درباره اظهارنامه چه می‌دانید؟

3 ماه پیش
مشاوره اظهارنامه مالیاتی

قانون روش‌های متعددی را برای دریافت حق پیش روی افراد گذاشته است. به همین منظور، اظهارنامه یکی از انواع این امکانات است که می‌توان برای مطالبه حق آن را تنظیم نمود و از این طریق، اقدام به احقاق حق کرد. به همین ترتیب، بسیاری از افراد در طول زندگی خود ممکن است نیازمند تنظیم یک اظهارنامه باشند. از آنجایی که اظهارنامه ممکن است برای موارد و شرایط متفاوتی تنظیم گردد، آنچه که اهمیت پیدا می‌کند این است که افراد در نظر داشته باشند که اظهارنامه در هر بخش، نیازمند برخی از نکات است که با توجه به شرایط  مقررات مربوطه به آن بخش تنظیم می‌شود.

به همین منظور، شناخت اظهارنامه و کاربردهای آن، می‌تواند برای همه مفید باشد. به همین خاطر، در ادامه ما درباره چیستی و نحوه عملکرد اظهارنامه صحبت خواهیم کرد. اگر شما نیز به‌دنبال کسب اطلاعات در این باره هستید، با ما همراه باشید.

 

در صورتی که شما نیاز به دریافت مشاوره درخصوص تنظیم اظهارنامه مالیاتی دارید، می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان و وکلای ما در این مرکز در تماس باشید و از خدماتی که این افراد در جهت ارائه مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای شما در نظر گرفته‌اند، استفاده نمایید:

دریافت مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

اظهارنامه چیست؟

بر اساس آنچه که در ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی آمده است، اظهارنامه عبارت است از نوشته‌ای که توسط افراد با توجه به اصول و شرایط قانونی تنظیم می‌گردد و به‌عنوان یکی از راه‌هایی است که افراد می‌توانند حقوق خود را از طرف مقابل خود مطالبه کنند. به همین ترتیب، می‌توان گفت که یک اظهارنامه یکی از ابتدایی‌ترین اقدامات جهت مطالبه حق است. به‌صورت کلی، اگر بخواهیم بگوییم که اظهارنامه چه‌ کاری انجام می‌دهد، می‌توانیم بگوییم افراد با تنظیم اظهارنامه، به‌صورت رسمی مطالبات خود را اعلام می‌کنند.

 

مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

این اقدام، از آن جهت اهمیت دارد که افراد به لحاظ قانونی بخواهند ثابت کنند که مطلبی در اختیار فرد دیگری قرار گرفته است. اما لازم است توجه داشته باشیم که اظهارنامه حقوقی و قضایی که قانون آیین دادرسی مدنی تعریف شده است، با مفهوم اظهارنامه مالیاتی تفاوت دارد. به همین ترتیب، مشاوره اظهارنامه مالیاتی با اظهارنامه حقوقی و قضایی متفاوت است.

 

این مطلب را از دست ندهید: همه آنچه درباره اظهارنامه مالیاتی لازم است بدانیم!

 

اظهارنامه چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

ازآنجایی‌که اظهارنامه یک فرم رسمی و قانونی برای مطالبه حق است، این فرم شامل بخش‌هایی می‌شود که افراد با توجه به شرایط خود و مقررات مربوطه، می‌بایست آن‌ را تکمیل و به مراجع مربوطه تقدیم نمایند. این موارد، می‌تواند شامل مشخصات خواهان و خوانده اظهارنامه باشد. در ادامه، لازم است موضوع حق مورد مطالبه، به‌همراه ادله و اسناد مربوط به آن، ذکر شود. این اقدامات مربوط به اظهارنامه‌های حقوقی و قضایی است و لازم است که این موارد با توجه به این نکات تنظیم گردند. پس‌ از اینکه اطلاعات و مشخصات طرف مقابل و محل اقامت وی در اظهارنامه قید شد، لازم است که خواهان موضوعی را که می‌خواهد به‌وسیله اظهارنامه به اطلاع طرف مقابل خود برساند، به‌صورت خلاصه در اظهارنامه قید نماید.

درباره تنظیم اظهارنامه مالیاتی مسئله متفاوت است. پیش‌تر، افراد برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی می‌بایست با مراجعه به مراکز مالیاتی، اظهارنامه خود را تقدیم می‌کردند؛ اما امروزه این اظهارنامه در سامانه ثبت مالیات کشور به‌صورت الکترونیکی ثبت می‌شود. تفاوتی که این اظهارنامه با اظهارنامه حقوقی دارد، این است که اظهارنامه مالیاتی می‌بایست در موعد مقرر به سازمان مربوطه از جانب تمامی افرادی که مشمول شرایط مالیاتی هستند، تقدیم گردد. فرم و محتوایی که برای اظهارنامه مالیاتی می‌بایست توسط افراد مشمول شرایط تنظیم گردد، موارد متفاوتی را شامل می‌شود؛ ازجمله مواردی مانند پروانه و مجوز تأسیس و بهره‌برداری و مشخصات اعضاء و هیئت مدیره و شرح درآمدها و سایر نکاتی که در پرداخت مالیات تأثیرگذار است.

 

مشاوره اظهارنامه مالیاتی

 

چه نکاتی برای تنظیم اظهارنامه اهمیت دارند؟

براساس تبصره ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی، «اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه‌هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد، خودداری نمایند.» بنابراین، لازم است متن اظهارنامه رسمی و بدون توهین به‌طرف مقابل باشد. به‌علاوه، همه مطالبات و حقوقی که خواهان قصد دارد از خوانده دریافت کند، به‌همراه اسناد و ادله مربوطه، باید در اظهارنامه قید شده باشد.

درنهایت، یک اظهارنامه باید به‌صورت منطقی و مختصر تهیه شود؛ به‌نوعی که رسمیت حقوقی و قانونی خود را از دست ندهد. نکته‌ای که در موارد قیدشده وجود دارد، این مسئله است که یک اظهارنامه حقوقی با اظهارنامه مالیاتی تفاوت‌هایی دارد و دریافت مشاوره اظهارنامه مالیاتی این مسئله را برای افراد روشن می‌کند که اظهارنامه مالیاتی به چه صورت تنظیم می‌گردد.

 

شاید این مطلب برای شما جالب باشد: همه آنچه درباره اظهارنامه مالیاتی لازم است بدانیم!

 

این نکات را در پایان به یاد داشته باشید

در این مطلب ما سعی کردیم چیستی اظهارنامه و نکات تأثیرگذار در تنظیم اظهارنامه را بیان کنیم. نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنیم، این است که یک اظهارنامه مالیاتی با اظهارنامه حقوقی و قضایی متفاوت است و لازم است نسبت به هرکدام شناخت کافی داشت. شاید در کلام و لغت به هردو اظهارنامه گفته می‌شود؛ اما موارد استفاده و اصول و نکاتی که لازم است برای تنظیم هر یک از آن‌ها به کار گرفت با یکدیگر متفاوت خواهد بود. به همین جهت، افراد آگاه و وکلایی که در این حوزه فعالیت دارند، می‌توانند با ارائه مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی یا حقوقی و قضایی، در تنظیم و ارائه اطلاعات در هر بخش بسیار مؤثر و مفید واقع شوند.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

به یاد داشته باشید که می‌توانید جهت دریافت مشاوره تنظیم اظهارنامه مالیاتی از خدمات این مرکز استفاده نمایید. درصورتی‌که شما این مطلب را مطالعه نموده‌اید، دیدگاه خودتان را در این باره در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین، می‌توانید برای استفاده از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد، به بلاگ لامینگو مراجعه نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه