قبل از استخدام یک عکاس حرفه‌ای، ابتدا این 3 مورد را در نظر بگیرید

4 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام عکاس

پیدا کردن یک عکاس مناسب برای استارتاپ شما بسیار شبیه به پیدا کردن مدل مو با آرایشگر مناسب است. آنهایی که ارزان هستند معمولا کیفیت پایین، و گران قیمت‌ها اکثرا عالی هستند. متأسفانه هیچ مقررات قانونی، محدودیت و مجوزی وجود ندارد که عکاسان باید از آن‌ها تبعیت کنند. این بدان معنا نیست که هیچ تضمینی برای کیفیت کاری که یک عکاس تولید خواهد کرد وجود ندارد. در بازاری که هر کسی می‌تواند یک دوربین را بردارد و خود را عکاس بنامد، شما را به عنوان مشتری بالقوه در معرض خطر قرار می‌دهد. همه این موارد استخدام عکاس را با حساسیت بیشتری روبرو می‌سازد.

 

1. از انجمن‌های عکاسی کمک بگیرید

خوشبختانه امروزه دسترسی به انجمن‌های عکاسان بسیار ساده شده است. به منظور انتخاب یک عکاس حرفه‌ای می‌توانید از این انجمن‌ها کمک بگیرید. توجه داشته باشید که بیشتر عکاسان دارای یک تخصص خاص هستند. مثلا روی عروسی، پرتره، عکاسی صنعتی، عکاسی تجاری یا غیره تمرکز می‌کنند. می‌توانید هر یک از این دسته‌ها را به تخصص‌های دیگر آنها ربط دهید. دقیقاً مانند پزشکان فوق متخصص. برخی از عکاسان فقط در استفاده از نور طبیعی تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر از نورپردازی استودیویی استفاده می‌کنند. برخی از عکاسان فقط فیلم می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر فقط به صورت دیجیتال عکاسی می‌کنند. این که کدام عکاس را انتخاب می‌کنید به دید خلاقانه شما و پروژه‌ای که می‌خواهید عکاسی کنید بستگی دارد.

 

این مطلب را بخوانید: ؟چگونه بدون استخدام نیروی تمام وقت برای کسب‌وکارمان کمک بگیریم

 

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک عکاس را برای عکاسی از محصولات کوچک استخدام کنید، لزوماً نمی‌خواهید با یک عکاس عروسی تماس بگیرید. در همین راستا، اگر کسب‌وکار شما به فروش لباس عروسی می‌پردازد، می‌توانید یک عکاس مد را استخدام کنید تا عکس‌های مد روز را با آن‌ها ایجاد کنید. این واقعاً به دید خلاق شما بستگی دارد.

همانند اکثریت شرکت‌های نوپا و کسب‌وکارهای کوچک، ممکن است نگرانی اصلی شما بودجه باشد. توصیه می‌کنیم وقتی برای اولین بار دارید با یک عکاس صحبت می‌کنید، از بودجه خود بگویید. یک عکاس باهوش و خلاق می‌داند که چگونه باید در یک بودجه مناسب کار کند. در بدترین حالت، یک عکاس باید بتواند به شما توصیه کند چه گزینه‌هایی را برای کاهش هزینه‌های تولید دارید که کیفیت تصاویر نهایی را کاهش نمی‌دهد.

 

نمونه قرارداد استخدام عکاس

 

2. چه کسی صاحب تصاویر است؟

یکی از گیج‌کننده‌ترین جنبه‌های استخدام یک عکاس بحث مالکیت عکس‌هاست. صاحب تمم عکس‌ها عکاس است مگر اینکه کارقرما بابت آن‌ها پول پرداخت کند. معمولا در طی یه نمونه قرارداد استخدام عکاس، توافقی در این مورد صورت می‌گیرد. اما عکاس مالکیت فکری تصاویری که عکس می‌گیرد در هر صورت حفظ خواهد کرد. چرا که حقوق مالکیت فکری عکاس را صاحب اثر می‌داند.

به یاد داشته باشید که کار یک عکاس فقط فشار دادن دکمه شاتر نیست. آن‌ها از ترکیبی از روشنایی، نمایش و پردازش برای دیدن واقعیت توسط شما استفاده می‌کنند. آن‌ها این تکنیک‌ها را پس از سال‌ها آزمون و خطا یاد می‌گیرند. شما به دلیل تخصص یک عکاس او را استخدام می‌کنید، نه توانایی آن‌ها برای فشار دادن یک دکمه.

برای اطلاع بیشتر از روابط حقوقی بین کارفرما و عکاس و دانلود نمونه قرارداد استخدام عکاس به لینک زیر مراجعه فرمایید:

 

نمونه قرارداد استخدام عکاس

 

3. هنگام استخدام یک عکاس هزینه‌های غیر منتظره را پیش‌بینی کنید

استخدام یک عکاس بسیار شبیه خرید کنسول بازی ویدیویی است. شما هزینه سخت‌افزار را پرداخت می‌کنید، اما به طور کلی، هنگام خرید آن چیز دیگری وجود ندارد. برای اینکه سیستم کار کند مجبور به خرید بازی هستید. همین مورد را می‌توان برای اکثر عکاسان نیز گفت. هنگام سؤال از نرخ‌ها، باید این سؤال را بپرسید که آیا موارد زیر در برآورد آن‌ها شامل شده است:

 

نمونه قرارداد استخدام عکاس

 

چاپ

در حالی که عکاسی دیجیتال استاندارد فعلی عکاسی است، بسیاری از عکاسان با فروش چاپ‌های فیزیکی هنوز کسب درآمد می‌کنند. در این صورت شما برای چاپ فیزیکی نیز هزینه پرداخت می‌کنید؛ مگر اینکه در بسته عکاسی موجود باشد. لذا حتما این مورد را از عکاس خود جویا شوید. همچنین با توجه به اینکه عکاسی دیجیتال بازار چاپ را به دست گرفته است، عکاسانی پیدا خواهید کرد که خدمات چاپ را ارائه نمی‌دهند. در این موارد، باید مطمئن شوید که آن‌ها برای چاپ تصاویر، رضایت چاپ را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 

حقوق دیجیتال

اگر نیازی به چاپ فیزیکی ندارید و پرونده‌های دیجیتالی را ترجیح می‌دهید، بسیاری از عکاسان پرونده‌های دیجیتالی را با هزینه اضافی به نام هزینه حقوق دیجیتال ارائه می‌دهند. به عبارت ساده تر، هزینه حقوق دیجیتال، هزینه برای کارهای چاپی را نیز پوشش می‌دهد. این بدان معنا نیست که شما حق چاپ و نشر تصاویر را دارید.

 

ابن مطلب شاید برای شما مفید باشد: انواع قرارداد کار و نکات مربوط به آن

 

روتوش کردن

روتوش حرفه‌ای یکی از هزینه‌هایی است که بیشتر افراد عکاس از آن غافل هستند. از بین بردن لکه‌های کوچک، تمیز کردن زمینه‌ها یا دستکاری دیجیتالی تصاویر، نوعی روتوش با شکل هنری خاص خود است. همه عکاسان، روتوشکار عالی‌ای نیستند و بسیاری از عکاسان وقت لازم را برای صرف روتوش صدها تصویر را ندارند. بنابراین آن‌ها تصمیم می‌گیرند که کار را برون‌سپاری کنند. در این مورد نیز نیاز است تا با عکاس به توافق برسید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

امیدواریم این مطلب به شما کمک کند تا با یک نمونه قرارداد استخدام عکاس استاندارد، نتیجه دلخواه‌تان را بدست آورید. همواره ما مشتاق دریافت نظرات و پیشنهادات شما هستیم. می‌توانید مجله حقوقی لامینگو را جهت مطالعه سایر مطالب مرتبط دنبال کنید.

 

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه