قرارداد تور مسافرتی با آژانس‌های گردشگری و نکاتی در این خصوص

1 سال پیش
قرارداد تور مسافرتی

امروزه به نسبت گذشته و علی‌الخصوص طی دو سال اخیر، در خصوص مسائل قرنطینه‌ای و ویروس کرونا، مبحث توریسم و گردشگری کشورها بیشتر مطرح شده و نیازمند توجهی مضاعف می‌باشد. در این بین، در دست داشتن قرارداد تور مسافرتی برای طرفین قرارداد، مبحثی مهم محسوب می‌گردد، زیرا با توجه به حساسیت‌های مخصوص این فعالیت، قید مفاد و بندهای تخصصی در قرارداد حائز اهمیت است. در ادامه مقاله اگر علاقه‌مند به مطالعه این موضوع هستید، تا انتها مطلب با ما همراه باشید!

در ادامه اگر قصد تنظیم قرارداد در این حیطه را دارید، با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت، منتظر تماس از بخش حقوقی مجموعه لامینگو بمانید. تیم متخصص در حوزه قراردادنویسی مجموعه با در نظر گرفتن تمامی ابعاد این فعالیت برای تنظیم دوطرفه قرارداد، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند!

 

تنظیم قرارداد تور مسافرتی

 

تور مسافرتی چیست؟

احتمالاً شما برای یک بار و یا بیشتر از تور‌های مختلف برای گشت‌وگذار خود استفاده کرده‌اید که ممکن است، خاطره خوش و یا ناخوشایندی را برای خودتان رقم زده باشید. ما در این قسمت قصد داریم، تعریفی از تور و بررسی تورها داشته باشیم. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما همراه باشید!

تور مسافرتی عبارت است از مجموعه‌ای از عوامل تشکیل دهنده سفر که شامل اقامت، حمل‌ونقل، وعده‌های غذایی، گشت‌وگذار و سایر موارد می‌شود. نوع خدمات ارائه‌ شده آژانس‌های گردشگری به نسبت درجه‌بندی و قیمت آن متفاوت است. اشخاص می‌توانند بر حسب نیاز خود، تور متناسبی را انتخاب کرده و سفری دلپذیر را برای خود رقم بزنند.

در ادامه اگر شما نیازمند تنظیم قرارداد تور مسافرتی هستید ادامه مطلب را از دست نداده و با ثبت درخواست خود در قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت، صفر تا صد پروسه تنظیم را با خیالی آسوده، به دست متخصصین امور قراردادهای مجموعه لامینگو بسپارید!

 

قرارداد تور مسافرتی چه اهمیتی دارد؟

انعقاد قرارداد در هر زمینه‌ای جزء الزامات اولیه و حیاتی آن فعالیت محسوب می‌گردد و عدم تنظیم و بستن قرارداد، ایرادی بزرگ برای شروع فعالیت و طرفین قرارداد به حساب می‌آید. اهمیت انعقاد قرارداد جهت قانونی و رسمی بودن فرآیند سفر برای مشتری و صاحب تور حائز اهمیت است و نبود قراردادی اصولی، پایه مشکلات آتی خواهد بود.

فرض کنید شما قصد سفر با یک آژانس مسافرتی را دارید و در این بین بابت وظایف و تعهدات، اطلاعاتی دریافت نکرده و به توافقی نرسیده‌اید. به طور مثال شما برای یک هتل 5 ستاره هزینه‌ای مشخص را پرداخت کرده‌اید ولی هتلی که در آن مستقر شده‌اید 4 ستاره است. در این شرایط اگر شما از قبل، قراردادی تنظیم کرده و به امضا رسانده بودید، در شرایط کنونی با استناد به آن قادر به پیگیری بودید ولی در غیر این صورت امکان پیگیری برای شما وجود نخواهد نداشت. از همین جهت اگر قصد سفر داردید، تنظیم قرارداد تور مسافرتی را در اولولیت کار خود قرار داده و سفری دل‌انگیز را برای خود و همراهیانتان رقم بزنید!

 

 قرارداد تور مسافرتی

 

در حوزه گردشگری چند نوع قرارداد تور مسافرتی وجود دارد؟

همان‌طور که مطلع هستید، در هر حوزه‌ای چند نوع قرارداد وجود داشته و گاهی اوقات انعقاد تمامی این قراردادها برای طرفین، الزامی می‌باشد. در حوزه گردشگری و تور‌های مسافرتی نیز این مبحث مستثنی نیست و بستن دو نوع قرارداد ضرورت دارد. در ادامه این دو قرارداد را توضیح داده و در صورتی که قصد تنظیم قرارداد تور مسافرتی را دارید، با ورود به قسمت تنظیم قرارداد سفارشی سایت و ثبت عنوان قرارداد و شماره تماس خود، منتظر تماس تیم حقوقی مجموعه بمانید!

با توجه به توضیحات پیشین دو نوع قرارداد وجود دارد که شامل قرارداد مسافران با صاحبان آژانس‌های مسافرتی و قرارداد آژانس‌های مسافرتی با مجریان یا کارگزاران تورهاى مسافرتى می‌باشد. عدم تنظیم قراردادی تخصصی در این حوزه حساس برای طرفین، امکان به وجود آمدن چالش  و مشکلات را افزایش خواهد داد.

 

این مطلب را نیز بخوانید: خدمات حقوقی لامینگو به همراه نکاتی در خصوص تنظیم قرارداد

 

چگونه یک آژانس مسافرتی مطمئن را برای تور مسافرتی خود تشخیص دهیم؟

انجام پروسه ثبت‌نام تمامی تورهای داخی و خارجی در دفاتر و آژانس‌های مسافرتی صورت می‌گیرد. این دفاتر ملزم‌اند یک سری از مجوزها را دارا باشند و با آن‌ها فعالیت نمایند؛ یک مورد از این جوازها، مجوز فعالیت، تأسیس و بهره‌برداری از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. با این حساب اگر شاهد ثبت‌نام تورهای مختلف از سمت اشخاص حقوقی و حقیقی فاقد مجوز بودید، سریعاً این موضوع را به دستگاه‌های اجرایی اطلاع دهید تا پیگیری‌های قانونی صورت گیرد، زیرا این فعالیت‌ها غیرقانونی بوده و اشخاص فعال بدون مجوز، مجرم شناخته شده و جریمه خواهند شد.

بنابراین اگر قصد سفر با تور را دارید، بررسی مجوز این دفاتر و اشخاص حتماً مورد توجه شما واقع شود و سپس ثبت‌نام خود را آغاز نمایید. نکته دیگر این است که اگر با دفتر فاقد مجوز سفری داشته و در این حین قصد شکایت و پیگیری قانونی داشته باشید، این کار صورت نخواهد گرفت و سازمان‌های مربوطه از شما حمایت نخواهند کرد. از این رو انعقاد قرارداد تور مسافرتی  با آژانسی مطمئن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد مفاهیمی در خصوص قرارداد تور مسافرتی و انواع آن را خدمتتان بیان کنیم. اگر در خصوص این موضوع و یا سایر موضوعات حقوقی، پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است، در انتهای همین صفحه مطرح کرده و منتظر پاسخ کارشناسان مجموعه حقوقی لامینگو بمانید!

در ادامه ضمن تشکر از صرف وقت ارزشمندتان برای مطالعه موارد ذکر شده، امیدواریم توانسته باشیم اطلاعاتی کاربردی را در حوزه قرارداد تور مسافرتی و نکات مربوطه در اختیارتان قرار داده باشیم. اگر در خصوص مباحث حقوقی سوالی دارید، تیم پشتیبانی مجموعه به صورت 24 ساعته از طریق چت آنلاین و در ساعات کاری از طریق شماره‌های درج شده روی سایت آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان هستند! در صورت تمایل می‌توانید نظر، پیشنهاد و یا انتقاد خود را در خصوص استفاده از خدمات حقوقی هوشمند لامینگو با ما در میان بگذارید و یا با مطرح کردن پرسش خود در قسمت دیدگاه، منتظر پاسخ همکاران مجموعه بمانید!

همچنین اگر به خواندن مطالب و مقالات حقوقی در زمینه‌های مختلفی مانند، خانوادگی، کسب‌وکار، کیفری و یا مالیات علاقه دارید، با ورود به بلاگ حقوقی لامینگو مطلب مورد نظر خود را پیدا کرده و آن را مطالعه کنید و در آخر با کامنت خود ما را جهت رشد و بهبود مجموعه و خدمت‌رسانی بهتر به شما کاربران گرامی یاری نمایید.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب فروزان قاضی

دیدگاه شما

بدون دیدگاه