دادخواست چیست و چگونه تنظیم می‌شود؟

تنظیم دادخواست

زمانی که حقی از شما زایل می‌گردد برای احقاق حقوق ازدست‌رفته خود باید به مراجع صالح قانونی مراجعه کنید. برای اینکه مقام قضایی از مشکل شما باخبر شود و در جهت رفع آن اقدام کند باید به نحوی از آن مطلع شود که این امر از طریق ارائه دادخواست امکان‌پذیر می‌شود.

در واقع دادخواست اعلام نیاز خواهان مبنی بر درخواست رسیدگی به مشکل وی است. دادخواست نوعی شکایت حقوقی است که حتماً باید بر روی اوراق چاپی قضایی نوشته شود. این در حالی است که شکایت‌های کیفری می‌تواند بر روی یک ورقه ساده و به هر شکلی تقدیم گردد.  دادخواست پس از تنظیم باید مستقیماً به دادگاه تسلیم شود اما شکایت‌های کیفری پس از نوشته شدن توسط شاکی، به دادسرا تقدیم می‌گردند تا مراحل قانونی را سپری کنند.

برگه دادخواست را می‌توانید از محل فروش اوراق قضایی واقع در مجتمع‌های قضایی تهیه کنید.

تنظیم قرارداد

بخش‌های مختلف دادخواست

هر دادخواست از بخش‌های مختلفی تشکیل‌شده است که به شرح و توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

دادخواست چیست؟ نوشتن دادخواست

  • مشخصات خواهان:

خواهان کسی است که مشکلی دارد و طالب رسیدگی و حل این مشکل توسط مرجع قضایی است. خواهان می‌بایست مشخصات خود را به‌دقت در قسمت مربوطه وارد کند چون در صورت نقص اطلاعات دادخواست رد می‌شود.

  • مشخصات خوانده:

خوانده کسی است که خواهان علیه او اقامه دعوا می‌کند. مشخصات خوانده باید همانند مشخصات خواهان دقیق و کامل نوشته شود و الا دادخواست رد می‌شود.

  • مشخصات وکیل:

اگر دادخواست به وکالت از سوی خواهان و توسط وکیل تنظیم می‌شود باید مشخصات وکیل هم به صورت دقیق ذکر شود.

  • مشخصات خواسته:

خواسته درواقع همان چیزی است که خواهان طالب آن است و باید بر اساس دلایل و مدارک آن را اثبات کند.

دریافت مشاوره حقوقی

نحوه‌ی تنظیم دادخواست

برای تنظیم دادخواست حتماً باید با دقت کافی عمل کنید چراکه به‌منزله اولین دفاع خواهان نزد مرجع صالح قضایی است. بسیاری از دادخواست‌های حقوقی باید الزاماً توسط وکیل تنظیم شوند برخلاف شکایت‌های کیفری که برای تنظیم و تسلیم نیازی به وکیل ندارند. از طرفی مقدار تمبری که برای شکایت‌های مختلف کیفری تهیه و باطل می‌گردد یکسان است اما برای دادخواست‌های حقوقی بسته به میزان بهای خواسته باید تمبر باطل شود.

برای تنظیم و تسلیم دادخواست حقوقی بهترین اقدام استفاده از دانش و تجربه یک وکیل دادگستری یا مشاور حقوقی است چون همان‌طور که پیش‌تر اعلام شد دادخواست به‌منزله اولین دفاع خواهان خواهد بود لذا باید دقیق و بر پایه مستندات قابل‌اتکا نوشته شود.

برای مطالعه سایر مقالات می‌توانید به بلاگ لامینگو مراجعه کنید. فراموش نکنید حتما نظراتتان را از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه