یک نمونه قرارداد برون سپاری استاندارد به چه مواردی می‌پردازد؟

3 ماه پیش
نمونه قرارداد برون سپاری

 

با رشد و گسترش علوم و تخصصی شدن امور، مشاغل و حرفه‌های بسیاری شکل گرفتهاند. در گذشته تشکیل یه گروه متخصص هزینه چندانی نداشت چون گستره علوم و فنون محدود بود اما امروزه برای پیاده سازی یک ایده لازم است طیف وسیعی از تخصص‌های مختلف گرد هم جمع شوند تا یک محصول به بار بنشیند. مسائل و مشکلات بسیاری سبب شده است تا چه از طرف کارفرمایان و چه از طرف متخصصان تمایل به برون سپاری و کار از دور بیشتر شود. در این نوشتار برآن هستیم تا به بررسی بعد حقوقی این پدیده یعنی قرارداد برون سپاری بیشتر بپردازیم.

برون سپاری چیست؟

زمانی‌که تعداد وظایف یک تیم از حد توان آن‌ها فراتر می‌رود، دو راه جلوی آن‌ها قرار دارد: 1- به فکر استخدام نیروی جدید باشند. 2- وظایف مربوطه را به شخصی بیرون از سازمان یا تیم واگذار کنند که در این حالت به اصطلاح برون سپاری رخ داده است.

معمولا انعقاد قراردادهای استخدامی علاوه بر هزینه‌هایی که بر دوش تیم و سازمان می‌گذارد، موجب افزایش مسئولیت آن‌ها هم می‌گردد. به همین دلیل کارفرمایان چندان میلی به استخدام نیروی جدید ندارند. مگر اینکه چاره‌ای پیش روی آن‌ها نباشد.

از طرفی همیشه متخصصانی هستند که به دلایل مختلف شخصی، ترجیح می‌دهند به صورت پروژه‌ای و از راه دور کار کنند. مجموع این دلایل سبب شده است تا همیشه عرضه و تقاضا برای پروژه‌های برون سپاری وجود داشته باشد. اما یکی از مهم‌ترین مواردی که باید در این‌گونه تعاملات رعایت گردد نحوه تنظیم قرارداد خواهد بود. به همین دلیل در ادامه به بررسی نکات حقوقی یک نمونه قرارداد برون سپاری می‌پردازیم.

تنظیم قرارداد

نکات مهم حقوقی نمونه قرارداد برون سپاری

انتخاب یک قالب قراردادی مناسب

قبل از هرچیز برای اینکه یک قرارداد استاندارد داشته باشید لازم است قالب متناسب با آن همکاری را پیدا کنید. درواقع با انتخاب قالب مناسب می‌توانید تشخیص دهید که چه قوانینی بر آن رابطه حکم فرما است. به عنوان مثال اگر برای یک همکاری قالب استخدامی انتخاب کنید، روابط شما تحت مقررات مندرج در قانون کار بررسی می‌گردد.

در یک نمونه قرارداد برون سپاری، بهترین قالب حقوقی ممکن استفاده از قراردادهای پیمانکاری است. زیرا در قراردادهای پیمانکاری روابط طرفین در خصوص انجام کارهای پروژه‌ای و غیر مستمر بررسی می‌گردد. چیزی که درواقع ماهیت یک قرارداد برون سپاری را تشکیل می‌دهد.

نمونه قرارداد برون سپاری

پرداختن به موضوع قرارداد و تفهیم آن

قراردادهای برون سپاری برای مقاصد متفاوتی امضا می‌شوند. لازم است که در ماده مربوط به موضوع قرارداد، به دقت این مسأله شفاف‌سازی شود. اگر جزئیات مربوط به موضوع قرارداد زیاد بود می‌توانید یک پیوست از نحوه انجام و کمیت و کیفیت موضوع قرارداد تهیه کنید و به متن قرارداد ضمیمه نمایید.

مدت و قیمت قرارداد

برای انجام موضوع قرارداد برون سپاری یک مدت مشخصی میان طرفین انتخاب می‌شود و در متن قرارداد درج می‌گردد. از طرفی هیچ تلاش و فعالیتی بدون مزد نخواهد بود. پس لازم است یک مبلغ معینی برای انجام تعهدات قراردادی مشخص گردد که از سوی کارفرما به مجری پرداخت خواهد شد. معمولا با امضای قرارداد و قبل از شروع به کار یک درصدی از مبلغ به عنوان پیش‌پرداخت به مجری پرداخت می‌گردد. باقیمانده مبلغ با اتمام کار و تأیید کارفرما به مجری پرداخت خواهد شد.

حقوق و تعهدات طرفین

هدف و غایت اصلی هر همکاری، انجام تعهدات مندرج در قرارداد و محقق شدن موضوع آن است. به همین منظور در تمام قراردادها یک ماده مشخص به حقوق و تعهدات هریک از افراد می‌پردازد. نکته مهم و قابل توجهی که باید در قسمت تعهدات به آن توجه داشته باشید درنظر گرفتن یک ضمانت اجرای متناسب با آن تعهد درصورت نقض آن است. معمولا در قراردادهای برون سپاری به دلیل دور بودن افراد از یکدیگر، سوءبرداشت از نظرات طرف مقابل بیشتر خواهد بود. به همین دلیل شفاف سازی متون اینگونه قراردادها کمک شایانی به جلوگیری از وقوع اختلافات خواهد کرد.

این مطلب را بخوانید: دورکاری ، برگه برنده کسب و کار شماست

مالکیت فکری قرارداد

اگر در راستای انجام موضوع قرارداد برون سپاری، یک اختراع یا دانش فنی ایجاد شود مالکیت آن برای کدام یک از طرفین خواهد بود؟ پرداختن به مباحث مالکیت فکری و حقوق و امتیازات ناشی از آن یک امر اجتناب ناپذیر است.

روش مناسب برای حل اختلافات

یک احتمال همیشگی در روابط قراردادی و همکاری میان افراد، امکان بروز اختلاف میان طرفین آن خواهد بود. به همین دلیل لازم است که در یک نمونه قرارداد برون سپاری، به یک روش مناسب جهت حل تعارضات قراردادی میان طرفین اشاره گردد. معمولا بهترین و سریع‌ترین راه احقاق حق در اینگونه قراردادها ارجاع اختلاف به داوری است.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر شما هم به یک نمونه قرارداد برون سپاری مناسب احتیاج دارید لازم است حتما با یک مشاور حقوقی مشورت کنید تا بتوانید بر اساس مسائل حقوقی و قانون، یک قرارداد مناسب تنظیم کنید. تیم حقوقی لامینگو همواره آماده ارائه خدمات به شما هستند.

برای مطالعه سایر مطالب ما یه مجله حقوقی لامینگو مراجعه بفرمایید و نظرات خود را از طریق کامنت با ما درمیان بگذارید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب حدیث دلبرد

دیدگاه شما

بدون دیدگاه