نکات و اطلاعات مهم در خصوص اجاره نامه اوقاف

4 روز پیش
مشاوره حقوقی سند اجاره نامه

در مناطق مختلف شهر، املاکی هستند که با عنوان ملک یا زمین اوقافی به فروش می‌رسند. سؤالی که برای بسیاری از افراد وجود دارد آن است که سند ملکی چه تفاوتی با سند اوقافی دارد؟ آیا سندهای اوقافی فاقد اعتبار هستند؟ به هر حال هر دو نوع این سندها دارای ویژگی‌ها و اوصافی هستند که لازم است اطلاعاتی درباره‌شان داشته باشید. در ادامه این مقاله به توضیحاتی در خصوص اجاره‌نامه و سندهای اوقافی خواهیم پرداخت و همچنین اطلاعاتی را در خصوص مشاوره حقوقی سند اجاره نامه برای شما عزیزان بیان می‌کنیم.

قبل از هر چیز لازم است بدانید در زمان تنظیم اجاره‌نامه لازم است دانش و اطلاعاتی در این خصوص داشته باشید، اگر اجاره نامه شما دارای مشکل و نواقصی باشد قطعاً شما را با مشکلات و چالش‌های زیادی روبرو می‌کند. بنابراین بهتر است از افراد متخصص و متبحر در این زمینه کمک بگیرید. مؤسسه حقوقی لامینگو یکی از مؤسسات معتبر و شناخته شده است که با داشتن وکلای پایه یک دادگستری و همچنین مشاورین باتجربه آماده ارائه بهترین خدمات است. به همین منظور می‌توانید در زمان نیاز از اعضای این مجموعه و همچنین خدمات قابل‌ارائه آن استفاده کنید.

 

دریافت مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

سند اوقافی چیست؟

قطعاً تعریف اصطلاح ملک وقفی می‌تواند بسیاری از ابهامات موجود در ذهن شما را برطرف کند، پس لازم است بدانید املاک اوقافی به املاکی گفته می‌شود که توسط شخصی وقف شده باشد و درنتیجه به سند ملک مزبور نیز سند اوقافی گفته می‌شود.

املاک اوقافی همه دارای سند هستند و با رعایت برخی شرایط هیچ گونه مشکلی به منظور اجاره و انجام برخی معاملات ندارند. به سند این گونه املاک، سندهای اوقافی گفته می‌شود. این نوع املاک و سندها در همه جای ایران وجود دارند و متأسفانه به خاطر دیدگاه اشتباه نسبت به آن برخی افراد دیدگاه صحیحی به آن ندارند.

در کنار تمام این موارد لازم است بدانید که این نوع املاک برای افرادی مناسب است که از بودجه زیادی برخوردار نیستند. از همین رو می‌توانند با قیمت‌های بسیار منطقی و معقول مالک زمین یا خانه شوند. علاوه بر این، افرادی که زمین‌های اوقافی را دریافت می‌کنند از وام‌های ساخت و ساز بهره‌مند خواهند شد.

 

این مطلب را بخوانید: سیر تا پیاز مشاوره حقوقی سند اجاره نامه

 

تفاوت سند ملکی و اوقافی در چیست؟

املاکی که دارای سندهای اوقافی هستند دارای تفاوت‌هایی با سایر املاک هستند، ازجمله اینکه مالک آن اختیار کامل ندارد. همچنین علاوه بر اقساطی که به صورت سالیانه به اداره اوقاف پرداخت می‌شود، بعد از 99 سال به صورت مجدد درباره اجاره آن تجدید نظر خواهند کرد. از طرفی برای انجام هر کاری از جمله نقل و انتقالات می‌بایست اجازه اداره اوقاف را دریافت کرد.

این اسناد در مقابل سندهای ملکی به صورت شش دانگ تنظیم می‌شوند و به صورت تک‌جلد در اختیار مالک، قرار می‌گیرد. مورد مهمی که در سندهای ملکی وجود دارد آن است که چه مالک یک نفر و چه چند نفر باشد، در هر سند که دارای شماره پلاک ثبتی است نام آنها به صورت مجزا نوشته می‌شود. به بیانی دیگر در هر سند ملکی هر فرد به اندازه سهم خود دارای دفترچه است.

دیگر مورد مهم آن است که سندهای ملکی شش دانگ از اعتبار بیشتری برخوردار هستند. به همین خاطر است که سندهای اوقافی دارای هزینه‌های کمتر هستند، اما این مورد به معنای بی اعتبار بودن سندهای اوقافی نیست.

دیگر نکته مهم در خصوص استعلامات لازم در زمان معامله ملک اوقافی است که می‌بایست علاوه بر ثبت احوال، از اداره اوقاف هم استعلاماتی دریافت شود.

 

مشاوره حقوقی سند اجاره نامه

 

آیا استفاده از مشاوره حقوقی سند اجاره نامه ضروری است؟

در بسیاری از موارد تنظیم اجاره‌نامه نیاز به فردی متخصص و متبحر دارد. به این دلیل که فرد عادی نمی‌تواند از تمامی اصطلاحات به‌کاربرده‌شده در اجاره‌نامه اطلاع کافی داشته باشد. همچنین فرد تنظیم‌کننده قرارداد می‌بایست از تمامی قوانین و مقررات لازم آگاهی داشته باشد؛ از این رو به افراد توصیه می‌شود که در هنگام نوشتن اجاره‌نامه از فردی کمک گرفته شود که از آگاهی مناسبی برخوردار است.

اکثریت پرونده‌هایی که در دادگاه و شورای حل اختلاف وجود دارد به دلیل عدم تنظیم مناسب اجاره‌نامه است که بسیاری از افراد آن را ساده می‌گیرند. در واقع لازم است بدانید که در کنار ساده بودن، تنظیم قرارداد پیچیدگی‌هایی دارد که در صورت آشنا بودن از قوانین می‌توانید آن را رفع کنید.

توصیه می‌شود در زمان تنظیم اجاره‌نامه دقت بیشتری به خرج دهید و همچنین جدیت بیشتری نسبت به این مسئله داشته باشید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن نهایی

همان‌طور که در این مقاله به آن پرداختیم اجاره‌نامه اماکن اوقافی با ملکی کمی متفاوت است. به این دلیل که سند این دو نوع املاک با هم متفاوت هستند و هرکدام دارای از مزیت‌ها و معایبی برخوردارند. سندهای اوقافی از اعتبار کمتری نسبت به سندهای ملکی برخوردار هستند اما این به معنای فاقد اعتبار بودن سندهای اوقافی نیست. در واقع افرادی که در این زمینه از اطلاعات کافی برخوردار نیستند بهتر است از متخصصان و وکلای باتجربه کمک بگیرند.

امیدواریم اطلاعات این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و همچنین توانسته باشیم توضیحات لازم را در خصوص املاک اوقافی به شما عزیزان منتقل کنیم. در نظر داشته باشید که تیم حقوقی لامینگو در جهت بالا بردن اطلاعات شما مقالاتی را در بلاگ حقوقی لامینگو منتشر می‌کند که می‌توانید مطالعه بفرمایید. در نهایت فراموش نکنید که نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مطهره راضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه