نکاتی در مورد پسورد یا رمزعبور که باید در قراردادنویسی خود رعایت کرد

رمز عبور

در جهانی که پر شده است از گذرواژه‌ها و رمزگذاری، دیگر نمی‌توان روز جهانی پسورد یا رمزعبور را نادیده گرفت. چه مناسبتی بهتر از این روز برای این که به ذکر مطالبی بپردازیم که هم از نظر فنی و هم از نظر حقوقی و قراردادی لازم است در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشته باشید.

اگر شما صاحب یک کسب‌وکار هستید یا در نقش یک مدیر با کارمندی قراردادی امضا می‌کنید که از پسوردهای مهم سازمان اطلاع دارد لازم است موارد زیر را در قراردادتان ذکر کنید:

پسوردها یا رمز عبورها جزء دارایی‌های نامشهود یک قرارداد است و لازم است حتما در قسمت دارایی‌های نامشهود به آن‌ها اشاره‌کنید؛

طرف قرارداد را ملزم نمایید تا از رمز عبورها به‌دقت نگه‌داری کند و در این راستا استانداردهای لازم را رعایت کند و چنانچه به هر دلیلی امنیت پسوردها به خطر افتاد اقدامات لازم را طبق پروتکل‌های از قبل تعیین شده‌ای به عمل آورد؛

فردی که به رمز عبورها دسترسی دارد درواقع به قسمتی از اطلاعات محرمانه کسب‌وکار دسترسی داشته و در صورت نقض حریم محرمانگی اطلاعات باید خسارات وارد آمده به‌طرف مقابل قرارداد را جبران نماید. بهترین راه جبران این‌گونه خسارات در نظر گرفتن مبلغ مشخص و موردتوافق یا همان وجه التزام است؛

در ضمن قرارداد حتماً به این مورداشاره نمایید که رمز عبورها در چه تاریخی به‌طرف مقابل تحویل داده‌شده و ایشان موظف است در زمان خاتمه همکاری تمامی اطلاعات محرمانه ازجمله پسوردها را مسترد نماید.

زمانی که پسورد خود را انتخاب می‌کنید سعی کنید از عناوینی استفاده کنید که ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

1- پسورد شما باید حداقل از 6 حرف تشکیل‌شده باشد؛

2- حتماً از حروف کوچک و بزرگ توأمان استفاده کنید؛

3- از کاراکترهای خاص نظیر:@، #، % استفاده کنید؛

حتما در نظر داشته باشید که پس از خاتمه همکاری و خارج شدن طرف مقابل از کسب‌وکار موضوع قرارداد، تمامی رمز عبورها را تغییر دهید.

پسوردها دقیقا کلید ورود به دنیای اطلاعات کسب‌وکار شما هستند با دقت در انتخاب پسوردها و تنظیم قراردادهای مربوطه می‌توانید تا حد زیادی از اطلاعات خود حفاظت کنید.

2
برچسب ها :
نویسنده مطلب مژگان ابوطالبی

دیدگاه شما

2 دیدگاه

 • ناشناس
  3 ماه پیش

  جالب و کاربردی 👌

  • مژگان ابوطالبی
   3 ماه پیش

   سپاس از شما 🌺