در خصوص حذف نام همسر فوت‌شده از شناسنامه چه می‌دانید؟

2 ماه پیش
مشاوره حذف نام همسر از شناسنامه

شاید امروزه کمتر کسی باشد که بر اهمیت، حفظ و نگهداری شناسنامه واقف نباشد. در تعریف کلی شناسنامه برگه و کتابچه‌ای است که از بدو تولد توسط سازمان ثبت‌احوال ایجاد و در اختیار افراد جامعه قرار می‌گیرد. در این کتابچه تمامی اطلاعات و وقایع مهم زندگي افراد چون ولادت، نام و نام‌خانوادگی، نام پدر، نام  مادر و….. نوشته می‌شود. در واقع اين كتابچه سندي رسمي است كه به وسيله آن ديگر اشخاص جامعه از تمامي فعاليت‌هاي اجتماعي و اقتصادي افراد مطلع مي‌شوند. به همین جهت بسیاری افراد گاهی مایل نیستند این اطلاعات را در اختيار همگان قرار دهند و ترجیح می‌دهند این اطلاعات را در صورت امکان از شناسنامه خود حذف کنند. یکی از این موارد نام همسر سابق افراد است كه حذف يا تغيير در آن داراي شرايط خاصي است. به دلیل پیچیدگی و مسائل پيرامون شناسنامه افراد مي‌توانند به کمک مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه از شرایط و ضوابط آن آگاهی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم به موضوع مرتبط با حذف نام همسر فوت‌شده از شناسنامه  زیر نظر مشاوره حقوقی مشاوره حقوقي حذف نام همسر از شناسنامه بپردازیم تا آگاهی شما در این زمینه افزایش دهیم. با ما همراه باشید.چنانچه نیازمند دریافت مشاوره به‌صورت خصوصی درزمینه مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه هستید تیم حقوقی لامینگو با برجسته‌ترین مشاورین کیفری خود آماده پاسخگویی به شما می‌باشد. برای دریافت مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه لینک زیر را دنبال کنید.

 

دریافت مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه

 

حذف نام همسر

با توجه به موارد بیان‌شده در خصوص شناسنامه و اهمیت آن در زندگی روزمره؛ حذف نام همسر از شناسنامه چه به دلیل طلاق و چه به دلیل فوت همسر باشد دارای شرایط و ضوابط خاصی از که افراد می‌توانند از طریق مشاوره حقوقی حذف نام همسر از شناسنامه آز آن مطلع شوند و سعي در رعايت اين قوانين كنند. پيروي از این نکات بین مرد و زن تفاوتی نمی‌کند و قانون هردوی آنها را مکلف به رعایت آن کرده است.

يكي از شروط مهمي كه زن يا مرد درخصوص حذف نام همسر سابق خود ميبايست از آن پيروي كنند ثبت ازدواج دوم پيش از اقدام به حذف نام همسر سابق خود است. این امر به این معنی است که قانون‌گذار این اجازه را به افراد نمی‌دهد که تا زمانی که دوباره ازدواج‌نکرده‌اند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کنند. این کار امری بسیار منطقی است و به مصلحت جامعه است. در واقع با این قانون فردی که طلاق گرفته اگر بخواهد دوباره ازدواج کند طرف مقابل او آگاه مي‌شود که وی قبلاً ازدواجی ناموفق داشته  و مجرد نبوده است.

 

همه چیز درباره مشاوره حذف نام همسر از شناسنامه که باید بدانید!

 

مشاوره حذف نام همسر از شناسنامه

 

حذف نام همسر فوت‌شده

یکی از مواردی که افراد را ترغيب به اين امر مي‌كند حذف نام همسر فوت‌شده خود از شناسنامه مي‌باشد. در این خصوص قانون شرایطی را بیان کرده است که افراد می‌بایست پیش از هرگونه اقدامی به آن توجه کنند. در این مورد درصورتی‌که فرد شرایط اصلی حذف نام همسر را رعایت کرده باشد، یعنی درصورتی‌که همسر او فوت کند و او دیگر باکره نباشد، می‌تواند پس از ازدواج دوباره به سازمان ثبت‌احوال مراجعه و تقاضای حذف نام همسر سابق فوت‌شده را به ثبت‌احوال بدهد.

 

مزایای  و معایب حذف نام همسر از شناسنامه

عموماً هرگونه فعالیتی اعم از فعالیت‌های قضایی، اجتماعی و اقتصادی دارای مزایا و معایبی است که افراد می‌بایست پیش از هرگونه اقدامی با مزایا و معایب آن از طريق مشاوره حقوقی آشنا شوند. حذف نام همسر سابق نیز از این قضیه مستثنا نیست. این فعالیت نیز خالی از اشکال نیست. بااین‌حال مزایایی دارد که می‌توان از این معایب چشم‌پوشی کرد. به‌عنوان نمونه برخی افراد برای انجام امور خود شناسنامه را در اختیار دیگر اشخاص قرار می‌دهند. اين كار موجب می‌شود افراد تمامی مسائل خصوصی مربوط به زندگی خود را در اختیار آنها قرار دهند. لذا این امر تا حدودی از آشکارسازی این‌جور مسائل جلوگیری و موجب کاهش بار روانی بر روی شخص خواهد شد.

 

مشاوره حذف نام همسر از شناسنامه

 

با تمام مزایایی که افراد را ترغیب به این امر می‌کند معایبی هم دارد. ضمن آنکه حذف نام همسر توسط سازمان ثبت احوال با سختی و شروطی همراه است؛ تمامی اطلاعات اشخاص به همراه هر تعداد ازدواج و طلاق كه داشته‌اند در سامانه سازمان ثبت‌احوال ثبت  و حتی با شرایطی پاک نمی‌شود. همچنین گاهی افراد برای فریب دیگر اشخاص دست به این عمل میزند و بدون آنکه از ازدواج سابق و شرایط خود صحبتی کنند با شخص دیگر ازدواج می‌کنند. البته قانون‌گذار در بسیاری از موارد از طریق ابزاری جلوی این‌گونه سوءاستفاده‌ها را گرفته و اجازه حذف نام همسر سابق را در مواردی نمی‌دهد.

 

مدارک لازم ذر خصوص حذف نام همسر فوت‌شده

1- گواهی فوت متوفی

2- سند ازدواج

3- مدارک شناسایی فرد

 

مشاوره حذف نام همسر از شناسنامه

 

کانال تلگرام لامینگو

 

 جمع‌بندی

همان‌گونه که بیان‌شده حذف نامه همسر از شناسنامه دارای تبعات مثبت و منفی در جامعه است. ازاین‌رو قانون‌گذار تمامی تلاش خود را می‌کند که کمترین لطمه را دیگر اشخاص جامعه در این خصوص ببینند. بااین‌حال گاهی افراد به دلیل عدم آگاهی یا فریب و نیرنگ دیگر اشخاص در دام سودجویان قرار می‌گیرند و سعی می‌کنند از طریق راه‌های غیرقانونی دست به این اقدام بزنند. به همین جهت قانون‌گذار به افراد پیشنهاد مي‌كند که پیش از هرگونه اقدامی به کمک مشاوران و متخصصین این حوزه از شرایط، مفاد و بندهای قانونی آن مطلع و سپس درخواست خود را بیان کنند. شما نیز می‌توانید سؤالات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد موضوع مذکور در قسمت مربوطه درج کنید تا همکاران ما در اسرع وقت به پاسخگویی اقدام نمایند.

همچنین برای دسترسی به مطالب بیشتر و مطالعه آن‌ها در حوزه مسائل حقوقی و کیفری، مقالات ما را در مجله حقوقی لامینگو دنبال نمایید. این مجموعه با خدمات مشاوره حقوقی آنلاین توسط مشاورین و وکلای متخصص در این زمینه آماده ارائه خدمات به شما می‌باشد.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب زهره مدرسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه