شرح وظایف سرایدار مدرسه

7 روز پیش
نمونه قرارداد استخدام سرایدار

امروزه هر مکانی، اعم از اینکه مسکونی باشد یا اداری، سرایداری دارد که امور روزانه آن مکان را انجام می‌دهد و باعث ایجاد نظم در محل می‌گردد. مدارس نیز یکی از همین مکان‌ها هستند که وجود سرایدار در آنجا ضروری است و سرایدار در مدرسه وظایف و مسئولیت‌های زیاد و گوناگونی بر عهده دارد. نظافت مدرسه، حضور در محیط قبل از دانش‌آموزان و معلمین و کادر دفتر مدرسه و حفاظت از دانش‌آموزان، تنها بخشی از وظایف فردی است که به‌عنوان سرایدار و با عقد نمونه قرارداد استخدام سرایدار در مدرسه مشغول به کار شده است.

سرایدار شخصی است که همیشه در مدرسه حضور دارد و اگر بخواهد به سفر یا مرخصی برود نیز باید با هماهنگی و موافقت کارفرما، حتماً شخصی را به‌عنوان جایگزین خود معرفی می‌نماید. از همین موضوع می‌توان اهمیت حضور سرایدار در مدرسه را برداشت کرد. وظایف سرایداران مختلف با توجه به مکانی که در آنجا مشغول به کار هستند، متفاوت است و وظایف هر کدام، در متن نمونه قرارداد استخدام سرایدار که با کارفرما منعقد می‌سازند، قید می‌گردد.

نمونه قرارداد استخدام سرایدار که یکی از قراردادهای استخدامی قانون کار است، از طریق لینک زیر قابل دسترسی بوده و شما می‌توانید آن را دریافت نمایید. این قرارداد اصولاً در قالب قراردادهای موقت قانون کار تنظیم می‌گردد و برای رعایت حقوق طرفین عقد صحیح آن الزامی می‌باشد.

دریافت نمونه قرارداد استخدام سرایدار

 

سرایدار مدرسه چه وظایفی دارد؟

سرایدار یا مستخدم مدرسه، وظایف زیادی برعهده دارد که در ادامه این وظایف را به سه قسمت وظایف در ارتباط با محیط، وظایف در ارتباط با دانش‌آموزان و وظایف در ارتباط با کادر مدرسه تقسیم نموده و آن‌ها را شرح می‌دهیم.

 

وظایف سرایدار مدرسه نسبت به محیط مدرسه

1) سرایداری که از طریق عقد نمونه قرارداد استخدام سرایدار در مدرسه فعالیت می‌نماید، باید کلاس‌های درس را پس از اتمام روز تمیز نماید. همین‌طور سرایدار باید دیگر بخش‌های مدرسه مانند راهروها، دفتر مدرسه، حیاط و غیره را نیز نظافت نماید.

2) سرایدار مدرسه باید تأسیسات و تجهیزات مدرسه را دائماً بررسی نماید و در صورت مشاهده خرابی یا آسیب در این تأسیسات، باید آن را به مسئولین مدرسه گزارش دهد تا آن را برطرف نمایند.

3) علاوه بر موارد بالا، سرایدار مدرسه باید اقدامات احتیاطی را آموزش دیده و آن‌ها را انجام دهد؛ چرا که سرایدار شبانه‌روز در محیط مدرسه حضور دارد و نخستین شخصی است که هنگامی که اتفاقی رخ می‌دهد، مسئول به‌کارگیری اقدامات لازم است.

4) یکی از دیگر وظایف سرایدار در متن نمونه قرارداد استخدام سرایدار، کنترل ترددات به مدرسه است. سرایداران باید از ورود افراد غیرمجاز به مدرسه جلوگیری نمایند تا امنیت دانش‌آموزان حفظ شود.

5) سرایدار همچنین باید شب را در محل خدمت خود که مدرسه می‌باشد حضور داشته باشد و از مدرسه حفاظت نماید.

6) همچنین، مستخدم مدرسه باید زباله‌ها و مواد دورریختنی را از محیط مدرسه به خارج منتقل نماید.

 

نمونه قرارداد استخدام سرایدار

 

وظایف سرایدار مدرسه نسبت به دانش‌آموزان

1) سرایدار مدرسه وظیفه دارد قبل از حضور دانش‌آموزان و شروع ساعت رسمی مدرسه در محیط حاضر شود و چراغ‌های کلاس‌ها و راهروها و همچنین وسایل گرمایشی را روشن نماید تا محیط برای ورود دانش‌آموزان آماده باشد.

2) سرایدار مدرسه وظیفه دارد اگر وسایل گمشده دانش‌آموزان را پیدا کرد، آن‌ها در مکانی مشخص قرار دهد.

3) یکی از دیگر وظایفی که سرایدار مدرسه برعهده دارد، بدرقه دانش‌آموزان خصوصاً در مقطع ابتدایی به سرویس مدارس و مراقبت از آن‌ها تا رسیدن سرویس‌ها می‌باشد. بسیاری از سرایداران مدرسه می‌گویند این وظیفه در متن تعهدات قراردادی آن‌ها در نمونه قرارداد استخدام سرایدار نبوده است و عرفاً این مسئولیت را پذیرفته‌اند.

4) از دیگر وظایف سرایدار مدرسه نسبت به دانش‌آموزان، این است که این اشخاص باید مایحتاج بوفه مدرسه را تهیه نموده و در اختیار دانش‌آموزان قرار دهد. البته ممکن است شخص دیگری خارج از مدرسه این وظیفه را قبول کرده و بوفه مدرسه را در اختیار بگیرد.

5) سرایدار مدرسه باید در جلسات اولیا و مربیان جانب ادب و اخلاق را در برخورد با اولیای دانش‌آموزان رعایت نماید.

 

این مطلب را از دست ندهید: نمونه قرارداد استخدام سرایدار و مطالب مرتبط با شغل سرایداری

 

وظایف سرایدار مدرسه نسبت به کادر دفتری مدرسه

1) سرایدار مدرسه وظیفه دارد در انجام امور مدرسه با مدیر و معاونین همکاری نماید؛ برای مثال، سرایدار مدرسه باید در برگزاری اجتماعات و جلسات اولیا و مربیان، کادر مدرسه را همراهی نموده و کار را آسان کند.

2) علاوه بر این، سرایدار مدرسه وظیفه دارد در طول روز چند مرتبه نوشیدنی گرم و سرد در اختیار معلمین، مدیر و معاونین قرار دهد.

3) شخصی که از طریق عقد نمونه قرارداد استخدام سرایدار مستخدم مدرسه شده است، باید در برگزاری مراسم صبحگاه کمک نموده و تجهیزات صوتی را برای انجام این مراسم، آماده و مهیا نماید.

4) سرایدار باید در برخورد با کادر مدرسه ادب و اخلاق را رعایت نموده و با خوش‌رویی با افراد رفتار نماید.

5) این افراد باید موارد و اتفاقاتی را که در مدرسه راجع به محیط مدرسه رخ می‌دهد، به مسئولین مدرسه گزارش دهند تا این افراد برای انجام امور مورد نیاز، اقدام نمایند.

6) سرایدار مدرسه باید لیستی را که مسئولین مدرسه در اختیار او قرار می‌دهند و شامل ضروریات مورد نیاز برای مدرسه است، تهیه نماید.

7) یکی دیگر از وظایف سرایدار استخدامی در مدرسه، جابه‌جایی اثاثیه و سایل مد نظر پرسنل مدرسه می‌باشد.

8) نصب بنر، تابلو و اعلانات در محیط مدرسه برای اطلاع‌رسانی درباره موضوعات مد نظر کادر مدرسه نیز از دیگز وظایف سرایداران مدرسه می‌باشد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن آخر با مخاطب

امروزه مدارس مختلف متوجه اهمیت شخصیت فرد استخدامی به‌عنوان سرایدار شده‌اند و بسیار در پی استخدام فردی هستند که علاوه بر انجام فعالیت‌های در ارتباط با امور مدرسه، اخلاق و ادب را نیز رعایت نماید؛ زیرا در هنگام ورود هر شخصی به داخل مدرسه، اولین فردی که با این اشخاص برخورد خواهد داشت سرایدار مدرسه بوده و به همین دلیل، بسیار حائز اهمیت است که این افراد با خوشرویی رفتار نمایند.

دیگر مسئله مورد بحث، این است که بسیاری از مدیران مدرسه حقوق سرایدار مدرسه را در زمان مشخص پرداخت نکرده و حق و حقوق این افراد را پایمال می‌نمایند. به همین دلیل، افرادی که می‌خواهند به‌عنوان سرایدار مشغول به کار در مدارس شوند، باید در عقد نمونه قرارداد استخدام سرایدار توجه و دقت نمایند تا این قرارداد صحیح منعقد گردد.

مطلبی که در بالا مطالعه نمودید، یکی از محتواهای حقوقی است که همکاران ما در تیم بلاگ لامینگو منتشر نموده‌اند. شما می‌توانید با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو، دیگر محتواهای حقوقی را مطالعه نمایید و ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که تمامی مطالب برای شما کاربردی و مفید خواهد بود.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه