباره شرایط سنی باید به چند نکته مهم دقت داشته باشید:

 • افراد با سنین پایین معمولاً تجربه کمی دارند و یا بی‌تجربه هستند.
 • خانم‌های با سن کم ممکن است صبر و تحمل کافی برای سر و کله زدن با کودکان را نداشته باشند.
 • خانم‌های سالمند و با سن بالا ممکن است از نظر فیزیکی و بدنی شرایط لازم برای نگهداری از کودک را نداشته باشند.

جمیع این جوانب نشان می‌دهد که لازم است پرستار بچه در سن مناسبی انتخاب شود. پرستاری که نه خیلی جوان باشد و نه خیلی سالمند می‌تواند بهترین گزینه از نظر سنی برای این رده شغلی باشد. البته این موضوع به‌صورت عمومی صادق بوده و همیشه استثنائاتی نیز دراین‌باره وجود دارد که باید به آنها دقت لازم را داشته باشید.

 

بررسی شخصیت پرستار قبل از امضای نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک

یکی از نکات بسیار مهمی که در استخدام پرستار از چشم کاربران دور می‌ماند، عدم دقت به شخصیت و رفتار پرستار است. هرچند تجربه و تخصص گزینه‌ها و معیارهای مهمی برای این رده شغلی محسوب می‌شوند، اما با این حال با توجه به حساسیت‌هایی که کودکان در این سنین دارند، شخصیت رفتاری پرستار نیز می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. حتی برای برخی از کاربران ترجیح می‌دهند این گزینه را در همان شروع کار ارزیابی نموده و آن را به‌عنوان یکی از شروط مهم به نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک اضافه می‌نمایند.

 

قرارداد

 

با چالش‌های شغل پرستار کودک نیز آشنا شوید

به بررسی موارد مختلف مربوط به شغل پرستار کودک پرداختیم. معرفی شغل پرستار کودک بدون بررسی چالش‌ها و سختی‌های پیش روی کاربران امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو در این بخش از مقاله سعی می‌کنیم تا به‌صورت کامل چالش‌ها و سختی‌های این حرفه را نیز معرفی کنیم. شناخت این سختی‌ها هم برای پرستاران داوطلب برای این رده شغلی و هم برای والدین لازم است تا هم دید خود را نسبت به این رده شغلی تغییر دهند و هم در انتخاب پرستار دقت بیشتری داشته باشند.

 

 • سختی پرستاری و مراقبت از کودکان

به‌صورت عمومی سروکله زدن با کودکان در سنین پایین سختی‌های خاص خود را دارد. از طرفی اطفال در سنین پایین بدن بسیار حساسی دارند و هر برخورد و ضربه‌ای می‌تواند منجر به یک آسیب جدی در این افراد شود. از طرف دیگر عدم دقت در غذا، بهداشت و سایر موارد ضروری مربوط به کودک نیز می‌تواند این خطرات را تشدید نماید. ازاین‌رو این شغل را می‌توان ازجمله شغل‌های حساس در جامعه نماید.

 

 • کودکانی که اذیت می‌کنند

اکثریت کودکان در سنین پایین روحیه بالایی داشته و خیلی آرام نیستند. این موضوع می‌تواند یک چالش بزرگ برای شغل پرستار بچه باشد.

 

 • ساعات کار

همچنین ساعات کاری نیز یکی از چالش‌هایی است که باید درباره آن شرایط میان طرفین سنجیده شود. این موضوع وقتی حساس می‌شود که حقوق پرستار نیز به این موضوع مربوط می‌شود. از طرفی با توجه به اینکه میزان ساعات کاری باید به متن نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک اضافه شود، لازم است تا دراین‌باره توافق‌های لازم صورت پذیرد.

 

 • مرخصی‌ها و تعطیلات

مرخصی‌ها و تعطیلات را نیز باید در قرارداد کار پرستار کودک درج کنید. با توجه به اینکه مرخصی پرستار می‌تواند چالش‌هایی در زندگی والدین ایجاد نماید، ازاین‌رو باید به این موضوع دقت کافی داشته باشید.

 

 • اضافه‌کاری‌ها

ساعات اضافه‌کاری نیاز به حقوق و مزایای خاص خود دارد. ازاین‌رو باید این شرایط را نیز باید برای پرستار کودک در نظر گرفته و سپس برای تنظیم قرارداد اقدام نمایید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در این مقاله سعی کردیم تا به‌صورت کامل به معرفی شغل پرستار کودک بپردازیم. این رده شغلی یکی از مهم‌ترین خدماتی است که در جامعه امروز ما ارائه می‌شود. کاربرانی که به دنبال استفاده از این خدمات هستند، بایستی با شناخت کافی نسبت به موارد مختلف مطرح شده در این مقاله، بهترین شرایط را برای خود ایجاد نمایند. از این گذشته برای شرایط حقوقی مربوط به این قرارداد نیز کاربران می‌تواند به نمونه قرارداد استخدام پرستار کودک ارائه شده در لامینگو مراجعه کرده و از این طریق تمام مشکلات خود را برطرف نمایند.

کاربران هم‌چنین می‌توانند برای افزایش سطح اطلاعات خود درباره این رده شغلی و موضوعات مرتبط با آن، سایر مقالات مربوط را در بخش بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نموده و خیال خود را از بابت تمام جوانب راحت نمایند. در انتهای این مقاله نیز امکان درج نظرات برای کاربران وجود دارد. با این تفاسیر کسانی که به دنبال رسیدن به پاسخ سؤالات خود هستند، با درج آنها در بخش نظرات، پاسخ‌های مشاورین ما را در اختیار خواهند داشت.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه