چگونه به مشاور املاک اعتماد کنیم؟

1 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک

مشاورین املاک اشخاصی هستند که به افراد کمک می‌نمایند ملک مورد نظر خود را برای خرید یا اجاره یافته و یا ملک خود را با شرایط خوب، به فروش رسانده و یا رهن و اجاره دهند. مشاور املاک علاوه بر راهنمایی و ارائه مشاوره لازم، در مذاکرات طرفین برای عقد قرارداد حضور دارد. این مشاورین املاک از طریق نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک جذب بنگاه‌های ملکی شده و وظایف خود را به‌عنوان مشاور املاک انجام می‌دهند. اما نکته‌ای که بسیار مهم است، این است که چگونه می‌توان یک مشاور املاک خوب را از دیگر مشاورین املاک فعال در این حوزه تفکیک کرد و اصلاً چگونه می‌توان به یک مشاور املاک اعتماد کرد؟

پاسخ به این سؤال، بستگی به این موضوع دارد که آیا افراد به‌درستی تعریف مشاور املاک را دانسته و از وظایف این مشاورین آگاه می‌باشند یا خیر. اگر افراد و مشتریان بدانند یک مشاور املاک خوب کیست و چه وظایفی دارد، این‌گونه می‌توانند به یک مشاور املاک اعتماد نموده و در معاملات ملکی خود، از کمک این فرد استفاده نموده و راهنمایی و مشاوره لازم را اخذ نمایند.

مشاورین املاک در صورت داشتن سرمایه لازم، خود اقدام به تأسیس بنگاه املاک نموده و اگر سرمایه لازم را نداشته باشند، از طریق عقد قرارداد استخدام در بنگاه‌های املاک مشغول به کار می شوند. نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک در بانک قرارداد لامینگو موجود است و شما می‌توانید از طریق لینک زیر به آن دسترسی داشته باشید.

دریافت قرارداد استخدام مشاور املاک

 

مشاور املاک کیست و چه وظایفی دارد؟

مشاور املاک، شخصی است که در بنگاه‌های املاک فعالیت نموده و به مشتریان برای انجام معاملات ملکی و رسیدن به هدف خود مشاوره می‌دهد. مشاور املاک به افرادی که به‌دنبال خرید یا اجاره مسکن می‌باشند، کمک می‌نماید تا بهترین گزینه ممکن را پیدا نمایند. مشاور املاک فایل‌های موجود را به این افراد نمایش داده، قرار بازدید از ملک تنظیم می‌نماید، نقص‌های ملک را به مشتری توضیح داده و شرح می‌دهد.

همچنین، مشاورین املاک به صاحبین املاک کمک نموده و آن‌ها را راهنمایی می‌نمایند تا بهترین مشتری را برای ملک خود پیدا نموده و ملک خود را به قیمت مناسب به فروش برسانند. همین‌طور، مشاور املاک به صاحبین املاک و مستغلات برای قیمت‌گذاری املاک خود مشاوره می‌دهد و در نهایت، جلسات مختلف را برای مذاکره بر سر قیمت و همین‌طور برای انجام معامله تنظیم می‌نماید و زمان این جلسات را به طرفین اطلاع می‌دهد.

براساس تعهدات مندرج در متن نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک، این مشاوران وظیفه دارند مشخصات یک ملک را بررسی نموده و در اختیار مشتری قرار دهند. مشاور املاک باید سند املاک را از نظر نوع مالکیت و همین‌طور، آزاد بودن بررسی نماید تا برای مشتریان مشکلی به وجود نیاید. این مشاورین در صورت انعقاد معامله، پورسانت خود را دریافت می‌نمایند و عمده درآمد آن‌ها از طریق دریافت همین پورسانت معاملات است.

 

این مطلب را حتماً بخوانید: نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک و نکات مندرج در آن

 

چگونه می‌شود به یک مشاور املاک اعتماد کرد؟

اشخاصی که به‌دنبال دریافت راهنمایی و مشاوره از مشاوران املاکی هستند که با عقد نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک جذب بنگاه‌های املاک شده‌اند، باید به موارد گوناگونی دقت و توجه کافی را داشته باشند تا بتوانند مشاور املاکی مطمئن یافته و به هدف خود از مراجعه به این افراد برسند.

این موضوع بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که امروزه افراد بسیاری از افراد سودجو با پوشش مشاور املاک اقدام به کلاهبرداری از افراد می‌نمایند و حتی اگر این افراد کلاهبردار نیز نباشند، افرادی هستند که سعی دارند به هر طریقی مشتری را جذب نموده و باعث شوند معامله‌ای انجام داده و پورسانت دریافت کنند و در این مسیر، مشتری را گمراه نموده تا به هدف خود برسند. به همین دلیل، افراد باید بدانند به چه مشاور املاکی می‌شود اعتماد کرد. در ادامه، مواردی را که افراد باید به آن دقت نمایند، بیان می‌کنیم.

 

1) افراد باید بدانند مشاور املاکی مورد اعتماد است که به‌دنبال کمک به مشتری بوده و تنها به پورسانت فکر نکند.

مشاور املاک قابل اعتماد، شخصی است که در پی کمک به مشتری بوده و در این راه منصف باشد. این مشاورین املاک که با عقد نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک جذب بنگاه شده‌اند، همه‌جانبه به فکر مشتری هستند تا مشتری بتواند با بودجه‌ای که در اختیار دارد، بهترین ملک را پیدا نموده و یا ملک خود را به بهترین قیمت و با بهترین شرایط به فروش برساند. در مقابل، مشاور املاکی که تنها به‌دنبال سود خود است، کاستی‌ها و معایب یک ملک یا معامله را به افراد بازگو نمی‌کند تا از هر طریقی شده معامله منعقد شده و سود خود را دریافت کند.

 

2) مشاور املاک قابل اعتماد، از قوانین حقوقی و ثبتی و شهرداری املاک و مستغلات شناخت و اطلاع کافی دارد.

مردم باید در نظر داشته باشند که در مراجعه به مشاور املاک به این نکته دقت نمایند که آیا این شخص از مقررات و قوانینی که بر معاملات ملکی حاکم است، آگاهی لازم را داشته و دانش مربوطه در این زمینه را دارا هست یا خیر. مشاورینی که بی‌اطلاع و بی‌توجه به رعایت این مقررات هستند، سبب ورود زیان و خسارات زیادی به مشتریان می‌شوند.

 

نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک

 

3) مشاور املاک قابل اعتماد، با مشتری صادق است.

بسیار پیش آمده است که مردم به بنگاهی در یک منطقه از شهر مراجعه نموده و خواستار اجاره، خرید یا رهن مسکن در آن منطقه شده‌اند؛ اما قیمت ملک در آنجا با بودجه‌ای که در اختیار داشتند، همخوانی نداشته است و مشاورین املاک این موضوع را با مشتری مطرح نکرده و سبب اجاره مسکنی شده‌اند که ایرادات مختلفی داشته است. مشاور املاک مورد اعتماد در بیان موضوعات و مشکلات با مشتریان صادق است و آن‌ها را گمراه نمی‌کند و حتی این موضوع یکی از تعهدات این افراد در متن نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک می‌باشد.

 

4) مشاور املاک خوب در زمینه انجام معاملات با دقت عمل می‌نماید و پاسخگوی مشتری است.

افراد باید توجه داشته باشند وظیفه یک مشاور املاک، تنها نشان دادن فایل و تنظیم قرار بازدید از ملک نیست؛ بلکه رقم زدن معامله‌ای سودمند برای طرفین است. در این راستا، مشاور املاک مطمئن به جزئیات معامله ازجمله مطابقت مشخصات اعلامی طرفین با مشخصات ثبتی آن‌ها بسیار توجه می‌نماید، مبالغ دریافتی را با دقت ثبت نموده و در کار خود دقیق بوده و وظایفی که به سبب امضاء نمونه قرارداد استخدام مشاور املاک بر عهده گرفته است، به‌طور حرفه‌ای انجام می‌دهد.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: مهارت‌های لازم برای مشاور املاک کدامند؟

 

5) در مراجعه به مشاور املاک، از نقش بنگاه املاک نباید غافل شد.

مشاورین املاک مطمئن اغلب در بنگاه‌های ملکی باتجربه و باسابقه فعالیت می‌نمایند و درآنجا مشغول هستند. اعتماد به بنگاهی که شناخته شده است، همیشه آسان‌تر است و افراد خیالشان راحت است. همچنین، مشتریان باید برای دریافت مشاوره ملکی به بنگاهی رجوع نمایند که به‌روز است و در این زمینه، یه‌طور تخصصی فعالیت می‌نماید. برای مثال، امروزه بنگاه‌ها در زمینه فعالیت تخصصی، دپارتمان‌های رهن، اجاره، خرید و فروش را از یکدیگر مجزا نموده تا بتوانند خدمات بهتری به مشتری ارائه نمایند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

نتیجه‌گیری

انتخاب یک مشاور املاک مطمئن، یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در یافتن ملک مورد نظر برای اشخاص است. اشخاص در این زمینه باید توجه کنند که زمانی می‌توانند به مشاور املاک اعتماد نمایند که از وظایف مشاورین املاک و همچنین ویژگی‌های یک مشاور املاک مطمئن مطلع باشند و اگر برای دریافت مشاوره ملکی به افراد سودجو که در این زمینه تخصص و تجربه نداشته و هدفشان از فعالیت در این زمینه تنها کسب سود است و دلسوز مشتری ‎نمی‌باشند مراجعه نمایند، ممکن است در معرض انواع کلاهبرداری قرار بگیرند و سرمایه خود را از دست بدهند.

اگر از مطالعه مطلب بالا رضایت داشته‌اید، برای مطالعه مطالب مرتبط یا این مطلب و دیگر محتواهای حقوقی گردآوری‌شده توسط تیم تولید محتوای لامینگو، می‌توانید وارد بلاگ حقوقی لامینگو شوید و اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه