چک لیست تنظیم قرارداد شامل چه مواردی است؟

10 ماه پیش
تنظیم قرارداد آنلاین

روبرو شدن با انواع قراردادهای حقوقی و تجاری در زندگی تک‌تک ما امری اجتناب‌ناپذیر است. همه ما به نوعی برای پیشبرد اهداف خود در زندگی با انواع قراردادهای معمول مانند قرارداد اجاره، قرارداد فروش، قرارداد مشارکت در ساخت، قرارداد پیمانکاری و سایر قراردادهای معمول روبرو هستیم. اما به دلیل نداشتن اطلاعات حقوقی لازم معمولاً تنظیم قرارداد پیچیدگی‌های زیادی برای ما به دنبال دارد. یکی از ترفند‌های بسیار مهم و کاربردی برای رفع نیاز کاربران در چنین مواقعی استفاده از خدمات تنظیم قرارداد آنلاین توسط وکیل پایه یک دادگستری است.

در تنظیم آنلاین قرارداد شما می‌توانید با خیال راحت تمام مفاد قرارداد اعم از حقوقی یا بندهای معمولی را به وکیل سپرده و از او بخواهید تا از جانب شما تک‌تک این موارد را بررسی کند. در این مقاله نیز قصد داریم چک لیستی کامل و جامع برای بررسی قرارداد را با هم مرور کنیم. اگر درصدد تنظیم یکی از انواع قراردادهای حقوقی در زندگی خود هستید، می‌توانید با استفاده از این چک لیست به‌صورت کامل متن قرارداد خود را بررسی کرده و خود را از عواقب حقوقی ناشی از چنین قراردادهایی در آینده در امان نگه‌دارید.

 

این مطلب را بخوانید: نکاتی که درباره تنظیم قرارداد آنلاین باید بدانیم!

 

خدمات تنظیم قرارداد آنلاین را در اولویت قرار دهید

در جامعه امروز بشری به دلیل افزایش روزافزون تخصص‌های موردنیاز در جامعه، هرکسی به تنهایی نمی‌تواند در همه امور مربوط به زندگی خود بهترین و مناسب‌ترین تصمیم را اتخاذ کند. چه بخواهیم و چه نخواهیم همه ما در زندگی برای پیشبرد اهداف خود نیازمند به استفاده از کمک و تخصص دیگران هستیم. همان‌طور که ممکن است خود شما تخصصی داشته باشید که دیگران در زندگی به آن نیاز پیدا کنند و از شما کمک بگیرند، شما نیز در برخی از امورات زندگی نیاز به استفاده از خدمات دیگران و مشاوره با افراد متخصص خواهید داشت. یکی از مهم‌ترین مواردی که حتماً لازم است کاربران از تخصص‌های وکیل پایه یک دادگستری برای کسب بهترین نتیجه در آن استفاده کنند، تنظیم قراردادهای حقوقی و تجاری است.

همه ما اطلاعات کافی درباره مواد حقوقی موجود در قوانین موضوعه کشور را نداریم و اصلاً نیازی هم به این اطلاعات نخواهیم داشت.  وکلای دادگستری با سال‌ها تحصیل و کسب تجربه و تخصص می‌توانند در شرایط لازم به‌عنوان مشاور، چنین خدماتی را برای ما انجام دهند. با توجه به این موارد اگر برای تنظیم قرارداد آنلاین خود نیاز به کمک دارید، می‌توانید از خدمات مجرب‌ترین وکلای پایه یک دادگستری در لامینگو کمک بگیرید. وکلای ما در لامینگو با داشتن تجربه و تخصص بسیار بالا در هر ساعتی آماده ارائه خدمات تنظیم آنلاین قرارداد برای شما کاربران عزیز هستند.

تنظیم قرارداد آنلاین

 

هر قراردادی مشخصات مربوط به خود را دارد

کاربران باید دقت داشته باشند که هر قراردادی بسته به موضوع و طرفین آن ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد. در یک موضوع مشترک هم ممکن است طرفین بندهای توافق مختلفی داشته باشند. ازاین‌رو استفاده از نمونه قراردادهای آماده همیشه نمی‌تواند بهترین گزینه برای کاربران باشد. در مواقعی که نیاز به درج بندهای تخصصی و ویژه در قرارداد خود دارید، لازم است اول تمام موارد حقوقی را برای تنظیم قرارداد بررسی کرده و درنهایت برای تنظیم قرارداد آنلاین اقدام کنید. در ادامه تک‌تک موارد بارزی که ممکن است در  چک لیست تنظیم قرارداد به کار شما آید را با هم مرور خواهیم کرد.

 

تنظیم قرارداد آنلاین

 

اسناد و مدارک لازم برای قرارداد را بررسی کنید

بسته به نوع قراردادی که مشغول تنظیم آن هستید، ممکن است نیاز به بررسی اسناد و مدارکی داشته باشید. برای مثال در قراردادهای فروش و قراردادهای اجاره ملکی بایستی سند شش‌دانگ ملک موردنظر را بررسی نمایید و صحت اطلاعات موجود در سند را با اطلاعات مندرج در قرارداد چک کنید. اسناد مختلفی برای قرارداد‌های مختلفی ممکن است موردنیاز باشد که بسته به نوع قرارداد تعیین می‌شود.

 

تمام مفاد قرارداد را درک کنید

قرارداد شما ممکن است بندهای بسیار مختلفی داشته باشد. شما بایستی تک‌تک بند‌های قرارداد را مطالعه کرده و معنی و تفسیر تک‌تک این بندها را نیز بدانید. مطالعه نکردن بندهای قرارداد دردسرهای خاص خود را در آینده برای شما ایجاد خواهد کرد و نفهمیدن و متوجه نشدن هر کدام از این بندها نیز باز مشکلات خاص خود را در آینده برای شما به وجود خواهد آورد. ازاین‌رو بررسی تمام مفاد قرارداد در چک لیست تنظیم قرارداد یکی از موارد مهم محسوب می‌شود.

 

صحت آدرس‌ها و مشخصات را بررسی کنید

یکی دیگر از موارد مهم در چک لیست تنظیم قرارداد که بایستی حتماً به‌صورت عینی آن را بررسی نمایید صحت آدرس‌ها و مشخصات و تمام مواردی است که در متن قرارداد درج می‌شود. شما بایستی به‌صورت دقیق مشخصات طرف مقابل قرارداد خود را چک کرده و همچنین قسمت‌هایی از قرارداد که مربوط به طرف مقابل شما هست را نیز به دقت بررسی نمایید. در خدمات تنظیم قرارداد آنلاین، وکیل پایه یک دادگستری احتمالاً این مورد را به شما گوشزد خواهد کرد.

 

توصیف کامل موضوع قرارداد

موضوع قرارداد یکی از موارد مهم در تمام قراردادهای حقوقی و تجاری است. موضوع قرارداد می‌تواند موارد حقوقی مختلفی را برای شما در قرارداد ایجاد کند و مسیر شما را برای احقاق حقوق خودتان را نیز در آینده عوض کند. ازاین‌رو حتماً بایستی موضوع قرارداد خود را به‌صورت دقیق با قراردادهای مشابه چک کنید.

 

شرایط پرداخت در قرارداد را بررسی کنید

یکی دیگر از موارد مهم که حتماً باید در چک لیست تنظیم قرارداد با آن دقت داشته باشید، شرایط نقل‌وانتقال پول در آن است. در قراردادهای فروش یا در قراردادهای اجاره و یا هر قراردادی که نیاز به ردوبدل کردن پول دارد، هم روش پرداخت و هم شرایط پرداخت و نحوه پرداخت بایستی به‌صورت دقیق در قرارداد درج شود. حتی زمان‌بندی مشخصی هم برای پرداخت‌ها باید در نظر گرفته شده و طرفین بر سر آن توافق داشته باشند.

 

تاریخ شروع و پایان قرارداد را چک کنید

در هنگام بررسی قرارداد خود تاریخ شروع و پایان قرارداد نیز دقت داشته باشید. شاید تصور کنید که این بند خیلی اهمیت زیادی در قرارداد شما نداشته باشد و از بررسی آن چشم‌پوشی کنید. اما تجربه ثابت کرده است که بسیاری از دعواهای حقوقی به دلیل همین عدم دقت طرفین در تاریخ شروع و پایان قرارداد است. چه در قراردادهای پیمانکاری و چه در قراردادهای کاری تاریخ شروع و پایان قرارداد می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد. تنظیم قرارداد آنلاین  این مزیت را برای شما خواهد داشت تا  این نکات ریزودرشت را به‌ خوبی و به‌صورت دقیق بررسی نمایید و از آن‌ها غافل نشوید.

 

این مطلب شاید برای شما مفید باشد: هزینه تنظیم قرارداد چگونه محاسبه می‌شود؟

 

هزینه‌های قبل و بعد از قرارداد را توافق کنید

یکی دیگر از موارد مهمی که بایستی آن را یکی از آیتم‌های چک لیست تنظیم قرارداد خود قرار دهید، هزینه‌های قبل و بعد از تنظیم آن است. برای مثال اگر در حال تنظیم قرارداد فروش هستید، چک کنید که از نظر مالیاتی و بدهکاری‌های دولتی، مالک قبلی همه اقدامات را انجام داده باشد. از این گذشته بعضی از هزینه‌های  مربوط به موضوع قرارداد در زمانی بعد از تنظیم آن به دست شما خواهد رسید. درباره این موارد هم باید دقت داشته باشید که به‌صورت کتبی در قرارداد توافق نمایید.

 

تنظیم قرارداد آنلاین

 

اصطلاحات حقوقی را بررسی کنید

در قراردادهای حقوقی اصطلاحات و عبارت‌هایی هم به کار گرفته می‌شود که هرچند ممکن است معنی لغوی آن‌ها را بلد باشید اما از نظر حقوقی هم باید این موارد را چک کنید. در هنگام تنظیم آنلاین قرارداد این مزیت  برای شما وجود خواهد داشت تا بتوانید با مشورت با وکیل از این اصطلاحات مطلع شده و با اطلاعات کافی و لازم اقدام به امضای قرارداد خود کنید.

 

از پاراگراف‌ها و بندهای خیلی طولانی اجتناب نمایید

یکی از نکات مهمی که در هنگام تنظیم قرارداد باید به آن دقت داشته باشید اجتناب از بندها، پاراگراف‌ها و جملات طولانی در قرارداد است.  واقعاً اصلاً نیازی به چنین جملات و پاراگراف‌ها در قرارداد وجود ندارد و شما باید تا حد ممکن قرارداد را ساده‌سازی نموده و آن را به زبان روان و ساده بنویسید.  خدمات تنظیم قرارداد آنلاین این خوبی را برای شما خواهد داشت تا شما را از درج بندهای طولانی که در برخی موارد مفهوم آن‌ها نیز بسیار پیچیده می‌شود،  دور نگه دارد.

 

اهمیت موارد پیش‌بینی‌نشده در هنگام تنظیم قرارداد

شاید جالب باشد اگر بگوییم که یکی از موارد بسیار مهمی که حتماً باید در چک لیست تنظیم قرارداد به آن دقت داشته باشید مواردی است که اصلاً در قرارداد وجود ندارد. بسیاری از مسائل و موارد مربوط به موضوع قرارداد شما اصلاً در قرارداد درج نشده و توافقی هم روی آن‌ها صورت نمی‌گیرد. دقت به این نکات که معمولاً برای قراردادهایی با موضوع یکسان مشابه هستند حتماً باید مدنظر هر دو طرف قرارداد قرار بگیرد. مشاوره حقوقی قرارداد می‌تواند شما را از چنین مواردی در هر قراردادی آگاه شد.

 

بند مربوط به موارد فورس ماژور

در قراردادهای حقوقی و تجاری بندی به‌عنوان بند فورس ماژور تنظیم می‌شود. این بند شرایطی را تعریف می‌کند که به‌وسیله آن هر یک از طرفین می‌توانند نسبت به فسخ قرارداد، عدم انجام تعهدات و یا توافق دوباره اقدام نمایند. در هنگام تنظیم قرارداد آنلاین وکیل تمام موارد مربوط به این بند را برای شما توضیح خواهد داد و شما را نسبت به موضوعات این‌چنینی آگاه خواهد ساخت.

 

تمام بندهای قرارداد باید قانونی باشد

یکی از نکات بسیار مهمی که در هنگام تنظیم قرارداد باید به آن دقت داشته باشید، قانونی بودن تمام توافقات و بندهای مندرج در قرارداد شماست. حتی اگر شما در یک موضوعی با هم به توافق برسید اما  از نظر حقوقی اگر این توافق غیرقانونی باشد، به‌صورت خودکار، شما از اجرای آن منع شده و این بند از قرارداد شما باطل خواهد شد. وجود چنین شرایطی باعث می‌شود تا استفاده از خدمات تنظیم آنلاین قرارداد در اولویت کاربران قرار گیرد.

 

شرایط فسخ قرارداد

دو طرف قرارداد حتماً بایستی بر سر شرایط فسخ قرارداد خود نیز به توافق برسند. البته در قانون بندهایی به‌صورت خودکار برای امکان فسخ یک‌طرفه قرارداد برای طرفین تعیین شده است که این موارد را نیز می‌توانید در هنگام تنظیم قرارداد آنلاین از وکیل پایه یک دادگستری جویا شوید.

 

ضمانت اجرای قرارداد

عدم اجرای تعهدات هر یک از طرفین قرارداد ممکن است ضرر و زیان‌هایی برای طرف مقابل به دنبال داشته باشد. ازاین‌رو حتماً در چک لیست تنظیم قرارداد خود بند مربوط به ضمانت اجرای قرارداد را نیز باید بررسی نمایید تا در چنین مواقعی بتوانید برای احقاق حقوق خود اقدام کنید.

 

پیوست‌های قرارداد را چک کنید

قراردادهای مختلف حقوقی و تجاری ممکن است پیوست‌هایی هم داشته باشند. البته در متن اصلی قرارداد به این پیوست‌ها اشاره می‌شود. بااین‌وجود شما بایستی در هنگام تنظیم قرارداد پیوست‌های آن را نیز بررسی نموده و از وجود آن‌ها مطمئن شوید.

 

قرارداد غلط املایی نداشته باشد

یک‌بار قرارداد خود را به‌صورت دقیق مطالعه کنید تا در متن قرارداد شما غلط املایی وجود نداشته باشد. وجود غلط املایی در قرارداد یک اشتباه پیش‌پاافتاده و مبتدیانه است که  با وجود امکانات بسیار دقیقی که در حال حاضر برای تنظیم قرارداد وجود دارد به‌راحتی می‌توانید از آن اجتناب نمایید.

 

خدمات تنظیم قرارداد آنلاین یک ترفند کاربردی

به موارد مهمی برای  بررسی و تنظیم قرارداد اشاره کردیم. هرچند شما به‌عنوان یک کاربر آگاه می‌بایست به تمام این موارد دقت داشته باشید اما با وجود خدماتی مانند خدمات تنظیم قرارداد آنلاین این امکان برای شما وجود دارد که بسیار راحت‌تر و با خیالی آسوده‌تر قرارداد خود را چک کرده و تمام بندهای حقوقی و غیرحقوقی آن را نیز بررسی نمایید. همان‌طور که انتخاب استفاده از خدمات تنظیم آنلاین قرارداد به خود شما بستگی دارد، فراموش نکنید که مواجه شدن با عواقب حقوقی قراردادهای تجاری و حقوقی نیز دقیقاً به خود شما برمی‌گردد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

در انتها باید بدانید…

در انتها لازم است بدانید که سرسری گرفتن تنها یکی از نکاتی که در چک لیست تنظیم قرارداد با آن اشاره کردیم می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری را برای شما در آینده به دنبال داشته باشد. هدف همه ما از ورود به قراردادهای حقوقی و تجاری پیشرفت در زندگی است. پس با یک اشتباه کوچک تمام سرمایه‌ها و آینده خود را در خطر قرار ندهید. همچنین اگر برای تنظیم قرارداد نیاز به کسب اطلاعات بیشتری دارید می‌توانید از  بلاگ حقوقی لامینگو  کمک بگیرید. مجموعه کامل از موارد موردنیاز برای تنظیم قرارداد آنلاین را می‌توانید در مقالات ما در اختیار داشته باشید.  همچنین از بخش نظرات نیز در انتهای این مقاله می‌توانید سؤالات و ابهامات خود را درباره خدمات تنظیم آنلاین قرارداد با ما در میان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب توحید ره‌گشای

دیدگاه شما

بدون دیدگاه