حقوق و مزایای حسابدار چند میلیون در ماه است؟

نمونه قرارداد استخدام حسابدار

حقوق 50 میلیون تومانی در ماه برای حسابدار، از شایعه تا واقعیت! حقوق حسابدار در هر ماه در ایران چند میلیون تومان است و چه عواملی در تعیین این حقوق و چقدر تأثیر دارند؟ برای اینکه پاسخ این سؤال را به‌صورت کامل و دقیق بدانید، در این مقاله با ما همراه بمانید. در مقالات گذشته به بررسی کامل شرایط مربوط به استخدام حسابدار پرداختیم و نکات مهمی را درباره آن مطرح کنیم. همچنین مفاد نمونه قرارداد استخدام حسابدار را نیز معرفی کردیم تا متقاضیان بتوانند به‌راحتی با استفاده از این نمونه قرارداد تمام چالش‌های حقوقی مربوط به استخدام حسابدار را برطرف نمایند. در این مقاله با درج توضیحات بیشتر درباره اهمیت استفاده از این نمونه قرارداد برای استخدام حسابدار سعی داریم تا شما را با دلایل مؤثر بر میزان حقوق این رده شغلی نیز آشنا نموده و درنهایت به یک جمع‌بندی مشخص در تعیین حقوق حسابدار برسیم.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام حسابدار در لامینگو

مشاورین ما در موسسه حقوقی لامینگو سال‌ها تجربه و تخصص خود را به کار گرفته‌اند تا بهترین شرایط را برای استخدام‌های حقوقی برای کاربران خود فراهم آورند. در همین راستا نمونه قرارداد استخدام حسابدار نیز با بررسی‌های دقیق برای این منظور تهیه و تدوین شده است. در تهیه این نمونه قرارداد تمام قوانین به‌روز در نظر گرفته شده و امکان استفاده از آن در هر سطحی وجود دارد. برای دانلود نمونه قرارداد استخدام حسابدار می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

 

دانلود نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

عوامل مؤثر در تعیین حقوق و مزایای حسابدار

قبل از اینکه به بررسی عدد ریالی مربوط به حقوق حسابدار در ایران بپردازیم، لازم است تا شما را با عوامل مؤثر در تعیین این حقوق آشنا نماییم. این موضوع هم می‌تواند برای متقاضیان شغل حسابداری و هم برای کارفرمایان کسب‌وکارهای مختلف مهم باشد. ازاین‌رو در ادامه در قدم اول این نکات را با هم مرور می‌کنیم.

 

همه چیز درباره نمونه قرارداد استخدام حسابدار و شغل حسابداری در جامعه امروز

 

 نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

سابقه کار مهم‌ترین عامل مؤثر در میزان حقوق حسابدار

به‌عنوان اولین و مهم‌ترین عامل تأثیرگذار در حقوق و مزایای حسابدار باید به تجربه و سابقه کار وی اشاره کنیم. این مورد حتی بالاتر از میزان تحصیلات بیشترین تأثیر را روی تعیین حقوق این رده شغلی دارد. هر چقدر سابقه کار حسابدار بیشتر باشد، کیفیت کار وی نیز بیشتر خواهد شد. از این گذشته مدیران نیز معمولاً در هنگام استخدام حسابدار نگاه ویژه‌ای به این موضوع دارند. درصورتی‌که حسابدار سابقه کار کافی نداشته باشد، عملاً نمی‌تواند تمام وظایف خود را به‌خوبی انجام داده و بهترین شرایط را برای کسب‌وکار شما ایجاد نماید. سابقه کار می‌تواند 2 الی 10 برابر میزان حقوق و مزایای حسابدار را تحت تأثیر قرار دهد. در ادامه به‌صورت ریالی و عددی میزان تأثیر سابقه کار در حقوق حسابدار را برسی خواهیم نمود.

 

تحصیلات حسابداری و تأثیر آن در حقوق

دومین عامل مؤثر در تعیین حقوق حسابدار تحصیلات وی است. داشتن تحصیلات مرتبط با حسابداری آن هم از دانشگاه‌های معتبر می‌تواند تأثیر بسیار زیادی روی میزان حقوق این رده شغلی داشته باشد. هر چقدر سطح تحصیلات بالاتر باشد، تأثیرگذاری آن روی حقوق حسابدار نیز بیشتر خواهد بود. البته جدای از حقوق، تحصیلات یکی از عوامل مهم استخدام حسابدار نیز است که باید در هنگام مصاحبه و قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار درباره آن تحقیقات لازم به عمل آید.

 

حسابرسی

 

نوع شرکت و کسب‌وکار و تأثیر آن در میزان حقوق و مزایای حسابدار

همچنین نوع کسب‌وکار نیز عامل تأثیرگذاری در تعیین حقوق و مزایای حسابدار است. دراین‌باره سه عامل مهم در کنار هم این نقش را ایفا می‌نمایند:

  • کسب‌وکارهایی که نیاز به شرایط پیچیده‌تری برای حسابداری داشته باشند، حقوق بیشتری نیز باید به این رده شغلی بپردازند.
  • کارفرما نیز عامل تأثیرگذاری روی تعیین این حقوق است.
  • همچنین حجم کار نیز بسته به صنعت و نوع کسب‌وکار است، سومین عامل محسوب می‌شود.

جمع‌بندی از این سه عامل می‌توانند تأثیر بسزایی در حقوق حسابدار داشته باشند.

 

تأثیر شرح وظایف در تعیین حقوق حسابدار

شرح وظایف حسابدار از شرکت به شرکت دیگری متفاوت است. جدای از نوع کسب‌وکار و صنایع که در بند قبل به بررسی آن پرداختیم، شرکت‌های هم رده نیز ممکن است شرح وظایف متفاوتی برای حسابدار داشته باشند که باید آن را نیز به‌عنوان یک عامل در تعیین حقوق و مزایای حسابدار اشاره داشته باشیم. مسلماً هر چقدر شرح وظایف بیشتری برای حسابدار در نظر گرفته باشید، میزان حقوق تعیین شده برای وی نیز بیشتر خواهد بود.

 

حسابرسی

 

ساعات کاری و تأثیر آن در حقوق حسابدار

میزان ساعات کاری نیز عامل دیگری برای تعیین حقوق حسابدار است. در برخی مواقع لازم است تا حسابدار در ساعات غیر اداری و به‌عنوان اضافه‌کار برای سروسامان دادن به حساب‌های شرکت فعالیت خود را ادامه بدهد. ازاین‌رو نباید از این عامل نیز به‌عنوان یک مورد مهم در تعیین حقوق حسابدار غافل شد.

 

تأثیر محل سکونت در تعیین حقوق و مزایای حسابدار

محل سکونت و جغرافیا نیز عامل مهم دیگری در تعیین حقوق و مزایای حسابدار است. جدای از بحث کشورها و تفاوت‌های موجود در واحد پولی، شهر محل سکونت در یک کشور نیز می‌تواند در تعیین این حقوق تأثیر داشته باشد. شرکت‌های موجود در شهرهای بزرگ و پرجمعیت به دلیل اینکه هزینه زندگی در این شهرها بالاتر است، حقوق بیشتری نیز برای کارکنان خود تعیین می‌نمایند. البته میزان درآمد این شرکت‌ها نیز به‌مراتب بالاتر است.

 

داشتن مدارک آموزشی نیز می‌تواند در حقوق و مزایای حسابدار تأثیرگذار باشد

مهارت‌ها و تخصص‌های حسابدار را نیز می‌توان به‌عنوان عاملی برای تعیین حقوق حسابدار برشمرد. البته لازم است تا مدیران قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار درباره مهارت‌ها و مدارک آموزشی حسابدار با وی به گفتگو بپردازند. مسلماً شرکت در دوره‌های آموزشی مختلف اعم از دوره‌های آموزش نرم‌افزارهای مرتبط با حسابداری می‌تواند در تعیین این حقوق نقش داشته باشد.

 

حسابرسی

 

تأثیر رده شغلی در حقوق و مزایای حسابدار

همچنین رده شغلی نیز عامل دیگری در تعیین میزان حقوق و مزایای حسابدار است. اینکه شما به‌عنوان حسابدار در نقش حسابدار ارشد، سرپرست حسابداری، کمک حسابدار و یا … در یک شرکتی استخدام شوید، در درجه اول تأثیر خود را روی میزان حقوق خواهد داشت.

 

اهمیت استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار در حقوق وی

لازم است تا یک نکته بسیار مهم را برای شما عزیزان دوباره یادآوری کنیم. برای اینکه روند ارتباط میان حسابدار و کارفرما رسمی‌تر شده و تمام جوانب اعم از حقوق و مزایا نیز به‌صورت رسمی میان طرفین تشریح و تعریف شود، استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار برای تنظیم قرارداد کار اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌نماید. با این ترفند خیال مدیران از کیفیت کار حسابدار راحت خواهد شد و خیال حسابدار نیز از دریافت حقوق خود راحت خواهد بود.

 

میانگین حقوق حسابدار در ایران در هر ماه چقدر است؟

درنهایت تمام نکات بالا را برشمردیم تا بتوانیم معیاری برای تعیین میانگین حقوق حسابدار داشته باشیم. در وهله اول و قبل از هر چیزی باید اشاره کنیم که با در نظر گرفتن عوامل بالا بازه حقوقی حسابدار در ایران بسیار متغیر است و ازاین‌رو تعیین میانگین حقوق این رده شغلی به معنی این نیست که هر کس باید این میزان حقوق را دریافت کند. در سالی که پشت سر گذاشتیم، به‌صورت متوسط شاهد پرداخت حقوق‌های حول 5 میلیون تومان به حسابداران عزیز بودیم. البته این عدد به‌صورت متوسط بیان می‌شود. حسابداران تازه‌کار و کسانی که به‌تازگی وارد این رده شغلی شده بودند، در کمترین مقدار 2 میلیون تومان حقوق گرفتند و افراد با سابقه بالاتر تا 8 میلیون تومان حقوق دریافت نموده‌اند.

اما این حقوق‌ها برای برخی از شرکت‌ها و افراد با توجه به موارد بیان شده در بالا اعداد دیگری مانند 10 میلیون و حتی تا 50 میلیون نیز رسیده است. ازاین‌رو این میانگین حقوقی به‌صورت دقیق نمی‌تواند تعریف کننده میزان حقوق حسابدار در ایران باشد. در ادامه به تأثیر هر یک از آیتم‌های مؤثر در میزان حقوق، بهتر می‌توانید در تعیین این حقوق اقدام نمایید. موارد بیان شده در بالا با توجه به اعدادی است که در هنگام استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار توسط طرفین توافق و در آن درج شده است.

 

حسابرسی

 

تأثیر سابقه کار در میانگین حقوق حسابدار در ایران

هر چقدر سابقه کاری یک حسابدار بیشتر باشد، حقوق تعیین شده برای وی نیز بیشتر خواهد بود. به‌صورت متوسط افراد با دو تا سه سال سابقه کاری بایستی حقوق حدود 4 تا 5 میلیون تومان را در کف حقوقی دریافت نمایند. با رسیدن سابقه کار به 6 تا 7 سال این حقوق تا 7 تا 8 میلیون تومان افزایش می‌یابد. افراد با سابقه کاری 10 سال به بالا نیز معمولاً حقوقی‌های حوالی 8 تا 12 میلیون تومان دریافت می‌نمایند. البته بایستی در هنگام تعیین این حقوق سایر عوامل نیز نقش خود را ایفا نموده و سپس در یک جمع‌بندی این میزان حقوق تعیین شود.

 

تأثیر تحصیلات در میانگین حقوق حسابدار در ایران

میزان افزایش حقوق حسابدار از مدرک تحصیلی کاردانی به لیسانس حدود 25 تا 35 درصد و از لیسانس به فوق‌لیسانس حدود 20 تا 30 درصد است. البته این میزان به‌صورت میانگین بیان شده و هر شرکتی سیاست‌های خاص خود را برای این منظور دارد. از این گذشته این میزان افزایش حقوق را باید برحسب سایر پارامترها نیز اندازه‌گیری کرد. ازاین‌رو تعیین دقیق آن برحسب تنها تحصیلات کمی سخت خواهد بود.

 

 نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

تأثیر نوع کسب‌وکار در میانگین حقوق حسابدار

تأثیر کسب‌وکار بر میزان حقوق را در بالا بررسی کردیم. میزان تأثیر این عامل بسته به خصوصی بودن یا دولتی بودن و حتی بین‌المللی بودن شرکت مورد نظر می‌تواند متفاوت باشد. به‌صورت کلی این عدد بسته به نوع شرکت تعیین خواهد شد.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

به بررسی کامل حقوق و مزایای حسابدار در ایران پرداختیم و نکات و عوامل مربوط به محاسبه آن را نیز مرور کردیم. این بررسی صورت گرفته مربوط به تاریخ مرداد ماه 1400 است. کاربران همچنین باید برای محکم کردن قرارداد کار خود از نمونه قرارداد استخدام حسابدار استفاده کرده و با اطمینان بالا این شرایط را برای خود فراهم آورید. کاربرانی که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می‌توانند مقالات مرتبط با این موضوع را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نموده و از این طریق خیال خود را راحت نمایند. در صورت نیاز به طرح سؤال و ابهام نیز می‌توانید در انتهای این مقاله از بخش نظرات استفاده کنید. مشاورین ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی سؤالات شما خواهند بود.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه