آشنایی با قرارداد کار باریستا و نکات حقوقی این قرارداد استخدام

12 ماه پیش
قرارداد کار باریستا

باریستا شخصی است که با عقد نمونه قرارداد کار باریستا در کافی‌شاپ‌ها مشغول به کار می‌شود و وظیفه آماده‌سازی آیتم‌های نوشیدنی‌های گرم و نوشیدنی‌های بر پایه اسپرسو را بر عهده دارد. باریستا باید در راستای انجام وظایف خود، از مهارت‌های مختلفی برخوردار باشد. وی باید انواع قهوه و انواع روش‌های طبخ قهوه را بشناسد، با دستگاه‌های قهوه‌ساز و آسیاب قهوه آشنا باشد، مهارت لازم برای دم‌آوری قهوه را داشته باشد و به‌طور کلی باید بتواند بار گرم  و سرد منوی کافی‌شاپ را مدیریت نماید.

این حرفه در میان نسل جوان امروزی حرفه‌ای بسیار محبوب و مورد توجه است و افراد زیادی اقدام به فراگیری آموزش‌های باریستاگری با هدف فعالیت در کافی‌شاپ‌ها می‌نمایند و از سویی دیگر، با توجه به محبوبیت قهوه در میان مردم، صاحبین کافی‌شاپ‌ها همواره به‌دنبال این هستند که باریستایی حرفه‌ای، کاربلد و باتجربه را در مجموعه خود استخدام نمایند تا بتوانند انتظار مخاطب را در ارتباط با سفارش و نوشیدن قهوه برآورده سازند. به همین دلیل است که قرارداد باریستا امروزه یکی از قراردادهای رایج در حوزه کافی‌شاپ می‌باشد. قرارداد باریستا میان شخص باریستا و صاحب کافی‌شاپ منعقد می‌گردد و براساس این قرارداد، هر یک از طرفین قرارداد تعهداتی در مقابل هم عهده‌دار می‌شوند. قرارداد باریستا روابط کاری میان باریستا و کارفرما یعنی صاحب کافی‌شاپ را مشخص می‌کند و حاوی اطلاعاتی از جمله مسئولیت هر یک از طرفین، شروط مذکور در قرارداد و حقوق و مزایای باریستا می‌باشد‌.

 

تنظیم قرارداد کار باریستا

 

نمونه قرارداد استخدام باریستا چگونه قراردادی است؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد، صاحب کافه و باریستا نیاز به قراردادی دارند تا روابط کاری آن‌ها در قالب این قرارداد گنجانده شود. قرارداد مزبور ممکن است شفاهی و یا کتبی باشد که البته توصیه مشاورین حقوقی به اشخاص، مکتوب نمودن قرارداد است. پس از تنظیم قرارداد کار باریستا که حاوی مندرجاتی ازجمله عنوان قرارداد، موضوع قرارداد، معرفی طرفین قرارداد، شرح تعهدات و مسئولیت‌های هر یک از طرفین، مدت زمان اعتبار قرارداد، شرح کاملی از حقوق و مزایای باریستا، بیمه باریستا، شرایط خاتمه قرارداد و غیره می‌باشد، هر یک از طرفین قرارداد باید این قرارداد را امضا نمایند و پس از امضای قرارداد، این سند مکتوب رسمی شده و باریستا و صاحب کافی‌شاپ باید تا اتمام مدت زمان قرارداد به مفاد آن پایبند باشند.

 

عقد نمونه قرارداد باریستا چه ضرورتی دارد؟

این قرارداد باید در چهار نسخه تنظیم گردد و یک نسخه از آن در اختیار باریستا، یک نسخه در اختیار صاحب کافی‌شاپ، یک نسخه در اختیار اداره کار و نسخه چهارم نیز باید در اختیار شورای اسلامی کار قرار گیرد. توجه داشته باشید که مشاورین حقوقی همواره به اشخاصی که قصد همکاری‌های قراردادی با دیگران را دارند توصیه می‌نمایند که قرارداد خود را به‌صورت قانونی تنظیم و منعقد نمایند، زیرا عقد صحیح قرارداد باعث می‌شود حقوق هر یک از طرفین قرارداد تضمین گردد و هیچ یک از طرفین نتواند از انجام تعهدات خود سر باز زند.

علاوه بر این، داشتن یک قرارداد قانونی و مکتوب این امکان را به طرفین قرارداد می‌دهد که بتوانند در مواقع لزوم، از طرف مقابل خود شکایت نمایند. برای مثال، در نمونه قرارداد باریستا اگر باریستا از انجام تعهدات خود امتناع نماید، با توجه به اینکه شرح این تعهدات در قرارداد درج شده و باریستا نیز قرارداد را امضا نموده است، کارفرما می‌تواند با استناد به قرارداد از باریستا شکایت نموده و وی را ملزم به اجرای تعهدات خود و یا پرداخت خسارت کند.

 

قرارداد کار باریستا

 

نمونه قرارداد باریستا در قالب و چارچوب چه قراردادی تنظیم می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین موارد لازم در ارتباط با تنظیم قرارداد کار باریستا این است که این قرارداد در چه قالب قراردادی منعقد می‌گردد. همانطور که می‌دانید قراردادها انواع مختلفی ازجمله پیمانکاری، پروژه‌ای، مشارکتی و استخدامی دارند که هر قرارداد با توجه به موضوع و نوع روابط طرفین، در یکی از این چارچوب‌ها تنظیم و قانون خاصی بر آن قرارداد حاکم می‌گردد. قرارداد باریستا نیز با توجه به موضوعی که دارد، در قالب‌های مختلفی ممکن است تنظیم شود.

ممکن است باریستا بخواهد در مدیریت و افتتاح کافی‌شاپ با شخص دیگری که سرمایه‌گذار است مشارکت داشته باشد که در این صورت، نمونه قرارداد باریستا باید در قالب قرارداد مشارکت منعقد گردد. همچنین ممکن است صاحب کافی‌شاپ قصد داشته باشد قراردادی با موضوع تنظیم منوی کافه و آموزش سرو قهوه با باریستا و برای مدت زمانی موقت و کوتاه منعقد نماید که در این صورت، طرفین قرارداد می‌توانند از قالب قرارداد پیمانکاری و پروژه‌ای استفاده نمایند. با توجه به توضیحات فوق، باید توجه داشته باشید نمونه قرارداد باریستا عموماً در قالب قرارداد استخدامی تنظیم و منعقد می‌گردد زیرا باریستا باید همه روزه و در مدت زمان مشخصی در مکان کافه حضور داشته باشد و صاحب کافی‌شاپ قصد استفاده از مهارت وی را در مدت زمان طولانی دارد.

 

قانون حاکم بر نمونه قرارداد کار باریستا چه قانونی است؟

همانطور که گفتیم قرارداد کار باریستا غالباً در چارچوب قرارداد استخدامی کار منعقد می‌گردد و قانون حاکم بر این نوع از قرارداد، قانون کار می‌باشد‌. بر اساس قانون کار، قرارداد باریستا میان دو طرف منعقد می‌گردد و طرفین این قرارداد کارفرما و کارگر هستند. صاحب کافی‌شاپ در نمونه قرارداد باریستا کارفرما و شخص باریستا به دلیل اینکه متعهد می‌گردد کار مشخص را در مدت زمان مذکور در ازای دریافت حق‌الزحمه انجام دهد، کارگر می‌باشد.

قانون کار شرایطی را برای تنظیم قرارداد در قالب یک قرارداد استخدامی مشخص نموده است. برای مثال، باریستا ملزم است ساعات مشخصی را در کافی‌شاپ حضور داشته باشد و مشغول به کار باشد. علاوه بر این، باریستا باید حقوق ثابت و مزایای قانون کار را دریافت نماید و ساعات کاری باریستا باید مشخص بوده و در قرارداد ذکر شود. پس از اینکه نمونه قرارداد باریستا بر اساس قانون کار تنظیم و منعقد شد، طرفین این قرارداد باید به قانون کار پایبند باشند.

 

این مطلب را نیز بخوانید: مشاوره حقوق کار در زمینه حل‌وفصل اختلافات کارگر و کارفرما

 

عنوان نمونه قرارداد باریستا

اولین موردی که در هر قرارداد باید به ذکر آن پرداخت، عنوان قرارداد است. عنوان قرارداد، قرارداد را معرفی می‌کند و بیانگر محتوای آن است. اگر اشخاص بتوانند عنوان مناسبی برای قرارداد خود انتخاب نمایند، آثار صحیحی نیز بر آن حاکم می‌گردد، اما اگر عنوان به‌ اشتباه تعیین گردد، آثار اشتباه بر قرارداد حاکم می‌شود. در انتخاب عنوان قرارداد استخدام باریستا باید به این موضوع توجه داشت که نوع و قالب قرارداد در عنوان ذکر گردد، برای مثال اگر قرارداد مزبور در چارچوب قرارداد استخدامی قانون کار منعقد می‌گردد، باید حتما عبارت استخدامی در عنوان قرارداد قید شود.

 

موضوع نمونه قرارداد استخدام باریستا

پس از انتخاب و ذکر عنوان قرارداد، نوبت به درج موضوع قرارداد می‌رسد. موضوع قرارداد محتوای قرارداد را به‌صورت کامل و به‌تفصیل مشخص می‌نماید. در ذیل بند مربوط به موضوع قرارداد، فعالیتی که طرفین قرارداد با هدف انجام آن اقدام به همکاری با یکدیگر نموده‌اند مشخص می‌شود. طرفین قرارداد باید در انتخاب موضوع بسیار دقت کنند زیرا تعهدات هر یک از طرفین قرارداد، بر اساس موضوع قرارداد تعیین می‌شود. موضوع نمونه قرارداد کار باریستا ، استخدام باریستا برای انجام وظایف باریستاگری در کافی‌شاپ است که این وظایف عبارتند از مواردی مانند طبخ انواع قهوه و مدیریت بار گرم و سرد کافی‌شاپ.

 

قرارداد کار باریستا

 

تعهدات کارفرمای قرارداد کار باریستا

مهم‌ترین تعهد کارفرمای نمونه قرارداد باریستا، پرداخت حق‌الزحمه و دستمزد باریستا در موعد مقرر قراردادی می‌باشد. علاوه بر این، کارفرما بر اساس قانون کار موظف به بیمه نمودن کارگر (باریستا) است و در همین راستا، کارفرما باید حق بیمه باریستا را در مواعد زمانی مشخص پرداخت نماید. باریستایی که بر اساس قانون کار استخدام می‌شود، حقوق و مزایایی از جمله مرخصی، عیدی، پاداش و… دارد که کارفرمای وی؛ یعنی صاحب کافی‌شاپ باید این موارد را انجام دهد. اگر کارفرما از انجام تعهدات خود امتناع ورزد، باریستا می‌تواند شکایت خود در این زمینه را نزد مراجع ذی‌صلاح مطرح کند و در صورتی‌که پس از آن نیز کارفرما ملزم به اجرای تعهدات خود نشد، باریستا می‌تواند قرارداد را فسخ نموده و خسارت دریافت نماید.

 

تعهدات باریستا در نمونه قرارداد استخدام باریستا

شخص باریستا پس از امضای قرارداد، متعهد به انجام مسئولیت‌هایی می‌گردد که در شرح وظایف وی می‌باشد و اگر باریستا از انجام تعهدات خود امتناع نماید، کارفرمای قرارداد حق فسخ قرارداد کار باریستا را خواهد داشت. برخی از تعهدات باریستا عبارت است از سرو نوشیدنی‌های گرم، آماده‌سازی انواع قهوه، آسیاب نمودن قهوه با دستگاه‌های مخصوص به آن دانه قهوه، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، رعایت استانداردهای حرفه باریستاگری، احترام به مشتری، مدیریت بار گرم، ارائه لیستی از مواد غذایی لازم جهت سرو نوشیدنی‌های منوی کافی‌شاپ، ارائه خدمات حرفه‌ای به مشتری، عدم دخالت در کار سایر کارکنان کافی‌شاپ، احترام به همکاران، تلاش برای ایجاد محیطی گرم و دوستانه در کافی‌شاپ و غیره.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

حقوق و مزایای قانونی باریستا در قرارداد استخدام باریستا

براساس قانون کار، کارگر استخدامی حقوق و مزایایی دارد که کارفرما ملزم به رعایت این موارد است. حقوق و مزایای کارگر را شورای عالی کار تعیین می‌کند و این نهاد هر ساله با در نظر گرفتن مسائلی مانند تورم ‌و شرایط اقتصادی جامعه، در ارتباط با میزان حقوق و مزایای کارگران تصمیم‌گیری می‌کند و تمام قراردادهایی که بر اساس قانون کار منعقد می‌گردند، باید از مصوبات شورای عالی کار پیروی نمایند.

کارگری که با عقد قرارداد استخدامی مشغول به کار می‌شود، علاوه بر حقوق پایه که یک مبلغ ثابت است و هر ماهه به حساب وی واریز می‌گردد، مزایایی را نیز به‌ عنوان مزایای نیروی کار دریافت می‌کند. این مزایا عبارتند از عیدی، پاداش، حق مرخصی و غیره. منظور از حقوق پایه کارگر، حداقل مبلغی است که کارگر برای انجام کار و به‌ عنوان دستمزد دریافت می‌کند و مبلغ حقوق پایه همانطور که بیان شد هر ساله توسط شورای عالی کار تعیین و اعلام می‌شود و کارفرما حق ندارد مبلغی کمتر این از این به کارگر بپردازد، اما توافق بر دریافت مبلغ بیشتر، مانعی ندارد.

 

تعیین مدت زمان نمونه قرارداد استخدام باریستا

یکی دیگر از مواردی که باید در قرارداد کار باریستا ذکر گردد، مدت زمان اعتبار قرارداد است. مدت زمان قرارداد اصولاً بر اساس توافق طرفین قرارداد تعیین می‌شود و بستگی دارد کارفرما و باریستا قصد داشته باشند تا چه زمان با یکدیگر همکاری نمایند. مدت زمان قرارداد در ابتدا عموماً مدت زمانی کوتاه و چندماهه خواهد بود و طرفین قرارداد می‌توانند پس از اتمام این مدت، قرارداد را تمدید نمایند. البته ممکن است صاحب کافی‌شاپ و باریستا با یکدیگر آشنایی داشته و قصد همکاری بلندمدت داشته باشند، اما در اغلب اوقات در ابتدای همکاری، قرارداد کوتاه مدت منعقد می‌شود. تاریخ دقیق آغاز و پایان قرارداد در ذیل بند مدت قرارداد نوشته خواهد شد و طرفین قرارداد موظفند در این بازه زمانی، تعهدات قراردادی خود را اجرا نموده و حق خروج از قرارداد را ندارند.

 

قرارداد کار باریستا

 

ساعات کاری باریستا بر اساس قانون کار

قانون کار میزان ساعتی را که کارگر باید در محل کار مشغول به کار باشد را تعیین نموده است. بر اساس قانون کار، باریستا هفت تا هشت ساعت باید در کافی‌شاپ مشغول به کار باشد و اگر باریستا مدت زمان بیشتری در کافه مشغول باشد، کارفرما باید در پایان ماه مبلغ اضافه‌کاری را به وی پرداخت نماید. صاحب کافی‌شاپ باید بر اساس ساعاتی که کافی‌شاپ باز می‌باشد، تصمیم به تعیین ساعت کاری باریستا بگیرد و از آنجایی که اکثر کافی‌شاپ‌ها از ساعات ابتدایی صبح تا ساعات انتهایی شب باز هستند، درنتیجه ممکن است صاحب کافی‌شاپ اقدام به استخدام دو نفر باریستا برای دو شیفت کاری نماید و یا با یک نفر باریستا قراردادی منعقد نماید و در ازای ساعات کاری بیشتر از مدت مقرر در قانون کار، مبلغ اضافه‌کار را به وی بپردازد.

نکته‌ای که باید در این زمینه به آن اشاره داشت این است که اگر باریستا و صاحب کافی‌شاپ تصمیم داشته باشند که باریستا مدت زمانی کمتر از ساعت کاری اعلامی قانون کار مشغول به فعالیت باشد، می‌توانند نمونه قرارداد کار باریستا را به‌صورت ساعتی منعقد نمایند.

 

بیمه در قرارداد کار باریستا

براساس قانون بیمه تأمین اجتماعی، تمام کارگاه‌ها، سازمان‌ها و مجموعه‌های مختلف ملزم به بیمه نمودن کارکنان خود می‌باشند. در همین راستا، کارفرمایانی که بر اساس قانون کار اقدام به استخدام کارگر می‌نمایند نیز باید از این قانون پیروی نموده و کارگران خود را بیمه کنند. بر همین اساس، صاحب کافی‌شاپ نیز به‌ عنوان کارفرمای قرارداد کار باریستا ، موظف است حق بیمه باریستا را بپردازد و در صورتی‌که وی از انجام این تعهد امتناع نماید، از سوی مراجع ذی‌صلاح با او برخورد و جریمه خواهد شد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

حل‌وفصل اختلافات ناشی از قرارداد کار باریستا

ممکن است در طول مدت قرارداد و در جریان اجرای موضوع قرارداد اختلافاتی میان کارگر و کارفرما به وجود آید. در وهله اول طرفین قرارداد باید تلاش نمایند تا اختلافات موجود را از طریق مذاکره و سازش و روش‌های مسالمت‌آميز برطرف کنند. اگر اختلافات موجود از طرق مسالمت‌آميز رفع نشد، کارفرما و باریستا می‌توانند اختلاف خود را از طریق داوری که شیوه‌ای نوین در حل‌وفصل اختلافات است حل نمایند. در این روش طرفین، اختلاف را به داور مرضی‌الطرفین ارجاع می‌دهند و داور پس از بررسی اختلاف، حکمی صادر می‌کند و پیروی از این حکم برای طرفین قرارداد الزامی است.

نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که طرفین قرارداد باریستا می‌توانند در هنگام تنظیم و عقد قرارداد کار باریستا ، داور مرضی‌الطرفین را مشخص نمایند. در نهایت، اگر اختلاف موجود از طریق سازش و داوری برطرف نشد، کارگر (باریستا) و کارفرما (صاحب کافی‌شاپ) می‌توانند اختلاف را از طریق مراجعه به هیئت‌های حل اختلاف کارگر و کارفرما حل‌وفصل نمایند.

 

فسخ نمونه قرارداد کار باریستا

قرارداد استخدام باریستا یک قرارداد لازم است و به همین دلیل، طرفین این قرارداد نمی‌توانند بدون داشتن حق فسخ، اقدام به خروج یکجانبه از قرارداد نمایند. برای فسخ قرارداد باریستا توسط طرفین این قرارداد، داشتن حق فسخ لازم است. طرفین قرارداد می‌توانند ذیل بند فسخ قرارداد، مواردی را که به باریستا و صاحب کافی‌شاپ حق فسخ قرارداد را می‌دهد، مشخص کنند. به‌طور کلی، مواردی که به باریستا حق فسخ می‌دهد، عدم پرداخت حقوق وی از سوی کارفرما و امتناع کارفرما از انجام وظایف قانونی و قراردادی خود می‌باشد و مواردی که به کارفرما حق فسخ می‌دهد، عموماً قصور باریستا در انجام تعهدات و وظایف قراردادی خود می‌باشد.

 

قرارداد کار باریستا

 

کارت سلامت و تأییدیه باریستا

از آنجایی که باریستا در محلی مشغول به فعالیت است که با مواد غذایی در ارتباط است، در نتیجه لازم است اقدام به أخذ کارت بهداشت ‌و سلامت نماید. دریافت کارت سلامت و تأييديه‌های بهداشت بدین صورت است که باریستا باید آزمایش‌هایی را در این زمینه انجام دهد و در صورت تأیید، کارت بهداشت و سلامت برای وی صادر می‌گردد. صاحب کافی‌شاپ در هنگام تنظیم و عقد قرارداد با باریستا، باید از باریستا بخواهد که کارت بهداشت خود را ارائه نماید.

 

به نمونه قرارداد استخدام باریستا نیاز دارید؟

تنظیم یک قرارداد استخدامی کار، نیار به داشتن اطلاعات لازم حقوقی دارد زیرا در تنظیم و عقد قرارداد باید موارد بسیاری را در نظر داشت و ابعاد مختلف همکاری را در قرارداد گنجاند. این موضوع ممکن است برای اشخاصی که اطلاعات حقوقی کافی در زمینه عقد قراردادها ندارند، کمی دشوار باشد و به همین دلیل، توصیه می‌گردد اگر قصد عقد قرارداد کار باریستا را دارید، پیش از تنظیم و عقد قرارداد حتماً مشاوره‌های حقوقی لازم را از مشاوران حقوقی دریافت نمایید! علاوه بر این، پیشنهاد می‌گردد با ورود به بانک قرارداد لامینگو، نمونه قرارداد باریستا را دریافت نموده و مورد استفاده قرار دهید!

 

تنظیم قرارداد کار باریستا

 

جمع‌بندی

در این نوشتار به بیان نکات لازم در ارتباط با تنظیم و عقد نمونه قرارداد کار باریستا پرداختیم و بیان نمودیم که طرفین این قرارداد باید پیش از تنظیم و عقد قرارداد، ابتدا قالب قراردادی را بر اساس موضوع قرارداد و نوع همکاری که با یکدیگر دارند مشخص کنند و سپس اقدام به عقد قرارداد با رعایت مقررات قانونی نمایند. طرفین باید در تنظیم قرارداد به تبیین ابعاد مختلف همکاری خود پرداخته و مواردی ازجمله موضوع دقیق قرارداد، مشخصات طرفین، تعهدات طرفین، مدت قرارداد، ساعات کاری باریستا، حقوق و مزایای قانونی باریستا، موارد حق فسخ قرارداد و چگونگی حل اختلافات را در قرارداد درج نمایند. در پایان، به شما توصیه می‌گردد اگر ابهام یا پرسشی در ارتباط با این مطلب دارید، سؤال خود را در انتهای همین مطلب با ما به اشتراک بگذارید!

برای مطالعه سایر محتواهای حقوقی، می‌توانید وارد بلاگ حقوقی لامینگو شده و سایر مطالب این بلاگ را نیز مطالعه و بررسی نمایید! لامینگو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و ما را به دوستان و آشنایان خود نیز معرفی نمایید!

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه