سیر تا پیاز مشاوره حقوقی سند اجاره نامه

2 ماه پیش
مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

قطعاً تابه‌حال برای اجاره ملک یا شیء خاصی مجبور شده‌اید که به دفتر املاک مراجعه کنید و یا از افراد متخصص در این حیطه کمک بگیرید. تنظیم اجاره نامه شاید در ابتدا کاری راحت و آسانی به نظر بیاید؛ اما لازم است بدانید که چندان کار ساده‌ای نیست و نیاز به تخصص و دانش کافی دارد. چه بسیار افرادی هستند که در حال حاضر به دلیل عدم تنظیم درست اجاره نامه دچار مشکلاتی شده‌اند و حال می‌بایست زمان خود را در دادگاه‌ها سپری کنند. در ادامه این مقاله درباره مشاوره حقوقی سند اجاره نامه و اطلاعات وابسته به آن صحبت می‌کنیم. در صورتی که گمان می‌کنید این اطلاعات می‌تواند برای شما مفید واقع شود و یا در قسمتی از زندگی شما کاربرد داشته باشد، در ادامه با ما همراه باشید.

قبل از هر چیز بهتر است به شما یادآوری کنیم که در امور حقوقی کمک گرفتن از افراد متخصص گاهی نه تنها لازم بلکه ضروری است. چراکه اطلاعات حقوقی اطلاعاتی نیستند که همه نسبت به آن آگاهی داشته باشند. از این رو در زمان انجام امور حقوقی بهتر است از مشاوره حقوقی استفاده کرد تا به این صورت امور به شکل قانونی و صحیح پیش بروند. اگر شما نیز در این امور به افرادی نیاز دارید که شما را یاری کنند می‌توانید از اعضای تیم لامینگو کمک بگیرید. در واقع هدف از تأسیس مؤسسه حقوقی لامینگو انتقال اطلاعاتی است که بتواند به شما عزیزان کمک کند.

 

دریافت مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

اجاره نامه چیست؟

اجاره نامه سندی است که در هر سال به تعداد زیادی بین افراد مختلفی تنظیم می‌شود. در این قرارداد صاحب مال در ازای گرفتن مبلغی مشخص، ملک یا شیء خود را در اختیار طرف دوم قرارداد یا متقاضی در مدت زمان مشخص قرار می‌دهد. به بیانی دیگر می‌توان گفت اجاره‌نامه عقدی است طرف اول قرارداد منافع خود را در ازای گرفتن مبلغ و تعیین زمان مشخص در اختیار متقاضی قرار می‌دهد. سپس طبق آن اجاره نامه امور مورد نظر خود را اجرا می‌کنند.

به‌طور مثال، اگر مدت‌زمان مشخص شده در قرارداد یک سال باشد، فرد متقاضی می‌بایست بعد از اتمام این مدت‌زمان که یک سال است ملک یا شیء اجاره شده را به مالک بازگرداند. هم چنین طبق مقدار مشخص شده هزینه را به مالک در زمان موعد تحویل بدهد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر: تعریف دقیق اجاره نامه و انواع آن

 

تعریف انواع اجاره نامه

اجاره نامه انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها مزیت‌ها و معایبی دارند. در واقع تنظیم یک قرارداد اصولی از اهمیت و ویژگی‌های زیادی برخوردار است. به همین خاطر شناخت انواع اجاره نامه حائز اهمیت است.

به طور کلی اجاره نامه به دو نوع رسمی و غیر رسمی تقسیم می‌شوند. اجاره‌نامه‌های رسمی توسط دفتر اسناد به ثبت رسیده و از اعتبار زیادی نیز برخوردار است. این حرف به معنای آن نیست که اجاره‌نامه غیر رسمی اعتباری ندارد بلکه اعتبار کمتری نسبت به اجاره‌نامه رسمی را برخوردار است.

فرقی ندارد اجاره نامه توسط بنگاه یا به صورت دستی تکمیل شده باشد؛ بلکه در هر صورت جز اجاره‌نامه‌های غیررسمی محسوب می‌شود. لازم است بدانید که اجاره نامه رسمی لازم‌الاجرا هستند مگر اینکه از نظر قانونی خلاف آن ثابت شود.

 

 مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

متمم اجاره نامه چیست؟

شاید شما هم جز افرادی باشید که کلمه متمم اجاره نامه را شنیده باشید؛ اما تعریف دقیقی از آن نداشته باشید. از این رو تصمیم گرفتیم به‌طور خلاصه به تعریف این اصطلاح بپردازیم تا اگر در زمان عقد قرارداد با آن مواجه شدید اطلاعاتی در این باره داشته باشید.

متمم اجاره‌نامه به طور کلی و خلاصه به تمدید اجاره نامه گفته می‌شود. طرفین قرارداد به منظور تمدید آن به بنگاه مراجعه کنند و یا خود به صورت شفاهی این کار را انجام دهند. البته بهتر است که به صورت رسمی و قانونی باشد زیرا از اعتبار و اطمینان بیشتری برخوردار است.

 

اهمیت مشاوره حقوقی سند اجاره نامه

اگر نگاهی به یک نمونه قرارداد اجاره نامه کرده باشید متوجه خواهید شد از اصطلاحات خاصی استفاده می‌شود. از این رو ممکن است شخصی به درستی متوجه آن اصطلاحات نشود. در این زمان است که کمک گرفتن از مشاوره حقوقی اجاره‌نامه امری ضروری می‌شود. تا فرد بدون آگاهی نسبت به عقد قرارداد اقدام نکند و در ادامه مشکلاتی را ایجاد کند.

به همین خاطر توصیه می‌شود که در اجاره ملک و اشیاء گران‌بها از مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه استفاده کرد. به این صورت هر اصطلاح و هر قانونی که قابل فهم نبود امکان بررسی و توضیح و تفسیر را برایتان خواهد داشت.

 

در نوشتن قرارداد اجاره به چه مواردی می‌بایست پرداخته شود؟

قبل از هر چیز لازم است بدانید که مکان و فضایی که برای بستن قرارداد انتخاب می‌شود از اهمیت بالایی بهره‌مند است. عقد قرارداد بین دو طرفین به صورت قانونی بسیار مهم است. شاید برخی از افراد این موضوع را چندان جدی نگیرند اما در آینده مشکلاتی را ایجاد می‌کند که ضرر و زیان‌های زیای خواهد داشت. بستن قرارداد اجاره‌نامه دارای اصول و ضوابطی است که در زمان تنظیم می‌بایست به آن توجه شود.

در قرارداد اجاره باید مشخصات مستأجر و موجر، مدت زمان اجاره، میزان اجاره‌بها، مشخصات چیزی که اجاره می‌شود و شرایط آن همگی در قرارداد ذکر شود.

از طرفی دقت داشته باشید که در زمان تنظیم اجاره‌نامه به جزئیات بسیار توجه کنید. در برخی مواقع افراد به جزئیات اشاره نمی‌کنند و همین امر موجب ایجاد اختلافات زیادی می‌شود؛ بنابراین بهتر است که در زمان تنظیم اجاره‌نامه جزئیات به طور کامل ذکر شود تا هیچ کدام از طرفین ادعایی در خصوص موارد ذکر نشده، نداشته باشند.

 

 مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

در چه صورتی می‌توان نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرد؟

همان طور که می‌دانید فسخ قرارداد به معنای لغو قرارداد تنظیم شده است. فسخ قرارداد دارای شرایط و ضوابط خاصی است که در شرایط مختلف می‌تواند صورت بگیرد. گاهی با رضایت کامل طرفین قرارداد نسبت به فسخ آن اقدام می‌کنند و در برخی مواقع یکی از طرفین قرارداد بدون مطلع کردن طرف دیگر نسبت به این امر اقدام خواهد کرد.

نکته‌ای که در فسخ قرارداد اهمیت دارد آن است که به هیچ عنوان نمی‌توان به صورت یک طرفه و بدون رضایت فرد قرارداد را فسخ کرد. تنها در صورتی این امکان وجود خواهد داشت که در قرارداد در این مورد ذکر شده باشد و یا مراجع قانونی فسخ قرارداد بدون دریافت رضایت را تشخیص دهند.

مورد دیگری که در فسخ قرارداد دارای اهمیت است، در مورد داشتن دلیل موجه است. در واقع بدون دلیل نمی‌توان نسبت به فسخ قرارداد اقدام کرد و باید برای آن دلیل موجه داشت.

از طرفی در برخی از قراردادها ذکر می‌شود که اگر یکی از طرفین نسبت به فسخ قرارداد بدون دلیل منطقی اقدام کند، باید به فرد مقابل ضرر و زیان را پرداخت کند. مبلغ این ضرر و زیان برای تمامی قراردادها یکی نیست و بنا بر دلایل مشخص و هم چنین به صورت منصفانه مشخص خواهد شد.

اگر در این شرایط قرار دارید و تصمیم دارید نسبت به فسخ قرارداد اقدام کنید، بهتر است از یک فرد متخصص کمک بگیرید. به این دلیل که شاید بدون داشتن آگاهی ضرر و زیان‌های زیادی را به خود وارد کنید که قابل جبران نباشد.

 

نکات مهم در خصوص عقد قرارداد اجاره نامه

زمانی که قصد دارید قرارداد اجاره‌نامه‌ای را تنظیم کنید می‌بایست نسبت به برخی از موارد آگاهی داشته باشید که در ادامه به مهم‌ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

اولین مورد که از اهمیت زیادی برخوردار است در مورد پر کردن تمامی جزئیات در قرارداد است. سعی کنید در قرارداد به جزئیات بسیار کوچک هم اشاره کنید تا در صورت نیاز بتوانید به آن مراجعه کنید.

می‌توانید زمان اجاره را به مدت یک سال مشخص کنید. در صورتی که بعد از یک سال هر دو طرفین قرارداد رضایت داشتید آن را تمدید کنید.

مستأجر اجازه و حق آن را ندارد که ملک یا اشیای اجاره شده را به شخص دیگری واگذار کند.

مستأجر اجازه تغییرات ملک و تعمیرات را به هیچ عنوان ندارد. مگر اینکه در قرارداد به آن اشاره شده باشد.

 

 مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه

 

بلافاصله بعد از اتمام موعد قرارداد مستأجر می‌بایست متناسب با موارد ذکر شده در قرارداد عمل کند.

اگر قرارداد به صورت دستی تنظیم می‌شود حتماً می‌بایست از دو نفر شاهد استفاده کنید تا امضاهای موردنیاز را انجام دهند.

بهتر است اجاره‌نامه در سه نسخه تهیه شود تا هم مستأجر و هم موجر و بنگاه‌دار از این نسخه برخوردار باشند.

اگر مستأجر طبق زمان مشخص شده نسبت به تخلیه ملک اقدام نکند، موجر می‌تواند به صورت قانونی حکم تخلیه را دریافت کند.

مستأجر در ازای هر ماه پرداخت اجاره‌نامه می‌بایست سندی مانند رسید را در اختیار داشته باشد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

سخن نهایی

همان طور که در مطالب فوق به آن اشاره کردیم تنظیم قرارداد دارای قوانین و ضوابطی است که می‌بایست به تمامی آنها توجه کرد. در واقع قرارداد سندی مکتوب است که میان دو شخص صورت می‌گیرد. در این سند مکتوب اشاره می‌شود که مالک در ازای گرفتن مبلغ مشخص ملک خود را در مدت زمان معین به فردی اجاره می‌دهد. طرف دوم قرارداد که در واقع متقاضی است می‌بایست از شرایط و ضوابط پیروی کند که در این صورت با عواقبی روبرو خواهد شد. توصیه می‌شود افرادی که از اطلاعات کافی برخوردار نیستند در زمان تنظیم قرارداد از مشاوره حقوقی سند اجاره‌نامه بهره ببرند. قطعاً با این شرایط با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند و بهترین قرارداد را عقد خواهند کرد.

در نهایت امیدواریم که از مطالب گفته شده در این مقاله اطلاعات کافی را دریافت کرده باشید. در نظر داشته باشید که برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه کنید و مقاله‌های بیشتری را مطالعه بفرمایید. اگر با این مقاله به جوابی از پرسش‌های شما پاسخ نداده‌ایم حتماً در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت به آنها پاسخ دهیم. در ضمن برای دریافت خدمات حقوقی می‌توانید با اعضای تیم ماهر و باتجربه لامینگو در تماس باشید.

6
برچسب ها :
نویسنده مطلب مطهره راضی

دیدگاه شما

6 دیدگاه