با شکواییه هتک حیثیت رایانه ای و شرایط تحقق این جرم بیشتر آشنا شویم!

1 سال پیش
شکواییه هتک حیثیت رایانه ای

امروزه با گسترش حضور اینترنت در زندگی افراد و همچنین استفاده از اینترنت در جهت رفع نیازهای گوناگون، تبعاتی را به‌دنبال داشته است. یکی از این تبعات این است که بسیاری از جرایم امروزه در فضای اینترنت اتفاق می‌افتد و سبب ورود خسارات زیادی به اشخاص می‌گردد. جرایمی از جمله کلاهبرداری اینترنتی، سرقت اینترنتی، تخریب اطلاعات، نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های اینترنت و غیره. در همین راستا، هرروزه شکایت‌های بسیاری از وقوع این جرایم نزد مراجع قضایی طرح می‌گردد. یکی از این شکایت‌ها، شکواییه هتک حیثیت رایانه ای می‌باشد که در این مقاله به توضیح آن خواهیم پرداخت.

این شکایات ممکن است به نتیجه رسیده و مجرم دستگیر و مجازات شود و یا ممکن است مجرم هیچ‌گاه دستگیر نشود و درنتیجه بزه‌دیده جرم نتواند خسارت خود را جبران نماید. به همین دلیل توصیه می‌گردد اشخاص در حفظ اطلاعات محرمانه خود در این فضا بکوشند و سایر موارد و احتیاط‌های لازم را رعایت نموده تا مورد ارتکاب وقوع جرم قرار نگیرند. اشخاصی که مورد ارتکاب جرم هتک حیثیت رایانه‌ای قرار می‌گیرند، باید شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای را کامل کرده و از این جرم نزد مراجع قانونی شکایت نمایند. در این نوشتار، به توضیح کامل جرم مزبور و مراحل ثبت شکایت از این جرم خواهیم پرداخت.

 

شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ای

 

مصادیق جرم هتک حیثیت رایانه‌ای

براساس قانون، هرشخصی به‌وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحربف نموده و آن را منتشر کند به‌نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت وی گردد، مرتکب جرم شده است و به نود و یک روز تا دو سال حبس و یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال محکوم می‌گردد. علاوه بر این، اگر این تحریف یا تغییر به‌صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر مجازات هر دو جرم محکوم خواهد شد. این جرم، هتک حیثیت رایانه‌ای می‌باشد که در فضای اینترنت اتفاق می‌افتد. به‌صورت کلی جرایم اینترنتی و رایانه‌ای تفاوت آنچنانی با یکدیگر نداشته و به هر جرمی که در فضای اینترنت اتفاق افتد، جرایم رایانه‌ای گویند. با توجه به تعریف قانون از جرم هتک حیثیت رایانه‌ای متوجه می‌شویم که برای تحقق این جرم، باید دو رکن وجود داشته باشد. ابتدا باید داده‌ای از شخصی در فضای رایانه منتشر شده و علاوه بر این، این داده که ممکن است صدا یا تصویر باشد، باید توهین‌آمیز و خلاف واقعیت باشد.

علاوه بر این، درصورتیکه فردی اقدام به انتشار عکس، فیلم و یا صوت محرمانه یا خانوادگی دیگران نماید و یا این موارد را بدون رضایت فرد در اختیار دیگران قرار دهد، درصورتیکه این عمل سبب هتک حیثیت و آبروی شخص گردد، بزه‌دیده می‌تواند با تهیه و ارائه شکواییه هتک حیثیت رایانه ای از مرتکب این جرم شکایت نموده و در صورت اثبات جرم، این شخص به حبس از نود و یک روز تا دو سال و یا به جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال محکوم می‌گردد.

علاوه بر موارد بالا، درصورتیکه فردی اقدام به انتشار اکاذیب از طریق سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنتی نماید و این کار را به قصد ضرر زدن به دیگری و تشویش اذهان عمومی و تشویق اذهان مقامات رسمی و عمومی نماید و یا مواردی را که خلاف واقعیت می‌باشد به اشخاص حقیقی و حقوقی عمومی و خصوصی نسبت دهد، مرتکب جرم هتک حیثیت رایانه‌ای شده است و به مجازات مقرر در قانون محکوم می‌گردد.

 

عنصر مادی جرم هتک حیثیت رایانه‌ای

عنصر مادی هر جرم رفتار مادی یا فیزیکی می‌باشد که شخص برای ارتکاب جرم باید آن را انجام دهد و درصورتیکه این عمل انجام نشود، جرم مزبور محقق نمی‌گردد. در همین راستا، عنصر مادی جرم هتک حیثیت رایانه‌ای عبارت است از تغییر یا تحریف داده و انتشار آن. درنتیجه می‌توان این جرم را یک جرم مرکب دانست زیرا فرد باید ابتدا صدا یا تصویر شخصی را تغییر داده و واقعیت آن را عوض نماید و سپس آن را در فضای اینترنت منتشر نماید. درصورتیکه هر یک از این دو مورد انجام نگردد، جرم مزبور نیز محقق نمی‌گردد.

اگر شخصی صدا و یا تصویر دیگری را بدون تغییر و تحریف در فضای اینترنت منتشر نماید، این مورد مشمول جرم هتک حیثیت رایانه‌ای نمی‌گردد و همچنین اگر شخصی صدا و یا تصویر دیگری را تغییر داده و در فضایی به غیر از فضای اینترنت منتشر نماید، در این صورت نیز این جرم محقق نمی‌گردد. علاوه بر این، تغییر یا تحریف صدا، تصویر و یا فیلم دیگری باید سبب هتک حیثیت گردد و باید اهانت‌آمیز بوده و یا جرمی را به شخص منتسب نماید و اگر شخصی صدا یا تصویر دیگری را به‌صورتی تغییر دهد که منجر به هتک حیثیت و توهین نگردد، این مورد نیز مشمول جرم هتک حیثیت رایانه‌ای نمی‌گردد.

 

شکواییه هتک حیثیت رایانه ای۳

 

شرایط وقوع جرم هتک حیثیت رایانه‌ای

یکی از شرایط لازم برای وقوع جرم هتک حیثیت رایانه‌ای و نشر اکاذیب از طریق سیستم‌های رایانه‌ای، این است که فرد مرتکب از جرم بودن عمل خود آگاه باشد؛ بدین معنا که این شخص باید بداند عملی که مرتکب شده است، در قانون مجازات جرم‌انگاری شده و مستحق مجازات می‌باشد. شرط دوم برای وقوع جرم هتک حیثیت رایانه‌ای این است که مرتکب جرم از روی عمد اقدام به انجام این موضوع نموده باشد و درصورتیکه مرتکب سهواً باعث انتشار اطلاعات کذب و یا در اختیار دیگران قرار گرفتن تصویر و صدای مربوط به دیگران شده باشد، در این شرایط عنصر روانی این جرم محقق نشده است و به همین دلیل جرم به وقوع نپیوسته است. علاوه بر اینکه شخص باید عمداً مرتکب رکن مادی این جرم شده باشد، باید سونیت داشته و قصد ضرر زدن به دیگری را داشته باشد و درصورتیکه شخصی از انتشار اطلاعات مربوط به دیگران قصد سو نداشته باشد، درنتیجه، جرم مزبور محقق نخواهد شد.

در جرم نشر اکاذیب از طریق سیستم‌های رایانه‌ای، مرتکب جرم باید از کذب بودن موضوع جرم آگاه باشد و درصورتیکه شخص گمان نماید که اطلاعاتی که اقدام به انتشار آن کرده است، واقعیت دارد، در این شرایط جرم نشر اکاذیب محقق نمی‌گردد. درنتیجه، شکواییه هتک حیثیت رایانه ای علیه شخصی پیگیری می‌گردد و شخصی به مجازات این جرم محکوم می‌گردد که با سوءنیت اقدام به انتشار و در اختیار دیگران قرار دادن اطلاعاتی نماید که به کذب بودن آن‌ها آگاه است. مورد دیگری که باید وجود داشته باشد تا جرم هتک حیثیت رایانه‌ای و نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای محقق گردد این است که این جرم باید در فضای رایانه و اینترنت وقوع یابد و درصورتیکه این جرم خارج از این فضا اتفاق افتد، دیگر مشمول این عنوان نخواهد بود.

 

تفاوت میان هتک حرمت و هتک حیثیت

هتک حرمت اشخاص ممکن است در قالب جرایم مختلفی ازجمله جرایمی مانند توهین، افترا، قذف و نشر اکاذیب انجام شود و از این طریق، حیثیت و آبرو و حرمت افراد خدشه‌دار گردد. درنتیجه، تحقق این جرایم به‌وسیله مجرمین، موجب هتک حیثیت افراد می‌گردد. اما قانونگذار در مواد قانونی مربوط به جرایم رایانه‌ای مانند هتک حیثیت رایانه‌ای و نشر اکاذیب از طریق سامانه‌های رایانه‌ای، از عبارت هتک حیثیت استفاده کرده است.

وقوع جرم هتک حیثیت رایانه‌ای و نشر اکاذیب در فضای اینترنت، سبب افشا و انتشار اطلاعات خصوصی و محرمانه اشخاص می‌گردد و مرتکب این جرایم، این اطلاعات را با هدف ضرر زدن به غیر و به‌صورت عامدانه در اختیار دیگران قرار می‌دهد. درنتیجه می‌توان چنین نتیجه گرفت که تفاوت جرایمی که منجر به هتک حرمت و هتک حیثیت می‌گردند، در فضای وقوع جرم می‌باشد و قانونگذار در رابطه با جرایمی که در فضای اینترنت اتفاق می‌افتد، از عبارت هتک حیثیت استفاده نموده است و در عمل، تفاوت چندانی میان مصداق و مفهوم این دو عمل مجرمانه وجود نداشته و هر دو سبب خدشه‌دار شدن شخصیت معنوی افراد می‌گردد.

 

شکواییه هتک حیثیت رایانه ای۳

 

مرجع قانونی طرح شکایت در ارتباط با جرایم هتک حرمت و حیثیت

تفاوت دوم در ارتباط با جرایم موجب هتک حرمت و هتک حیثیت، در مرجع قانونی صالح به رسیدگی به این جرایم می‌باشد. شکواییه جرایم رایانه‌ای که موجب هتک حیثیت اشخاص می‌گردد مانند شکواییه هتک حیثیت رایانه ای از طریق دادسرای مخصوص جرایم رایانه‌ای پیگیری شده و رسیدگی می‌گردد و از سویی دیگر، مرجع قانونی و قضایی رسیدگی به جرایم موجب هتک حرمت، دادسراهای کیفری عمومی می‌باشد.

 

مشاوره حقوقی ثبت شکواییه هتک حیثیت رایانه ای

شخصی که قصد شکایت از فردی را که مرتکب جرم هتک حیثیت رایانه‌ای شده است دارد، باید شکواییه‌ای قانونی در این زمینه پر کرده و شکایت خود را از این طریق نزد مراجع قانونی مطرح نماید. در شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای شاکی باید اطلاعات کامل خود و هر اطلاعاتی که از مجرم دارد را ثبت نماید. علاوه بر این، شاکی در ذیل این شکواییه باید بیان نماید که جرم مزبور چگونه اتفاق افتاده و هر آنچه درباره چگونگی وقوع جرم می‌داند، باید در شکواییه شرح دهد.

یکی از مواردی که در ارتباط با طرح شکایت از مجرم اهمیت دارد، سرعت عمل در طرح شکایت است؛ بدین معنا که بزه‌دیده باید در اسرع وقت وقوع جرم را به مراجع قانونی و قضایی گزارش نموده و مراحل طرح و ثبت شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای را طی نماید. اشخاص برای اینکه بتوانند اقدامات لازم را در زمان خودش انجام داده و شکواییه کیفری را مطابق با قانون تنظیم نمایند، می‌توانند پیش از طرح شکایت، به کارشناسان و مشاوران حقوقی مراجعه نمایند و مشاوره حقوقی شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای را دریافت نمایند و با اطلاعات جامع حقوقی وارد روند ثبت شکایت گردند.

 

طرح شکواییه هتک حیثیت رایانه ای

بزه‌دیده جرم هتک حیثیت رایانه‌ای می‌تواند از دو طریق از جرم مزبور شکایت نماید؛ در روش اول، این شخص می‌تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، شکواییه مربوط را از سایت قوه قضاییه دریافت نموده و پس از تکمیل فرم شکواییه کیفری جرم مزبور، شکایت خود را ثبت نماید. این شکایت از طریق دفاتر به دادسرای جرایم رایانه‌ای ارسال می‌گردد و در آن مرجع تحقیقات مقدماتی در ارتباط با وقوع جرم مزبور آغاز می‌گردد.

در روش دوم، بزده‌دیده جرم می‌تواند شکواییه هتک حیثیت رایانه ای را از طریق مراجعه به پلیس فتا پیگیری نماید؛ بدین صورت که این شخص باید با مراجعه به سایت پلیس فتا، شکایت خود را همزمان با اطلاعاتی که از وقوع جرم و مرتکب وقوع جرم دارد، ثبت نموده و در انتظار پیگیری پلیس فتا بماند.

 

شکواییه هتک حیثیت رایانه ای لامینگو در اختیار شما!

شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای در سامانه هوشمند لامینگو موجود می‌باشد و شما می‌توانید با ورود به بانک اسناد قضایی لامینگو، این شکواییه را دریافت نموده و اقدام به تکمیل نمودن آن نمایید. این شکواییه به‌صورت تخصصی و توسط همکاران ما در تیم حقوقی لامینگو تنظیم شده است و شما می‌توانید درصورتیکه ابهام یا پرسشی در این زمینه دارید، سؤالات خود را با همکاران ما در میان بگذارید.

 

شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ای

 

جمع‌بندی مشاوره حقوقی شکواییه هتک حیثیت رایانه ای

جرایم رایانه‌ای بسیاری امروزه در فضای سیستم‌های رایانه‌ای و اینترنتی در حال وقوع است و همین موضوع سبب شده است تا فصلی از قانون مجازات اسلامی به این جرایم اختصاص یابد و همچنین به این جرایم در دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای رسیدگی گردد. از آنجایی که ارتکاب برخی از جرایم مانند سرقت و کلاهبرداری در فضای اینترنت بسیار راحت‌تر بوده و دیگر نیازی به اقدامات فیزیکی ندارد، بسیاری از مجرمین اقدام به ارتکاب جرم در این فضا می‌نمایند. یکی از این جرایم اینترنتی، هتک حیثیت رایانه‌ای و نشر اکاذیب از طریق سیستم‌های رایانه‌ای می‌باشد و این جرم زمانی وقوع می‌‌یابد که شخصی اطلاعات رسانه‌ای دیگری را که شامل عکس، فیلم و صوت می‌گردد را تغییر داده و یا تحریف نموده و سپس آن را در فضای اینترنت منتشر نماید.

علاوه بر این، اگر شخصی با آگاهی از کذب بودن اطلاعاتی راجع به دیگران آن را در فضای اینترنت منتشر نماید، جرم نشر اکاذیب رایانه‌ای اتفاق می‌افتد. البته در تمام این موارد شخص باید سوءنیت داشته و از عمد اقدام به انجام این موارد نماید. از سویی دیگر، بزه‌دیده این جرایم می‌تواند شکواییه‌ای تحت عنوان شکواییه هتک حیثیت رایانه ای تنظیم نموده و از این طریق اقدام به شکایت علیه مرتکب این جرم نماید. در تنظیم و ثبت شکواییه، داشتن اطلاعات حقوقی لازم در ارتباط با مصادیق این جرم و مجازات آن بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل، بهتر است اشخاص پیش از ثبت شکایت، با مراجعه به مشاوران حقوقی، مشاوره حقوقی شکواییه هتک حیثیت رایانه‌ ای را دریافت نمایند. شما می‌توانید در این زمینه به مشاوران حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

بلاگ حقوقی لامینگو، پلتفرم هوشمند محتواهای حقوقی

اگر مطالعه مطلب فوق برای شما مفید بوده و اطلاعات لازم را در زمینه شکواییه جرایم رایانه‌ای در اختیار شما قرار داده است، پیشنهاد می‌گردد وارد بلاگ حقوقی لامینگو شوید و سایر مطالب منتشر در این بلاگ را که با موضوعات مختلف حقوقی می‌باشد، بررسی نمایید. در میان مطالب موجود، نوشته‌های متعددی در ارتباط با شکواییه انواع جرایم کیفری وجود دارد که توصیه می‌گردد پیش از ثبت شکایت، حتماً مقاله مربوطه را مطالعه نمایید. در پایان، اگر در ارتباط با این نوشته ابهام یا پرسشی دارید، می‌توانید آن را در بخش دیدگاه‌ها بنویسید تا همکاران ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهرا حامد

دیدگاه شما

یک دیدگاه