نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری گچ کاری چیست؟

7 روز پیش
نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان

گچ کاری ساختمان همانند همه عملیات‌های ساختمان که نیاز به حضور پیمانکار دارند لازم است که بر اساس قرارداد پیمانکاری گچ کاری انجام گیرد. ازآنجایی‌که گچ کاری در اکثر ساختمان‌ها انجام می‌گیرد و مورداستفاده در بیشتر ساختمان‌ها هست لازم است که نکاتی که دراین‌باره وجود دارد را افراد در پروژه‌های ساختمانی خود به یاد داشته باشند و آن‌ها را موردتوجه قرار دهند. در نظر داشتن نکات مربوط به عملیات گچ کاری می‌تواند قرارداد پیمانکاری مربوط را قانونی و صحیح به‌پیش ببرد. بنابراین نکات حقوقی که لازم است درباره قرارداد پیمانکاری گچ کاری بدانیم لازم است موردتوجه قرار بگیرد تا در روند تنظیم قرارداد با توجه به نکات تمامی مراحل به‌صورت قانونی به پیش برود. در ادامه ما درباره نکات حقوقی قرارداد پیمانکاری در گچ کاری و گچ‌بری ساختمان صحبت خواهیم کرد.

 

این مطلب را حتما بخوانید: تمام آنچه که درباره پیمانکاری گچ کاری ساختمان باید بدانیم!

 

چرا قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان لازم است تنظیم شود؟

ازآنجایی‌که تمامی عملیات‌های پیمانکاری مشمول قوانین کار نمی‌شوند لازم است با تنظیم قرارداد پیمانکاری درباره نکات حقوقی عملیات‌های پیمانکاری تعهداتی از جانب طرفین وجود داشته باشد. به همین ترتیب ازآنجایی‌که گچ کاری ساختمان یکی از کارهای اصلی در معماری داخلی ساختمان است و مدت‌زمان و هزینه‌ای صرف این کار به‌خصوص می‌شود و لازم است که با حضور پیمانکار و کارگرانی که وی برای کار به محل ساختمان می‌آورد این کار انجام بگیرد؛ با تنظیم قرارداد پیمانکاری می‌توان عملیات گچ کاری ساختمان را در مدت‌زمان مقرر در قرارداد به پیش برد و هزینه‌ای که صرف این کار می‌شود را به‌صورت جداگانه موردبررسی قرار داد. تنظیم قرارداد و قید تعهدات از جانب هر یک از طرفین قرارداد می‌تواند عملیات را در مدت‌زمان موردتوافق به اتمام برساند.

 

درصورتی‌که شما به دنبال تنظیم یک نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان دارید می‌توانید از طریق لینک زیر با وکلا و کارشناسان ما در ارتباط باشید و علاوه بر دریافت مشاوره حقوقی دراین‌باره نسبت به دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان اقدام کنید:

دانلود قرارداد پیمانکاری گچکاری

 

قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان چه نکات حقوقی دارد؟

تمامی قراردادهای پیمانکاری رسمی بوده و برای اینکه قابلیت استناد داشته باشد لازم است که تمامی نکات حقوقی و قانونی در آن رعایت شود. قرارداد پیمانکاری گچ کاری نیز ازآنجایی‌که دو طرف قرارداد نسبت به یکدیگر در مقابل مسائلی تعهداتی خواهند داشت. نکته‌ای دیگری که برای تنظیم این قرارداد وجود دارد این است که امروزه به دلیل گسترش روزافزون ساختمان‌سازی، مصالح ساختمان به‌دست هرکسی سپرده نمی‌شود و ازآنجایی‌که لازم است کار ساختمان به‌موقع و در کیفیت مقبول به اتمام برسد نیاز است که یک پیمانکار عملیات را بر عهده بگیرد و سایر افراد حاضر را هدایت کند به همین ترتیب با رعایت تمامی نکات حقوقی در قرارداد پیمانکاری می‌توان انتظار داشت که عملیات با موفقیت به‌پیش می‌رود.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان

 

مشخصات طرفین قرارداد

در ابتدا لازم است که مشخص شود که قرارداد به‌صورت دقیق میان چه کسانی تنظیم می‌گردد. به همین ترتیب می‌بایست مشخصات دقیق هر یک از طرفین قرارداد در ابتدا قرارداد قید شود. اینکه مشخصات طرفین می‌بایست قید شود که چه اشخاص حقیقی باشند و چه اشخاص حقوقی تفاوتی نمی‌کند و لازم است که در مواردی که شخص حقوقی است نام مجموعه‌ای که طرف قرارداد است با شماره ثبت شرکت و آدرس محل سکونت و یا شرکت نیز لازم است در همان بخش مشخصات طرفین قرارداد قید شود. نکته‌ای وجود دارد این است که این مشخصات تنها به افراد طرف قرارداد مربوط می‌شود و لازم نیست که تمامی افراد حاضر برای اجرای پروژه به‌عنوان طرف قرارداد قید شوند. به معنای کلی لازم است که قرارداد با مواردی تکمیل شود که درصورتی‌که فردی از جزییات معامله و قرارداد باخبر نیست بتواند به تمامی مسائل پی ببرد.

 

موضوع قرارداد پیمانکاری

در این بخش قرارداد لازم است درباره کاری که کارفرما از پیمانکار انتظار دارد نکاتی قید شود. به‌این‌ترتیب که همه آنچه که کارفرما از پیمانکار انتظار دارد را تحت یک عنوان به‌عنوان موضوع قرارداد لازم است بیان کند. این بخش از تنظیم قرارداد اهمیت زیادی دارد چراکه می‌بایست مشخص شود که این قرارداد برای چه کاری تنظیم‌شده است و وظایفی که از پیمانکار انتظار می‌رود تنها با توجه به موضوع قرارداد تعیین می‌شود. موضوع قرارداد مقدمه‌ای است بر آنچه که لازم است در متن قرارداد قید شود به همین ترتیب می‌بایست جامع‌ومانع باشد.

 

مدت‌زمان و مبلغ مورد توافق در قرارداد

در این بخش از قرارداد لازم است که مدت‌زمانی که طرفین قرارداد بر سر انجام و اتمام کار توافق نموده‌اند در قرارداد قید شود. بنابراین هر یک از طرفین می‌بایست با در نظر گرفتن تمامی مسائل این بخش را تعیین کنند؛ چرا که قرارداد تنها در مدت‌زمانی که قیدشده است رسمیت داشته و می‌توان در مقابل آن ادعایی داشت. همچنین می‌بایست درباره پرداختی‌ها و مبالغی که در این معامله لازم است مبادله شود نیز اطلاعات دقیق قید شود و مشخص شود که پرداختی کارفرما به پیمانکار به چه صورت است و میزان موردتوافق و تاریخی که می‌بایست پرداخت صورت بگیرد نیز در قرارداد قید شود. به‌نوعی می‌توان گفت که در این بخش همان‌طور که پیمانکار باید در مدت‌زمان قیدشده در قرارداد کار را تحویل دهد کارفرما نیز ملزم است پرداختی‌های پیمانکار را بر اساس آنچه در قرارداد قید شده است انجام دهد.

 

تعهدات کارفرما در قبال پیمانکار

کارفرما به‌عنوان یکی از طرفین در قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان موظف است که محل موردنظر در قرارداد را برای حضور پیمانکار و کارگران وی از لحاظ امنیت کاری و شرایط محیطی مناسب کند. به‌این‌ترتیب، ساختمان لازم است که ازنظر تأسیسات مجهز بوده و شرایط اولیه برای کار پیمانکار در محل ساختمان وجود داشته باشد. محل استراحت پیمانکار و کارگران نیز لازم است که توسط کارفرما ایجاد شود. درصورتی‌که هر یک از این موارد توسط پیمانکار با تأخیر روبرو شود به همان نسبت نمی‌توان انتظار کار به‌موقع را از پیمانکار داشت. یکی دیگر از تعهداتی که کارفرما می‌بایست در قرارداد قید کند مسئله پرداخت‌های وی به پیمانکار است به‌این‌ترتیب وی در زمان مقرر در قرارداد ملزم می‌شود که پرداختی‌های پیمانکار را داشته باشد.

 

نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان

 

تعهدات پیمانکار در قبال کارفرما

اصلی‌ترین تعهدی که پیمانکار در قبال کارفرما دارد این است که کار موردنظر او را در مدت‌زمان قید شده تحویل دهد. همچنین وی می‌بایست در انتخاب کارگران برای پروژه‌های خود تابع قوانین باشد و نسبت به استخدام افراد غیرقانونی خودداری کند. همچنین نوع گچ و مصالحی که برای گچ کاری ساختمان در قرارداد پیمانکاری گچ کاری قید شده است می‌بایست همانی باشد که مورداستفاده وی قرار می‌گیرد و کار را با همان کیفیت که در قرارداد موردتوافق هر یک از طرفین قرارگرفته است درنهایت به انجام برساند. پیمانکار موظف است که علاوه بر انجام کارها و استخدام کارگران پرداختی‌های آن‌ها را نیز بر عهده بگیرد. به همین ترتیب ارائه کار نهایی با توجه به‌تمامی نکاتی که موردتوافق طرفین بوده است در مدت‌زمان مقرر، مهم‌ترین تعهدی است که پیمانکار می‌بایست انتظار داشته باشد.

 

کلام پایانی

در ادامه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان همانند سایر قراردادهای پیمانکاری لازم است که درباره نکات فسخ قرارداد و مواردی که می‌توانند هر یک از افراد نسبت به فسخ قرارداد اقدام کنند نکاتی در قرارداد قید شود و همین درباره مواردی که می‌توانند برای حل اختلافات محل مراجعه باشد نیز لازم است توافقاتی صورت بگیرد گچ کاری ساختمان یکی از کارهایی است که تقریباً در تمامی عملیات‌های ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین ترتیب لازم است با مشخص شدن نوع و نحوه این عملیات قرارداد پیمانکاری تنظیم شود تا کار و معامله و همکاری هر یک از طرفین قانونی باشد. نکته‌ای که لازم است به آن توجه شود این است که برای تنظیم نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان لازم است که از افراد آگاه دراین‌باره کمک بگیرید و تنظیم قرارداد را به آن‌ها بسپارید تا بتوانید معاملاتی امن و قانونی را تجربه کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

فراموش نکنید که می‌توانید جهت دریافت یک نمونه قرارداد پیمانکاری گچ کاری ساختمان از خدمات این مرکز استفاده کنید. در صورتی که این مطلب برای شما مفید بوده است ما را از نظرات خود دراین‌باره مطلب سازید و همچنین می‌توانید با مراجعه کردن به بلاگ لامینگو از سایر مطالبی که برای شما وجود دارد استفاده نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سارا عباسی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه