سیر تا پیاز تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

تنظیم قرارداد خرید و فروش

تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت با چالش‌های زیادی همراه است. عدم دقت به هر یک از موضوعات مرتبط با این قرارداد می‌تواند هم خسارت‌هایی را از نظر مالی برای هر کدام از طرفین به دنبال داشته باشد و هم ممکن است از نظر حقوقی و کیفری نیز مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورد. خرید و فروش اموال دیگران و یا اموال دزدی ازجمله کلاه‌برداری‌ها و چالش‌های خرید و فروش این کالا است که در جامعه امروز بسیار پرتکرار و متعدد مشاهده می‌شود. دراین‌بین بررسی نکات مربوط به تنظیم قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت می‌تواند راه نجاتی عالی برای کسانی باشد که با این نوع از خرید و فروش‌ها ارتباط دارند.

 • نحوه تنظیم قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت
 • نکات حقوقی مربوط به قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت
 • امکان استفاده از نمونه خرید و فروش موتور سیکلت
 • نقطه نظرات قانون درباره خرید و فروش موتور سیکلت
 • شرایط و موارد مربوط به نقل و انتقال سند موتور سیکلت

همین لیست کوتاه از چالش‌های پیش رو نشان از اهمیت بسیار بالای این قرارداد دارد. در این مقاله سعی داریم تا به‌صورت کامل و از صفر تا صد موارد مربوط به این قرارداد را بررسی کرده و شرایط آن را تدوین نماییم. تمام نظرات و موارد بیان شده از طرف مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری است تا امکان استفاده از آنها برای کاربران باعث بهبود کیفیت شرایط قرارداد شود. برای گذر از همه چالش‌های مربوط به قولنامه فروش موتور سیکلت در ادامه با ما همراه باشید.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت در لامینگو

خدمات ما در موسسه حقوق لامینگو به‌صورت کاملاً حرفه‌ای در زمینه تدوین، بررسی و ارائه نمونه قراردادهای حقوقی انجام می‌گردد. در این خدمات شما می‌توانید:

 • نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت را در اختیار داشته باشید.
 • برای تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت به مشورت با مشاورین حقوقی بپردازید.
 • بررسی و تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت خود را از صفر به وکلای لامینگو بسپارید.

این خدمات در سطح کیفیت بسیار بالا و همچنین منطبق بر قوانین روز مربوط به این قراردادها ارائه می‌شود. ازاین‌رو همگی کاملاً کاربردی بوده و می‌توانید برای حرفه‌ای‌ترین موارد از این خدمات استفاده کنید. از این گذشته تجربه بالای مشاورین ما در لامینگو برگ برنده کسب‌وکارها و افراد درگیر با این قراردادها است. برگ برنده‌ای که می‌تواند حتی راهکارهای جدیدی را نیز برای کاربران به دنبال داشته باشد. برای دریافت این خدمات در لینک زیر منتظر شما هستیم.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

درباره قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت به بررسی نکات زیر خواهیم پرداخت:

 • دانلود رایگان فرم خام قولنامه موتور سیکلت و نکات مربوط به آن
 • فایل ورد قولنامه موتور سیکلت
 • قولنامه ساده موتور و استفاده از فروش نامه دستی برای آن
 • قولنامه معاوضه موتور
 • خرید موتور قولنامه‌ای و نکات مربوط به آن
 • نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت
 • نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت
 • نکات مربوط به نگارش قولنامه موتور سیکلت
 • اهمیت محل تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت
 • نکات مربوط به قولنامه فروش قسطی موتور سیکلت
 • نکات مربوط به قولنامه خرید موتور سیکلت دست دوم
 • اسناد و مدارک لازم برای نقل و انتقال سند موتور سیکلت
 • تعویض پلاک با وکالت‌نامه
 • بررسی سؤالات رایج درباره قولنامه موتور سیکلت

 

تنظیم قرارداد

 

دانلود رایگان فرم خام قولنامه موتور سیکلت و نکات مربوط به آن

دانلود رایگان فرم خام قولنامه موتور سیکلت امکانی است که در اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. خیلی‌ها برای تنظیم قولنامه مدنظر خود برای خرید و فروش موتور سیکلت به بنگاه‌های معاملاتی و یا دفاتر حقوقی مراجعه نکرده و به‌صورت شخصی به دنبال تنظیم این قرارداد میروند. تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت نیاز به بندهای مشخصی دارد که با دانلود رایگان فرم خام قولنامه موتور سیکلت در سایت‌های مختلف می‌توانید این مواد را در اختیار داشته باشید. البته باید یادآور شویم که تکیه به این فرم‌ها و قولنامه‌های آماده موجود در سایت خیلی هم عالی نبوده و ممکن است مشکلاتی را برای کاربران به دنبال داشته باشد.

استفاده و دانلود رایگان فرم خام قولنامه موتور سیکلت به دلیل عدم توجه تدوین‌کنندگان این قولنامه‌ها و همچنین نداشتن سواد کافی حقوقی آنها ممکن است چالش‌های پیش روی کاربران را سنگین‌تر نیز نماید. برای بررسی دقیق این قولنامه‌ها بهتر است به دنبال مشاوره حقوقی و مشورت با افراد باتجربه باشید.

 

تمامی نکات ارزنده تنظیم قرارداد خرید و فروش و انواع آن

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

فایل ورد قولنامه موتور سیکلت

یکی دیگر از راه‌کارهای تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت استفاده از نمونه فایل ورد قولنامه موتور سیکلت است. با استفاده از این فایل ورد شما می‌توانید مفاد مشخص و از قبل تعیین شده این قولنامه را در اختیار داشته باشید و سپس اقدام به اضافه کردن مفاد و شروط مدنظر خود نمایید. البته هرچند استفاده از فایل ورد قولنامه موتور سیکلت می‌توانید شرایط بهتری را برای تنظیم و تایپ این قرارداد به دنبال داشته باشد، اما درهرصورت راهکار کاملی نیست. زیرا هر اشتباهی چه از نظر تایپی و چه از نظر نگارشی و حتی در مفاهیم تنظیم شده در این فایل‌ها می‌تواند چالش‌های مربوط به این قرارداد را بیشتر کند.

از این گذشته استفاده از فایل ورد قولنامه موتور سیکلت نیاز به استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم قرارداد خرید و فروش قولنامه را برطرف نمی‌کند. هنوز هم شما برای داشتن قولنامه‌ای محکم و بی‌دردسر نیاز به استفاده از تجربیات و دانش فنی افراد حقوق‌دان در این زمینه را دارید.

 

قولنامه ساده موتور و استفاده از فروش نامه دستی برای آن

یکی از سؤالات رایجی که در زمینه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت وجود دارد، استفاده و یا عدم استفاده از قولنامه ساده موتور است. فروش نامه دستی نه‌فقط برای خرید و فروش موتور برای بسیاری دیگر از کالاها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما آیا این فروش نامه و قولنامه ساده موتور اعتبار کافی را دارد؟ واقعیت این است که از نظر قانون هر قراردادی که مغایر با اصل قانون نبوده و باعث نقض مفاد قانونی نشود، می‌تواند به‌عنوان یک سند در دادگاه و مراجع قضایی به‌عنوان دلیل و سند مورد استفاده قرار گرفته و به آن استناد شود. اما موضوع اینجاست که استفاده از قولنامه ساده موتور و یا فروش نامه دستی فروش کالا ممکن است ایرادات زیادی داشته باشد.

استفاده از قولنامه ساده موتور در نگاه اول هزینه‌های کمتری را به دنبال دارد اما درنهایت ممکن است آسیب‌های مالی چند برابری را برای کاربر ایجاد کند. در خرید و فروش موتور سیکلت نکات بسیار مهمی وجود دارد که لازمه بررسی آنها نیازمند اطلاع از موارد حقوقی و قانونی مرتبط و همچنین داشتن تجربه در این زمینه است. هرگز سرمایه‌های گران‌قدر خود را بدون هیچ پشتوانه‌ای تحت این قراردادها وارد ریسک‌های بزرگ نکنید.

 

تنظیم قرارداد خرید و فروش

 

قولنامه معاوضه موتور

قولنامه معاوضه موتور شرایط و موارد متفاوت‌تری نسبت به قولنامه فروش این کالا دارد. هرچند قولنامه فروش نیز یک قرارداد خرید کالا محسوب شده و به عنوان قرارداد معوض شناخته می‌شود، اما بااین‌حال شرایط مندرج در آن با قولنامه خرید و فروش موتور به‌صورت نقدی تفاوت‌هایی خواهد داشت. ازاین‌رو اگر به دنبال تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستید، بهتر است از شرایط مربوط به آن استفاده نموده و قولنامه معاوضه موتور را در جای خود به‌کارگیرید.

 

خرید موتور قولنامه‌ای و نکات مربوط به آن

موتور سیکلت نیز مانند سایر انواع خودروها و وسایل سواری، دارای سند بوده و طبق این اسناد مالکیت آن محرز و شناخته می‌شود. در خرید فروش موتور چه موتورهای سفر و چه موتورهای کارکرده دقت به سند از اصلی‌ترین معیارها است. اما در برخی مواقع به دلایل مختلفی افراد برای خرید و فروش قولنامه‌ای موتور اقدام می‌نمایند. هرچند در برخی مواقع نیز این نوع قولنامه‌ها و قراردادها مشکلی نداشته و کاملاً دارای اعتبار است، اما در اکثر موارد شاهد تقلب‌هایی در این نوع قولنامه‌ها و قراردادها هستیم. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم که تا حد ممکن از خرید موتور قولنامه‌ای اجتناب کرده و در به دنبال وسایل نقلیه با سند رسمی باشید.

 

تنظیم قرارداد

 

نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین کاربران می‌توانند نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت را نیز در اختیار داشته و از آن برای تدوین شروط مدنظر خود استفاده نمایند. البته شخص و موسسه تنظیم کننده این قرارداد نیز اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. درصورتی‌که به دنبال تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستید و شرایط ایده‌آلی را برای خود انتظار دارید، بهتر است به دنبال نمونه قراردادهای تنظیم شده توسط وکیل و مشاور حقوقی باشید.

مشاور حقوقی با اطلاع کامل از به‌روزترین قوانین مربوط به چه قراردادهایی تمام جوانب را در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت در نظر گرفته و باعث محکم‌تر شدن شرایط خرید این کالا می‌شود. این نمونه قراردادها که در لامینگو می‌توانید به یکی از عالی‌ترین و معتبرترین آنها دسترسی داشته باشید، باعث می‌شود تا نکاتی که در شرایط عادی به ذهن کاربران خطور نمی‌کند را نیز در نظر داشته و به آنها توجه نمایید.

 

نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

در تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت باید به نکات مختلفی توجه کنید. از مفاد حقوقی گرفته تا نحوه نگارش این قراردادها که از نظر حقوقی ممکن است بار معنایی مختلفی را به دنبال داشته باشد، باید مورد توجه کاربران قرار گیرد. اگر به دنبال تنظیم چنین قراردادی بوده و سعی در خرید و یا فروش موتور دارید، در قدم اول بهتر است با مفاد مربوط به چنین قراردادهایی آشنا شوید. هرچند آشنایی با مفاد این قراردادها شرایط لازم و کافی برای تنظیم محکم و دقیق این قولنامه را ایجاد نمی‌کند، اما بااین‌حال می‌تواند قدم خوبی باشد تا از این طریق طرفین آشنایی حدودی با مفاد مربوطه داشته باشند.

با آشنایی با مفاد معمول و رایج قولنامه فروش موتور سیکلت متوجه شرایط چنین قراردادهایی شده و درک درستی از شرایط اولیه خواهید داشت. در انتها تنها استفاده از مشاوره حقوقی می‌تواند زمینه‌ساز بهترین شرایط برای شما باشد. با بررسی مفاد مربوط به قولنامه فروش موتور سیکلت و همچنین شرایط تنظیم هر یک از این بندها می‌توانید با کیفیت بهتری برای تنظیم این قرارداد اقدام نمایید. در ادامه با مفاد قولنامه فروش موتور سیکلت و نحوه تنظیم آنها آشنا خواهید شد.

 

تنظیم قرارداد

 

طرفین قرارداد

به‌عنوان اولین بند و ماده از قولنامه فروش موتور سیکلت باید طرفین قرارداد را مشخص نمایید. در این ماده از مفاد قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت شما باید به‌صورت کامل و شفاف مشخصات هر یک از طرفین را ثبت کرده و این مشخصات را با مدارک شناسایی آنها نیز تطابق دهید. همچنین لازم است تا آدرس دقیق محل سکونت آنها را نیز درج کنید. طرف اول به عنوان فروشنده موتور سیکلت و طرف دوم نیز خریدار موتور سیکلت در این قرارداد درج می‌شود. نحوه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت برای این بند به ترتیب زیر است:

فروشنده / فروشندگان ……..نام و نام‌خانوادگی……….. فرزند ……نام پدر ……. به شماره شناسنامه ………….. صادره از …………….. به کد ملی …………… متولد ………… ساکن …………………………… به شماره تلفن ………………. .

همچنین در ادامه به جای فروشنده از عنوان خریدار برای پر کردن مشخصات خریدار استفاده کنید. البته درباره این بند باید به خاطر داشته باشید که:

 • حتماً نام فروشنده را با نام صاحب موتور در سند این وسیله تطابق داده و همچنین تمام موارد را به‌صورت دقیق و واضح پر کنید.
 • در صورت معامله با وکیل مالک موتور نام وکیل را نیز در قرارداد درج کرده و وکالت‌نامه وی را به قرارداد پیوست نمایید.
 • همچنین بهتر است هم شماره موبایل و هم شماره ثابت طرفین را نیز در قرارداد درج کنید.

 

خرید و فروش

 

موضوع و مشخصات مورد معامله

در دومین ماده از قولنامه فروش موتور سیکلت نوبت به درج مشخصات خود این وسیله می‌رسد. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت باید دقت کنید که مورد معامله را به‌صورت دقیق مشخص کرده و از ذکر موارد غیر مربوط به آن خودداری نمایید. هر اشتباهی در این بند می‌تواند زمینه‌ساز ابطال قرارداد باشد. برای پر کردن این بند از قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت مطابق با شرایط زیر اقدام کنید:

تمامی شش‌دانگ یک دستگاه موتور سیکلت …… نام موتورسیکلت ….. مدل …………. به شماره بدنه …….. و شماره پلاک ………… به رنگ …… به انضمام لوازم و تجهیزات موجود آن‌که به رؤیت خریدار رسیده است.

در پر کردن این بند از قولنامه فروش موتور سیکلت دقت کنید که:

 • مشخصات موتور سیکلت را با مشخصات آن در سند و مدارک آن تطابق دهید.
 • حتماً در کنار بررسی مشخصات موتور سیکلت در سند و مدارک، خود دستگاه و تجهیزات همراه آن را رؤیت نمایید.
 • در صورت نداشتن دانش فنی لازم برای بررسی فنی موتور سیکلت بهتر است به دنبال استفاده از خدمات فنی و تخصصی دراین‌باره باشید.

 

ثمن معامله و نحوه پرداخت آن

یکی دیگر از مفاد و بندهای مربوط به قولنامه فروش موتور سیکلت، ثمن معامله و نحوه پرداخت آن است. این بند نیز اهمیت بسیار زیادی داشته و در تنظیم آن باید دقت زیادی داشته باشید. بهای معامله مبلغی است که طرفین بر اثر توافق نموده‌اند. لازم است یادآور شویم که مبلغ قرارداد ممکن است موارد مختلفی هم داشته باشد که به‌صورت عرف پرداخت می‌شود. مواردی مانند هزینه تنظیم و انتقال سند، هزینه پلاک و … که به‌صورت معمول و عرف شخص پرداخت‌کننده آنها مشخص است. درصورتی‌که چیزی غیر از عرف در این باره توافق نمایید، بهتر است آن را در متن قرارداد درج کنید. برای پر کردن بند مربوط به ثمن معامله مطابق زیر عمل کنید:

ثمن معامله به مبلغ ……..به عدد ………. ریال معادل ……. به حروف ……… ریال تعیین گردید.

نحوه پرداخت ثمن معامله به شرح زیر است:

مبلغ ……. به عدد ……… ریال معادل …….. به حروف ……… ریال در زمان عقد این قرارداد نقداً / طی چک به شماره ……. نزد بانک …… شعبه ….. کد …… به فروشنده پرداخت شد.

مبلغ ……. به عدد ………. ریال معادل ……. به حروف ……… ریال در تاریخ ……… به فروشنده پرداخت می‌گردد.

در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت در این بند باید دقت کنید که:

 • حتماً نوع پرداخت را نیز که به‌صورت نقدی و یا چک است، مشخص نمایید.
 • مراحل پرداخت را به‌صورت دقیق درج کرده و در هنگام درج این تاریخ‌ها با تقویم به تعطیل بودن و یا نبودن آن روز نیز دقت نمایید.
 • خریدار موظف است از قبل شرایط لازم برای پرداخت مبلغ تعیین شده در روز مشخص شده را فراهم آورد و از این بابت هیچ عذر و بهانه‌ای وجود نخواهد داشت.

 

خرید و فروش

 

ضرر و زیان ناشی از عدم پرداخت به‌موقع ثمن معامله

در پرداخت مبلغ مربوط به قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت ممکن است مشکلاتی پیش آمده و تأخیرهایی به وجود‌ آید. از این گذشته خریدار به دلایل مختلفی نیز ممکن است از پرداخت بقیه مبلغ امتناع نماید. برای جلوگیری از بروز این مشکلات بهتر است در متن قولنامه فروش موتور سیکلت اقدام به تعیین ضرر و زیان برای دیرکرد در مبلغ قرارداد نمایید. با این مضمون که اگر خریدار به هر دلیلی در پرداخت مبالغ تعیین شده در تاریخ‌های مشخص شده دیرکرد داشته باشد، موظف است به جای هر روز دیرکرد N % از مبلغ قرارداد را به‌عنوان جریمه به فروشنده تسلیم کند.

 

شرایط معامله

یکی دیگر از بندهای بسیار مهم در مفاد قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت بند مربوط به شرایط قرارداد است. در این بند طرفین باید توافقات صورت گرفته را به متن قرارداد اضافه نمایند. به‌صورت کلی توافق‌های عمومی وجود دارد که می‌توانید آنها را در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت مشاهده نمایید. این موارد به‌صورت عموم در این قولنامه‌ها تنظیم شده و وجود دارد. اما وجود آنها به‌منزله عدم امکان اضافه شدن توافقات جدید نیست.

طرفین باید هر توافقی را به‌صورت کتبی به قرارداد اضافه نمایند. حتی در صورت اضافه شدن بندی جدید بعد از تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت نیز لازم است تا با نظر داور متن مربوط به توافق صورت گرفته به قرارداد اضافه شود. مواردی مانند محل و زمان مراجعه به دفترخانه برای انتقال سند را باید در این بند تنظیم کنید. همچنین ضرر و زیان مربوط به عدم حضور فروشنده در محضر برای انتقال سند را نیز تنظیم کرده و در متن قرارداد درج نمایید.

 

خرید و فروش

 

عنوان قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین باید متذکر شویم که قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت مانند سایر قراردادهای خرید و فروش کالا دارای عنوان مشخصی است که باید این عنوان را در تمام صفحات قرارداد درج نمایید. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هرگز از عناوین غیر مرتبط استفاده نکرده و در صورت استفاده طرف مقابل از چنین عناوینی از این امر امتناع ورزید. دقت کنید که استفاده از عناوین غیرمرتبط با متن قرارداد ممکن است شرایط حقوقی مختلفی را برای آن رقم زده و شما را وارد چالش‌های جدیدی نماید.

 

مرجع حل اختلاف در متن قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین لازم است تا مرجعی را به‌عنوان حل اختلاف در قرارداد درج کنید. داور نقش بسیار مهمی در قراردادهای خرید و فروش کالا دارد. در صورت بروز ایراد و مشکل در هنگام اجرای مفاد قرارداد و یا نیاز به تغییر در متن آن داور می‌تواند اعتبار بیشتری به قولنامه اعطا کرده و به‌عنوان قاضی میان طرفین قضاوت نماید. این امر هم می‌تواند باعث عدم نیاز به حضور در دادگاه شده و هم شرایط مناسبی را برای طرفین رقم بزند. در تعیین داور هم می‌توانید به دنبال اشخاص معتمد و با اعتبار باشید و هم این وظیفه را به شورایی 3 یا 5 نفره بسپارید.

 

فروش

 

موارد فسخ در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین در مفاد قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت باید به موارد فسخ قرارداد نیز اشاره کنید. این بند از قرارداد به مواردی اشاره خواهد داشت که در صورت بروز آنها امکان به هم زدن و فسخ قرارداد توسط طرفین را خواهد داشت. برای مثال دزدی بودن مال مورد نظر و یا عدم امکان فروش آن به دلیل معذورات قانونی و مواردی ازاین‌دست می‌تواند زمینه‌ساز بندهای این بند از قرارداد باشد. همچنین عدم رعایت صداقت در فروش موتور سیکلت و ادعاهای دروغ درباره آن نیز می‌تواند از دلایل فسخ قرارداد بوده و شرایط را برای این منظور فراهم آورد.

 

تعداد نسخه‌ها

تعداد نسخه‌های قرارداد را نیز باید در متن قرارداد درج کنید. این موضوع از این نظر اهمیت دارد که امکان جعل در آن را کاهش داده و اطمینان بالاتری را برای طرفین به وجود می‌آورد. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت رعایت این نکات که باعث به حداقل رسیدن امکان جعل و تقلب می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد. این نکات در نگاه اول بسیار ساده و ابتدایی به نظر می‌رسند اما در عمل می‌توانند شرایط فوق‌العاده بهتری را برای طرفین رقم بزنند.

 

فروش

 

امضاء و اثر انگشت طرفین قرارداد

نکته دیگری که در تنظیم متن قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت باید به آن توجه داشته باشید، امضا و اثر انگشت طرفین است. امضاء و اثر انگشت طرفین قرارداد را باید در تمام صفحات آن درج نمایید. همچنین درصورتی‌که از قرارداد دستی و کاربنی برای این منظور استفاده می‌کنید، بهتر است در زمان امضاء، کاربن‌ها را بردارید.

 

اهمیت خدمات مشاوره حقوقی برای تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

به بررسی اصلی‌ترین مفاد مربوط به قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت پرداختیم و روش‌های پر کردن هر یک از بندهای آن را نیز برشمردیم. دراین‌باره باید اشاره کنیم که اطلاع از این بندها و نحوه پر کردن آنها هرچند برای طرفین لازم و حتی ضروری است اما کافی نیست. لازم است بدانید که قراردادهای این‌چنینی علاوه بر داشتن بندهای معمول و رایجی که به تشریح آنها پرداختیم، دارای بندهای اختصاصی دیگری هم هستند که امکان بررسی آنها به‌صورت عمومی وجود ندارد. برای این موارد لازم است تا با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در زمینه تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت اقدام نمایید.

دقت کنید که مفاد عمومی اگر جوابگوی نیازهای کاربران در زمینه تنظیم قولنامه فروش موتور سیکلت بود، شاهد اختلافات بسیار زیاد و همچنین مالباختگان مربوط به این قراردادها نبودیم. عدم استفاده از چنین مواردی درنهایت می‌تواند منجر به آسیب‌ها و خسران‌های بیشتر برای طرفین باشد. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم در کنار مطالعه مقالات این‌چنینی درباره شرایط تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور به دنبال چنین خدماتی برای محکم‌کاری نیز باشید.

 

قرارداد

 

نکات مربوط به نگارش قولنامه موتور سیکلت

در کنار مواردی که به‌عنوان مفاد قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت با هم برشمردیم، دقت به نکات نگارشی نیز می‌تواند زمینه‌ساز بهترین شرایط برای این قولنامه باشد. در تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت باید دقت کنید که:

 • از استفاده از کلمات حقوقی نامربوط و یا کلماتی که نیازی به آنها ندارید، اجتناب نمایید.
 • اصول ساده‌نویسی را در نگارش این قرارداد رعایت کرده و به دنبال استفاده از عبارت‌های حقوقی ثقیل نروید.
 • همچنین سعی کنید متن قرارداد را به‌صورت تایپی آماده کنید تا تمام نسخ آن دقیقاً مشابه هم باشد.
 • از غلط تایپی در قراردادهای تایپی پرهیز کرده و متن آن را قبل از پرینت نهایی یک دور ویراستاری نمایید.
 • در هنگام پر کردن مفاد قولنامه خرید موتور سیکلت سعی کنید به‌هیچ‌وجه غلط املایی نداشته باشید.
 • حتماً با خط خوانا و واضح اقدام به ثبت اطلاعات لازم در این قرارداد کنید.

 

اهمیت محل تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

همچنین یکی دیگر از نکات مهمی که درباره تنظیم قولنامه خرید موتور سیکلت باید به آن اشاره کنیم، محل تنظیم این سند است. بسیاری از افراد به دلیل آشنایی با فروشنده و یا خریدار و یا برای بهینه‌سازی و کمتر کردن هزینه نقل و انتقال مربوط به موتور سیکلت سعی در تنظیم این قولنامه در منزل شخصی و یا محل قرار برای بازدید موتور را دارند. این مورد می‌تواند مشکلاتی را برای طرفین ایجاد کند. در این مواقع در صورت بروز مشکل هیچ شاهدی وجود نداشته و شما نمی‌توانید به شهادت افرادی مانند وکلا و مشاورین حقوقی و یا افراد شاغل در بنگاه‌های معاملاتی استناد نمایید.

از این گذشته حضور در مکان‌های رسمی مانند دفاتر ثبت اسناد رسمی و یا دفاتر مؤسسات حقوقی می‌تواند زمینه‌ساز تدوین یک قرارداد عالی و بی‌نقص برای شما باشد. این مورد از ازجمله موارد ساده‌ای است که در بسیاری از مواقع توسط کاربران و طرفین این قرارداد نادیده گرفته می‌شود.

 

خرید

 

نکات مربوط به قولنامه فروش قسطی موتور سیکلت

همچنین ممکن است برای خرید قسطی موتور سیکلت اقدام کرده باشید. خرید قسطی موتور سیکلت دارای شرایط خاص خود بوده و لازم است در این مواقع موارد مربوط به آن را به متن قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت اضافه نمایید. برای این مواقع باید بدانید که چک‌ها و سفته‌ها حکم مبلغ قرارداد را داشته و خریدار موظف است در زمان مقرر برای پاس کردن و تسویه آنها اقدام نماید. در غیر این صورت مشمول جریمه دیرکرد شده و یا باید ضرر و زیان تعیین شده در قرارداد را بپردازد. در متن قرارداد نیز باید به جبران خسارت وارد شده به فروشنده از سوی خریدار در صورت عدم پرداخت به‌موقع اقساط اشاره شود. همچنین زمان تحویل دستگاه را نیز باید تعیین نمایید.

 

نکات مربوط به قولنامه خرید موتور سیکلت دست دوم

خرید و فروش موتور دست دوم نیز ازجمله موارد پرتکرار در خرید و فروش این دستگاه است. به دلیل قیمت بالای موتورهای صفر بسیاری از کاربران برای تهیه این محصول به دنبال خرید اقلام دست دوم می‌روند. قولنامه خرید و فروش موتور سیکلت دست دوم از نظر ساختاری تفاوتی با موارد بیان شده در بالا ندارد. تنها تفاوت اصلی این معامله با فروش موتور سیکلت صفر به بررسی مسائل فنی مربوط به موتور سیکلت و همچنین درج موارد مربوط به ایرادات فنی در متن قرارداد باز می‌گردد. جایی که طرفین باید با صداقت با هم رفتار کرده و در صورت نداشتن صداقت لازم موارد مربوط به فسخ را در متن قرارداد درج نمایند.

کاربران می‌توانند برای تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت دست دوم نیز از خدمات مشاوره حقوقی در لامینگو استفاده کرده و از این طریق نیاز خود را برطرف سازند.

 

خرید

 

اسناد و مدارک لازم برای نقل و انتقال سند موتور سیکلت

همچنین لازم است تا کاربران با مراحل مربوط به تنظیم سند موتور سیکلت نیز آشنا باشند. به‌صورت کلی صفر تا صد خرید و فروش موتور سیکلت در سه مرحله صورت می‌پذیرد.

 1. تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت
 2. تعویض پلاک موتور سیکلت
 3. مراجعه به دفاتر ثبت اسناد رسمی و نقل و انتقال سند

برای مورد سوم که باید زمان و محل آن را در متن قرارداد درج کنید، نیاز به مدارک خاصی خواهید داشت. مدارک لازم برای نقل و انتقال سند موتور سیکلت در محضر به شرح زیر هستند:

 • اصل شناسنامه و کارت ملی طرفین قرارداد
 • برگ سبز جدید
 • تأییدیه نقل و انتقال موتور سیکلت که بعد از تعویض پلاک در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.
 • کارت سوخت در صورت وجود
 • بیمه شخص ثالث
 • سند مالکیت موتور سیکلت
 • برگه مفاصا حساب مربوط به پرداخت عوارض شهرداری
 • بنچاق معامله موتور سیکلت که به نام فروشنده است.

 

تعویض پلاک با وکالت‌نامه

تعویض پلاک موتور سیکلت و یا انتقال سند آن با وکالت‌نامه نیز امکان‌پذیر است. در مواقعی که کل مبلغ قرارداد به‌صورت یکجا در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد و یا فروشنده فرصت کافی برای حضور در دفترخانه برای انتقال سند و یا حضور در مراکز تعیین شده برای انتقال پلاک موتور سیکلت را ندارد، از آیتمی به‌عنوان وکالت‌نامه نقل و انتقال سند و پلاک استفاده می‌شود. در این وکالت‌نامه فروشنده وکالت تام برای نقل و انتقال این موارد را به خریدار اعطا می‌نماید. در این مواقع برای نقل و انتقال موارد ذکر شده دیگر نیازی به حور فروشنده نخواهد بود.

 

خرید

 

بررسی سؤالات رایج درباره تنظیم قولنامه موتور سیکلت

در این بخش قصد داریم شما را با سؤالات رایج مربوط به نقل و انتقال موتور سیکلت آشنا کنیم. درباره تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت چالش‌های بسیار زیادی وجود دارد که ممکن است بسیاری از آنها از دید کاربران مخفی بماند. درصورتی‌که چالش مربوطه در سؤالات رایج قرار داده شده در این بخش وجود نداشت، می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی در زمینه بررسی قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت برای اطلاع از آنها استفاده نمایید. همچنین در انتهای این مقاله نیز می‌توانید اقدام به درج سؤالات خود کرده و پاسخ مشاورین حقوقی ما را در زمینه مربوطه جویا شوید.

 

آیا استفاده از نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت قانونی است؟

بله. طرفین می‌توانند با این نمونه قرارداد در هر سطحی اقدام به انجام این معامله نموده و از آن برای این منظور استفاده نمایند.

 

قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت چه نوع قراردادی است؟

قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت یک نوع قرارداد فروش کالا محسوب می‌شود.

 

آیا استفاده از نمونه قولنامه موتور سیکلت می‌تواند نیازهای کاربران را برطرف کند؟

در بسیاری از مواقع نمونه قولنامه‌های فروش موتور سیکلت موجود در اینترنت کیفیت لازم را برای استفاده برای این منظور را ندارند. اما در صورت انتخاب نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت ایده‌آل که توسط مشاور حقوقی و وکیل تنظیم شده باشد، این امکان برای کاربران وجود خواهد داشت.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید بدانید که تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت با همه چالش‌هایی که دارد، با دقت و بررسی‌های لازم می‌تواند به قراردادی شیرین و جذاب تبدیل شده و طرفین را راضی نماید. داشتن چنین قراردادی مستلزم دقت به تمام نکات مربوطه و همچنین استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در این زمینه است. برای اینکه بتوانید قراردادی مطمئن داشته باشید، می‌توانید در قدم اول اطلاعات لازم را کسب کنید. در این مقاله و سایر مقالات مربوط و موجود در بلاگ حقوقی لامینگو شما می‌توانید این اطلاعات را در اختیار داشته باشید. همچنین در صورت نیاز نیز می‌توانید در انتهای این مقاله نقطه نظرات خود را درج کرده و پاسخ مشاورین حقوقی لامینگو را درباره آنها جویا شوید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه