بررسی انواع قولنامه و اعتبار حقوقی آن

قولنامه چیست؟

در معاملات ملکی (اموال غیر منقول) و خرید و فروش اتومبیل قبل از انتقال قطعی مال مورد معامله، طرفین بین خود قولنامه امضا می‌کنند. اما آگاهی افراد از ماهیت قولنامه و آثار آن چقدر است ؟ تجربه نشان داده است که در موارد بسیاری، افراد از آثار و تبعات امضای قولنامه بی‌‎اطلاع هستند و بر همین اساس با مشکلات بعدی مواجه می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم به ماهیت حقوقی قولنامه و آثار آن بپردازیم.

قولنامه چیست؟

همان‌طور که از عنوان قولنامه استنباط می‌شود، قولنامه تعهد به انجام معامله است. درواقع شما با امضای قولنامه به‌طرف مقابلتان این قول را می‌دهید که در تاریخ مشخص‌شده در متن قولنامه، در محضری که مشخصات آن درج‌شده و موردتوافق و تأیید طرفین است حاضر شوید و معامله را به انجام رسانید. درواقع اثر قولنامه تعهد به انتقال مال در آینده است.

دریافت مشاوره حقوقی

تفاوت قولنامه محضری و دستی

قولنامه دستی (عادی) و محضری هر دو الزام‌آور هستند. بر اساس ماده 10 قانون مدنی کلیه توافقات افراد درصورتی‌که خلاف قانون امری نباشد محترم است و موردحمایت قانون‌گذار خواهد بود. قولنامه هم از این امر مستثنا نیست اما زمانی که شما آن را محضری می‌کنید از دو مزیت برخوردار خواهید شد:

  • با رسمی کردن قولنامه در محضر، اصالت مطالب و امضای افراد تأیید می‌شود. لذا طرفین بعداً نمی‌توانند نسبت به امضای خود اظهار تردید کنند و آن را تکذیب نمایند.
  • اگر قولنامه شما طبق اصول قانونی تنظیم‌شده و مشکلی در آن وجود نداشته باشد، در صورت لزوم می‌توانید از مرجع اجرای ثبت، تقاضای اجرائیه کنید.

ضمانت اجرای تخلف از مفاد قولنامه چیست؟

اگر شما در متن قولنامه‌ای که میان خود تنظیم کرده‌اید شروط الزام به انجام معامله و دریافت خسارت تأخیر تأدیه (وجه التزام) را به‌درستی ذکر کرده باشید می‌توانید در صورت تخلف طرف مقابل و عدم حضور به‌موقع ایشان در محضر موردتوافق، ایشان را نسبت به پرداخت وجه التزام تصریح‌شده در قرارداد و همچنین انجام معامله الزام نمایید. مشروط بر اینکه خودتان کلیه تعهدات مربوط به خود را به‌درستی به انجام رسانده باشید و طبق مندرجات قولنامه در محضر حضور پیداکرده باشید.

تنظیم قرارداد

چگونه یک قولنامه درست تنظیم کنیم؟

برای داشتن یک قولنامه معتبر و استاندارد لازم است به مجموعه‌ای از شروط توجه داشته باشید و آن‌ها را لحاظ کنید. در اینجا به چند نمونه از این موارد اشاره می‌کنیم:

به‌طورکلی زمانی که می‌خواهید وارد یک معامله بشوید باید به یکسری از شروط دقت داشته باشید. قبل از هر چیز قابل معامله بودن مال موضوع قرارداد را حتماً بررسی کنید. همچنین مشخصات کسی که با شما وارد معامله‌شده است (چه اصالتاً و چه به نمایندگی) را به‌دقت با مدارک احراز هویت ارائه‌شده تطابق دهید. اگر فروشنده به‌عنوان وارث مال مورد معامله قولنامه را امضا می‌کند حتماً گواهی انصار وراثت از او بخواهید.

بهترین کار برای داشتن قولنامه معتبر مراجعه به یک بنگاه معاملاتی دارای مجوز است. تا حد امکان از امضای قولنامه‌های دستی بپرهیزید. وقتی شما برای تنظیم قولنامه به بنگاه معاملاتی مراجعه می‌کنید کد ره‌گیری معتبر دریافت می‌کنید و علاوه بر امضای طرفین، نماینده بنگاه معاملاتی  دو نفر شاهد هم آن را امضا خواهند کرد.

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به مجله حقوقی لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه