مهم‌ترین نکاتی که لازم است درباره اثر انگشت در سفته بدانید.

8 ماه پیش
مشاوره حقوقی چک و سفته

مشاوره حقوقی چک و سفته یکی از خدمات رایج وکلا و مؤسسات حقوقی است. شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که در معاملات تجاری یا قراردادهای کاری خود، نیاز به صدور یا دریافت سفته دارید. اگر می‌خواهید درباره اهمیت وجود اثر انگشت در سفته بدانید و یا نیاز به دریافت مشاوره حقوقی چک و سفته دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 

سفته چیست و جایگاه اثر انگشت در سفته کجاست؟

سفته یک سند تجاری است. شخص امضاکننده سفته، تعهد می‌دهد در موعد معین یا هر زمان که دارنده سفته درخواست نماید، وجه مندرج در سفته را بپردازد. شاید بتوان امضا صادرکننده را مهم‌ترین شرط برای اعتبار سفته عنوان نمود. بنابراین بدون وجود امضا نمی‌توان وجه سفته را مطالبه کرد. جایگاه اثر انگشت در سفته، کنار امضا است. سفته علاوه بر امضا متعهد باید مشخص‌کننده مبلغ تعهد‌شده، گیرنده وجه و تاریخ نیز باشد.

این مطلب را نیز مطالعه کنید: سفته چیست؟ نحوه مطالبه وجه سفته

 

 

وجود اثر انگشت در اسناد چه اهمیتی دارد؟

اثر انگشت هیچ دو انسانی مشابه نیست. بنابراین، انگشت‌نگاری در تعیین هویت افراد از دقت 100% برخوردار است. فرض کنید فردی منکر انتساب امضای مندرج در یک سند به خود شود. در این شرایط، سند به کارشناس رسمی خط و امضا دادگستری ارجاع می‌شود. گرچه کار این کارشناسان از دقت بالایی برخوردار است، اما ممکن است در موارد محدودی تشخیص صاحب امضا دشوار باشد. در نتیجه وجود اثر انگشت در اسناد، در تشخیص هویت صادرکننده سند نقش بسزایی دارد.

مشاوره حقوقی چک و سفته

 

جعل امضا و اثر انگشت چه حکمی دارد؟

جعل امضا و اثر انگشت از مصادیق جرم جعل محسوب می‌شود. در سیستم قضایی ایران، نسبت به اينكه جعل امضای چه شخصی و روی چه سندی شده باشد مجازات معين می‌شود. مطابق ماده 536 قانون مجازات اسلامی، جزای جرم جعل در اسناد، شش ماه تا دو سال حبس یا جزای نقدی سه میلیون تا دوازده میلیون ریال است. به یاد داشته باشید جعل همواره با روش‌های پیچیده‌‌ای انجام می‌شود، بنابراین هنگام امضانمودن اسناد و قراردادهای مهم، با یک مشاور حقوقی مشورت نمایید. پیشنهاد ما به شما دریافت مشاوره حقوقی از تیم لامینگو است. یکی از خدمات این تیم، مشاوره حقوقی چک و سفته است.

دریافت مشاوره حقوقی چک و سفته

 

آیا برای اعتبار سفته، وجود اثر انگشت در سفته الزامی است؟

از لحاظ قانونی، سفته حتما باید دارای امضا باشد. درباره لزوم درج اثر انگشت چیزی در قانون تصریح نشده است و نمی‌توان ادعا کرد اثر انگشت می‌تواند جایگزین امضا در اسناد تجاری باشد. بنابراین سفته دارای امضا و فاقد اثر انگشت معتبر محسوب می‌شود، اما سفته بدون امضا قطعاً معتبر نیست، حتی اگر اثر انگشت داشته باشد. البته به یاد داشته باشید وجود اثر انگشت در کنار امضا، تشخیص هویت صادرکننده سفته را آسان‌تر می‌کند. زیرا برخلاف چک، در سفته امضا قابل انکار است. یعنی صادرکننده سفته می‌تواند بگوید این امضای من نیست و هیچ دلیلی هم لازم نیست برای انکار خود ارائه نماید.

این مطلب را بخوانید: با تفاوت‌‌های اساسی بین چک و سفته آشنایید؟

 

برای وصول وجه سفته فاقد اثر انگشت چه باید کرد؟

همان‌گونه که پیش از این بیان شد، اگر به‌جای امضای صادرکننده، اثر انگشت در سفته ثبت شده باشد، سفته بی‌اعتبار بوده و قابل وصول نیست. اما اگر سفته دارای امضای صادرکننده باشد، دارنده این سند می‌تواند از طریق طرح واخواست به دادگاه، خواهان وصول سفته بدون اثر انگشت باشد. دارنده سفته می‌تواند بعد از طی مرحله واخواست سفته، دادخواست مطالبه وجه سفته و تأمین خواسته و خسارت تأخیر تأدیه را تقدیم دادگاه نماید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

سفته امروزه از اسناد تجاری پرکاربرد است، تا آنجا که حتی در روزنامه‌فروشی‌ها هم می‌توان سفته را تهیه کرد. آگاهی از نکات حقوقی مربوط به سفته، از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده‌کنندگان از این سند تجاری، همواره درباره اهمیت وجود اثر انگشت در سفته کنجکاو هستند. در این مطلب مختصراً به این موضوع پرداخته شد، اما برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر و جزئی‌تر درباره اثر انگشت در سفته پیشنهاد می‌شود از تیم حقوقی لامینگو، مشاوره حقوقی چک و سفته دربافت نمایید.

لطفا نظرات و پرسش‌های خود را درباره این مطلب با ما به اشتراک بگذارید و مطالعه سایر مطالب بلاگ لامینگو را از دست ندهید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مریم زارع

دیدگاه شما

بدون دیدگاه