نکات حقوقی نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام

نمونه قرارداد خرید اکانت اینستاگرام

قرارداد خرید و فروش پیج یا اکانت به دلیل ماهیت و موضوع آن، شامل جزئیات فراوان و مهمی است. در این نوشته شما با مهم‌ترین نکات حقوقی نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام آشنا خواهید شد! به طور کلی این قرارداد یکی از انواع قراردادهای خریدوفروش یا همان عقد بیع است؛ اما از جنبه‌ها و خصوصیاتی برخوردار است که آن را از سایر قراردادهای خریدوفروش معمول و شناخته شده، متمایز می‌کند. بنابراین ضروری است تا طرفین در خصوص شرایط واگذاری، تعهدات و تضمینات، نحوه و شرایط پرداخت، مسئولیت ناشی از بروز مشکلات احتمالی، شیوه‌های حل‌وفصل اختلافات و سایر مندرجات لازم، توافق نمایند. شما می‌توانید نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام را از طریق لینک زیر دریافت نمایید:

 

دانلود نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت

 

کلیات تنظیم نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام

پس از ذکر عنوان قرارداد، باید مشخصات طرفین به طور دقیق و کامل درج گردد. علاوه بر این در تنظیم هر قراردادی باید یکسری شرایط عام یا اساسی رعایت گردد تا توافق طرفین واجد اعتبار تلقی گردد. یکی از این شرایط مهم، ذکر موضوع معامله و جزئیات مربوط به آن است. بنابراین لازم است تا مشخصات اکانت اینستاگرام مورد نظر به همراه اوصاف و خصوصیات آن در قرارداد نوشته شود. به عنوان مثال باید میزان فالوورهای پیج، شناسه‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توان به اکانت دسترسی پیدا کرد، مانند نام کاربری، محتوا و همچنین حساب‌های کاربری مرتبط با اکانت در قرارداد ذکر گردد. همچنین باید ما‌به‌ازای اکانت که همان مبلغ یا ثمن معامله می‌باشد نیز به طور دقیق تعیین شود.

 

این مطلب را نیز بخوانید: نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام + نکات خرید پیج اینستاگرام

 

جزئیات تنظیم نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام

همانطور که در ابتدا بیان گردید، این قرارداد به سبب موضوع خاص آن، دارای جزئیات منحصر به فردی است که آن را از سایر خریدوفروش‌ها متمایز می‌گرداند. از آنجایی که خریداری پیج اینستاگرام همواره با خطرها و چالش‌هایی همراه می‌باشد، ضروری است تا برای پیشگیری از بروز مشکلات، راه‌کارهایی اندیشیده شود. طبعاً شخصی که اقدام به خریداری اکانت اینستاگرام می‌نماید همواره دغدغه واقعی بودن تعداد دنبال‌کنندگان و ادعای فروشنده مبنی بر مالکیت آن را خواهد داشت. همچنین این نگرانی وجود دارد که عواقب ناشی از فعالیت دارنده قبلی، متوجه خریدار گشته و وی را دچار دردسر سازد. از دیگر سو فروشنده، دغدغه دریافت مبلغ مورد توافق در ازای واگذاری اکانت را خواهد داشت. همچنین علاوه بر ضمانت اجراهای قانونی ناشی از عدم انجام تعهدات، طرفین می‌توانند ضمانت‌ها و الزاماتی را پیش‌بینی کنند تا هرچه زودتر به خواسته مورد نظر خود دست یابند. در ادامه این جزئیات مورد بررسی قرار می‌گیرند:

 

1.‌ شرایط تحویل اکانت اینستاگرام

یکی از مواردی که طرفین باید در خصوص آن توافقات لازم را حاصل نمایند، چگونگی انتقال و قرار گرفتن اکانت در اختیار خریدار می‌باشد. بدین منظور لازم است تا فروشنده نام کاربری، رمز عبور و سایر متعلقات مربوط به پیج از جمله آدرس ایمیل مربوط به آن و همچنین شماره تلفنی که ایجاد اکانت توسط آن صورت گرفته است را در اختیار خریدار قرار دهد. در این خصوص باید جزئیات مربوط به تسلیم و تاریخ دقیق تحویل پیج در قرارداد مشخص گردد.

 

2.‌ شرایط پرداخت مبلغ قرارداد

از آنجا که مبلغ قرارداد در مقابل اکانت مورد نظر قرار دارد، متناسب با شرایط تسلیم پیج، شرایط تسلیم ثمن نیز باید تعیین گردد. تسلیم مبلغ می‌تواند بنابر ضرورت و برای اعتبارسنجی اکانت توسط خریدار به صورت مرحله‌ای و در مواعد معینی صورت گیرد و یا در صورت اطمینان خریدار از صحت خصوصیات پیج، به صورت یکجا انجام شود. همچنین نوع پرداخت نیز باید در قرارداد مشخص گردد که ممکن است به صورت نقدی و یا پرداخت در قالب اسناد تجاری باشد.

 

نمونه قرارداد خرید اکانت اینستاگرام

 

3.‌ تضمینات مربوط به مالکیت

همانطور که اشاره شد، ممکن است خریدار در مورد مالکیت فروشنده نسبت به اکانت مورد نظر تردید داشته باشد. از آنجایی که پیج اینستاگرام همانند بسیاری از اموال، سند مالکیت ندارد، بنابراین ممکن است بعداً مشخص شود که اکانت، متعلق به فرد دیگری بوده و شخصی که اقدام به فروش آن نموده از چنین اختیاری برخوردار نبوده است. حتی ممکن است این شخص، اقدام به هک کردن و سپس فروش اکانت مورد نظر نموده باشد. هرچند در صورت بروز چنین اتفاقی می‌توان براساس قرارداد و قوانین، تقاضای استرداد مبلغی که برای خریداری پرداخت شده بود را مطرح نمود، اما ممکن است هزینه‌ها و خساراتی نیز به خریدار وارد گردد. در این صورت می‌توان تضمین‌هایی را برای حالتی که مالکیت اکانت مورد نظر متعلق به فروشنده نیست، درنظر گرفت.

 

4.‌ وجه التزام و جریمه دیرکرد انجام تعهدات

طرفین هر قراردادی مکلف به اجرای تعهداتی هستند که انجام آن را پذیرفته‌اند. هر یک از طرفین ممکن است یا به طور کلی تعهد خود را انجام ندهد و یا آن را با تأخیر انجام دهد. برای هریک از حالت‌ها می‌توان مبلغی را به عنوان وجه التزام تعیین نمود. در صورت تعیین وجه التزام به صورت مقطوع، طرفی که به نفع وی تعهد شده است، می‌تواند در صورت عدم انجام آن، تقاضای پرداخت وجه التزام مذکور در قرارداد را مطرح نماید؛ اما اگر در قرارداد این وجه التزام نسبت به بازه‌های زمانی مشخصی مانند روز، هفته یا ماه در نظر گرفته شده باشد و طرف متعهد، تعهدات قراردادی خود را با تأخیر اجرا کند، در این صورت طرف مقابل می‌تواند جریمه دیرکرد تعیین شده در قرارداد را مطالبه نماید. در نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام نیز طرفین می‌توانند در مورد انجام تعهدات خود، این شروط را پیش‌بینی کنند.

 

این مطلب را نیز بخوانید: وجه التزام در قرارداد و نحوه مطالبه آن

 

5.‌ تضمینات مربوط به صحت فالوورها

یکی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های خریدار در نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام، واقعی بودن تعداد دنبال‌کنندگان است. گاهی اوقات ممکن است خریدار پیش از انعقاد قرارداد در این خصوص تحقیقات لازم را به عمل آورده باشد و بنابراین با اطمینان نسبت به خرید پیج اقدام کند. اما گاهی اوقات ممکن است خریدار به هر دلیلی نسبت به این مسئله توجه کافی نکرده باشد. در این حالت ممکن است بنابر توافق میان طرفین، ضمانت اجراهایی در مورد صحت تعداد فالوورها و جعلی نبودن آن‌ها، در قرارداد پیش‌بینی شود.

 

نمونه قرارداد خرید اکانت اینستاگرام

 

6.‌ ضمانت اجرای عدم تغییر یا بازیابی اطلاعات اکانت

یکی از مسائلی که همواره در نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام، دغدغه و نگرانی خریدار را در پی دارد، امکان بازیابی اکانت یا تغییر اطلاعات مربوط به آن از جمله نام کاربری، کلمه عبور و غیره می‌باشد. بنابراین ممکن است شخصی که اکانت را ایجاد نموده است، همواره بتواند نسبت به بازیابی اکانت خود اقدام نماید. در این خصوص نیز باید در قرارداد، ضمانت اجراهای مناسبی پیش‌بینی شود. زیرا ممکن است هزینه خریداری یک پیج در مقایسه با ارزش و اعتباری که در اثر فعالیت خریدار کسب می‌نماید، بسیار ناچیز باشد و در صورت بروز چنین اتفاقاتی، خسارات هنگفتی به خریدار تحمیل خواهد شد.

 

7.‌ سایر مندرجات نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام

علاوه بر موارد پیش‌گفته می‌توان در تنظیم قرارداد، موارد فسخ و اینکه هر کدام از طرفین در چه صورتی حق خواهند داشت نسبت به فسخ قرارداد اقدام نمایند را نیز مشخص کرد، زیرا قرارداد در حالت کلی و در صورتی که به طور صحیح منعقد شده باشد معتبر و لازم‌الاجرا است. همچنین طرفین در صورت تمایل می‌توانند در خصوص شیوه‌های حل و فصل اختلافات خود و مراجع رسیدگی به این اختلافات، شرایطی را در نظر بگیرند؛ به عنوان مثال می‌توان رسیدگی به اختلافات ناشی از قرارداد و یا مرتبط با آن را از طریق داوری پیگیری نمود و یا رسیدگی در محاکم دادگستری، توسط قاضی را انتخاب کرد.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

توصیه‌هایی برای پس از انعقاد نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام

پس از انعقاد نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام و تحویل و تسلیم موضوع قرارداد، خریدار نام کاربری، پسورد و سایر اطلاعات مربوط به اکانت را در اختیار خواهد داشت؛ در این هنگام خریدار باید به عنوان اولین اقدام پس از ورود به پیج، رمز ورود آن را تغییر دهد. همچنین توصیه می‌شود که خریدار، اکانت فیسبوک مرتبط با اکانت اینستاگرام خریداری شده را تغییر داده و اکانت فیسبوک خود را با آن لینک نماید. در این صورت کنترل کامل‌تری بر پیج خواهد داشت.

 

جمع‌بندی

نمونه قرارداد خرید و فروش اکانت اینستاگرام دارای نکات حقوقی و جزئیات مهمی است که تنظیم آن نیازمند تسلط بر مباحث حقوقی بسیاری است. در تنظیم این قرارداد باید قوانین و مقررات مربوط به خریدوفروش یا بیع در نظر گرفته شود. همچنین لازم به ذکر است که این دسته از مقررات شامل دو دسته قواعد می‌باشند؛ یکی قواعد امری و دیگری قواعد تکمیلی. در قواعد تکمیلی طرفین می‌توانند بنابر مصالح، برخی از مفاد و شرایط را به دلخواه خود تنظیم نمایند اما توافق برخلاف قواعد امری ممکن نیست. بنابراین آن بخش از مفاد قرارداد که خلاف قواعد امری باشد فاقد اعتبار خواهد بود. از همین رو لازم است تا در این خصوص از تخصص و تجربه افراد مناسب استفاده شود.

شما می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین برای مطالعه سایر مطالب و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع قراردادها، می‌توانید به بلاگ حقوقی لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مهدی مهدیان مقدم

دیدگاه شما

بدون دیدگاه