20 سؤال طلایی برای استخدام حسابدار | پکیج رایگان سؤالات استخدام حسابدار

2 هفته پیش
نمونه قرارداد استخدام حسابدار

سؤالات استخدام حسابدار یکی از مهم‌ترین فاکتورها در استخدام بهترین حسابدار است. به صورت کلی استخدام حسابدار برای کسب‌وکارهای امروزی با دو چالش مهم و اصلی روبرو است. در درجه اول چالش‌های حقوقی مربوط به استخدام حسابدار در اولویت قرار می‌گیرد. نمونه قرارداد استخدام حسابدار می‌تواند تمام چالش‌های مربوط به مسائل حقوقی این استخدام را برای شما عزیزان برطرف نماید. در مرحله بعدی چالش‌های مربوط به استخدام بهترین فرد خود را نشان می‌دهد. برای این منظور بایستی اطلاعات دقیقی درباره شرح وظایف حسابدار، اصول و مهارت‌های حسابداری و البته سؤالات استخدام حسابدار در جلسه مصاحبه مورد بررسی قرار گیرد. در مقالات گذشته به بررسی و شرح وظایف حسابدار و تشریح اصول و مهارت‌های لازم برای حسابداری پرداختیم. در این مقاله نیز سعی داریم تا با بررسی سؤالات استخدام حسابدار این چالش را نیز برای شما برطرف نماییم. برای این منظور در ادامه با ما همراه باشید.

 

تنظیم نمونه قرارداد استخدام حسابدار در لامینگو

همان‌طور که در بند قبل اشاره کردیم یکی از چالش‌های مربوط به استخدام حسابدار، چالش‌های حقوقی آن است. این چالش‌ها بعد از اولین اختلاف میان مدیران و فرد استخدام شده تازه خود را نشان می‌دهند. برای جلوگیری از بروز مشکلات این‌چنینی بهتر است مدیران از قراردادهای سفت‌وسخت و کاملی برای تنظیم قرارداد کار حسابدار استفاده نمایند. مشاورین حقوقی ما در لامینگو و همچنین وکلای پایه یک دادگستری ما با سال‌ها تجربه و داشتن تخصص فراوان در زمینه تنظیم چنین قراردادهایی، اقدام به تهیه و تدوین نمونه قرارداد استخدام حسابدار نموده‌اند.

این نمونه قرارداد بر اساس به‌روزترین قوانین مربوط به این استخدام‌ها تهیه شده و هر بار بعد از تغییرات به عمل آمده نیز به‌روزرسانی می‌شود. ازاین‌رو کاملاً کاربردی بوده و امکان استفاده از آن در هر سطحی و برای هر شرکت و کسب‌وکاری وجود دارد. از این گذشته سعی کرده‌ایم تا کامل‌ترین مفاد مورد نیاز را در این قرارداد قرار دهیم تا از این نظر هیچ مشکلی پیش روی کاربران قرار نداشته باشد. در لینک زیر می‌توانید برای دانلود نمونه قرارداد استخدام حسابدار اقدام نمایید.

 

دانلود نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

دسته‌بندی سؤالات استخدام حسابدار

قبل از بررسی کامل سؤالات استخدام حسابدار لازم دانستیم که یک دسته‌بندی از این سؤالات معرفی کنیم. به صورت کلی این سؤالات را می‌توان در دو دسته زیر قرار داد:

  • سؤالات عمومی استخدام حسابدار
  • سؤالات تخصصی استخدام حسابدار

هر دو نمونه‌های این سؤالات برای استخدام حسابدار لازم است. کاربران باید دقت کنند حسابدار یکی از حساس‌ترین رده‌های شغلی در هر شرکتی است. ازاین‌رو در صورت اشتباه و عدم استفاده از پرسشنامه درست برای استخدام وی ممکن است تمام صورت‌های مالی کسب‌وکار خود را در اختیار افراد ناوارد قرار داده و چالش‌های بسیار زیادی را برای خود خریداری نمایند.

 

همه چیز درباره نمونه قرارداد استخدام حسابدار و شغل حسابداری در جامعه امروز

 

 نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

سؤالات عمومی استخدام حسابدار

سؤالات عمومی استخدام حسابدار بیشتر به بررسی شرایط کاری و تجارب و تخصص‌های حسابدار برمی‌گردد. درواقع در این دسته از سؤالات کاربران باید با روحیات حسابدار آشنا شده و از این طریق کیفیت کار وی را ارزیابی نمایند. این دسته از سؤالات اتفاقاً بسیار مهم بوده و می‌توانند در نتیجه‌گیری برای استخدام یا عدم استخدام حسابدار نقش تأثیرگذاری داشته باشند. توصیه می‌کنیم که قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار برای تنظیم قرارداد کار حتماً در یک جلسه مصاحبه حضوری پاسخ این سؤالات را از حسابدار خود جویا شوید.

 

سؤالات تخصصی استخدام حسابدار

سؤالات تخصصی استخدام حسابدار سؤالاتی هستند که بیشتر جنبه تست کردن کیفیت کار حسابدار را دارند. درواقع در این سؤالات بیشتر به دنبال میزان تسلط حسابدار به بخش‌ها و مسائل مختلف حسابداری هستیم.

 

20 سؤال طلایی استخدام حسابدار

در این بخش قصد داریم شما را با 20 سؤال طلایی که در هر استخدامی برای حسابدار باید استفاده شود، آشنا کنیم. دقت کنید که این سؤالات هم از بخش سؤالات عمومی استخدام حسابدار و هم از بخش تخصصی استخدام حسابدار انتخاب شده‌اند. از این گذشته لازم است یادآوری کنیم که کاربران می‌توانند از آزمون‌های استخدامی برای در دسترس داشتن هر چه بیشتر سؤالات تخصصی استفاده نمایند. این نمونه سؤالات می‌تواند در تعیین و ارزیابی هر چه بیشتر تخصص حسابدار شما را یاری رساند.

 

 نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

1- آیا به شغل حسابداری علاقه دارید و یا دلایل دیگری برای حضور در این رده شغلی دارید؟

طرح این سؤال برای درک جایگاهی است که حسابدار از خود دارد. بسیاری از افراد از روی اجبار و به دلیل عدم امکان حضور در شغل‌های مورد علاقه به شغل حسابداری روی آورده‌اند. این دست از عزیزان نمی‌توانند با انگیزه بالا تمام نکات مربوط به حسابداری را انجام دهند. ازاین‌رو باید به این موضوع دقت داشته باشید.

 

2- تجربیات شما درباره شغل حسابداری چیست؟

اطلاع از تجربیات حسابدار یکی دیگر از موارد مهم در استخدام این رده شغلی است. حتماً باید قبل از اینکه از نمونه قرارداد استخدام حسابدار برای استخدام این رده شغلی استفاده کنید، به صورت کامل تجربیات حسابدار را بررسی نمایید. در غیر این صورت ممکن است در استخدام فرد مناسب با اشتباه روبرو شوید.

 

3- تجربیات تخصصی شما درباره حسابداری در کسب‌وکار مربوطه چگونه است؟

همچنین لازم است تا درباره تجربیات تخصصی حسابدار در زمینه کسب‌وکار خود نیز از وی سؤال کنید. هر چند پایه و اصول اصلی حسابداری در همه کسب‌وکارها یکسان است اما با این وجود تفاوت‌هایی در شرایط بررسی اوراق مالی در هر شرکتی وجود دارد. ازاین‌رو داشتن تجربیات تخصصی در همین رده شغلی می‌تواند موجبات استخدام بهترین فرد را برای مدیران به دنبال داشته باشد. از این جهت هدف از طرح این سؤال رسیدن به این مهم است.

 

 نمونه قرارداد استخدام حسابدار

 

4- با کدام یک از نرم‌افزارهای حسابداری تجربه فعالیت دارید و میزان تسلط شما چقدر است؟

اطلاع از میزان تسلط به نرم‌افزارهای حسابداری نیز اهمیت زیادی خواهد داشت. اینکه حسابدار تجربه کار با کدام نرم‌افزار را دارد، می‌تواند روند استخدام را ساده‌تر نماید. درصورتی‌که تاکنون از نرم‌افزار خاصی برای حسابداری در شرکت خود استفاده می‌نمایید، بهتر است حسابدار شما نیز دراین‌باره تجربه کافی داشته باشد.

 

5- میزان تسلط شما به نرم‌افزار اکسل چقدر است؟

یکی از موارد مهم برای شغل حسابداری تسلط به نرم‌افزار اکسل است. البته این نرم‌افزار به‌قدری گسترده است که امکان دسترسی به همه بخش‌های برای یک نفر واقعاً سخت است؛ اما بااین‌حال حسابداران می‌بایست تسلط خوبی به این نرم‌افزار داشته باشند. ازاین‌رو لازم است تا در حین محاسبه دراین‌باره نیز از وی بپرسید.

 

6- آیا توانایی کار گروهی و تیم ورک را دارید؟

هدف از طرح این سؤال برای استخدام حسابدار بررسی شرایط کاری وی در کارهای گروهی است. در بسیاری از شرکت‌ها حسابداری تبدیل به یک کار گروهی می‌شود. ازاین‌رو حسابدار باید دراین‌باره نیز تجربه کافی داشته باشد. مدیران باید قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار دراین‌باره نیز با حسابدار به گفتگو بپردازند.

 

حسابرسی

 

7- در صورت بروز اشتباه در امر حسابداری، عکس‌العمل شما چه خواهد بود؟

هدف از طرح این سؤال بررسی رفتار حسابدار در زمان بروز اشتباهات است. اشتباه کردن در هر شغلی و هر کاری امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. اما اقدامات بعد از بروز اشتباه اهمیت زیادی خواهد داشت. به دنبال پاک کردن آثار اشتباه و یا استفاده از اقداماتی برای حل مشکل به وجود آمده دو راه‌حل اصلی در این مواقع است. برای این منظور بهتر است درباره عکس‌العمل حسابدار برای این مواقع از وی بپرسید.

 

8- آیا می‌توانید مواردی مانند تراز مالی را به زبان ساده برای کسی که هیچ تجربه‌ای دراین‌باره ندارد توضیح بدهید؟

طرح این سؤال نیز برای این منظور است که میزان تسلط حسابدار به این اسناد را بررسی کنید. برخی از افراد معنی دقیق این اسناد را نمی‌دانند و تنها در طی تجربه یاد گرفته‌اند که برخی معادلات و شرایط را دراین‌باره بررسی کرده و همان معادلات روتین را انجام دهند. طرح این سؤال می‌تواند متمایز کننده این دست از افراد باشد.

 

9- ترفندهای شما برای کاهش هزینه‌ها چیست؟

هدف از طرح این سؤال بررسی تجارب حسابدار در زمینه بهینه‌سازی و کاهش هزینه‌ها است. همان‌طور که می‌دانید، حسابدار می‌تواند نقش تأثیرگذاری در بهینه‌سازی هزینه‌ها داشته و با گوشزد کردن نکاتی این مورد را برای شرکت‌ها به دنبال داشته باشد. ازاین‌رو لازم است تا دراین‌باره نیز قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار برای تنظیم قرارداد کار وی، با او به گفتگو بپردازید.

 

10- سطح روابط اجتماعی شما با سایر کارکنان چقدر است؟

صحبت کردن درباره سطح روابط اجتماعی نیز اهمیت خاص خود را برای استخدام حسابدار دارد. با توجه به اینکه حسابدار باید به صورت مستمر با سایر کارکنان و افراد در ارتباط بوده و با آنها ارتباط برقرار کند، بهتر است درباره این موضوع نیز با وی به گفتگو بپردازید.

 

حسابرسی

 

11- آیا با نحوه گزارش‌نویسی آشنا هستید؟

گزارش‌نویسی یکی از وظایف مهم حسابدار است. وی باید با تهیه گزارش‌های کاملاً مفهوم و به زبان ساده دائماً مدیران شرکت را از شرایط مالی مطلع کرده و آنها را دراین‌باره با خبر نماید. برای رسیدن به این مهم نیاز به داشتن تجربه در گزارش‌نویسی است.

 

12- آیا با تفاوت‌های میان حسابداری و مدیریت مالی آشنا هستید؟

حسابداری و مدیریت مالی دو شغل نزدیک به هم هستند که هر دو با شرایط مالی شرکت روبرو بوده و با سرمایه‌های شرکت در ارتباط نزدیک هستند. اما ماهیت این دو شغل با هم کاملاً متفاوت است. ازاین‌رو  لازم است تا هر دو این مشاغل درباره تفاوت کار خود با دیگری مطلع بوده و در وظایف یکدیگر مداخله نداشته باشند. هدف از طرح این سؤال نیز دقیقاً رسیدن به همین تفاوت است.

 

13- بدهی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت چگونه از هم تفکیک می‌شوند؟

بدهی‌ها انواع بسیار مختلفی دارند. اشتباه در دسته‌بندی بدهی‌ها باعث می‌شود تا برنامه‌ریزی‌های مالی شرکت دچار اشتباه شده و روند خوبی به خود نگیرد. ازاین‌رو لازم است تا حسابدار با نحوه تمایز قائل شدن میان انواع بدهی‌ها اعم از بدهی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت آشنا باشد و تجربه کافی در این موضوع را داشته باشد.

 

14- آیا با به‌روزترین قوانین کار، بیمه، تأمین اجتماعی و مالیاتی آشنا هستید؟

آشنایی با قوانین مربوط به کار حسابداری نیز اهمیت بسیار زیادی در اجرای دقیق وظایف و تعهدات دارد. درصورتی‌که حسابدار با قوانین مالیاتی، قانون کار و بیمه و تأمین اجتماعی آشنا نباشد، نمی‌تواند در انجام وظایف مربوط به این قوانین به درستی عمل کند. هدف از طرح این سؤال نیز بررسی میزان تسلط حسابدار به این قوانین است.

 

15- مهم‌ترین چالش‌های حسابداری کدام‌ها هستند و چگونه می‌توانید آنها را حل کنید؟

آشنایی با چالش‌های شغل حسابداری باعث می‌شود تا حسابدار شرکت شما از قبلاً برای چنین مواقعی برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد. حسابدار باید با پیش‌بینی این شرایط همیشه از آمادگی لازم برای مقابله با آنها برخوردار بوده و بهترین شرایط را برای شرکت شما ایجاد نماید. ازاین‌رو این سؤال را نیز می‌توان از مهم‌ترین سؤالات استخدام حسابدار به شما آورد. بهتر است قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار برای تنظیم قرارداد کار حسابدار، دراین‌باره نیز با وی به گفتگو بپردازید.

 

حسابرسی

 

16- هدف شما از حضور در شرکت برای این رده شغلی چیست؟

حسابداری شغلی است که همیشه جای پیشرفت در آن وجود دارد. طرح این سؤال به این منظور است تا شما دقیقاً با هدف اصلی فرد استخدام شده آشنا گردید. برخی از افراد از استخدام شدن در یک شرکت تنها به دنبال کسب  تجربه بوده و هیچ تمایلی برای کار  دائمی و طولانی‌مدت در آن ندارند. درک این نکته می‌تواند در استخدام افراد بهتر و مناسب‌تر برای مدیران لازم باشد.

 

17- آیا توانایی مدیریت شرایط مختلف در بخش حسابداری را دارید؟

شغل حسابداری رابطه تنگاتنگی با مدیریت دارد و حسابدار خوب کسی است که خصیصه‌های یک مدیر خوب را نیز در خود داشته باشد. افراد کارکشته با طرح این سؤال می‌توانند تا اندازه‌ای این حس و خصیصه را در حسابدار بررسی کرده و شرایط وی را دراین‌باره مورد بررسی قرار دهند.

 

18- بهترین و قوی‌ترین مهارت‌های شما در حسابداری چیست؟

همچنین لازم است تا شما با اصلی‌ترین نقاط قوت و مهارت‌هایی که حسابدار در آنها حرفه‌ای است، آشنا باشید. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که می‌توانید با آن تا حدی درباره میزان تسلط حسابدار به برخی از صورت‌های مالی نیز با خبر شوید.

 

19- روش‌های شما برای فیلتر کردن و جلوگیری از بروز خطا‌ها در حسابداری چیست؟

از حسابدار خود بپرسید که از چه ترفندهایی برای جلوگیری از بروز خطا و اشتباه استفاده می‌نماید. همان‌طور که می‌دانید یک اشتباه کوچک در امر حسابداری می‌تواند شرایط بسیار پیچیده‌ای را به وجود آورد. حسابداران حرفه‌ای همیشه از راه‌حل‌هایی برای جلوگیری از بروز این اشتباهات و یا فیلتر کردن آنها قبل از بررسی نهایی استفاده می‌نمایند. ازاین‌رو  طرح این سؤال می‌تواند به نوعی نشانگر تفاوت میان یک حسابدار معمولی و حسابدار حرفه‌ای باشد.

 

حسابرسی

 

20- آیا حاضرید بابت عدم افشای اطلاعات و رازداری تضامین لازم را ارائه نمایید؟

رازداری و عدم افشای اطلاعات یکی از دغدغه‌های مهم مدیران کسب‌وکار‌ها برای حسابدار و سایر ره‌های شغلی است. حسابدار به علت دسترسی به اطلاعات مهم و کاربردی لازم است تا تضمین لازم برای این منظور را نیز در اختیار مدیران قرار دهد. ازاین‌رو قبل از استفاده از نمونه قرارداد استخدام حسابدار بهتر است دراین‌باره نیز با وی به گفتگو بپردازید.

 

کانال تلگرام لامینگو

 

در انتها باید بدانید

در انتها باید قصد داریم تا دو نکته مهم را درباره استخدام حسابدار به شما یادآوری کنیم. در درجه اول رعایت نکات حقوقی برای استخدام این رده شغلی در اولویت قرار می‌گیرد که برای این منظور به تفسیر نمونه قرارداد استخدام حسابدار پرداختیم و شرایط استفاده از آن را برای شما تشریح نمودیم. دومین نکته نیز مربوط به استخدام بهترین فرد برای این رده شغلی است که نیاز به طرح سؤالات استخدامی دراین‌باره خواهید داشت که این موضوع را نیز بررسی نمودیم. کاربرانی که به دنبال کسب  اطلاعات بیشتر در این زمینه هستند می‌توانند سایر مقالات ما را در بلاگ حقوقی لامینگو دنبال نمایند. همچنین در انتهای این مقاله نیز امکان درج سؤالات و ابهامات برای شما عزیزان وجود دارد تا در حل مسائل حقوقی مربوط به استخدام حسابدار با ما مشورت نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه