چرا باید برند تجاری خود را ثبت کنیم؟

2 هفته پیش
ثبت برند

 

همه تولیدکنندگان هدف مشخصی از تولید محصولات خود دارند. هر تولیدکننده درصدد این است که کالا یا خدمت تولیدی خود را به جامعه مشتریان هدف، شناسانده و بتواند سهمی از بازار را نصیب خود کند. اما در یک بازار پر رقابت چگونه می‌توان محصول خود را از محصول دیگر رقبا متمایز کرد؟ تاجایی که هر مشتری با دیدن انواع گسترده هر محصول، محصول ما را شناسایی کرده و همان را تهیه کند؟ قطعا همه بر این مسأله اتفاق نظر دارید که برند و نام تجاری هر محصول در این مورد بسیار راهگشا است. به همین دلیل ثبت برند تجاری از مهم‌ترین اقداماتی است که برای محصول خود باید انجام دهیم.

منظور از برند چیست؟

برند یا نام تجاری یک اسم عام است که برای معرفی کالاهای یک تجارت‌خانه استعمال می‌شود. درواقع این نام تجاری باعث می‌شود محصول و خدمات یک شرکت یا واحد تولیدکننده، از محصولات سایر شرکت‌ها متمایز گردد و به دنبال آن قدرت انتخاب مصرف کننده هم بالا رود.

این نشانه‌ها مجموعه‌ای از ابزارهای دیداری، شنیداری یا آهنگین هستند که معرف و مشخص محصولات یک شرکت خواهند بود. این علائم در حکم چراغی هستند که راه انتخاب مشتری را روشن و هموار می‌سازند.

دریافت مشاوره حقوقی

ثبت برند و علامت تجاری از زمانی متدوال شد که تعداد رقیبان در یک بازار خاص افزایش پیدا کرد و تولیدکنندگان برای شناسایی محصولات خود و بازارسازی آن‌ها چه در عرصه داخلی و چه در عرصه جهانی، مجبور به ایجاد تمایز از طریق نشان‌ها شدند.

با ثبت نشان تجاری می‌توانید از حقوق ویژه‌ای برخوردار شوید که با استناد به آن هیچ کس نمی‌تواند محصولی مطابق با محصول و نشان تجاری شما به بازار عرضه کند.

این مطلب را بخوانید: علامت تجاری چیست و انواع آن کدامند؟

یک برند خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

اولین و مهم‌ترین ویژگی که یک برند باید دارا باشد ایجاد حس ماندگاری در اذهان مشتریان است! زمانی شما می‌توانید بگویید که یک برند موفق را ثبت کرده‌اید که مشتریان در ذهن خود نسبت به آن احساس خوشایندی داشته باشند. نتیجه این حس خوب، ایجاد حس وفاداری به آن برند خاص خواهد بود.

برند شما نشانی است که قرار است سال‌ها با آن شناخته شوید پس در انتخاب و طراحی آن باید دقت کافی را مبذول فرمایید. زیرا تغییر برند به بهانه عدم تاثیرگذاری در ذهن و فکر مشتری قطعا تبعات بدی را برای کسب‌وکار شما به همراه خواهد داشت.

ثبت برند

برای ثبت برند به چه مدارکی نیاز دارید؟

برای آنکه برند یا نشان تجاری خود را ثبت کنید، بسته به اینکه با عنوان شخص حقیقی اقدام به این موضوع کرده‌اید یا شخص حقوقی، قضیه متفاوت خواهد بود. اما یک عمل بسیار مهم که قبل از هرچیز باید انجام دهید این است که در خصوص برند مورد نظر استعلام بگیرید. همچنین خوب است بدانید که هر اسمی به عنوان برند یا علامت تجاری قابلیت ثبت ندارد.

اگر شما به عنوان یک شخص حقیقی اقدام به ثبت برند خود کرده اید باید کلیه مدارک شناسایی خود را به انضمام جواز کسب‌وکار خود به شکل نام تجاری که در ابعاد 10*10 تهیه کرده‌اید پیوست کرده و همه آن‌ها را در سایت iripo.ssaa.ir که سایت اصلی مرکز مالکیت معنوی است اظهار کنید. فراموش نکنید برای ثبت اسامی لاتین لازم است حتما کارت بازرگانی داشته باشید.

اما اگر با عنوان شخص حقوقی می‌خواهید یک برند تجاری را ثبت کنید باید مدارک دیگری را به سایت فوق‌الذکر در قسمت اظهارنامه ارائه دهید. این مدارک شامل موارد ذیل خواهد بود:

  • مدارک شناسایی مربوط به اعضای هیأت مدیره و مدیر عامل
  • کپی نسخه روزنامه رسمی مربوط به ثبت و آخرین تغییرات شرکت ( نباید مهلتی بیش از 2 سال از آن گذشته باشد)
  • جواز کسب و کار
  • ارائه کارت بازرگانی در صورت استفاده از اسامی لاتین

بعد از ثت اظهارنامه، درخواست شما مورد بررسی کارشناسی قرار میگیرد و چنانچه با مشکلی روبه رو نباشد نسبت به تایید و انتشار آگهی آن در روزنامه رسمی اقدام میشود.

اگر برای ثبت برند یا علامت تجاری خود به مشاوره حقوقی نیاز دارید، میتوانید همین الان از تجربه و تخصص مشاوران حقوقی لامینگو در این خصوص بهرهمند شوید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

برای مطالعه سایر مطالب حقوقی ما به لامینگو بلاگ مراجعه بفرمایید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه