باطل نکردن شناسنامه متوفی چه مجازاتی دارد؟

2 ماه پیش
مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

شناسنامه سندی است که مهم‌ترین وقایع زندگی هر فردی در آن ثبت می‌شود و بر اساس قانون‌های تصویب‌شده اگر فردی فوت کند، باید طی مدت مشخصی به یکی از مراکز ثبت احوال کشور در جهت ابطال شناسنامه فرد اقدامات لازم را انجام داد. این موضوع برای تمامی افراد ایرانی، چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور، صدق می‌کند. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های لازم دراین‌باره به مراکز مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه مراجعه نمایید. در این مقاله سعی داریم به بررسی جرم باطل نکردن شناسنامه متوفی بپردازیم.

مؤسسات و مراکز حقوقی مختلفی در زمینه ارائه خدمات حقوقی و مشاوره‌ای فعالیت می‌کنند. شناسنامه و فعالیت‌های مرتبط با آن نیز از موارد بسیار مهم بوده که نیازمند دریافت راهنمایی و مشاوره هستند. با مراجعه به وب‌سایت لامینگو می‌توانید مشاوره‌های لازم را در این زمینه دریافت کنید. برای دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه از مجموعه لامینگو بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دریافت مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

جرم عدم ابطال شناسنامه بعد از فوت

پس از فوت هر فردی خویشاوندان نزدیک فرد، مأموران نیرو انتظامی و … می‌توانند با داشتن گواهی فوت، در جهت ابطال شناسنامه فرد اقدامات لازم را انجام دهند. البته لازم به ذکر است که پس از ده روز بعد از فوت فرد زمان دارند و دیر اقدام کردن آن جرم محسوب می‌شود.
درصورتی‌که طی مدت 7 تا 10 روز پس از فوت فرد در جهت ابطال شناسنامه اقداماتی را انجام ندهید، از جانب ثبت احوال جریمه می‌شوید. نکته قابل‌توجه اینجاست که اگر فرد در سفر باشد و این اتفاق بیفتد تا زمان رسیدن به مقصد، روزهای تعطیلی رسمی و روز فوت جزء آن ده روز محسوب نمی‌شود.
شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره و اطلاعات لازم در این زمینه از مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه کمک بگیرید.

گاهی اوقات افراد از شناسنامه افراد فوت‌شده سوءاستفاده‌ می‌کنند و یا از طریق آن تخلفاتی را انجام می‌دهند که شامل فروش شناسنامه به افراد دیگر، دریافت یارانه و استفاده از شناسنامه در جهت فرار و خروج از کشور و … می‌شود.
هرکدام از دلایل بالا دارای مجازاتی است که در ادامه به بررسی مجازات آنان می‌پردازیم.

 

این مطلب را بخوانید: صفر تا صد مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

استفاده از شناسنامه در جهت دریافت یارانه

زمانی که فردی فوت می‌کند باید شناسنامه او را باطل کرد و اگر این عمل را انجام ندهید و از شناسنامه فرد متوفی استفاده‌ای همچون دریافت یارانه کنید، مجازات می‌شوید. مجازات استفاده از شناسنامه فرد متوفی علاوه بر جریمه نقدی، حبس 91 روز تا یکسال دارد.

 

فروش مدرک شناسایی

هرگاه فردی فوت کند و خویشاوندان آن برای دنبال ابطال شناسنامه متوفی اقدامی نکنند و آن را به افراد دیگری بفروشند و یا اجاره دهند، باید مجازات شوند. به همین دلیل برای فرد سوءاستفاده‌گر علاوه بر جریمه نقدی، 1 الی 3 سال حبس نیز در نظر گرفته می‌شود.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های لازم دراین‌باره به مراکز حقوقی جهت اخذ مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه مراجعه نمایید.

 

مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه

 

سوءاستفاده از شناسنامه در جهت فرار و خروج از کشور

هر فردی تنها یک سند رسمی برای احراز هویت خود دارد و باید تنها از شناسنامه خود استفاده کند و استفاده از شناسنامه دیگران دارای مجازاتی است که برای فرد سوءاستفاده‌گر در جهت فرار از کشور علاوه بر جریمه نقدی، 3 الی 10 سال حبس جریمه در نظر گرفته می‌شود.

 

استفاده از شناسنامه فرزند فوت‌شده برای فرزندی دیگر

زمانی که یکی از فرزندان فوت می‌کند، خانواده ضمن عدم اقدام به ابطال شناسنامه بعد از فوت و از آن برای فرزند دیگر خود استفاده می‌کنند که این موضوع بیشتر در زمان گذشته مرسوم بوده است. باید توجه داشته باشید که هر فردی این حق را دارد که شناسنامه مختص به خود را داشته باشد و اگر روزی اثبات شود که شناسنامه فرد متعلق به او نیست، نیاز به تشکیل دادگاه با طرح دعوی ابطال شناسنامه است.

لازم به ذکر است که اگر پس از فوت فرد متوفی، بستگان فرد دسترسی به شناسنامه وی نداشته باشند، می‌توانند با ارائه مدرک شناسایی دیگر نسبت به ابطال شناسنامه و دریافت گواهی فوت شخص اقدامات لازم را انجام داده و سپس با تشکیل دادگاه دراین‌باره، به‌صورت رسمی شناسنامه را باطل نمایند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

در آخر باید گفت که شناسنامه سندی است که هر فردی به آن نیاز دارد و وقایع مهم هر فردی در شناسنامه او ثبت می‌شود. زمانی که فردی فوت می‌کند باید طی مدت مشخص‌شده توسط ثبت احوال نسبت به ابطال شناسنامه متوفی اقداماتی انجام شود. هرگونه استفاده از شناسنامه فرد متوفی پس از فوت وی و عدم ابطال آن با جرائم نقدی و کیفری همراه است که در مطالب فوق به بررسی آن‌ها پرداختیم. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌های لازم دراین‌باره به مراکز ارائه‌دهنده مشاوره حقوقی ابطال شناسنامه از جمله پلتفرم هوشمند لامینگو مراجعه نمایید. در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه