چه نکاتی در تنظیم قرارداد وجود دارد؟

6 روز پیش
تنظیم قرارداد آنلاین

قرارداد عبارت است از نوعی توافق بین دو یا چند نفر که در جهت انجام یک عملیات و یا جابه‌جایی ثروت شکل می‌گیرد. قرارداد همیشه و از زمان‌های قدیم نیز بین افراد شکل می‌گرفته است و به همین جهت همیشه به‌صورت کتبی نبوده و ممکن است به‌صورت یک پیمان شفاهی بین افراد وجود داشته باشد. امروزه به دلیل ملاحظات حقوقی و قانونی لازم است که انواع مختلف قرارداد به‌صورت کامل و با رعایت استانداردهای مربوطه و کتبی بین افراد حقیقی و یا حقوقی شکل بگیرد. به همین ترتیب دانستن نکاتی که در تنظیم قرارداد ضرورت دارد و با رعایت آن‌ها می‌توان قراردادهای درستی بین افراد شکل بگیرد برای تمامی افرادی که با تنظیم قرارداد سروکار دارند اهمیت دارد. ما در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که برای تنظیم قرارداد می‌توانند مهم و بسیار تأثیرگذار باشند.

 

این مظلب را حتما مطالعه کنید: نکاتی که درباره تنظیم قرارداد آنلاین باید بدانیم!

 

چرا قرارداد تنظیم می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم قرارداد ضامن ارتباط بین طرفین است. افراد در روابط و معاملات خود با تنظیم یک قرارداد کتبی که تمامی نکات مربوط به معامله را شامل می‌شود می‌توانند به‌نوعی ارتباط خود را در یک معامله که انتقال و تبادل ثروت در آن شکل می‌گیرد تضمین کنند. بنابراین با تنظیم یک قرارداد مکتوب می‌توان در تمام مدت‌زمان ارتباط افراد در قالب یک معامله تمامی روابط بر اساس چارچوب‌ها شکل بگیرد. قراردادها اگر بر اساس اصول به‌پیش بروند می‌تواند حقوق هر یک از افراد طرف قرارداد را تضمین کنند و اگر تنظیم قرارداد بدون توجه به اصول و استانداردها باشد ممکن است که زمینه‌ای برای کلاه‌برداری و سودجویی فراهم گردد.

 

تنظیم قرارداد آنلاین

 

چه نکاتی در تنظیم قرارداد باید موردتوجه قرار دهیم؟

قبل از هر اقدامی برای تنظیم قرارداد باید در نظر داشته باشید که نکاتی در تنظیم قرارداد وجود دارد می‌بایست بر اساس آن‌ها به تنظیم قرارداد پرداخت. ازآنجایی‌که امروزه تمامی قراردادها در معاملات به‌صورت کتبی منعقد می‌گردد و این موضوع به دلیل این است که یک سند به‌صورت کتبی برای استناد در طولانی‌مدت وجود داشته باشد؛ لازم است که درباره نحوه نگارش و نکاتی که در تنظیم متن قرارداد وجود دارد اطلاعاتی در دست داشته باشیم.

 

قرارداد را بر اساس نظر هر دو طرف تنظیم کنید

قراردادی که در معاملات خود تنظیم می‌کنید نشان‌دهنده آنچه است که در معامله و یا پروژه شما رخ می‌دهد و هر آنچه که طرفین قرارداد می‌بایست برای حق خود طلب کنند با توجه به مصوبات قرارداد تعیین می‌گردد بنابراین متن قرارداد باید گویای همه‌چیز یک معامله باشد به‌گونه‌ای که بتوان با مطالعه آن به همه‌چیز پی برد و نیاز به مذاکرات شفاهی نباشد. به همین ترتیب لازم است آنچه که در قرارداد قید می‌شود مورد توافق طرفین باشد و بر سر آنچه که دلخواهشان است قرارداد را تنظیم کنند.

نکته‌ای که وجود دارد این است که قرارداد مورد استفاده هر دو طرف است و لازم است که متن قرارداد به شکلی نوشته شود که موردپسند هر دو طرف باشد و استفاده از عبارات مبهم و یا نامفهوم توصیه نمی‌شود. حتی درصورتی‌که قرارداد از پیش تایپ شده باشد برای رساندن مفهم صحیح‌تر و یا اضافه شدن بخش‌هایی که هریک از طرفین درخواست آن را دارند می‌توان به‌صورت دستی آن را به متن قرارداد اضافه نمود. در کلام کلی می‌توان گفت که متن قرارداد باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که موردتأیید هر دو طرف باشد و صریح و روشن باشد.

 

درصورتی‌که شما نیاز به تنظیم قرارداد آنلاین دارید می‌توانید از طریق لینک زیر با کارشناسان ما در ارتباط باشید و علاوه بر دریافت مشاوره دراین‌باره نسبت به تنظیم قرارداد آنلاین اقدام نمایید:

تنظیم قرارداد آنلاین

 

الفاظ درست را در قرارداد به کار ببرید

ازآنجایی‌که قرارداد یکی عمل قانونی است و در تمامی مندرجات در قرارداد نکات حقوقی مربوط به آن وجود دارد لازم است که برای تنظیم قرارداد درباره اینکه از کدام الفاظ در کجا استفاده کنید اطلاعات کافی داشته باشید. عبارات و الفاظ حقوقی هر یک بار معنایی مخصوص به خود را دارند و استفاده نا به‌جا از آن الفاظ می‌تواند قرارداد را دگرگون کند و معنای قرارداد را نیز متغیر سازد. بنابراین هنگام انعقاد قرارداد و تنظیم متن قرارداد لازم است اطلاعات کافی درباره الفاظ حقوقی وجود داشته باشد و یا تنظیم قرارداد را به فردی واگذار نمایید که در مباحث حقوقی بسیار حاذق و دارای تجربه و سابقه خوبی باشد.

 

تنظیم قرارداد آنلاین

 

قواعد آمره حقوقی لازم است رعایت شود

پیش‌تر گفتیم که لازم است افراد در تنظیم قرارداد خود بر اساس مسائلی که دلخواه خودشان است قرارداد خود را تنظیم نمایند اما برخی از قوانین حقوقی وجود دارد که هدف از وجود آن‌ها حفظ نظم عمومی است و آن‌ها قوانین مسلمی هستند که لازم در هر نوعی از قرارداد از آن‌ها پیروی نمود. این به این معناست که در مواردی که قرارداد در موضوعی در حال تنظیم است که ازنظر قانون کشوری و مصوب کشور غیرقانونی به‌حساب می‌آید هرچند نکات مربوط به قرارداد در آن رعایت شده باشد؛ قرارداد باطل بوده و قابلیت استناد در مراجع قضایی ندارد.

 

این مطلب ممکن است برای شما جالب باشد: هزینه تنظیم قرارداد چگونه محاسبه می‌شود؟

 

در پایان به یاد داشته باشید

علاوه بر نکاتی که قید شد برخی از نکات مسلم در تنظیم قرارداد نیز می‌بایست رعایت شود. ازآنجایی‌که قرارداد تنها عامل قابل استناد در معامله و هر نوعی از همکاری بین دو طرف است لازم است که تمامی نکاتی که می‌تواند تنظیم قرارداد را اصولی‌تر و قانونی‌تر به‌پیش ببرد را در آن لحاظ کنیم. به همین ترتیب یک قرارداد می‌بایست شامل موضوع قرارداد و مشخصات کلی قرارداد باشد که می‌تواند شامل مشخصات طرفین و مدت‌زمان همکاری و توافقاتی که بر سر پرداختی‌ها شکل‌گرفته است باشد.

سپس در بخشی می‌بایست به تعهدات هر یک از طرفین پرداخته شود و همچنین تمامی نکاتی که مربوط به فسخ قرارداد و مراجع حل اختلاف پرداخته‌شده باشد. علاوه بر تمامی این موارد مربوط به اساس قرارداد توجه کافی به نکاتی که می‌تواند قرارداد را بدون اشکال و ایراد به‌پیش ببرد کمک می‌کند. تمامی این نکات چه در قراردادهای مکتوب به شیوه سنتی و چه در تنظیم قرارداد آنلاین می‌بایست موردتوجه قرار گیرد. درصورتی‌که نکات مربوط به تنظیم قرارداد را در نظر داشته باشید کار خود را اصولی و قانونی به‌پیش ببرید می‌تواند معاملات و همکاری‌های صحیحی نیز داشته باشید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت تنظیم قرارداد آنلاین از خدمات ما در این راستا استفاده نمایید. درصورتی‌که این مطلب برای شما مفید بوده است در بخش نظرات دیدگاه خودتان را دراین‌باره با ما در میان بگذارید. همچنین برای استفاده از سایر مطالب می‌توانید به بلاگ لامینگو مراجعه کنید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه