منظور از کد اقتصادی چیست؟

2 ماه پیش
مشاوره حقوقی کد اقتصادی

کد اقتصادی برای شناخت بهتر واحدهای اقتصادی کاربرد دارد. درواقع، هر شرکت و مؤسسه‌ا‌ی که در هر زمینه مشغول به فعالیت است، باید نسبت به دریافت کد 12رقمی با عنوان کد اقتصادی که توسط سازمان امور مالیاتی تعیین می‌شود، اقدام نماید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات لازم و مشاوره در این زمینه از مشاوره حقوقی کد اقتصادی کمک بگیرید. در این مقاله، به بررسی مبحث کد اقتصادی می‌پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مراکز حقوقی و مؤسسات مختلفی در زمینه ارائه خدمات مشاوره‌ای و حقوقی فعالیت می‌کنند. لامینگو از جامع‌ترین پلتفرم‌های ارائه خدمات حقوقی است که با استفاده از دانش و تخصص نیروهای خود به شما در زمینه‌های مختلف حقوقی مشاوره می‌دهد. برای دریافت مشاوره حقوقی کد اقتصادی از لامینگو، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دریافت مشاوره حقوقی کد اقتصادی

 

کد اقتصادی

کد اقتصادی، کدی 12 رقمی بوده که فعالیت‌های مختلف یک واحد اقتصادی و نحوه عملکرد آن را مشخص می‌کند و تمامی افراد حقیقی و حقوقی که مشغول هر فعالیتی در هر زمینه‌ای هستند، به این کد نیاز دارند. کد اقتصادی به‌وسیله سازمان امور مالیاتی صادر می‌شود و سازمان، افراد حقیقی و حقوقی را با کد اقتصادی آنان می‌شناسد.

برای دریافت کد اقتصادی به مدارکی همچون اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران و شرکای شرکت و سازمان، نسخه‌ای از دفترچه تقاضای اخذ کد اقتصادی، تصویری از کلیه مدارک ثبتی مؤسسه (مدارکی همچون روزنامه رسمی ثبت شرکت، تقاضانامه، اساسنامه، صورت‌جلسه هیئت‌مدیره شرکت و …)، نسخه‌ای از نام افراد مجاز به امضا در شرکت خطاب به اداره مالیات و تصویر برابر اصل اجاره‌نامه دارای هولوگرام و کد رهگیری شرکت نیاز است.

 

مراحل دریافت کد اقتصادی

دریافت کد اقتصادی دارای مراحلی است که در ادامه به بررسی مراحل آن می‌پردازیم:

 1. تکمیل مدارک موردنیاز که در مطلب فوق به‌طور کامل توضیحاتی ارائه شده است.
 2. پس از تکمیل مدارک، به اداره مالیات مراجعه کرده و اقدامات لازم را در جهت تشکیل پرونده انجام دهید.
 • پس از تشکیل پرونده، برگه معرفی‌نامه‌ای توسط کارشناسان اداره مالیات در اختیار شما قرار می‌گیرد تا به قسمت مستغلات مراجعه نموده و پرونده‌ای در این زمینه تشکیل دهید.

لازم به ذکر است که تشکیل پرونده در قسمت مالیات در جهت دریافت مالیات بر اجاره ملک است.

 1. پس از تشکیل پرونده در قسمت مستغلات مالیات، نوبت به بازدید از محل کار شما توسط کارشناسان می‌رسد که باید توجه داشته باشید، این عمل به‌صورت ناگهانی انجام می‌شود و درنهایت گزارش مالیات به‌صورت کتبی به اداره مالیاتی ارائه می‌شود.
 2. پس از ارائه گزارش توسط کارشناس به‌منظور واقعی بودن آدرس، اداره مستغلات به بخش تشکیل پرونده نامه‌ای به‌منظور درست بودن آدرس ارائه می‌دهد.
 3. پس از اتمام تمامی مراحل و عدم مشکل، از سوی سازمان امور مالیاتی کدی 12رقمی با عنوان کد اقتصادی به شرکت یا مؤسسه موردنظر اختصاص داده می‌شود.

از مهم‌ترین دلایل اخذ کد اقتصادی، می‌توان به بستن قرارداد با شرکت‌های خصوصی و حرفه‌ای، دریافت گواهی ارزش افزوده، رتبه‌بندی و اخذ گرید، امکان برخورداری از معافات مالیاتی، اخذ کارت بازرگانی، صدور فاکتور رسمی و … اشاره کرد.

 

مشاوره حقوقی کد اقتصادی

 

کاربردهای کد اقتصادی

 • برای جلوگیری از مشکلات مالیاتی داشتن کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است؛ به این صورت که برای ارائه اظهارنامه مالیاتی نیاز به کد اقتصادی است و داشتن این کد در تسریع فعالیت‌های مالیاتی بسیار تأثیرگذار است.
 • میزان تأثیرگذاری کد اقتصادی در مزایده‌ها و مناقصه‌ها بسیار است؛ بنابراین داشتن گرید و رتبه‌بندی برای شرکت (که با وجود کد اقتصادی قابل دریافت است)، یکی از مهم‌ترین آپشن‌های حضور در مزایده‌ها است که باعث کسب سود بیشتر در این مناقصه‌ها می‌شود. لازم به ذکر است که اگر شرکت و مؤسسه شما کد اقتصادی و گرید نداشته باشد، مجاز به حضور در این مناقصه‌ها نیست.
 • کد اقتصادی باعث اعتبار بیشتر شرکت و مؤسسه شما می‌شود؛ به این صورت که زمان عقد قرارداد با هر شرکتی، از شما کد اقتصادی خواسته می‌شود که اگر شرکت و مؤسسه شما فاقد کد اقتصادی باشد، ممکن است قرارداد بسیار مهم و ارزشمندی را از دست دهید. پس داشتن کد اقتصادی یکی از مهم‌ترین رکن‌ها در عقد قراردادهای مهم است.
 • بسیاری از افراد در حوزه صادرات و واردات کالا مشغول به فعالیت هستند که برای فعالیت در این حوزه، اشخاص حقیقی و حقوقی مستلزم داشتن کارت بازرگانی هستند که برای دریافت کارت بازرگانی هم نیاز به داشتن کد اقتصادی است و اگر شما کد اقتصادی را نداشته باشید، از فعالیت‌های پرسودی محروم می‌شوید.

 

چه کسانی مشمول دریافت کد نیستند؟

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات لازم و مشاوره در این زمینه از مشاوره حقوقی کد اقتصادی کمک بگیرید. لازم به ذکر است که افراد مشغول به فعالیت درزمینه فرهنگی مشمول دریافت کد اقتصادی نیستند که برخی از این افراد شامل اشخاص حقیقی مشغول به فعالیت در زمینه‌های هنری، فرهنگی، ادبی همچون نویسندگان، حسینیه‌ها، اشخاص حقیقی که پیمانکار بوده و ارزش پیمان سالانه آن‌ها بیشتر از 50 میلیون ریال نباشد، تکیه‌ها، مسجد‌ها و هیئت‌ها می‌شود.

تمامی شرکت‌های مشغول به فعالیت در زمینه‌های مونتاژ، توزیع و پخش کالا و تولید، تمام اشخاص حقیقی که با وجود پروانه و جواز کسب مشغول به فعالیت‌اند، مشمول دریافت کد اقتصادی هستند.

لازم به ذکر است که مواردی همچون اعلام شخص حقیقی در جهت خاتمه فعالیت اقتصادی، فوت شخص حقیقی، صدور حکم قضایی در جهت ابطال و انحلال اشخاص حقوقی ثبت‌شده پس از اتمام عملیات موردنظر، باعث ابطال کد اقتصادی می‌شود.

 

این مطلب را نیز بخوانید: همه چیز درمورد کد اقتصادی!

 

تخلفات

 • هرگونه جعل و تبانی و تقلب دراین‌باره خلاف مقررات بوده و با مجرم به‌طورجدی برخورد می‌شود.
 • زمانی که فروشنده برای صدور صورت‌حساب کالا و خدماتی که کد اقتصادی بر روی آنان درج شده از خریدار درخواست وجهی کند، خلاف قانون بوده و با او برخورد می‌شود.
 • اگر هر فرد حقیقی و حقوقی از کد اقتصادی افراد دیگر استفاده کند، عمل او غیرقانونی بوده و مجازات دارد. البته لازم به ذکر است که مالیات تکلیفی باید توسط فردی که از کد اقتصادی او سوء استفاده شده پرداخت شود.

درصورتی‌که پیام‌هایی در جهت اقدام به دریافت کد اقتصادی برای شما ارسال شود و شما هیچ اقدامی دراین‌باره انجام ندهید، برای دفعه اول جریمه شده و به‌عنوان جریمه باید دو برابر سود حاصل از معاملات سالانه را پرداخت کنید. اگر برای دومین باز این پیام ارسال شود و شما امتناع کنید، محل فعالیت شما به مدت 3 ماه پلمپ می‌شود و اگر برای سومین بار این اتفاق بیفتد، مدیران شرکت به مدت 3 الی 6 ماه به حبس محکوم می‌شوند. پس بهتر است در جهت دریافت کد اقتصادی و جلوگیری از ضرر و زیان‌های موجود اقدامات لازم را انجام دهید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

جمع‌بندی

در آخر باید گفت که کد اقتصادی، کدی 12رقمی بوده که تمامی افراد حقیقی و حقوقی که در هر زمینه‌ای مشغول به فعالیت‌اند، ملزم به دریافت این کد هستند. این کد برای اخذ کارت بازرگانی، شرکت در مناقصه‌ها و مزایده‌ها، برخورداری از معافات مالیاتی، گواهی ارزش افزوده و …کاربرد دارد. توجه داشته باشید که امتناع نسبت به دریافت کد اقتصادی، خساراتی در پی دارد که در مطالب فوق بیان شده است. پس بهتر است در جهت دریافت آن سریعاً اقدامات لازم را انجام دهید. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات لازم و مشاوره در این زمینه از مشاوره حقوقی کد اقتصادی کمک بگیرید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر به وبلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

1
برچسب ها :
نویسنده مطلب مرجان هاشمی

دیدگاه شما

یک دیدگاه